Mistrzostwa Świata IBSF 2019

Mistrzostwa Świata IBSF 2019
20172020
Data

1–9 marca 2019

Gospodarz

Whistler

Organizator

IBSF

Liczba konkurencji

6

Zwycięzcy
Kobiety

Niemcy Tina Hermann

Mężczyźni

Łotwa Martins Dukurs

Dwójka kobiet

 Niemcy

Mariama Jamanka
Annika Drazek
Dwójka mężczyzn

 Niemcy

Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Czwórka mężczyzn

 Niemcy

Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Thorsten Margis
Konkurencja
mieszana

 Niemcy

Christopher Grotheer
Anna Köhler
Lisa Gericke
Sophia Griebel
Johannes Lochner
Marc Rademacher

Mistrzostwa Świata IBSF 2019 (ang. BMW IBSF Bobsleigh + Skeleton World Championships 2019) – 63. zawody o tytuły mistrzów świata w skeletonie i bobslejach, które zostały rozegrane w dniach 1–9 marca 2019 roku w kanadyjskim Whistler. Łącznie odbyło się 6 konkurencji:

  • zawody kobiet i mężczyzn w skeletonie,
  • zawody dwójek kobiet, dwójek oraz czwórek mężczyzn w bobslejach,
  • konkurencja mieszana (bobslejowo-skeletonowa).

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zwyciężyła reprezentacja Niemiec, której zawodnicy triumfowali w 5 z 6 konkurencji oraz łącznie zdobyli 9 medali (z 18 możliwych). Najbardziej utytułowanymi zawodnikami mistrzostw zostali dwaj Niemcy: Francesco Friedrich oraz Thorsten Margis, którzy zdobyli po dwa złote medale.

Wybór gospodarza

Mapa toru w Whistler, obiektu zmagań zawodników

Kanadyjskie Whistler zostało wybrane na gospodarza mistrzostw podczas kongresu IBSF w belgijskiej Gandawie w 2015 roku. Pozostałymi kandydatami do organizacji imprezy były: niemiecki Altenberg oraz szwajcarskie Sankt Moritz. W pierwszej rundzie głosowania wyeliminowane zostało Sankt Moritz, natomiast w drugiej rundzie Whistler wygrało z Altenbergiem stosunkiem głosów 20:19[1].

Informacje ogólne

Zawody zostały rozegrane na torze Whistler Sliding Centre. Były to pierwsze mistrzostwa świata w historii rozgrywane na torze w Whistler. Tor ten był areną zmagań bobsleistów, skeletonistów oraz saneczkarzy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010. Tor o długości 1700 metrów, czas mierzony jest na odcinku 1450,40 metrów. Średnie nachylenie toru wynosi 9%, z kolei maksymalne sięga 20%. Na torze łącznie znajduje się 16 zakrętów[2].

Zawodnicy przed rozpoczęciem rywalizacji musieli opłacić wpisowe. Kwoty wpisowego kształtowały się na następującym poziomie:

  • 20 za każdego bobsleistę w każdej z konkurencji,
  • € 25 za każdego skeletonistę w każdej z konkurencji[3].

Nad poprawnością przeprowadzenia zawodów z ramienia przedstawicieli toru czuwali:

  • Shaulyn van Baaren – dyrektor zawodów,
  • Robb Zirnhelt – szef toru,
  • Chris Dornan – przedstawiciel medialny[4].

Z kolei z ramienia IBSF najważniejszymi oficjelami byli:

  • Szwajcar Jos Mattli – główny delegat techniczny mistrzostw,
  • Austriak Michael Grünberger – delegat techniczny odpowiedzialny za rywalizację skeletonistów,
  • Amerykanin Tony Carlino – delegat techniczny odpowiedzialny za tor[4].

Sponsorem tytularnym zawodów była firma BMW. Głównymi sponsorami mistrzostw były firmy Bauhaus oraz Liqui Moly. Oficjalnym partnerem odpowiedzialnym za pomiar czasu w zawodach była firma Omega[5].

Zgodnie z zasadami IBSF, każda z konkurencji podczas mistrzostw świata składa się z czterech ślizgów. W przypadku konkurencji skeletonu i bobslejów na ostateczny rezultat składa się suma czasów przejazdu w każdym z czterech ślizgów. Do finałowego 4. ślizgu kwalifikowało się 20 najlepszych zawodników/drużyn po 3. ślizgu[6]. W przypadku konkurencji mieszanej (skeletonowo-bobslejowej), na wynik drużyny składa się suma czasów przejazdu czterech ślizgów, w których w każdym ze ślizgów reprezentowana była inna konkurencja. Były to:

  • skeleton mężczyzn,
  • bobslejowa dwójka kobiet,
  • skeleton kobiet,
  • bobslejowa dwójka mężczyzn[7].

