Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016
20142018
Data15–17 stycznia 2016
GospodarzTauplitz/Bad Mitterndorf, Austria
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 225
Słowenia Peter Prevc
konkurs drużynowy
na skoczni HS 225
 Norwegia
1. Anders Fannemel
2. Johann André Forfang
3. Daniel-André Tande
4. Kenneth Gangnes
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Norwegia
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016 – 24. edycja mistrzostw świata w lotach narciarskich, które rozegrano w 2016 roku w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorf. Zawody rozgrywane były pomiędzy 15–17 stycznia 2016[1]. Były to piąte w historii zawody tej rangi rozgrywane w tym miejscu (poprzednio w 1975, 1986, 1996 i 2006 roku). W konkursie indywidualnym złoty medal wywalczył Peter Prevc, srebrny medal zdobył Kenneth Gangnes, natomiast brązowy Stefan Kraft. Konkurs drużynowy wygrali Norwegowie, z przewagą ponad 100 punktów nad reprezentacją Niemiec i Austriakami. Polski zespół w składzie: Kamil Stoch, Klemens Murańka, Dawid Kubacki i Stefan Hula uplasował się na piątej pozycji[2].

Podczas rywalizacji drużynowej trzykrotnie poprawiono rekord skoczni, nowym rekordzistą został Prevc, który najpierw w pierwszej serii konkursu indywidualnego skoczył 243 metry, natomiast w trzeciej, ostatniej serii konkursu wylądował metr dalej. Chwilę wcześniej najlepsze osiągnięcie na tym obiekcie uzyskał Noriaki Kasai, lądując na 240 m. Podczas serii treningowych, kwalifikacyjnych i konkursowych, przeprowadzonych w ramach mistrzostw świata w lotach narciarskich w Tauplitz/Bad Mittendorf poprawiony został jeden rekord kraju w długości skoku narciarskiego: Kanady – 216,5 metra Mackenziego Boyda-Clowesa[a]. Ogółem najdłuższe skoki w swojej dotychczasowej karierze oddało 14 uczestników mistrzostw świata oraz 12 przedskoczków.

Przed zawodami

Tło historyczne

Budowa skoczni mamuciej Kulm rozpoczęła się w 1908 roku. Skocznia w obecnej formie jest osłonięta z obu stron lasem, dodatkowo przed wiatrem chroni ją sztuczna osłona o powierzchni 2800 metrów kwadratowych. Lokalizacja skoczni określana jest różnie, używane są obecnie zamiennie nazwy obu sąsiednich miejscowości (Bad Mitterndorf jest większe i bardziej znane turystycznie, Tauplitz bliżej położone). Obiekt nie posiada sztucznego oświetlenia, ciekawostką jest brak wyciągu narciarskiego, co nie stanowi problemu podczas zawodów - z dołu skoczni na szczyt rozbiegu prowadzi górska droga i zawodnicy są wwożeni samochodami.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęto przebudowę skoczni, która zakładała skrócenie rozbiegu o 23 metry, podwyższenie progu o 12,6 metra, poszerzenie o kilka metrów zeskoku na całej jego długości, podwyższenie wieży sędziowskiej oraz przesunięcie punktu K ze 185 na 200 metr i punktu HS z 200 na 225 metr[3]. 8 stycznia 2015 pierwszy oficjalny skok na przebudowanej skoczni na odległość 190 metrów oddał Gregor Schlierenzauer[4]. Zainstalowano także lodowe tory najazdowe.

Program mistrzostw

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata podany został oficjalny program serii treningowych, kwalifikacyjnych i konkursowych oraz innych wydarzeń bezpośrednio związanych z mistrzostwami. Poniższa tabela przedstawia szczegółowy wykaz tych wydarzeń, zgodny z pierwotnym planem organizacji mistrzostw świata[5][6].

