Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2008

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2008
20062010
Data22 - 24 lutego 2008
GospodarzNiemcy Oberstdorf
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 213
Austria Gregor
Schlierenzauer
konkurs drużynowy
na skoczni HS 213
 Austria
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Austria

20. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich odbyły się w dniach 2224 lutego 2008 w niemieckiej miejscowości Oberstdorf. Areną zmagań skoczków była mamucia skocznia narciarska im. Heiniego Klopfera. Konkurs indywidualny (4 serie) rozegrano 22 i 23 lutego, zaś zawody drużynowe odbyły się 24 lutego.

Program mistrzostw

Poniższa tabela przedstawia szczegółowy wykaz serii skoków przeprowadzonych w ramach mistrzostw świata oraz wydarzeń organizacyjnych.

DataGodzina[a]Wydarzenie[1]
20 lutego 200820:00spotkanie kapitanów drużyn
21 lutego 200814:00dwie oficjalne serie treningowe przed kwalifikacjami do zawodów indywidualnych
16:30seria kwalifikacyjna przed zawodami indywidualnymi
20:00oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw świata w lotach narciarskich
22 lutego 200815:00seria próbna przed zawodami indywidualnymi
16:30początek pierwszej serii konkursowej zawodów indywidualnych,
druga seria konkursowa zawodów indywidualnych
23 lutego 200815:30seria próbna przed finałowymi seriami zawodów indywidualnych
16:30początek trzeciej serii konkursowej zawodów indywidualnych,
czwarta seria konkursowa zawodów indywidualnych
20:00dekoracja medalistów konkursu indywidualnego
24 lutego 200815:00seria próbna przed zawodami drużynowymi
16:30początek pierwszej serii konkursowej zawodów drużynowych,
druga seria konkursowa zawodów drużynowych
(po konkursie)dekoracja medalistów konkursu drużynowego
(po konkursie)oficjalna ceremonia zamknięcia mistrzostw świata w lotach narciarskich

Skocznia

Obiektem zmagań skoczków podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2008 była Heini-Klopfer-Skiflugschanze, skocznia mamucia w niemieckim Oberstdorfie. Punkt konstrukcyjny znajduje się na 185 metrze, a jej rozmiar wynosi 213 metrów. Rekordzistą skoczni jest Harri Olli z Finlandii, który skoczył 225,5 metra[b].

W 2008 roku skocznia w Oberstdorfie gościła mistrzostwa świata w lotach narciarskich po raz piąty. Poprzednie mistrzostwa odbyły się w 1973, 1981, 1988 i 1998 roku[2].

Nazwa skoczniMiastoPunkt konstrukcyjnyRozmiar skoczniRekord skoczni[c]
Heini Klopfer Schanze Worldchampionships 2008.JPGHeini-Klopfer-SkiflugschanzeNiemcy OberstdorfK-185HS 213223 m, Norwegia Roar Ljøkelsøy (17.02.2004)

Jury

Dyrektorem konkursów na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2008 był Hans Schmid, oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Bertil Palsrud, a jego asystentem - Marko Mlakar.

Podczas dwóch pierwszych serii konkursowych zawodów indywidualnych, skład jury, oceniającego startujących zawodników był następujący[3][4]:

  • Norwegia Hans Elvsveen (stanowisko A)
  • Austria Peter Stattmann (stanowisko B)
  • Włochy Leonardo de Crignis (stanowisko C)
  • Niemcy Jürgen Thomas (stanowisko D)
  • Polska Lech Pochwała (stanowisko E)

Podczas trzeciej i czwartej serii konkursu indywidualnego styl oceniali[5][6]:

  • Norwegia Hans Elvsveen (stanowisko A)
  • Słowenia Jozef Ograjensek (stanowisko B)
  • Włochy Leonardo de Crignis (stanowisko C)
  • Niemcy Jürgen Thomas (stanowisko D)
  • Polska Lech Pochwała (stanowisko E)

W konkursie drużynowym w skład jury weszli[7]:

  • Włochy Leonardo de Crignis (stanowisko A)
  • Polska Lech Pochwała (stanowisko B)
  • Norwegia Hans Elvsveen (stanowisko C)
  • Słowenia Jozef Ograjensek (stanowisko D)
  • Austria Peter Stattmann (stanowisko E)

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni HS 213 (21-23.02.2008)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Skok 3Skok 4Noty za styl
NorwegiaAustriaWłochyNiemcyPolska[d]
NorwegiaSłoweniaWłochyNiemcyPolska[e]
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgAustria Gregor Schlierenzauer212 m
207,9 pkt
217,5 m
214,0 pkt
208,5 m
204,2 pkt
211,5 m
209,3 pkt
17,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5
17,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,0
18,5 • 19,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5
19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,0
835,4 pkt-
Silver medal with cup.svgAustria Martin Koch215,5 m
207,1 pkt
221,0 m
214,2 pkt
213,0 m
208,6 pkt
201,5 m
194,8 pkt
16,0 • 17,0 • 17,0 • 18,0 • 16,5
16,5• 18,0 • 17,5 • 17,0 • 16,5
17,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,0
17,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,0
824,7 pkt10,7 pkt
Bronze medal with cup.svgFinlandia Janne Ahonen210,5 m
202,6 pkt
206,5 m
201,3 pkt
209,0 m
202,8 pkt
208,5 m
205,2 pkt
17,5 • 16,518,0 • 17,0 • 17,5
17,5• 18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5
17,5 • 19,0 • 17,5 • 18,0 • 18,5
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
811,9 pkt23,5 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS 213 (24.02.2008)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
WłochyPolskaNorwegiaSłoweniaAustria
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svgAustria AustriaMartin Koch214,5 m
210,9 pkt
210,5 m
206,6 pkt
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,0 • 19,0 • 19,0
417,5 pkt1553,3 pkt-
Thomas Morgenstern192,0 m
184,9 pkt
190,5 m
181,6 pkt
18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 19,0
366,5 pkt
Andreas Kofler181,0 m
169,2 pkt
197,0 m
190,4 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
359,6 pkt
Gregor Schlierenzauer206,5 m
200,3 pkt
217,0 m
209,4 pkt
19,0 • 18,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
16,5 • 17,0 • 18,0 • 17,0 • 17,0
409,7 pkt
Silver medal with cup.svgFinlandia FinlandiaJanne Happonen202,5 m
200,6 pkt
201,5 m
195,8 pkt
18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5
19,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5
396,4 pkt1477,0 pkt76,3 pkt
Harri Olli176,0 m
160,2 pkt
196,0 m
188,2 pkt
17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,0 • 16,5
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
348,4 pkt
Matti Hautamäki177,5 m
164,5 pkt
201,5 m
195,3 pkt
17,5 • 18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
359,8 pkt
Janne Ahonen195,5 m
187,1 pkt
194,0 m
185,3 pkt
18,5 • 18,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5
372,4 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia NorwegiaBjørn Einar Romøren198,5 m
191,7 pkt
196,0 m
188,7 pkt
19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
380,4 pkt1453,2 pkt100,1 pkt
Anders Bardal177,0 m
163,4 pkt
183,5 m
172,2 pkt
17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 18,0
18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
335,6 pkt
Tom Hilde184,0 m
171,8 pkt
206,0 m
202,2 pkt
18,0 • 18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
374,0 pkt
Anders Jacobsen196,5 m
189,8 pkt
184,5 m
173,4 pkt
19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
363,2 pkt

Klasyfikacja medalowa

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Austria2103
2. Finlandia0112
3. Norwegia0011

Wyniki szczegółowe

Konkurs indywidualny

Zwycięzcą konkursu indywidualnego został Gregor Schlierenzauer z Austrii, który wyprzedził o 10,7 punktu Martina Kocha. Brązowy medal wywalczył zawodnik Finlandii Janne Ahonen. Najlepszym zawodnikiem reprezentacji Polski okazał się Adam Małysz, który zajął 9 miejsce. Kamil Stoch uplasował się na 34 pozycji.