Terminarz

DyscyplinaKonkurencjaData i godzina[5]
Skeleton1. i 2. ślizg mężczyzn7 marca, 9:00 (UTC-08:00)
1. i 2. ślizg kobiet7 marca, 12:30 (UTC-08:00)
3. i 4. ślizg mężczyzn8 marca, 9:00 (UTC-08:00)
3. i 4. ślizg kobiet8 marca, 12:30 (UTC-08:00)
Bobsleje1. i 2. ślizg dwójek mężczyzn1 marca, 17:00 (UTC-08:00)
1. i 2. ślizg dwójek kobiet2 marca, 11:30 (UTC-08:00)
3. i 4. ślizg dwójek mężczyzn2 marca, 17:00 (UTC-08:00)
3. i 4. ślizg dwójek kobiet3 marca, 11:30 (UTC-08:00)
1. i 2. ślizg czwórek mężczyzn8 marca, 17:00 (UTC-08:00)
3. i 4. ślizg czwórek mężczyzn9 marca, 17:00 (UTC-08:00)
Skeleton
+
bobsleje
Konkurencja mieszana3 marca, 16:00 (UTC-08:00)

Przed mistrzostwami

Tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw zakończyła się rywalizacja w bobslejowym Pucharze Świata w sezonie 2018/2019. W klasyfikacji dwójek kobiet zwyciężyła Niemka Mariama Jamanka, która wygrała 4 z 8 konkursów w sezonie. Podium uzupełniły: kolejna Niemka Stephanie Schneider oraz Amerykanka Elana Meyers-Taylor, które wygrały po 2 konkursy w sezonie[8]. W rywalizacji dwójek mężczyzn triumfował Niemiec Francesco Friedrich, który zwyciężył we wszystkich 8 konkursach w sezonie. Na podium również stanęli Łotysz Oskars Ķibermanis oraz Niemiec Nico Walther[9]. W rywalizacji czwórek mężczyzn również najlepszy okazał się Friedrich, który wygrał 5 z 8 konkursów w sezonie. Podobnie jak w rywalizacji dwójek, na drugim stopniu podium stanął Ķibermanis, a podium uzupełnił Niemiec Johannes Lochner. W sezonie po jednym konkursie czwórek wygrali: Walther, Lochner oraz Kanadyjczyk Justin Kripps[10]. Będąc najlepszym w klasyfikacjach dwójek oraz czwórek, Friedrich triumfował również w klasyfikacji kombinacji, która łączy klasyfikację dwójek i czwórek mężczyzn[11].

W styczniu 2019 roku rozegrane zostały mistrzostwa Europy w Königssee. W rywalizacji dwójek kobiet oraz mężczyzn zwyciężały drużyny pilotowane przez triumfatorów klasyfikacji Pucharu Świata, a więc kolejno przez Jamankę oraz Friedricha[12][13]. Z kolei w rywalizacji czwórek mężczyzn zwyciężyła drużyna niemiecka pilotowana przez Lochnera[14].

Obrońcami tytułów z mistrzostw sprzed 2 lat byli następujący piloci: w rywalizacji dwójek kobiet Meyers-Taylor[15], w rywalizacji dwójek mężczyzn Friedrich[16] oraz w rywalizacji czwórek Friedrich i Lochner, którzy ex aequo zajęli pierwsze miejsce[17].

Na starcie stanęli wszyscy piloci, którzy byli aktualnymi posiadaczami tytułów z: mistrzostw świata z 2017, mistrzostw Europy z 2019, klasyfikacji Pucharów Świata w sezonie 2018/2019 oraz igrzysk olimpijskich z 2018[18][19][20].

W rywalizacji skeletonistów, podobnie jak w rywalizacji bobsleistów, zmagania w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019 zakończyły się tydzień przez rozpoczęciem mistrzostw. Zarówno w klasyfikacji kobiet, jak i mężczyzn, triumfowali Rosjanie. Kolejno byli to Jelena Nikitina, która zwyciężyła w 3 z 8 konkursów w sezonie[21], oraz Aleksandr Trietjakow, który wygrał 4 z 8 konkursów[22]. Podium w klasyfikacji kobiet uzupełniły Niemka Tina Hermann, która wygrała 1 konkurs w sezonie, oraz Kanadyjka Mirela Rahneva, która wygrała 2 konkursy[21]. Pozostałe 2 z 8 konkursów wygrała kolejna Niemka Jacqueline Lölling[21]. W rywalizacji mężczyzn na podium stanęli również: Koreańczyk Yun Sung-bin, który zwyciężył w 2 konkursach, oraz Łotysz Martins Dukurs, który wygrał 1 konkurs[22]. W jednym z konkursów triumfował również Rosjanin Nikita Triegubow[22].

