W sumie:372(46)
Kariera reprezentacyjna[a]
2008– Litwa40(0)
  1. Aktualne na: 5 grudnia 2018.

Mindaugas Panka (ur. 1 maja 1984 w Olicie) – litewski piłkarz występujący na pozycji środkowego pomocnika.

Życiorys

Panka jest wychowankiem litewskiego klubu Dainava Alytus. Grał tam w latach 2000–2002. Następnie przeniósł się do FC Vilnius. Rozegrał w zespole 35 spotkań, strzelając 5 bramek. Jego dobra gra zwróciła uwagę Rosjan i został on wypożyczony do moskiewskiego Lokomotiwu. Nie udało mu się jednak przebić do składu drużyny ze stolicy.

Po nieudanym pobycie w Moskwie, powrócił do Wilna. W 2007 roku przeszedł do Vetry, w której rozegrał 19 spotkań i zdobył 1 bramkę. Zajął ze swoim klubem 5. miejsce w końcowej tabeli. Zagrał w jej barwach w Pucharze Intertoto. Wystąpił m.in. w spotkaniu z Legią Warszawa. Do przerwy Vetra prowadziła 2:0, ale mecz został przerwany z powodu burd wywołanych przez pseudokibiców Legii - wynik zweryfikowano jako walkower dla Litwinów, a Legię wykluczono z rozgrywek[1]. W ostatniej, III rundzie, Vetra przegrała w dwumeczu z angielskim Blackburn Rovers (0:2[2], 0:4[3]) i nie zdołała zakwalifikować się do II rundy wstępnej Pucharu UEFA. Panka zagrał w 4 spotkaniach Pucharu Intertoto[4].

29 lipca 2007 roku podpisał kontrakt z łódzkim Widzewem[5]. W jego barwach zadebiutował 14 września tego roku w przegranym 1:3 meczu Ekstraklasy z Legią Warszawa[6]. Swoją pierwszą bramkę w polskiej lidze strzelił 23 lutego 2008 roku w wygranym spotkaniu z Odrą Wodzisław (4:3)[7]. Łodzianie zajęli 15. miejsce w końcowej tabeli i spadli do I ligi. Jak dotąd, w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, Panka zagrał w 75 spotkaniach i zdobył 2 bramki.

W sezonie 2008/09 rozegrał 29 spotkań w Widzewie (28 ligowych) i strzelił 6 bramek. Klub zajął 1. miejsce w tabeli i awansował do Ekstraklasy, ale w wyniku decyzji PZPN w związku z aferą korupcyjną, musiał pozostać w I lidze na kolejny rok. Sezon później ponownie wywalczył awans.

W lipcu 2012 trafił do Ruchu Chorzów[8].

W czerwcu 2013 został zawodnikiem Hapoelu Ironi Kirjat Szemona[9].

2018Atlantas Kłajpeda LitwaA lyga91

Panka zadebiutował w reprezentacji Litwy w towarzyskim meczu z Estonią, zakończonym remisem 1:1 (listopad 2008 roku). 7 lutego 2009 r. zagrał przeciwko Polsce w meczu towarzyskim, zakończonym remisem[10]. 25 marca 2011 roku ponownie wystąpił w towarzyskim spotkaniu przeciwko Polsce (2:0)[11].

Jak dotąd, Panka rozegrał w barwach narodowych 19 spotkań[12][13].

1. 90minut.pl: Vetra Wilno 3:0(w) Legia Warszawa
  2. Vetra Vilnius - Blackburn Rovers, 22 lip 2007 - Puchar Intertoto UEFA, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-11-29].
  3. Blackburn Rovers - Vetra Vilnius, 28 lip 2007 - Puchar Intertoto UEFA, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-11-29].
  4. Mindaugas Panka (ang.). playerhistory.com. [dostęp 2009-12-26].
  5. Mindaugas Panka piłkarzem Widzewa. 90minut.pl, 2007-08-29. [dostęp 2011-07-29].
  6. 90minut.pl: Legia Warszawa 3:1 Widzew Łódź
  7. 90minut.pl: Widzew Łódź 4:3 Odra Wodzisław
  8. Mindaugas Panka nowym zawodnikiem „Niebieskich”. www.ruchchorzow.com.pl, 2012-07-04. [dostęp 2012-07-04].
  9. מינדאוגאס פאנקה מצטרף לקריית שמונה (hebr.). iturank8.co.il, 2013-06-25. [dostęp 2013-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-29)].
  10. 90minut.pl: Raport - Polska 1:1 Litwa
  11. Przegrali ponownie - tym razem w Kownie. 90minut.pl, 2011-03-25. [dostęp 2011-03-25].
  12. Panka, Mindaugas (ang.). national-football-teams.com. [dostęp 2009-11-17].
  13. Lithuanian National Team All Players (ang.). omnitel.net. [dostęp 2009-12-26].