PozycjaSkoczekKrajSkok 1Skok 2Skok 3Skok 4Wynik punktowy
1Gold medal with cup.svg Gregor Schlierenzauer Austria212,0217,5208,5211,5835,4
2Silver medal with cup.svg Martin Koch Austria215,5221,0213,0201,5824,7
3Bronze medal with cup.svg Janne Ahonen Finlandia210,5206,5209,0208,5811,9
4Bjørn Einar Romøren Norwegia214,5213,5198,5196,5804,6
5Janne Happonen Finlandia202,5210,5201,0207,0801,7
6Harri Olli Finlandia200,5204,5200,5206,5787,4
7Thomas Morgenstern Austria205,0213,5194,5193,5784,3
8Simon Ammann Szwajcaria208,5195,5205,5199,5782,8
9Adam Małysz Polska207,5211,5192,5196,0778,0
10Anders Jacobsen Norwegia194,5202,5203,0201,5775,3
11Tom Hilde Norwegia203,0200,0197,0200,0773,5
12Jernej Damjan Słowenia198,0199,5201,5199,5772,7
13Andreas Küttel Szwajcaria199,5211,5189,0195,5768,6
14Matti Hautamäki Finlandia189,5197,5193,5202,5754,6
15Martin Schmitt Niemcy201,0200,0192,5187,0747,6
16Andreas Kofler Austria198,0197,5195,5186,0745,4
17Robert Kranjec Słowenia194,5201,0189,0191,0740,1
18Anders Bardal Norwegia178,5194,0193,5192,5717,7
19Michael Uhrmann Niemcy183,0195,5190,0184,0709,0
20Antonín Hájek Czechy178,0198,5188,5184,5704,4
21Michael Neumayer Niemcy188,5189,0179,0196,5698,6
22Pawieł Karielin Rosja204,5198,5183,0177,5694,7
23Guido Landert Szwajcaria187,0190,5181,0179,5685,1
24Emmanuel Chedal Francja186,5182,5179,5178,5670,9
25Shōhei Tochimoto Japonia183,5174,5185,0180,5669,2
26Dienis Korniłow Rosja185,0180,5175,5179,5666,1
27Daiki Itō Japonia187,0180,5176,0168,0650,3
28Primož Peterka Słowenia179,5176,0169,5183,5649,2
29David Lazzaroni Francja188,5170,0184,5169,5648,0
30Georg Späth Niemcy178,5177,5173,0174,0643,6
31Borek Sedlák Czechy177,5162,0
32Roar Ljøkelsøy Norwegia176,0161,2
33Jan Matura Czechy175,5161,1
34Kamil Stoch Polska174,0158,3
35Noriaki Kasai Japonia174,5155,9
36Sebastian Colloredo Włochy171,5154,8
37Dmitrij Ipatow Rosja165,0145,5
38Ołeksandr Łazarowycz Ukraina165,0142,0
39Taku Takeuchi Japonia162,5141,5
40Nikołaj Karpienko Kazachstan161,0135,7

Konkurs drużynowy

Konkurs drużynowy wygrała reprezentacja Austrii w składzie: Martin Koch, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler i Gregor Schlierenzauer. Srebrny medal wywalczył zespół Finlandii. W jego skład wchodzili: Janne Happonen, Harri Olli, Matti Hautamäki oraz Janne Ahonen. Na miejscu trzecim uplasowała się reprezentacja Norwegii, którą reprezentowali: Bjørn Einar Romøren, Anders Bardal, Tom Hilde i Anders Jacobsen. Reprezentacja Polski zajęła 10. miejsce i nie awansowała do drugiej serii.