W styczniu 2019 roku rozegrane zostały mistrzostwa Europy w Igls. W rywalizacji kobiet tytuł mistrzyni Europy zdobyła Austriaczka Janine Flock[23]. W zawodach mężczyzn zwyciężył Martins Dukurs[24].

Obrońcami tytułów z mistrzostw świata w 2017 roku byli: w rywalizacji kobiet Jacqueline Lölling[25] oraz w rywalizacji mężczyzn Martins Dukurs[26]. Na starcie mistrzostw w 2019 roku stanęli: obrońcy tytułów z 2017 roku, aktualni mistrzowie Europy z 2019 roku, aktualni zwycięzcy klasyfikacji Pucharu Świata z sezonu 2018/2019 oraz mistrz olimpijski z 2018 roku[27][28]. Z kolei triumfatorka kobiecej rywalizacji w skeletonie na IO 2018, Elizabeth Yarnold nie zjawiła się na starcie, ponieważ po igrzyskach zakończyła sportową karierę[29].

Przebieg mistrzostw

W ciągu pierwszych trzech dni mistrzostw rozegrane zostały 3 konkurencje: bobslejowe dwójki kobiet i mężczyzn oraz konkurencja mieszana. Drugiego dnia mistrzostw rozdany został pierwszy komplet medali. W rywalizacji bobslejowych dwójek mężczyzn triumfowali Niemcy w składzie: Francesco Friedrich oraz Thorsten Margis. Friedrich jako drugi pilot w historii bobslejów zdobył 5 złotych medali z rzędu w konkurencji dwójek mężczyzn. Jako pierwszy dokonał tego Włoch Eugenio Monti w latach 1957–1961[30]. Podium uzupełnili Kanadyjczycy Justin Kripps i Cameron Stones oraz Niemcy Nico Walther i Paul Krenz. W trakcie rywalizacji został ustanowiony nowy rekord toru. W pierwszym ślizgu Kripps ze Stonesem osiągnęli wynik 50,96 s, który został uznany za nowy rekord w konkurencji męskich dwójek[31]. W drugim ślizgu Kanadyjczycy w składzie Nicholas Poloniato oraz Benjamin Coakwell ulegli wypadkowi[31]. Ostatecznie zawodnicy przekroczyli w sposób regulaminowy linię mety i zostali sklasyfikowani[19].

Trzeciego dnia mistrzostw rozstrzygnięcia zapadły w bobslejowych dwójkach kobiet oraz w konkurencji mieszanej. W rywalizacji pań złoty medal zdobyła drużyna z Niemiec, która wystąpiła w składzie Mariama Jamanka oraz Annika Drazek. Podium uzupełniły: druga z drużyn niemieckich w składzie Stephanie Schneider i Ann-Christin Strack oraz Kanadyjki Christine de Bruin i Kristen Bujnowski. W trakcie rywalizacji kilkukrotnie poprawiony został rekord toru. W pierwszym dniu rywalizacji najlepszy czas osiągnęła drużyna ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanki w składzie Elana Meyers-Taylor oraz Lake Kwaza w pierwszym ślizgu rywalizacji osiągnęły czas 52,48 s[32]. Kolejnego dnia rekord został poprawiony przez drużynę niemiecką. Niemki w składzie Jamanka oraz Drazek podczas trzeciego ślizgu rywalizacji osiągnęły czas 52,01 s[33]. Wynik ten do końca zawodów nie został już poprawiony. Z powodu kraks 5 z 19 drużyn nie ukończyło rywalizacji. Między innymi upadku doznała drużyna amerykańska, zajmująca po pierwszym dniu rywalizacji drugie miejsce, pilotowana przez obrończynię tytułu Meyers-Taylor[33]. Amerykanka podczas trzeciego ślizgu nie utrzymała bobsleja na płozach w 13. zakręcie toru. Pomimo przekroczenia mety w sposób zgodny z zasadami, Amerykanki nie wystartowały w czwartym ślizgu[18].

W konkurencji mieszanej złoty medal zdobyli reprezentanci Niemiec. Zwycięska drużyna jechała w składzie: Christopher Grotheer, Anna Köhler i Lisa Gericke, Sophia Griebel oraz Johannes Lochner i Marc Rademacher. Podium uzupełniły drużyny z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych[34].

Podczas kolejnych trzech dni nie była toczona rywalizacja o medale. Pozostałe konkurencje, czyli rywalizacja w skeletonie oraz w bobslejowych czwórkach mężczyzn, zostały rozstrzygnięte podczas ostatnich trzech dni mistrzostw[5].