DataGodzina[b]Wydarzenie
14 stycznia
10:30
oficjalna seria treningowa
13:00
seria kwalifikacyjna przed zawodami indywidualnymi
17:00
ceremonia otwarcia
15 stycznia
11:30
seria próbna przed zawodami indywidualnymi
13:00
pierwsza seria konkursowa zawodów indywidualnych
druga seria konkursowa zawodów indywidualnych
16 stycznia
13:00
seria próbna przed zawodami indywidualnymi
14:00
trzecia seria konkursowa zawodów indywidualnych
czwarta seria konkursowa zawodów indywidualnych
ceremonia dekoracji medalistów konkursu indywidualnego
17 stycznia
13:00
seria próbna przed zawodami drużynowymi
14:15
pierwsza seria konkursowa zawodów drużynowych
druga seria konkursowa zawodów drużynowych
dekoracja medalistów konkursu drużynowego
16:15
ceremonia zamknięcia

Obiekt

Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Miejscem rywalizacji skoczków będzie skocznia Kulm leżąca w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorf, w kraju związkowym Styria. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 200. metrze, a rozmiar na 225. metrze. Jest to jedna z pięciu czynnych skoczni mamucich na świecie.

Przed mistrzostwami skocznia została przebudowana kosztem 4,2 mln euro[7]. Rozbieg został skrócony o 23 metry, zeskok został poszerzony, a bula podwyższona. Dzięki tym zmianom skocznia osiągnęła obecne wymiary[8]. 5 stycznia 2016 ogłoszono, iż obiekt został naśnieżony sztucznie z powodu ciepłej zimy oraz że nie będzie problemów związanych z brakiem śniegu[9].

Nazwa skoczniMiastoPunkt konstrukcyjnyRozmiar skoczniRekord skoczni[c]
Skiflugschanze am Kulm.jpgKulmAustria Tauplitz/Bad MitterndorfK–200HS 225237,5 m, Niemcy Severin Freund (09.01.2015)

Jury

Dyrektorem konkursów podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2016 będzie Harald Haim oraz – z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem będzie, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Kontrolą sprzętu zajmie się Sepp Gratzer, delegatem technicznym będzie Franck Salvi, a jego asystentem – Thomas Klauser, natomiast dyrektorem do spraw pomiaru odległości będzie Peter Chudý. Kierownikiem medycznym będzie Ingard Lereim, rolę koordynatora medialnego pełnił będzie Horst Nilgen, zaś sekretarzem zawodów będzie Friedrich Pollhammer.

SędziaStanowisko
Kwalifikacje do konkursu indywidualnegoKonkurs indywidualny (seria 1 i 2)Konkurs indywidualny (seria 3 i 4)Konkurs drużynowy
Austria Wolfgang ReissnerABCD
Francja Odette BouvardBCDE
Niemcy Joachim LesserCDESC
Norwegia Tor OlsenDESCA
Polska Marek PilchSCABC
Szwajcaria David AmsteinESCAB

