Mieczysław Broniewski

Mieczysław Broniewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1893
Izabelin, powiat płocki

Data i miejsce śmierci

1966
Warszawa

Zawód, zajęcie

chemik, przedsiębiorca, potentat w dziedzinie cukrownictwa w II RP

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, Politechnika w Grazu

Wyznanie

rzymskokatolickie

Mieczysław Maksymilian Broniewski herbu Tarnawa (ur. 1893 w Izabelinie (obecnie Glinojeck), powiecie płockim, zm. 1966 w Warszawie) – chemik, przedsiębiorca, potentat w dziedzinie cukrownictwa II RP, właściciel ziemski, społecznik.

Rodzina

Zofia z Gerliczów i Mieczysław Broniewscy, lata 30. XX wieku

Syn Bohdana Emila Broniewskiego i jego żony Eugeni z domu Satałeckiej[1]. Mieczysław Broniewski ożenił się z Zofią Gerlicz herbu Lis z Odmianą. Młodsza siostra Zofii – Stefania Broniewska wyszła za mąż za starszego brata Mieczysława – Zygmunta Broniewskiego. Mieczysław Broniewski posiadał jeszcze jednego brata zwanego „Olo”, który zmarł we wczesnym dzieciństwie. Miał także 2 siostry: Zofię i Krystynę[2].

Wykształcenie

Ukończył zgodnie z rodzinną tradycją Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, na którym uzyskał tytuł inżyniera chemika[3][4]. Odbył także studia na Politechnice w Grazu.

Kariera zawodowa przed II wojną światową

Dwór w Przybysławicach, ok. 1920 r.
Pałac Cukrowników ul. Mokotowska 25 w Warszawie, ok. 1937 r.

Praktykę zawodową z cukrownictwa rozpoczął w Cukierni i Rafinerii Lublin. Początkowo był asystentem i współpracownikiem swojego ojca, Bohdana Broniewskiego, który był technologiem cukrownictwa. Po śmierci ojca w 1922 roku został dyrektorem zarządzającym i członkiem zarządu cukrowni należących do zrzeszenia fabryk lubelskich: Garbów, Lublin, Nieledew, a także Zbierska w Kaliskiem i Aszyche w Mandżurii. W 1927 roku do koncernu została przyłączona Cukrownia Wożuczyn w powiecie Tomaszów Lubelski. Ponadto Mieczysław Broniewski włączył w 1932 roku do koncernu Cukrownię Opalenica w powiecie Nowy Tomyśl. Była to jego największa cukrownia i stała się czołowym eksporterem cukru w Europie Środkowej[5]. Mieczysław Broniewski zasiadał także w Zarządzie oraz Radzie Nadzorczej Banku Cukrownictwa w Poznaniu, którego był również akcjonariuszem[6][7]. Był Wiceprezesem Związku Cukrownictwa Polskiego. Reprezentował Polskę w Międzynarodowej Radzie Cukrownictwa mającej siedzibę w Brukseli[8]. Z uwagi na jego duże sukcesy w branży cukrowniczej, zaczęto go nazywać „Królem cukru”. Zasiadał także w Zarządzie Hotelu Bristol w Warszawie[9]. Odziedziczył po ojcu majątek Przybysławice w gminie Garbów[10]. Ponadto w 1935 roku zakupił tzw. Pałacyk Cukrowników przy ulicy Mokotowskiej 25 w Warszawie. Zaadaptował go na rodzinną rezydencję wg projektu Antoniego Jawornickiego[11]. Był także właścicielem ciekawej architektonicznie kamienicy o falującej balustradzie przy ulicy Narbutta 22 w Warszawie, również wg zamysłu Antoniego Jawornickiego. Budynek powstał w 1938 roku.

Kolekcja dzieł sztuki

Obraz „Neron w Baiae” pędzla Jana Styki z kolekcji Mieczysława Broniewskiego
Obraz „Antoniusz i Kleopatra” pędzla Henryka Siemiradzkiego z kolekcji Mieczysława Broniewskiego

Znany był z zamiłowania do sztuki. Posiadał bogatą kolekcję obrazów, która zdobiła przede wszystkim wnętrza Pałacyku Cukrowników przy ulicy Mokotowskiej 25. Kolekcja zaginęła po Powstaniu Warszawskim. W jej skład wchodził m.in. „Neron z tygrysem” zwany również „Neronem w Baiae” pędzla Jana Styki oraz „Antoniusz i Kleopatra”, zwany przez Mieczysława Broniewskiego „Rzymianki”, autorstwa Henryka Siemiradzkiego[3][12][13][14].

II wojna światowa i czasy późniejsze

Zofia z Gerliczów i Mieczysław Broniewscy, Francja 1944 r.