Przedostatniego dnia mistrzostw decydujące rozstrzygnięcia zapadały w rywalizacji w skeletonie. Czwarty tytuł z rzędu oraz szósty w karierze wywalczył Łotysz Martins Dukurs[35]. Łotysz okazał się bezkonkurencyjny dla rywali, osiągając najlepsze czasy w każdym z czterech ślizgów. Podium uzupełnili medaliści igrzysk w Pjongczangu. Na drugim jego stopniu stanął aktualny wicemistrz olimpijski, Rosjanin Nikita Triegubow, z kolei brązowy medal wywalczył aktualny mistrz olimpijski, Koreańczyk Yun Sung-bin[35]. Dukurs podczas rywalizacji ustanowił nowy rekord startu jak i toru. Osiągnięty przez niego w drugim ślizgu rywalizacji rezultat 51,91 s został nowym rekordem toru[36][35]. Z kolei w czwartym ślizgu, rezultat 4,47 s zanotowany na pierwszym pomiarze czasu został rekordem startu[35].

W rywalizacji skeletonistek medale między sobą rozdzieliły reprezentantki Niemiec. Złoty medal i drugi w karierze tytuł w rywalizacji indywidualnej wywalczyła Tina Hermann. Niemka, która również zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Königssee, zrównała się osiągnięciami jako najbardziej utytułowanej skeletonistki w rywalizacji indywidualnej, ze Szwajcarką Mayą Pedersen[37]. Podium uzupełniły: obrończyni mistrzowskiego tytułu Jacqueline Lölling oraz złota medalistka z konkurencji mieszanej, Sophia Griebel. W trakcie rywalizacji dwukrotnie został poprawiony rekord toru. Pierwszego dnia rywalizacji dokonała tego Hermann, która w pierwszym ślizgu zanotowała rezultat 53,17 s[38]. Podczas drugiego dnia rekord został ponownie poprawiony, tym razem przez Lölling, która w czwartym ślizgu zanotowała na mecie czas 53,10 s[37].

Ostatnią zakończoną na mistrzostwach konkurencją były bobslejowe czwórki mężczyzn. Złoty medal zdobyli Niemcy, pilotowani przez broniącego tytułu Francesco Friedricha[39]. Partnerowali mu Candy Bauer, Martin Grothkopp oraz Thorsten Margis. Friedrich oraz Margis, którzy byli najlepsi również w dwójkach, zdobyli drugie złote medale podczas mistrzostw w Whistler. Drudzy na mecie zameldowali się prowadzący po pierwszym dniu rywalizacji Łotysze w składzie: Oskars Ķibermanis, Matīss Miknis, Arvis Vilkaste oraz Jānis Strenga[40]. Podium uzupełnili Kanadyjczycy: Justin Kripps, Ryan Sommer, Cameron Stones oraz Benjamin Coakwell. Dla Krippsa i Stonesa, po zdobyciu srebra w dwójkach, trzecie miejsce w rywalizacji czwórek oznaczało drugie zdobyte medale na mistrzostwach. Podczas pierwszego dnia rywalizacji ustanowione zostały rekordy toru oraz startu. Podczas pierwszego ślizgu Łotysze pilotowani przez Ķibermanisa osiągnęli rezultat 50,05 s, który został uznany za nowy rekord toru. Ta sama drużyna w drugim ślizgu, na pierwszym pomiarze czasu, zanotowała czas 4,69 s, co zostało nowy rekordem startu toru w Whistler[40].

Wyniki

Skeleton

Kobiety

Tina Hermann – złota medalistka w rywalizacji skeletonistek
PozycjaZawodniczkaPaństwoŚlizg 1Ślizg 2Ślizg 3Ślizg 4Wynik[27]Strata
1.Tina Hermann Niemcy53,1753,4853,2753,113:33,03
2.Jacqueline Lölling Niemcy53,4253,5853,3153,103:33,41+0,38
3.Sophia Griebel Niemcy53,8353,6453,3853,353:34,20+1,17
4.Anna Fernstädtová Czechy53,9653,7053,5253,623:34,80+1,77
5.Jelena Nikitina Rosja53,9353,8153,6653,663:35,06+2,03
6.Marina Gilardoni Szwajcaria54,2053,9253,4553,813:35,38+2,35
7.Julija Kanakina Rosja54,1453,9553,7753,543:35,40+2,37
8.Savannah Graybill Stany Zjednoczone54,0654,0353,8553,693:35,63+2,60
9.Janine Flock Austria54,1053,9753,6354,013:35,71+2,68
10.Elisabeth Maier Kanada54,2453,9153,8253,863:35,83+2,80
11.Kendall Wesenberg Stany Zjednoczone54,0954,3453,8153,883:36,12+3,09
12.Mirela Rahneva Kanada54,1254,5154,0253,853:36,50+3,47
13.Kimberley Bos Holandia54,4654,5154,3953,883:37,24+4,21
14.Renata Chuzina Rosja54,0854,8154,3654,023:37,24+4,24
15.Madelaine Smith Wielka Brytania54,6354,2354,2854,253:37,39+4,36
16.Ashleigh Fay Pittaway Wielka Brytania54,4754,4454,4454,093:37,44+4,41
17.Madison Charney Kanada54,7154,3054,1354,573:37,71+4,68
18.Megan Henry Stany Zjednoczone54,8254,2954,3954,433:37,93+4,90
19.Kellie Delka Portoryko54,7154,7554,9654,733:39,15+6,12
20.Kim Meylemans Belgia55,0654,9354,4654,743:39,19+6,16
21.Leslie Stratton Szwecja55,0355,0055,04NQ2:45,07
22.Lin Huiyang Chiny55,2055,2554,932:45,38
23.Valentina Margaglio Włochy55,3455,5055,002:45,84
24.Katie Tannenbaum Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych56,8255,6555,402:47,87
25.Nicole Rocha Silveira Brazylia56,0456,0955,912:48,04
26.Georgina Cohen Izrael57,0058,3857,202:52,58