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni HS 225 (15-16.01.2016)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Skok 3Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgSłowenia Peter Prevc243,0 m
220,0 pkt
belka: 18
wiatr: +0,76
213,5 m
198,1 pkt
belka: 16
wiatr: +0,34
244,0 m
222,0 pkt
belka: 14
wiatr: +1,11
16,5 • 16,0 • 16,5 • 16,0 • 16,0
18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5
17,0 • 17,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
640,1 pkt
Silver medal with cup.svgNorwegia Kenneth Gangnes236,0 m
218,5 pkt
belka: 18
wiatr: +0,83
216,0 m
200,9 pkt
belka: 16
wiatr: +0,32
238,5 m
217,4 pkt
belka: 13
wiatr: +0,99
19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5
18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
16,5 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 17,0
636,8 pkt3,3 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Stefan Kraft226,5 m
211,7 pkt
belka: 18
wiatr: +0,55
220,0 m
203,9 pkt
belka: 16
wiatr: +0,62
226,5 m
213,6 pkt
belka: 14
wiatr: +0,34
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,5 • 19,0
17,5 • 17,5 • 19,0 • 19,5 • 19,5
629,2 pkt10,9 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS 225 (17.01.2016)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svgNorwegia NorwegiaAnders Fannemel213,5 m
185,9 pkt
belka: 17
wiatr: +0,30
217,0 m
191,6 pkt
belka: 17
wiatr: +0,30
18,0 • 18,0 • 18,0 • 19,0 • 18,0
18,018,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
377,5 pkt1467,7 pkt
Johann André Forfang218,5 m
187,5 pkt
belka: 17
wiatr: +0,71
201,5 m
171,7 pkt
belka: 17
wiatr: +0,32
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
18,5 • 17,518,5 • 18,0 • 18,0
359,2 pkt
Daniel-André Tande206,5 m
176,7 pkt
belka: 17
wiatr: +0,46
215,5 m
185,0 pkt
belka: 18
wiatr: +0,33
18,5 • 18,5 • 18,518,0 • 18,5
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5
381,7 pkt
Kenneth Gangnes207,0 m
174,9 pkt
belka: 17
wiatr: +0,38
219,5 m
194,4 pkt
belka: 17
wiatr: +0,35
17,0 • 18,016,5 • 17,0 • 18,0
19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
389,3 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy NiemcyAndreas Wellinger196,0 m
161,8 pkt
belka: 17
wiatr: +0,41
193,0 m
158,5 pkt
belka: 17
wiatr: +0,39
18,5 • 17,5 • 17,0 • 18,0 • 17,0
18,5 • 17,5• 17,5 • 17,5 • 17,5
320,3 pkt1357,3 pkt110,4 pkt
Stephan Leyhe168,0 m
121,0 pkt
belka: 17
wiatr: +0,46
202,0 m
170,9 pkt
belka: 17
wiatr: +0,42
15,515,0 • 15,0 • 15,5 • 15,5
19,017,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0
291,9 pkt
Richard Freitag213,5 m
183,5 pkt
belka: 17
wiatr: +0,57
207,0 m
171,8 pkt
belka: 18
wiatr: +0,33
19,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
19,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5
355,3 pkt
Severin Freund219,0 m
192,0 pkt
belka: 17
wiatr: +0,51
218,5 m
197,8 pkt
belka: 17
wiatr: +0,10
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
20,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
389,8 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria AustriaStefan Kraft225,5 m
194,1 pkt
belka: 17
wiatr: +0,66
230,0 m
202,8 pkt
belka: 17
wiatr: +0,57
17,0 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,5
17,0 • 18,5 • 18,0 • 19,0 • 18,5
396,9 pkt1310,4 pkt157,3 pkt
Manuel Poppinger209,0 m
176,1 pkt
belka: 17
wiatr: +0,71
150,5 m
110,9 pkt
belka: 17
wiatr: -0,13
19,518,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
16,0 • 16,0 • 16,0 • 16,0 • 15,5
287,0 pkt
Manuel Fettner180,5 m
142,8 pkt
belka: 17
wiatr: +0,37
156,5 m
112,3 pkt
belka: 18
wiatr: -0,13
17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 16,5
16,0 • 15,5 • 16,0 • 16,0 • 15,5
255,1 pkt
Michael Hayböck207,5 m
178,8 pkt
belka: 17
wiatr: +0,29
216,0 m
192,6 pkt
belka: 17
wiatr: +0,18
18,0 • 18,0 • 18,0 • 17,518,5
19,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
371,4 pkt

Klasyfikacja medalowa

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Norwegia112
2. Słowenia11
3. Niemcy11
4. Austria22

Wyniki

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 225 (14.01.2016)