Wraz z żoną i dziećmi wyjechał z Polski 4 września 1939 roku. Znaleźli schronienie we Francji. Początkowo przebywali w Paryżu i Nicei. Mieczysław Broniewski znajdował się na czarnych listach Gestapo. Po zajęciu Francji przez Niemców rodzina ukrywała się w Alpach po stronie francuskiej. W 1947 były potentat cukrownictwa postanowił wrócić do Polski. Wierzył, że jego doświadczenie i wiedza przydadzą się w ojczyźnie. Nie spodziewał się, że w komunistycznej Polsce nie będzie mógł pracować w rolnictwie, cukrownictwie ani jakimkowiek innym przemyśle. Gdy się o tym przekonał, chciał na nowo wyjechać z Polski, ale odmówiono mu paszportu. W czasach PRL-u założył jednak restaurację, importował również materiały do szycia krawatów z Francji. Niemniej jego ogromne doświadczenie i talent biznesowy nie mogły być w pełni wykorzystane w nowej rzeczywistości gospodarczej[15].

Miejsce spoczynku

Grób rodziny Broniewskich, Stare Powązki, Warszawa

Zmarł na zawał serca. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie, kw. 242, rząd 1, miejsce 28-29[8].

Zobacz też

Przypisy

  1. Akt ślubu Mieczysława Broniewskiego i Zofii z Gerliczów, 1920 r.
  2. Glinojeck Info, Zygmunt Broniewski – Żołnierz Wyklęty, 29.02.2016 https://glinojeck.info/zygmunt-broniewski-zolnierz-wyklety/.
  3. a b Bogdan Broniewski, Poland Adieu. From Privilage to Peril, 2010.
  4. Gazeta Cukrownicza, Rok XXIX nr 40/42 Warszawa 1922 s.465-468, Ś.P. Bohdan Broniewski http://cybra.lodz.pl/Content/14230/Gaz_Cukr_1922_nr_40-43.pdf.
  5. Maria Gordon-Smith, Głos Garbowa, listopad 1993, rok III nr 11/35, Mieczysław Broniewski https://cdn05.sulimo.pl/media/userfiles/garbow.pl/glos_garbowa/pdf/1993_11_gg_nr_35.pdf.
  6. Bank Cukrownictwa SA w Poznaniu, Salon24, https://www.salon24.pl/u/karolek123/906393,bank-cukrownictwa-sa-w-poznaniu.
  7. Roman Ziołecki, Wspomnienia, 1968.
  8. a b Inskrypcja na nagrobku.
  9. Bogdan Broniewski, Poland Adieu. From Privilege to Peril, 2010.
  10. Gmina Garbów, Historia, https://garbow.pl/gmina/historia.html#.
  11. Warszawa – Rokokowy Pałac Cukrowników, Zamki-Rotmanka http://zamki.rotmanka.com/portfolio/warszawa-rokokowy-palac-cukrownikow/.
  12. Dr Monika Kuhnke, Zaginiona kolekcja obrazów Mieczysława Broniewskiego, Cenne, bezcenne/utracone, Nr 4 (08.'97), http://www.zabytki.pl/sources/straty/kuhnke4-97.html.
  13. Bogdan Broniewski, Une vie dans le siècle, 2014.
  14. Art & Business, Sztuka Polska i Antyki, 12/98 (stały dodatek Kolekcjoner).
  15. Głos Garbowa, kwiecień-maj 2009, https://cdn05.sulimo.pl/media/userfiles/garbow.pl/glos_garbowa/pdf/2009_04-05_gg_220-221.pdf.

Literatura

  • Bogdan Broniewski, Plusieurs vies d’un enthousiaste, 2004
  • Bogdan Broniewski, Poland Adieu. From Privilage to Peril, 2010
  • Bogdan Broniewski, Une vie dans le siècle, 2014

Media użyte na tej stronie

Przybyslawice.jpg
Autor: unknown-anonymous, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dwór Mieczysława Broniewskiego w Przybysławicach
Graves Broniewski, Stare Powązki, Warszawa.jpg
Autor: ActisTestantibus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Graves Broniewski, Stare Powązki, Warszawa
Antoniusz i Kleopatra, autor Henryk Siemiradzki.jpg
Autor: Anna Janczewska, Licencja: CC BY-SA 4.0
Obraz "Antoniusz i Kleopatra" autorstwa Henryka Siemiradzkiego. Płótno z kolekcji Mieczysława Broniewskiego, który zwał je "Rzymianki"
Zofia i Mieczysław Broniewski.jpg
Autor: unknown-anonymous, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zofia z Gerliczów i Mieczysław Broniewscy, lata 30 XX wieku
Mokotovska 25, Sugar Palace.jpg
Autor: unknown-anonymous, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mokotowska 25, Pałac Cukrowników należący do Mieczysława Broniewskiego
Mieczysław Maksymilian Broniewski.jpg
MIECZYSLAW BRONIEWSKI (1893-1966). Portrait done in 1938 by the famous Polish portrait painter, Barbacki, who was executed by the Gestapo.
Broniewski Francja.jpg
Autor: unknown-anonymous, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zofia z Gerliczów i Mieczysław Broniewski, Francja - 1944 rok