Mężczyźni

Martins Dukurs – złoty medalista w rywalizacji skeletonistów
PozycjaZawodnikPaństwoŚlizg 1Ślizg 2Ślizg 3Ślizg 4Wynik[28]Strata
1.Martins Dukurs Łotwa52,1551,9151,9252,133:28,11
2.Nikita Triegubow Rosja52,2652,1752,0452,153:28,62+0,51
3.Yun Sung-bin Korea Południowa52,3452,4952,0152,153:28,99+0,88
4.Christopher Grotheer Niemcy52,2252,5152,1452,223:29,09+0,98
5.Tomass Dukurs Łotwa52,3652,1852,2352,343:29,11+1,00
6.Aleksandr Trietjakow Rosja52,4752,1252,3652,293:29,24+1,13
7.Alexander Gassner Niemcy52,4852,7052,3352,683:30,19+2,08
8.Austin Florian Stany Zjednoczone52,6452,8552,1752,563:30,22+2,11
9.Jung Seunggi Korea Południowa52,7852,6852,3252,543:30,32+2,21
10.Axel Jungk Niemcy52,7852,8452,3152,463:30,39+2,28
11.Dave Greszczyszyn Kanada53,0952,7552,1652,413:30,41+2,30
12.Marcus Wyatt Wielka Brytania52,8652,8952,4052,503:30,65+2,54
13.Felix Keisinger Niemcy52,7452,8052,6752,673:30,88+2,77
14.Władysław Hieraskiewicz Ukraina52,9452,8152,4952,913:31,15+3,04
Kim Jisoo Korea Południowa52,8752,8352,5652,89
16.Greg West Stany Zjednoczone53,1152,7452,7852,733:31,36+3,25
17.Geng Wenqiang Chiny53,0452,6152,5153,213:31,27+3,26
18.Florian Auer Austria52,8852,9552,9252,763:31,51+3,40
19.Kyle Brown Stany Zjednoczone53,2152,8553,0052,703:31,76+3,65
20.Yan Wengang Chiny53,1652,8652,8553,193:32,06+2,28
21.Jerry Rice Wielka Brytania53,1652,8652,85NQ2:39,77
22.Brendan Doyle Irlandia53,4853,2253,112:39,81
23.Mark Lynch Kanada53,4153,2353,252:39,89
24.Władisław Marczenkow Rosja53,2553,3853,412:40,04
25.Joseph Luke Cecchini Włochy53,5753,5653,132:40,26
26.Nicholas Timmings Australia53,9953,6553,592:42,23
27.Jack Thomas Wielka Brytania53,5553,7154,092:41,35
28.Ronald Auderset Szwajcaria53,7454,2353,432:41,40
29.Alexander Henning Hanssen Norwegia53,8954,1253,612:41,62
30.Joel Seligstein Izrael54,1853,8154,172:42,16
31.Jeff Bauer Luksemburg54,9554,5054,732:44,18
32.Bram Zeegers Holandia55,8256,1856,662:48,66
33.Joe Della Santina Nowa Zelandia57,5458,0957,342:52,97
DNFTodd Rodriguez Pfalzgraf Portoryko57,941:04,72DNSDNF
DNFReynaldo Arturo Sosa Meksyk58,8759,16DNSDNF
DNSAnder Mirambell HiszpaniaDNS

