Mike Hailwood

Michael Hailwood
Ilustracja
Mike Hailwood na torze TT Circuit Assen podczas zawodów Dutch TT (1967)
Imię i nazwisko

Michael Stanley Bailey Hailwood

Państwo

 Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

2 kwietnia 1940
Great Milton

Data i miejsce śmierci

23 marca 1981
Birmingham

Sukcesy

1962-1965: MotoGP 500 cm³ (mistrz)
1966-1967: 350 cm³ (mistrz)
1961, 1966-1967: 250 cm³ (mistrz)
Isle of Man TT (zwycięzca 14 razy)
1973: Spa 1000km (zwycięzca)

Strona internetowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Michael Stanley Bailey „Mike” Hailwood (ur. 2 kwietnia 1940 w Great Milton w hrabstwie Oxfordshire, zm. 23 marca 1981 w Birmingham) – brytyjski motocyklista i kierowca wyścigowy.

Dziewięciokrotny motocyklowy Mistrz Świata; noszący przydomek The Bike. Obok Giacomo Agostiniego i Johna Surteesa powszechnie uznawany za jednego z najlepszych motocyklistów wyścigowych w historii. Jeden z nielicznych, obok m.in. Surteesa i Jeana-Pierre Beltoise, którzy startowali również w Formule 1.

Kariera motocyklowa

Pomnik Mike’a Hailwood’a w Mallory Park.

Karierę rozpoczął w 1957 roku. Rok później zaliczył debiut w Mistrzostwach Świata, startując w zaliczanym ówcześnie do punktacji Grand Prix Wyspy Man (Isle of Man Tourist Trophy). W 1959 roku wygrał swój pierwszy wyścig, Grand Prix Ulsteru w klasie 125 cm³.

W 1961 roku przeszedł do fabrycznego zespołu Hondy i od razu zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Świata (w klasie 250 cm³). Po tym sukcesie skoncentrował się na zdobyciu najbardziej prestiżowej korony, czyli klasy 500 cm³ (obecna MotoGP). W tym celu przesiadł się na motocykle MV Agusta, a swoje zamierzenia zrealizował w imponującym stylu. W latach 1962–1965 cztery razy z rzędu triumfował w Mistrzostwach Świata 500 cm³. W kolejnych dwóch sezonach ponownie jeździł na Hondzie, ale przegrał rywalizację z nową gwiazdą MV Agusty, Giacomo Agostinim, w zamian zdobywając tytuły w klasach 250 cm³ i 350 cm³.

Równocześnie odnosił wielkie sukcesy w Isle Of Man TT. W latach 1958–1967 wygrał ten wyścig 12 razy (łącznie z klasyfikacjami według pojemności silnika). Najbardziej udanym był 1961 rok, gdzie triumfował w trzech klasach, lecz najbardziej pamiętnym 1967, gdzie stoczył niesamowity pojedynek z Giacomo Agostinim, zakończony awarią MV Agusty Włocha na przedostatnim okrążeniu.

Po sezonie 1967 Honda wycofała się z Mistrzostw Świata, a Hailwood odrzucił ofertę pozostania na liście płac koncernu, w razie powrotu do startów. Nigdy nie brał już udziału w pełnym sezonie Motocyklowych Mistrzostw Świata. Łącznie w latach 1958–1967 wystartował w 152 rundach MŚ, w których odniósł 76 zwycięstw.

Kariera samochodowa

Zainspirowany sukcesami Johna Surteesa w Formule 1, już w 1963 roku zaliczył debiut w prywatnym zespole Rega Parnella podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone, gdzie zajął ósme miejsce. Kontynuował starty w ekipie Parnella do 1965 roku, gdy postanowił skoncentrować się wyłącznie na motocyklach.

Od 1968 roku startował okazyjnie w wyścigach samochodów sportowych, by w 1971 roku powrócić do Formuły 1 w barwach zespołu Johna Surteesa. W swoim pierwszym występie po sześcioletniej przerwie, zajął czwarte miejsce, a było to słynne Grand Prix Włoch 1971, gdzie Peter Gethin ustanowił ówczesny rekord średniej prędkości wyścigu F1 – 242 616 km/h, a pierwszych pięciu kierowców na mecie dzieliło zaledwie 0.6 sekundy.

Równocześnie reprezentował barwy zespołu Surteesa w Formule 2, gdzie w 1972 zdobył tytuł Mistrza Europy, wygrywając pięć z 14 wyścigów.

W sezonie 1972, swoim najlepszym w Formule 1, zajął drugie miejsce w Grand Prix Włoch, a w punktacji generalnej uplasował się na ósmym miejscu.

W 1973 roku notował słabe wyniki, nie zdobywając ani jednego punktu, ale do historii sportu przeszedł, gdy podczas Grand Prix Południowej Afryki na torze Kyalami wyciągnął z płonącego bolidu Shadowa Claya Regazzoniego. W uznaniu tego czynu został odznaczony Medalem Jerzego.

W 1974 roku został trzecim kierowcą zespołu McLarena, partnerując Emersonowi Fittipaldiemu oraz Denny Hulme’owi. Podczas Grand Prix Południowej Afryki na torze Kyalami po raz drugi w swojej karierze stanął na podium wyścigu F1; zajął trzecie miejsce.

Kariera Hailwooda została przerwana po poważnym wypadku w Grand Prix Niemiec na torze Nürburgring. Na przedostatnim okrążeniu Brytyjczyk uderzył w barierę w sekcji Pflanzgarten i doznał złamania obu kostek oraz uszkodzenia kolana.

Łącznie w latach 1963–1965 oraz 1971-1974 wziął udział w 50. wyścigach Grand Prix; zdobył 29 punktów.

Powrót na Wyspę Man

Po jedenastu latach przerwy, w 1978 roku, powrócił na Wyspę Man, gdzie, wbrew wszelkim oczekiwaniom, sensacyjnie wygrał główny wyścig Tourist Trophy. Rok później triumfował w klasie Senior, po czym oficjalnie zakończył karierę. Łącznie na swoim koncie zapisał 14 zwycięstw w TT, więcej w historii odniósł tylko Joey Dunlop.

W 1979 roku w uznaniu zasług został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego V klasy (MBE).

Życie osobiste

Był żonaty z Pauline Barbarą Nash (data ślubu 11 czerwca 1975 roku); miał dwoje dzieci syna Davida oraz córkę Michelle. Na stałe mieszkał w Tanworth-in-Arden.

Śmierć

21 marca 1981 roku jechał prywatnym Roverem SD1 do pobliskiego sklepu wraz z dwójką swoich dzieci. W drodze powrotnej, na autostradzie A435 Alcester Road, kierowca ciężarówki wykonał nieprawidłowy manewr zawracania i zderzył się z Roverem Hailwooda. Córka Michelle zginęła na miejscu, natomiast sam Hailwood zmarł dwa dni później z powodu obrażeń w szpitalu Selly Oak w Birmingham.

Wdowa Pauline oraz syn David, który przeżył feralny wypadek obecnie prowadzą oficjalną stronę kierowcy, „Mike The Bike”; są także właścicielami Hailwood Lounge w hiszpańskiej Maladze, gdzie można podziwiać trofea i zdjęcia dokumentujące bogatą karierę Brytyjczyka.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Order BritEmp (civil) rib.PNG
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Moto Gp logo.svg
This is the Moto GP logo.
Mike Hailwood.jpg
Autor: Jack de Nijs for Anefo, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
TT Assen: Mike Hailwood
  • 21 juni 1967
Flag of Rhodesia and Nyasaland (1953–1963).svg
Flag of the Federation of Rhodesia and Nyasaland