PozycjaZawodnikReprezentacjaSkokStylBelkaWiatrWynikKwalifikacja
1.Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia233,051,522-5,2205,9Q
2.Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia207,049,024+6,8173,4Q
3.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria205,048,024+7,7170,9Q
4.Tepeš, JurijJurij Tepeš Słowenia193,551,524+17,4170,3Q
5.Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy199,553,522-3,0169,9Q
6.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska202,052,524+2,8166,9Q
7.Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria191,051,524+13,9163,8Q
8.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja195,550,524+7,7162,0Q
9.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria186,050,024+19,5161,9Q
10.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia189,551,024+13,2160,8Q
11.Hlava, LukášLukáš Hlava Czechy185,051,024+17,8160,0Q
12.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska196,051,024+4,0159,4Q
13.Matura, JanJan Matura Czechy190,551,524+8,5157,8Q
14.Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia187,551,524+11,7157,4Q
15.Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy183,550,524+9,6149,5Q
16.Larinto, VilleVille Larinto Finlandia191,551,024-0,9149,1Q
17.Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja183,049,524+2,3141,2Q
18.Hula, StefanStefan Hula Polska170,048,024+17,8139,0Q
19.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada162,048,024+18,5130,1Q
20.Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja159,048,024+12,2120,2Q
21.Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy162,542,524+13,1119,8Q
22.Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone155,548,022+4,5119,1Q
23.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria150,546,524+13,8110,4Q
24.Olli, HarriHarri Olli Finlandia145,046,022+9,4109,4Q
25.Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia152,546,024+7,3105,5Q
26.Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja145,042,022+8,5104,5Q
27.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa140,545,522+10,1104,2Q
28.Żaparow, RadikRadik Żaparow Kazachstan138,040,022+10,395,9Q
29.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy137,539,024+21,394,5Q
30.Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy145,541,024+8,993,7Q
31.Żaparow, MaratMarat Żaparow Kazachstan136,041,022+8,492,6nq
32.Stoch, KamilKamil Stoch Polska134,539,524+20,290,3nq
33.Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja142,045,524+5,190,2nq
34.Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja134,041,522+2,684,9nq
35.Klinga, SebastianSebastian Klinga Finlandia130,040,024+10,876,0nq
Kasai, NoriakiNoriaki Kasai JaponiaDNSDNSpq
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy166,018-2,6pq
Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy197,018+4,2pq
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia212,518-3,2pq
Kraft, StefanStefan Kraft Austria211,518+4,2pq
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia191,518+7,7pq
Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria193,020+2,6pq
Gangnes, KennethKenneth Gangnes Norwegia140,020+21,8pq
Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy206,520+4,9pq
Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia188,520+8,2pq

Konkurs indywidualny na skoczni HS 225 (15-16.01.2016)

Czwarta seria została odwołana z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych[10].

PozycjaZawodnikReprezentacjaSeria 1.Seria 2.Seria 3.Wynik
SkokBelka[d]WiatrSkokBelka[e]WiatrSkokBelka[f]Wiatr
Gold medal world centered-2.svgPrevc, PeterPeter Prevc Słowenia243,018-10,9213,516-4,9244,014-16,0640,1
Silver medal world centered-2.svgGangnes, KennethKenneth Gangnes Norwegia236,018-12,0216,016-4,6238,513-12,3636,8
Bronze medal world centered-2.svgKraft, StefanStefan Kraft Austria226,518-7,9220,016-8,9226,514-4,9629,2
4.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia230,018-5,6216,516-9,8240,0[g]15-14,8602,0
5.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia240,520-8,1215,016-6,8220,015-15,4600,4
6.Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy209,518-7,9203,016-8,2223,515-11,2565,3
7.Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia234,020-9,5214,516-10,9175,515+0,9543,9
8.Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy211,518-7,2186,016-7,2231,016-18,1542,8
9.Tepeš, JurijJurij Tepeš Słowenia218,520-12,4201,518-11,8220,015-19,6535,5
10.Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia204,520-4,9213,518-8,4210,015-13,2534,9
11.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria217,518-11,8175,016-5,5228,016-13,2533,7
12.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia215,020-10,5207,018-11,5204,515-15,6523,5
13.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja215,020-11,4208,518-11,2206,016-9,8520,5
14.Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy200,018-6,2205,018-9,9211,516-16,0520,0
15.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska208,020-10,2200,518-8,5206,516-1,2519,1
16.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria208,520-4,9204,518-9,6209,516-8,5512,5
17.Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria204,020-9,5191,018-3,0209,516-12,8502,6
18.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia209,518-9,2180,516-2,2192,516-8,2497,5
19.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy193,520-10,1190,518-6,8205,016-17,4467,0
20.Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy194,520-12,1182,018-5,6202,016-9,1463,4
21.Hula, StefanStefan Hula Polska202,520-12,5167,518-0,4193,016-7,3450,4
22.Matura, JanJan Matura Czechy184,520-5,9152,018+1,0198,016-13,8414,2
23.Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy210,520-11,7166,518-7,8160,016-2,2409,7
24.Hlava, LukášLukáš Hlava Czechy191,020-6,0160,018-1,2179,516-12,0408,9
25.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria194,520-11,1156,018+3,8171,016-5,6401,4
26.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska198,020-5,2174,518-1,0142,016+0,3397,0
27.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada194,020-6,9165,518-1,6131,016+2,8364,4
28.Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy189,520-6,3149,518-1,6148,016-6,0355,0
29.Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja179,520-8,1149,518-1,7144,016-3,7337,1
30.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria173,520-1,9149,018-3,7132,016-1,0319,8
31.Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia160,020+8,4NQ127,4
32.Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja174,020-10,7NQ126,1
33.Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja161,520-5,2NQ113,6
34.Larinto, VilleVille Larinto Finlandia155,520-1,3NQ112,8
35.Olli, HarriHarri Olli Finlandia153,520-0,9NQ110,8
36.Żaparow, RadikRadik Żaparow Kazachstan157,520-4,6NQ109,4
37.Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone145,020-1,0NQ98,5
38.Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia143,520-0,1NQ97,6
39.Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy150,020-11,4NQ93,1
40.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa130,520+5,4NQ82,0