Bobsleje

Dwójki kobiet

Mariama Jamanka – pilot zwycięskiej drużyny w rywalizacji dwójek kobiet
PozycjaZawodniczkiPaństwoŚlizg 1Ślizg 2Ślizg 3Ślizg 4Wynik[18]Strata
1.Mariama Jamanka
Annika Drazek
 Niemcy52,5852,6452,0152,853:30,08
2.Stephanie Schneider
Ann-Christin Strack
 Niemcy52,8452,8552,7852,673:31,14+1,06
3.Christine de Bruin
Kristen Bujnowski
 Kanada52,9153,1252,5752,653:31,25+1,17
4.Katrin Beierl
J. J. O. D. Onasanya
 Austria53,0753,1352,4352,833:31,46+1,38
5.Brittany Reinbolt
Lauren Gibbs
 Stany Zjednoczone53,0453,0252,6152,983:31,65+1,57
6.Nadieżda Siergiejewa
Julija Biełomiestnych
 Rosja53,1153,3152,9452,753:32,11+2,03
7.Anna Köhler
Leonie Fiebig
 Niemcy53,0353,2652,8153,313:32,41+2,33
8.An Vannieuwenhuyse
Sara Aerts
 Belgia53,2253,3153,0453,013:32,58+2,50
9.Nicole Vogt
Nicole Brungardt
 Stany Zjednoczone53,2353,3853,5352,733:32,87+2,79
10.Huai Mingming
Wang Yameng
 Chiny53,0553,4853,1253,603:33,25+3,17
11.Alysia Rissling
Cynthia Serwaah
 Kanada53,0853,2753,5353,423:33,30+3,22
12.Mica McNeill
Montell Douglas
 Wielka Brytania53,3753,3853,3553,753:33,85+3,77
13.Ying Qing
Tan Yinghui
 Chiny53,4653,7653,2153,553:33,98+3,90
14.Kori Hol
Melissa Lotholz
 Kanada53,6853,6553,5953,273:34,19+4,11
DNFElana Meyers-Taylor
Lake Kwaza
 Stany Zjednoczone52,4852,8756,13DNSDNF
DNFLubow Czernych
Julija Szokszujewa
 Rosja53,4253,3856,51DNSDNF
DNFMartina Fontanive
Irina Strebel
 Szwajcaria54,031:06,28DNSDNF
DNFAlena Osipienko
Anna Parfenowa
 Rosja53,491:09,34DNSDNF
DNFAndreea Grecu
Teodora Andreea Vlad
 Rumunia55,61DNSDNF

Dwójki mężczyzn

(c) Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Francesco Friedrich – dwukrotny złoty medalista mistrzostw
Nico Walther – brązowy medalista w rywalizacji dwójek mężczyzn
PozycjaZawodnicyPaństwoŚlizg 1Ślizg 2Ślizg 3Ślizg 4Wynik[19]Strata
1.Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Niemcy51,0351,2851,2151,023:24,54
2.Justin Kripps
Cameron Stones
 Kanada50,9651,4751,3651,343:25,13+0,59
3.Nico Walther
Paul Krenz
 Niemcy51,1651,4451,3451,493:25,43+0,89
4.Chris Spring
Neville Wright
 Kanada51,3551,5151,3551,473:25,68+1,14
Brad Hall
Nick Gleeson
 Wielka Brytania51,2451,4651,5251,46
6.Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
 Łotwa51,2251,5251,5851,463:25,78+1,24
7.Won Yun-jong
Kim Jinsu
 Korea Południowa51,3151,5551,4851,473:25,81+1,27
8.Johannes Lochner
Christopher Weber
 Niemcy51,4251,6551,4751,513:26,05+1,51
9.Rudy Rinaldi
Boris Vain
 Monako51,4651,6851,3351,593:26,06+1,52
10.Maksym Andrianow
Ilja Małych
 Rosja51,4651,6851,4851,473:26,09+1,55
11.Markus Treichl
Markus Glück
 Austria51,5751,7851,7551,363:26,73+2,19
12.Benjamin Maier
Markus Sammer
 Austria51,6551,8151,6751,743:26,87+2,33
13.Michael Vogt
Sandro Michel
 Szwajcaria51,5351,8151,6751,743:26,89+2,35
14.Mateusz Luty
Krzysztof Tylkowski
 Polska51,5851,8951,7251,793:26,98+2,44
15.Dominik Dvořák
Jakub Nosek
 Czechy51,5651,8851,9451,863:27,24+2,70
16.Codie Bascue
Joshua Williamson
 Stany Zjednoczone51,5751,8951,9451,993:27,39+2,85
Ivo de Bruin
Dennis Veenker
 Holandia51,7452,0051,8451,81
18.Suk Young-jin
Jang Kikun
 Korea Południowa51,6752,0252,1552,123:27,96+3,42
19.Hunter Church
Chris Kinney
 Stany Zjednoczone51,8551,9852,1452,213:28,18+3,64
20.Shao Yijun
Liu Wei
 Chiny51,9552,0651,9352,313:28,25+3,71
21.Ralfs Bērziņš
Dāvis Spriņģis
 Łotwa51,9251,9552,13NQ2:36,00
22.Mihai Cristian Tentea
Ciprian Nicolae Daroczi
 Rumunia51,9952,1652,022:36,17
23.Sun Kaizhi
Ma Jianliang
 Chiny52,1952,3452,052:36,58
24.Aleksandr Bredichin
Roman Koszelew
 Rosja52,1352,3952,172:36,69
25.Timo Rohner
Adrian Fässler
 Szwajcaria51,9452,4152,442:36,79
26.Patrick Baumgartner
Alex Verginer
 Włochy52,3252,5552,542:37,41
27.Geoffrey Gadbois
Adrian Adams
 Stany Zjednoczone51,8752,1354,752:38,75
28.Dražen Silić
Aleksandar Krajisnik
 Chorwacja52,7852,9653,272:39,01
29.Dave Nicholls
Ilya Malikin
 Izrael54,8355,0455,202:45,07
30.Nick Poloniato
Benjamin Coakwell
Keefer Joyce[a]
 Kanada51,461:07,5551,982:36,00
DSQ[b]Lamin Deen
Toby Olubi
 Wielka BrytaniaDSQ

