Michaił Czupiłko

Michaił Czupiłko
Михаил Куприянович Чупилко
Ilustracja
starszyna starszyna
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1913
Horobijewka

Data i miejsce śmierci

24 lipca 1944
Kuzawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Red star.svg Armia Czerwona

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa †

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina

Michaił Kuprianowicz Czupiłko, ros. Михаил Куприянович Чупилко (ur. 2 sierpnia?/ 15 sierpnia 1913 w Horobijewce, zm. 24 lipca 1944 w okolicach Kuzawy) – radziecki robotnik i żołnierz, starszyna, z pochodzenia Ukrainiec, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

Pochodził z rodziny chłopskiej z Ukrainy centralnej (obwód czerkaski). Ukończył siedem klas szkoły podstawowej. W wieku dwudziestu lat razem z rodzicami przeprowadził się do wsi Makarowo w obwodzie jarosławskim Rosyjskiej Federacyjnej SRR i tam był robotnikiem w sowchozie „Goruszka”. Następnie pracował jako sprzedawca, po czym przeniósł się na Krym i tam był zatrudniony w sowchozie „Bij-Sukowcze” jako traktorzysta i kombajnista[1].

Zmobilizowany do Armii Czerwonej w 1941, walczył od 1944 początkowo na 2 Froncie Ukraińskim, a następnie na 1 Froncie Białoruskim jako kierowca i mechanik działa samobieżnego. 24 czerwca 1944, jako starszyna 713 samobieżnego pułku artyleryjskiego 29 korpusu strzelców 48 armii 1 Frontu Białoruskiego brał udział w walkach o wsie Kołosy, Kołotowka, Pobołowo i Skaczki (rejon rohaczowski obwodu homelskiego Białoruskiej SRR) oraz w forsowaniu Dobośni. Miesiąc później zginął w bitwie w rejonie Kuzawy i stacji kolejowej Czeremcha; spłonął razem z całym obsługiwanym działem samobieżnym[1]. Pośmiertnie otrzymał 23 sierpnia 1944 tytuł Bohatera Związku Radzieckiego za wykazane „męstwo, odwagę i heroizm”[1]. W tym samym roku otrzymał również Order Lenina[1].

Czupiłko został pochowany na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach; w źródłach pojawia się także błędna informacja, jakoby jego nagrobek znajdował się w Berezie w obwodzie brzeskim Białorusi[1]. Jego imię nadano szkołom w Horobijewce, gdzie się urodził, oraz w Makarowie, gdzie pracował w sowchozie. Jego nazwisko wymieniono również na pomniku bohaterów wojennych związanych z regionem w Kaniowie[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Red star.svg
A red star. 1922-1943. Used as a symbol of communism in some occasions. The symbol can also represent socialism. Also seen on Soviet aircraft.
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
Michaił Czupiłko grób.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Michaiła Czupiłki - Bohatera Związku Radzieckiego - na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
1943inf-pf15r.png
Autor: Васильев Кирилл Сергеевич (Kirill S. Vasilyev), Licencja: CC BY-SA 4.0
Союз Советских Социалистических Республик/Советский Союз/СССР

Вооруженные силы

Рабоче-Крестьянская Красная Армия (РККА)

Знаки различия образца 1943г., погоны полевые.

Род войск, службы:

  • Пехота

Воинское звание: Старшина.

Первичный источник:

  • Указ Президиума Верховного Совета СССР «О введении погон для личного состава Красной армии» от 6 января 1943г., объявленный Приказом Народного Комиссара обороны СССР № 24 от 10 января 1943 г.
  • Приказ Народного Комиссара обороны СССР № 25 от 15 января 1943 г .«О введении новых знаков различия и об изменениях в форме одежды Красной Армии»