MiejscePaństwoSkoczekPunkty (1. seria)Punkty (2. seria)Punkty końcowe
1 Austria
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Andreas Kofler
Gregor Schlierenzauer
765,3
210,9
184,9
169,2
200,3
788,0
206,6
181,6
190,4
209,4
1553,3
417,5
366,5
359,6
409,7
2 Finlandia
Janne Happonen
Harri Olli
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
712,4
200,6
160,2
164,5
187,1
764,6
195,8
188,2
195,3
185,3
1477,0
396,4
348,4
359,8
372,4
3 Norwegia
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
Anders Jacobsen
716,7
191,7
163,4
171,8
189,8
736,5
188,7
172,2
202,2
173,4
1453,2
380,4
335,6
374,0
363,2
4 Niemcy
Georg Späth
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Michael Neumayer
645,1
154,2
161,6
170,7
158,6
716,6
160,6
187,5
197,6
170,9
1361,7
314,8
349,1
368,3
329,5
5 Rosja
Dmitrij Wasiljew
Ilja Roslakow
Pawieł Karielin
Dienis Korniłow
626,7
146,6
161,3
168,0
150,8
681,4
165,4
161,6
189,0
165,4
1308,1
312,0
322,9
357,0
316,2
6 Czechy
Antonín Hájek
Roman Koudelka
Jan Matura
Borek Sedlák
628,0
179,4
179,4
156,7
112,5
670,9
168,0
176,4
169,9
156,6
1298,9
347,4
355,8
326,6
269,1
7 Japonia
Daiki Itō
Noriaki Kasai
Taku Takeuchi
Shōhei Tochimoto
619,4
168,9
150,7
150,3
149,5
621,8
159,9
127,1
166,5
168,3
1241,2
328,8
277,8
316,8
317,8
8 Francja
Vincent Descombes
David Lazzaroni
Pierre Emmanuel Robe
Emmanuel Chedal
603,7
153,6
180,1
103,2
166,8
592,5
140,5
140,4
135,7
175,9
1196,2
294,1
320,5
238,9
342,7
9 Szwajcaria
Simon Ammann
Andreas Küttel
Antoine Guignard
Guido Landert
602,9
176,1
150,5
119,1
157,2
-
-
-
-
-
602,9
176,1
150,5
119,1
157,2
10 Polska
Kamil Stoch
Piotr Żyła
Stefan Hula
Adam Małysz
573,8
148,9
150,1
84,0
190,8
-
-
-
-
-
573,8
148,9
150,1
84,0
190,8
11 Szwecja
Carl Nordin
Isak Grimholm
Johan Erikson
Andreas Arén
527,9
132,5
130,8
114,6
150,0
-
-
-
-
-
527,9
132,5
130,8
114,6
150,0
12 Słowenia
Robert Kranjec
Jurij Tepeš
Primož Peterka
Jernej Damjan
509,3
39,0
140,1
155,3
174,9
-
-
-
-
-
509,3
39,0
140,1
155,3
174,9
13 Kazachstan
Asan Tachtachunow
Aleksiej Korolow
Radik Żaparow
Nikołaj Karpienko
508,5
121,2
102,0
148,8
136,5
-
-
-
-
-
508,5
121,2
102,0
148,8
136,5


Uwagi

  1. Godziny podane zgodnie z czasem lokalnym.
  2. Podczas Mistrzostw rekordzistą był Roar Ljøkelsøy ze skokiem 223 metrów (7 lutego 2004). Po mistrzostwach (14 lutego 2009), dalej skoczył Harri Olli osiągając 225,5 metra.
  3. W tabeli podano oficjalny rekord skoczni obowiązujący przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
  4. Sędziowie oceniający pierwszą i drugą serię konkursową.
  5. Sędziowie oceniający trzecią i czwartą serię konkursową.

Przypisy

  1. FIS Ski Flying World Championships, Oberstdorf 2008, Invitation 22.-24. February 2008 (ang.). fis-ski.com. s. 12.
  2. FIS-Ski - Results - Place: Oberstdorf; Sector: Ski Jumping; Category: FIS Ski-Flying World Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-10-07].
  3. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Unofficial Results 1st Round (ang.). fis-ski.com, 22 lutego 2008. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-19)].
  4. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Unofficial Results 2nd Round (ang.). fis-ski.com, 22 lutego 2008. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-19)].
  5. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Unofficial Results 3rd Round (ang.). fis-ski.com, 23 lutego 2008. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-19)].
  6. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Official Results Final Round (ang.). fis-ski.com, 23 lutego 2008. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].
  7. FIS Ski Flying World Championships 2010, Oberstdorf (GER), Flying Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com, 24 lutego 2008. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].

Media użyte na tej stronie