Czwórki mężczyzn

Oskars Ķibermanis – pilot srebrnej drużyny w czwórkach
Justin Kripps (pierwszy z lewej) – srebrny i brązowy medalista mistrzostw
(c) Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Thorsten Margis – dwukrotny złoty medalista mistrzostw
PozycjaZawodnicyPaństwoŚlizg 1Ślizg 2Ślizg 3Ślizg 4Wynik[20]Strata
1.Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Thorsten Margis
 Niemcy50,1650,5750,1450,463:21,33
2.Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
 Łotwa50,0550,6450,2850,653:21,62+0,29
3.Justin Kripps
Ryan Sommer
Cameron Stones
Benjamin Coakwell
 Kanada50,1350,6750,3250,663:21,78+0,45
4.Maksym Andrianow
Aleksiej Zajcew
Wasilij Kondratienko
Rusłan Samitow
 Rosja50,1750,8250,4250,683:22,09+0,76
5.Michael Vogt
Alain Knuser
Simon Friedli
Sandro Michel
 Szwajcaria50,3150,7650,4650,743:22,27+0,94
6.Benjamin Maier
Kilian Walch
Markus Sammer
Danut Ion Moldovan
 Austria50,2050,7550,5750,803:22,32+0,99
7.Won Yun-jong
Jinsu Kim
Lee Gyeong-min
Oh Jea-han
 Korea Południowa50,5250,8950,7050,683:22,79+1,46
8.Nico Walther
Paul Krenz
Alexander Rödiger
Philipp Wobeto
 Niemcy50,4450,8650,7350,853:22,88+1,55
9.Johannes Lochner
Florian Bauer
Christopher Weber
Christian Rasp
 Niemcy50,7150,8450,7850,703:23,03+1,70
10.Chris Spring
William Auclair
Dexter Janke
Neville Wright
 Kanada50,6351,0050,6751,033:23,33+2,00
11.Codie Bascue
James Reed
Chris Kinney
Joshua Williamson
 Stany Zjednoczone50,7350,8650,8051,053:23,44+2,11
12.Aleksandr Bredichin
Andriej Lylow
Roman Koszelew
Ilja Małych
 Rosja50,6551,0350,8850,893:23,45+2,12
13.Brad Hall
Joel Fearon
Ben Simons
Nick Gleeson
 Wielka Brytania50,6451,0350,9851,013:23,66+2,33
14.Shao Yijun
Ma Jianliang
Liu Wei
Shi Hao
 Chiny50,8850,9750,9751,153:23,97+2,64
15.Lamin Deen
Tremayne Gilling
Ryan Letts
Toby Olubi
 Wielka Brytania50,9150,9751,0151,163:24,05+2,72
16.Hunter Church
Kyle Wilcox
Blaine McConnell
Kyler Allison
 Stany Zjednoczone50,9151,1050,9351,133:24,07+2,74
17.Suk Young-jin
Dong Hyun-Kim
Bae Woojin
Kim Kyung-hyun
 Korea Południowa51,2751,1351,1251,163:24,68+3,35
18.Patrick Baumgartner
Alexi Atchori Essoh
Costantino Ughi
Mattia Variola
 Włochy51,2151,2751,0751,163:24,71+3,38
19.Pius Meyerhans
Yann Moulinier
Michael Kuonen
Cyril Bieri
 Szwajcaria51,1551,4351,1051,143:24,72+3,49
20.Sun Kaizhi
Wu Zhitao
Wang Jiaqi
Wu Qingze
 Chiny50,8751,5751,2751,523:25,23+3,90
21.Dominik Dvořák
Jakub Nosek
Jan Šindelář
Dominik Suchý
Adam Dobes[a]
 Czechy50,5652,2950,99NQ2:33,84
22.Nick Poloniato
Keefer Joyce
Fabio Goncalves Silva
Patrick Norton
 Kanada51,3251,7151,202:34,23
DNFIvo de Bruin
Dennis Veenker
Joost Dumas
Janko Franjic
 Holandia1:01,09DNSDNF

