Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019
Nordische Skiweltmeisterschaften 2019
20172021
ilustracja
Data

20 lutego - 3 marca 2019

Gospodarz

Seefeld in Tirol

Organizator

FIS

Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 20 lutego do 3 marca 2019 roku w Seefeld in Tirol[1].

Wybór miasta-organizatora

Do zorganizowania Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019 zgłoszono 4 kandydatury: Oberstdorf, Planica, Seefeld i Ałmaty. W Oberstdorfie (1987, 2005) i Seefeld (1985) organizowano wcześniej mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Decyzja o wyborze miasta, które zorganizuje mistrzostwa, została ogłoszona 5 czerwca 2014 na Kongresie FIS w Barcelonie w Hiszpanii[1][2].

KandydaciPierwsza rundaDruga rundaTrzecia runda
Austria Seefeld in Tirol669
Niemcy Oberstdorf888
Słowenia Planica33
Kazachstan Ałmaty0

W programie imprezy, po raz pierwszy w historii mistrzostw świata, znalazł się konkurs drużynowy kobiet w skokach narciarskich. Złoty medal zdobyły Niemki, srebrny Austriaczki, brązowy Norweżki[3].

Zestawienie medalistów

Biegi narciarskie

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
Mężczyźni
sprint techniką dowolną21 lutegoNorwegia Johannes Høsflot KlæboWłochy Federico PellegrinoRosja Gleb Rietiwych
bieg łączony na 30 km23 lutegoNorwegia Sjur RøtheRosja Aleksandr BolszunowNorwegia Martin Johnsrud Sundby
sprint drużynowy techniką klasyczną24 lutego Norwegia
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
 Rosja
Aleksandr Bolszunow
Gleb Rietiwych
 Włochy
Francesco De Fabiani
Federico Pellegrino
bieg na 15 km techniką klasyczną27 lutegoNorwegia Martin Johnsrud SundbyRosja Aleksandr BiessmiertnychFinlandia Iivo Niskanen
sztafeta 4 × 10 km1 marca Norwegia
Emil Iversen
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Johannes Høsflot Klæbo
 Rosja
Andriej Łarkow
Aleksandr Biessmiertnych
Aleksandr Bolszunow
Siergiej Ustiugow
 Francja
Adrien Backscheider
Maurice Manificat
Clément Parisse
Richard Jouve
bieg masowy na 50 km techniką dowolną3 marcaNorwegia Hans Christer HolundRosja Aleksandr BolszunowNorwegia Sjur Røthe
Kobiety
sprint techniką dowolną21 lutegoNorwegia Maiken Caspersen FallaSzwecja Stina NilssonNorwegia Mari Eide
bieg łączony na 15 km23 lutegoNorwegia Therese JohaugNorwegia Ingvild Flugstad ØstbergRosja Natalja Niepriajewa
sprint drużynowy techniką klasyczną24 lutego Szwecja
Maja Dahlqvist
Stina Nilsson
 Słowenia
Anamarija Lampič
Katja Višnar
 Norwegia
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
bieg na 10 km techniką klasyczną26 lutegoNorwegia Therese JohaugSzwecja Frida KarlssonNorwegia Ingvild Flugstad Østberg
sztafeta 4 × 5 km28 lutego Szwecja
Ebba Andersson
Frida Karlsson
Charlotte Kalla
Stina Nilsson
 Norwegia
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Jacobsen
Therese Johaug
 Rosja
Julija Biełorukowa
Anastasija Siedowa
Anna Nieczajewska
Natalja Niepriajewa
bieg masowy na 30 km techniką dowolną2 marcaNorwegia Therese JohaugNorwegia Ingvild Flugstad ØstbergSzwecja Frida Karlsson