Konkurs drużynowy na skoczni HS 225 (17.01.2016)

PozycjaReprezentacjaZawodnicySeria 1Seria 2Nota łączna
SkokBWiatrNotaSkokB[h]WiatrNota
Gold medal icon.svg NorwegiaFannemel, AndersAnders Fannemel213,517-4,3185,9217,017-4,3191,61467,7
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang218,517-10,2187,5201,517-4,6171,7
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande206,517-6,6176,7215,518-4,8185,0
Gangnes, KennethKenneth Gangnes207,017-5,5174,9219,517-5,0194,4
Silver medal icon.svg NiemcyWellinger, AndreasAndreas Wellinger196,017-5,9161,8193,017-5,6158,51357,3
Leyhe, StephanStephan Leyhe168,017-6,6121,0202,017-6,0170,9
Freitag, RichardRichard Freitag213,517-8,2183,5207,018-4,8171,8
Freund, SeverinSeverin Freund219,017-7,3192,0218,517-1,4197,8
Bronze medal icon.svg AustriaKraft, StefanStefan Kraft225,517-9,5194,1230,017-8,2202,81310,4
Poppinger, ManuelManuel Poppinger209,017-10,2176,1150,517+2,3110,9
Fettner, ManuelManuel Fettner180,517-5,3142,8156,518+2,3112,3
Hayböck, MichaelMichael Hayböck207,517-4,2178,8216,017-2,6192,6
4. SłoweniaKranjec, RobertRobert Kranjec209,017-8,8177,0211,517-8,8179,01272,7
Tepeš, JurijJurij Tepeš170,017-2,6131,9157,017-1,3114,6
Lanišek, AnžeAnže Lanišek180,517-3,5143,1157,518-4,6107,6
Prevc, PeterPeter Prevc228,017-8,4203,7238,017-6,8215,8
5. PolskaStoch, KamilKamil Stoch207,017-4,0177,4202,517-8,9168,11211,9
Murańka, KlemensKlemens Murańka203,017-11,1164,5170,017-1,3126,2
Kubacki, DawidDawid Kubacki166,017-6,5120,2190,018-8,4145,8
Hula, StefanStefan Hula191,517-5,0155,8189,517-5,5153,9
6. CzechyVančura, TomášTomáš Vančura169,017-5,9124,4202,517-9,4166,11018,4
Matura, JanJan Matura195,517-7,5159,6168,017-6,3122,8
Hlava, LukášLukáš Hlava169,517-4,0128,9157,518-1,3105,9
Koudelka, RomanRoman Koudelka156,517-3,5104,8154,517-6,5105,9
7. FinlandiaOlli, HarriHarri Olli144,517-8,589,9140,017-2,091,5721,6
Klinga, SebastianSebastian Klinga118,017-3,558,1115,017-7,551,5
Asikainen, LauriLauri Asikainen127,017-4,073,4156,018-8,2101,7
Larinto, VilleVille Larinto180,017-6,6139,4163,017-7,5116,1
8. RosjaBojarincew, WładisławWładisław Bojarincew110,017-12,140,9140,517-10,480,2707,5
Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin124,017+2,876,1128,017-5,273,9
Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow157,517-6,3107,7162,018-11,5106,6
Korniłow, DienisDienis Korniłow159,517-5,3110,1153,517+0,3112,0

