Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021
Nordische Skiweltmeisterschaften 2021
20192023
Data

24 lutego - 7 marca 2021

Gospodarz

Oberstdorf

Organizator

FIS

Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 24 lutego do 7 marca 2021 roku w Oberstdorfie[1].

Do zorganizowania Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 zgłoszono 3 kandydatury: Oberstdorf, Planica i Trondheim. W Oberstdorfie (dwukrotnie: 1987 i 2005) i Trondheim (1997) w przeszłości odbywały się już mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Decyzja o wyborze miasta, które zorganizuje mistrzostwa, została ogłoszona 9 czerwca 2016 na Kongresie FIS w Cancún w Meksyku[1].

Ze względu na zawieszenie Rosji we wszelkich imprezach sportowych rangi mistrzostw świata (afera dopingowa), reprezentanci rosyjscy wystąpili pod szyldem ekipy „Rosyjskiej Federacji Narciarskiej” (Russian Ski Federation), flagą z emblematem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i skrótem RSF.

KandydaciPierwsza runda
Niemcy Oberstdorf11
Norwegia Trondheim4
Słowenia Planica2

Zestawienie medalistów

Biegi narciarskie

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
Mężczyźni
sprint techniką klasyczną25 lutegoNorwegia Johannes Høsflot KlæboNorwegia Erik ValnesNorwegia Håvard Solås Taugbøl
bieg łączony na 30 km27 lutegoAleksandr BolszunowNorwegia Simen Hegstad KrügerNorwegia Hans Christer Holund
sprint drużynowy techniką dowolną28 lutego Norwegia
Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
 Finlandia
Ristomatti Hakola
Joni Mäki
RSF
Aleksandr Bolszunow
Gleb Rietiwych
bieg na 15 km techniką dowolną3 marcaNorwegia Hans Christer HolundNorwegia Simen Hegstad KrügerNorwegia Harald Østberg Amundsen
sztafeta 4 × 10 km5 marca Norwegia
Pål Golberg
Emil Iversen
Hans Christer Holund
Johannes Høsflot Klæbo
RSF
Aleksiej Czerwotkin
Iwan Jakimuszkin
Artiom Malcew
Aleksandr Bolszunow
 Francja
Hugo Lapalus
Maurice Manificat
Clement Parisse
Jules Lapierre
bieg masowy na 50 km techniką klasyczną7 marcaNorwegia Emil IversenAleksandr BolszunowNorwegia Simen Hegstad Krüger
Kobiety
sprint techniką klasyczną25 lutegoSzwecja Jonna SundlingNorwegia Maiken Caspersen FallaSłowenia Anamarija Lampič
bieg łączony na 15 km27 lutegoNorwegia Therese JohaugSzwecja Frida KarlssonSzwecja Ebba Andersson
sprint drużynowy techniką dowolną28 lutego Szwecja
Maja Dahlqvist
Jonna Sundling
 Szwajcaria
Laurien van der Graaff
Nadine Fähndrich
 Słowenia
Eva Urevc
Anamarija Lampič
bieg na 10 km techniką dowolną2 marcaNorwegia Therese JohaugSzwecja Frida KarlssonSzwecja Ebba Andersson
sztafeta 4 × 5 km4 marca Norwegia
Tiril Udnes Weng
Heidi Weng
Therese Johaug
Helene Marie Fossesholm
RSF
Jana Kirpiczenko
Julija Stupak
Tatjana Sorina
Natalja Niepriajewa
 Finlandia
Jasmi Joensuu
Johanna Matintalo
Riitta-Liisa Roponen
Krista Pärmäkoski
bieg masowy na 30 km techniką klasyczną6 marcaNorwegia Therese JohaugNorwegia Heidi WengSzwecja Frida Karlsson