Kombinacja norweska

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
konkurs indywidualny – skocznia HS130, bieg na 10 km22 lutegoNiemcy Eric FrenzelNorwegia Jan SchmidAustria Franz-Josef Rehrl
sprint drużynowy – skocznia HS130, bieg 2 × 7,5 km24 lutego Niemcy
Eric Frenzel
Fabian Rießle
 Norwegia
Jarl Magnus Riiber
Jan Schmid
 Austria
Bernhard Gruber
Franz-Josef Rehrl
konkurs indywidualny – skocznia HS109, bieg na 10 km28 lutegoNorwegia Jarl Magnus RiiberAustria Bernhard GruberJaponia Akito Watabe
konkurs drużynowy – skocznia HS109, bieg 4 × 5 km2 marca Norwegia
Espen Bjørnstad
Jørgen Graabak
Jan Schmid
Jarl Magnus Riiber
 Niemcy
Vinzenz Geiger
Eric Frenzel
Johannes Rydzek
Fabian Rießle
 Austria
Bernhard Gruber
Mario Seidl
Franz-Josef Rehrl
Lukas Klapfer

Skoki narciarskie

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
Kobiety
konkurs drużynowy – skocznia HS10926 lutego Niemcy
Juliane Seyfarth
Ramona Straub
Carina Vogt
Katharina Althaus
 Austria
Eva Pinkelnig
Jacqueline Seifriedsberger
Chiara Hölzl
Daniela Iraschko-Stolz
 Norwegia
Anna Odine Strøm
Ingebjørg Saglien Bråten
Silje Opseth
Maren Lundby
konkurs indywidualny - skocznia HS10927 lutegoNorwegia Maren LundbyNiemcy Katharina AlthausAustria Daniela Iraschko-Stolz
Mężczyźni
konkurs indywidualny – skocznia HS13023 lutegoNiemcy Markus EisenbichlerNiemcy Karl Geiger Killian Peier
konkurs drużynowy – skocznia HS13024 lutego Niemcy
Karl Geiger
Richard Freitag
Stephan Leyhe
Markus Eisenbichler
 Austria
Philipp Aschenwald
Michael Hayböck
Daniel Huber
Stefan Kraft
 Japonia
Yukiya Satō
Daiki Itō
Junshirō Kobayashi
Ryōyū Kobayashi
konkurs indywidualny – skocznia HS1091 marcaPolska Dawid KubackiPolska Kamil StochAustria Stefan Kraft
Drużyny mieszane
konkurs drużyn mieszanych – skocznia HS1092 marca Niemcy
Katharina Althaus
Markus Eisenbichler
Juliane Seyfarth
Karl Geiger
 Austria
Eva Pinkelnig
Philipp Aschenwald
Daniela Iraschko-Stolz
Stefan Kraft
 Norwegia
Anna Odine Strøm
Robert Johansson
Maren Lundby
Andreas Stjernen

Klasyfikacja medalowa

MjReprezentacjazłoto Złotosrebro Srebrobrąz BrązRazem
1. Norwegia135725
2. Niemcy6309
3. Szwecja2215
4. Polska1102
5. Rosja0538
6. Austria0459
7. Włochy0112
8. Słowenia0101
9. Japonia0022
10. Szwajcaria0011
10. Finlandia0011
10. Francja0011
Łącznie22222266

Przypisy

  1. a b Narciarskie MŚ: Seefeld gospodarzem zmagań w 2019 roku (pol.). SportoweFakty.pl. [dostęp 2014-06-05].
  2. Czterech kandydatów do organizacji Mistrzostw Świata w 2019 roku (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2013-05-04].
  3. Michał Chmielewski: KONIEC „ŚWIĘTYCH KRÓW”. SKOCZKÓW CZEKAJĄ OBOWIĄZKOWE KWALIFIKACJE. przegladsportowy.pl, 2017-05-28. [dostęp 2017-05-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
FIS gold medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Złoty medal FIS
FIS silver medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Srebrny medal FIS
FIS bronze medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brązowy medal FIS
20180126 FIS NC WC Seefeld Seefeld 2019 850 9846.jpg
Autor: Granada, Licencja: CC BY-SA 4.0
Seefeld-Triple 2018, first day January 26th. Picture shows banner Seefeld 2019
Gold medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A gold medal with a globe icon
Silver medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A silver medal with a globe icon
Bronze medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A bronze medal with a globe icon