Składy reprezentacji

ZawodnikData urodzeniaMiejsce na MŚ 2014Miejsca na MŚ 2016Najlepsze miejsca na MŚPB
indywidualnie[11][12]indywidualniedrużynowoindywidualniedrużynowo
Austria Austria[13] (5)
Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald12 listopada 1995
Fettner, ManuelManuel Fettner17 czerwca 198525.3.222,5
Hayböck, MichaelMichael Hayböck5 marca 199120.11.3.20. (2014)240,0
Kraft, StefanStefan Kraft13 maja 199311.3.3.11. (2014)241,5
Poppinger, ManuelManuel Poppinger19 maja 198917.3.215,0
Czechy Czechy[14] (5)
Hlava, LukášLukáš Hlava10 września 198424.6.16. (2012)5. (2010)217,5
Janda, JakubJakub Janda27 kwietnia 197821.7. (2006)6. (2012)218,0
Koudelka, RomanRoman Koudelka9 lipca 19896.20.6.6. (2014)6. (2012)226,5
Matura, JanJan Matura29 stycznia 198014.22.6.14. (2014)5. (2010)224,5
Vančura, TomášTomáš Vančura10 września 199623.6.
Finlandia Finlandia[14] (4)
Asikainen, LauriLauri Asikainen28 maja 198917.38.7.17. (2014)193,5
Klinga, SebastianSebastian Klinga26 kwietnia 1992q7.
Larinto, VilleVille Larinto11 kwietnia 1990q34.7.209,0
Olli, HarriHarri Olli15 stycznia 198535.7.6. (2008)2. (2008)225,5
Francja Francja[14] (2)
Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie9 stycznia 198419.13.19. (2014)225,0
Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis10 września 1993q196,5
Japonia Japonia[14] (2)
Kasai, NoriakiNoriaki Kasai6 czerwca 19724.5.1. (1992)4. (2014)240,5
Sakuyama, KentoKento Sakuyama3 lipca 199031.206,0
Kanada Kanada[14] (1)
Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes13 lipca 199130.27.30. (2014)205,0
Kazachstan Kazachstan[15] (2)
Żaparow, MaratMarat Żaparow25 sierpnia 1985q145,5
Żaparow, RadikRadik Żaparow29 lutego 198436.196,5
Korea Południowa Korea Południowa[15] (1)
Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul3 grudnia 198140.21. (2002)207,5
Niemcy Niemcy[14] (5)
Freund, SeverinSeverin Freund11 maja 19881.6.2.2. (2014)2. (2012)245,0
Freitag, RichardRichard Freitag14 sierpnia 19918.2.9. (2012)2. (2012)230,0
Leyhe, StephanStephan Leyhe5 stycznia 199219.2.206,0
Wank, AndreasAndreas Wank18 lutego 198828.17. (2012)2. (2012)214,0
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger28 sierpnia 199513.14.2.13. (2014)206,5
Norwegia Norwegia[16] (6)
Fannemel, AndersAnders Fannemel13 maja 19917.7.1.7. (2014)4. (2012)251,5
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang4 lipca 19954.1.225,5
Gangnes, KennethKenneth Gangnes15 maja 19892.1.220,0
Hauer, JoachimJoachim Hauer2 lutego 1991187,0
Stjernen, AndreasAndreas Stjernen30 lipca 1988234,0
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande24 stycznia 199418.1.217,0
Polska Polska[17] (5)
Hula, StefanStefan Hula29 września 198621.5.37. (2006)4. (2010)205,0
Kubacki, DawidDawid Kubacki12 marca 199015.5.203,5
Murańka, KlemensKlemens Murańka31 sierpnia 199425.26.5.25. (2014)221,5
Stoch, KamilKamil Stoch25 maja 19875.q5.5. (2014)4. (2010)238,0
Żyła, PiotrPiotr Żyła16 stycznia 198733. (2012)7. (2012)232,5
Rosja Rosja[14] (5)
Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew31 października 199433.8.163,0
Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow28 października 199132.8.
Klimow, JewgienijJewgienij Klimow3 lutego 1994
Korniłow, DienisDienis Korniłow17 sierpnia 198635.29.8.22. (2012)5. (2008)232,0
Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin29 sierpnia 1993q8.196,0
Słowenia Słowenia[18] (5)
Kranjec, RobertRobert Kranjec16 lipca 198129.10.4.1. (2012)3. (2012)244,0
Lanišek, AnžeAnže Lanišek20 kwietnia 199612.4.206,0
Pograjc, AndražAndraž Pograjc26 września 1991212,5
Prevc, PeterPeter Prevc20 września 19923.1.4.3. (2012)250,0
Tepeš, JurijJurij Tepeš14 lutego 198915.9.4.12. (2012)3. (2012)244,0
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone[15] (1)
Glasder, MichaelMichael Glasder27 marca 198937.180,5
Szwajcaria Szwajcaria[14] (2)
Ammann, SimonSimon Ammann25 czerwca 198116.16.1. (2010)6. (2006)238,5
Deschwanden, GregorGregor Deschwanden27 lutego 199123.30.23. (2014)221,5
Włochy Włochy[14] (1)
Colloredo, SebastianSebastian Colloredo9 września 198739.39.24. (2010)8. (2010)210,5