Kombinacja norweska

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
Mężczyźni
konkurs indywidualny – skocznia HS106, bieg na 10 km26 lutegoNorwegia Jarl Magnus RiiberFinlandia Ilkka HerolaNorwegia Jens Lurås Oftebro
konkurs drużynowy – skocznia HS106, bieg 4 × 5 km28 lutego Norwegia
Espen Bjørnstad
Jørgen Graabak
Jens Lurås Oftebro
Jarl Magnus Riiber
 Niemcy
Terence Weber
Fabian Rießle
Eric Frenzel
Vinzenz Geiger
 Austria
Johannes Lamparter
Lukas Klapfer
Mario Seidl
Lukas Greiderer
konkurs indywidualny – skocznia HS137, bieg na 10 km4 marcaAustria Johannes LamparterNorwegia Jarl Magnus RiiberJaponia Akito Watabe
sprint drużynowy – skocznia HS137, bieg 2 × 7,5 km6 marca Austria
Johannes Lamparter
Lukas Greiderer
 Norwegia
Espen Andersen
Jarl Magnus Riiber
 Niemcy
Fabian Rießle
Eric Frenzel
Kobiety
konkurs indywidualny – skocznia HS106, bieg na 5 km27 lutegoNorwegia Gyda Westvold HansenNorwegia Mari Leinan LundNorwegia Marte Leinan Lund

Skoki narciarskie

KonkurencjaDataGold medal world centered-2.svg ZłotoSilver medal world centered-2.svg SrebroBronze medal world centered-2.svg Brąz
Kobiety
konkurs indywidualny - skocznia HS10625 lutegoSłowenia Ema KlinecNorwegia Maren LundbyJaponia Sara Takanashi
konkurs drużynowy – skocznia HS10626 lutego Austria
Daniela Iraschko-Stolz
Sophie Sorschag
Chiara Hölzl
Marita Kramer
 Słowenia
Nika Križnar
Špela Rogelj
Urša Bogataj
Ema Klinec
 Norwegia
Silje Opseth
Anna Odine Strøm
Thea Minyan Bjørseth
Maren Lundby
konkurs indywidualny – skocznia HS1373 marcaNorwegia Maren LundbyJaponia Sara TakanashiSłowenia Nika Križnar
Mężczyźni
konkurs indywidualny – skocznia HS10627 lutegoPolska Piotr ŻyłaNiemcy Karl GeigerSłowenia Anže Lanišek
konkurs indywidualny – skocznia HS1375 marcaAustria Stefan KraftNorwegia Robert JohanssonNiemcy Karl Geiger
konkurs drużynowy – skocznia HS1376 marca Niemcy
Pius Paschke
Severin Freund
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
 Austria
Philipp Aschenwald
Jan Hörl
Daniel Huber
Stefan Kraft
 Polska
Piotr Żyła
Andrzej Stękała
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Drużyny mieszane
konkurs drużyn mieszanych – skocznia HS10628 lutego Niemcy
Katharina Althaus
Markus Eisenbichler
Anna Rupprecht
Karl Geiger
 Norwegia
Silje Opseth
Robert Johansson
Maren Lundby
Halvor Egner Granerud
 Austria
Marita Kramer
Michael Hayböck
Daniela Iraschko-Stolz
Stefan Kraft

Klasyfikacja medalowa

MjReprezentacjazłoto Złotosrebro Srebrobrąz BrązRazem
1. Norwegia1311731
2. Austria4127
3. Szwecja2237
4. Niemcy2226
5. Rosyjska Federacja Narciarska1315
6. Słowenia1146
7. Polska1012
8. Finlandia0213
9. Japonia0123
10. Szwajcaria0101
11. Francja0011
Łącznie24242472

Przypisy

  1. a b Dominik Formela: Poznaliśmy organizatora MŚ 2021! (pol.). Skijumping.pl. [dostęp 2016-06-11].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bronze medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A bronze medal with a globe icon
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
FIS gold medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Złoty medal FIS
FIS silver medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Srebrny medal FIS
FIS bronze medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brązowy medal FIS
Gold medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A gold medal with a globe icon
Silver medal world centered-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 1.0
A silver medal with a globe icon