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji, bądź nie został sklasyfikowany albo nie wystartował w poprzedniej edycji.

Rekordy życiowe

ZawodnikPoprzedni rekordNowy rekordDataSeria
Austria Philipp Aschenwald216,014 stycznia 2016I trening
Kanada Mackenzie Boyd-Clowes205212,514 stycznia 2016I trening
212,5216,516 stycznia 2016próbna
Rosja Ilmir Chazietdinow174,5183,514 stycznia 2016kwalifikacje
183,5193,015 stycznia 2016próbna
Norwegia Johann André Forfang225,5230,015 stycznia 2016I seria
Niemcy Richard Freitag230,0231,016 stycznia 2016III seria
Norwegia Kenneth Gangnes220,5236,015 stycznia 2016I seria
236,0238,516 stycznia 2016III seria
Stany Zjednoczone Michael Glasder179,0180,514 stycznia 2016I trening
180,5189,515 stycznia 2016próbna
Rosja Jewgienij Klimow144,014 stycznia 2016I trening
144,0167,014 stycznia 2016II trening
Finlandia Sebastian Klinga156,5167,014 stycznia 2016I trening
Polska Dawid Kubacki203,5208,015 stycznia 2016I seria
Słowenia Anže Lanišek206,0215,015 stycznia 2016I trening
Czechy Tomáš Vančura215,014 stycznia 2016I trening
215,0222,016 stycznia 2016próbna
Niemcy Andreas Wellinger206,5218,015 stycznia 2016próbna
Kazachstan Marat Żaparow145,5157,014 stycznia 2016I trening

Uwagi

  1. Kanadyjczyk wcześniej poprawił najlepsze osiągnięcie w kraju, lądując na 212,5 metrze podczas treningu rozgrywanego 14 stycznia.
  2. Godziny podane zgodnie z czasem lokalnym (CET).
  3. W tabeli podano rekord skoczni obowiązujący przed rozpoczęciem zawodów.
  4. Konkurs rozpoczęto z 20. belki. Obniżenie rozbiegu o dwa progi skutkowało dodaniem 10,8 punktu do noty zawodnika.
  5. Drugą serię rozpoczęto z 18. belki. Obniżenie rozbiegu o dwa progi skutkowało dodaniem 10,8 punktu do noty zawodnika.
  6. Trzecią serię rozpoczęto z 16. belki. Obniżenie rozbiegu o jeden próg skutkowało dodaniem 5,3 pkt., o dwa progi 10,7 pkt., natomiast o trzy progi 16,0 punktu do noty zawodnika.
  7. Skok zakończony upadkiem.
  8. Drugą serię rozpoczęto z 17. belki. Podniesienie rozbiegu o jeden próg skutkowało odjęciem 5,3 punktu od noty zawodnika.

Przypisy

  1. DRAFT: FIS SKI JUMPING WORLD CUP 2015/2016 - MEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-04-22].
  2. Andrzej Mysiak: MŚ Kulm: Norwegowie nokautują, Polacy na piątym miejscu (pol.). skokinarciarskie.pl, 2016-01-17. [dostęp 2016-01-19].
  3. Construction at the Kulm on schedule (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-09-24].
  4. Tadeusz Mieczyński: Gregor Schlierenzauer oddał pierwszy oficjalny skok na nowej Kulm. skijumping.pl, 2015-01-08. [dostęp 2015-01-09].
  5. FIS Ski Flying World Championships 2016 (niem.). fis-ski.com. [dostęp 2015-11-29].
  6. Program Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich (ang.). skifliegen.at.
  7. www.skisprungschanzen.com/: Skocznia w Tauplitz/Bad Mittenrdorf (ang.).
  8. skijumping.pl: Skocznia Kulm w przebudowie (pol.). skijumping.pl, 2014-09-24. [dostęp 2014-09-24].
  9. Międzynarodowa Federacja Narciarska: Pozytywna kontrola śniegu na mistrzostwa świata (ang.). fis-ski.com, 2016-01-05. [dostęp 2016-01-05].
  10. Andrzej Mysiak: MŚ Kulm: Prevc ze złotym medalem i rekordem skoczni (pol.). skokinarciarskie.pl, 2016-01-16. [dostęp 2016-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-16)].
  11. FIS Ski-Flying World Championships - Men's HS205 (ang.). fis-ski.com.
  12. Qualification - Men's HS205 (ang.). fis-ski.com.
  13. Redakcja: Niespodzianka w reprezentacji Austrii na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 12 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)].
  14. a b c d e f g h i Adam Bucholz: Składy zagranicznych reprezentacji na MŚ w lotach narciarskich (aktualizacja) (pol.). skijumping.pl, 12 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)].
  15. a b c Redakcja: MŚ Kulm: 45 skoczków w kwalifikacjach, Polacy bez Żyły (pol.). skokinarciarskie.pl, 14 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-14)].
  16. Martyna Szydłowska: Sześciu Norwegów pojedzie do Kulm (pol.). skokinarciarskie.pl, 11 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)].
  17. Andrzej Mysiak: MŚ Kulm: Skoczkowie dwóch kadr w reprezentacji Polski (pol.). skokinarciarskie.pl, 11 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)].
  18. Martyna Szydłowska: Słoweńcy jadą do Kulm po dwa medale (pol.). skokinarciarskie.pl, 12 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Europe; Political with state boundaries; Lambert azimuthal equal-area projection
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A gold medal with a globe icon
Silver medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A silver medal with a globe icon
Bronze medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A bronze medal with a globe icon
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Skiflugschanze am Kulm.jpg
Autor: Manuela Gößnitzer, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tauplitz, Steiermark, am Kulmkogel, Skiflugschanze Kulm am 12. Jänner 2014