Konkurencja mieszana

PozycjaZawodnicyPaństwo SK–M BOB–2K SK–K BOB–2M Wynik[41]Strata
1.Christopher Grotheer
Anna Köhler/Lisa Gericke
Sophia Griebel
Johannes Lochner/Marc Rademacher
 Niemcy53,3753,1654,0651,263:31,85
2.Dave Greszczyszyn
Christine de Bruin/Kristen Bujnowski
Mirela Rahneva
Nick Poloniato/Keefer Joyce
 Kanada53,0252,9254,4551,613:32,00+0,15
3.Greg West
Brittany Reinbolt/Jessica Davis
Savannah Graybill
Geoff Gadbois/Kristopher Horn
 Stany Zjednoczone53,4652,6754,1552,213:32,49+0,64
4.Austin Florian
Nicole Vogt/Sylvia Hoffman
Kendall Wesenberg
Hunter Church/Blaine McConnell
 Stany Zjednoczone53,2753,4854,1951,943:32,88+1,03
5.Wielka Brytania Marcus Wyatt
Austria Katrin Beierl/Valerie Kleiser
Wielka Brytania Laura Deas
Austria Markus Treichl/Sebastian Mitterer
 Wielka Brytania
 Austria
53,7453,0754,6851,703:33,19+1,34
6.Irlandia Brendan Doyle
Kanada Kori Hol/Catherine Medeiros
Kanada Madison Charney
Włochy Patrick Baumgartner/Mattia Variola
 Kanada
 Irlandia
 Włochy
53,6055,9155,4651,973:36,94+5,09
7.Mark Lynch
Alysia Rissling/Bianca Ribi
Elisabeth Maier
Taylor Austin/William Auclair
 Kanada53,4957,5654,5051,533:37,08+5,23
8.Nikita Triegubow
Nadieżda Siergiejewa/Julija Biełomiestnych
Jelena Nikitina
Maksym Andrianow/Ilja Małych
 Rosja52,9259,2754,8151,413:38,41+6,56
DNFAxel Jungk
Mariama Jamanka/Franziska Bertels
Tina Hermann
Nico Walther/Philipp Wobeto
 Niemcy53,1356,5053,68DNSDNF

Tabela medalowa

#Reprezentacjazłoto
Złoto
srebro
Srebro
brąz
Brąz
Razem
1. Niemcy5229
2. Łotwa1102
3. Kanada0224
4. Rosja0101
5. Stany Zjednoczone0011
 Korea Południowa0011

Klasyfikacja indywidualna medalistów

#Zawodnikzłoto
Złoto
srebro
Srebro
brąz
Brąz
Razem
1.Niemcy Francesco Friedrich2002
Niemcy Thorsten Margis2002
3.Niemcy Sophia Griebel1012
4.Niemcy Tina Hermann1001
Łotwa Martins Dukurs1001
Niemcy Mariama Jamanka1001
Niemcy Annika Drazek1001
Niemcy Candy Bauer1001
Niemcy Martin Grothkopp1001
Niemcy Christopher Grotheer1001
Niemcy Anna Köhler1001
Niemcy Lisa Gericke1001
Niemcy Johannes Lochner1001
Niemcy Marc Rademacher1001
15.Kanada Christine de Bruin0112
Kanada Kristen Bujnowski0112
Kanada Justin Kripps0112
Kanada Cameron Stones0112
19.Niemcy Jacqueline Lölling0101
Rosja Nikita Triegubow0101
Niemcy Stephanie Schneider0101
Niemcy Ann-Christin Strack0101
Łotwa Oskars Ķibermanis0101
Łotwa Matīss Miknis0101
Łotwa Arvis Vilkaste0101
Łotwa Jānis Strenga0101
Kanada Dave Greszczyszyn0101
Kanada Mirela Rahneva0101
Kanada Nick Poloniato0101
Kanada Keefer Joyce0101
31.Korea Południowa Yun Sung-bin0011
Niemcy Nico Walther0011
Niemcy Paul Krenz0011
Kanada Ryan Sommer0011
Kanada Benjamin Coakwell0011
Stany Zjednoczone Greg West0011
Stany Zjednoczone Brittany Reinbolt0011
Stany Zjednoczone Jessica Davis0011
Stany Zjednoczone Savannah Graybill0011
Stany Zjednoczone Geoff Gadbois0011
Stany Zjednoczone Kristopher Horn0011

Uwagi

  1. a b Rozpychający drużyny został zmieniony w trakcie rywalizacji.
  2. Przekroczenie dopuszczalnej wagi bobsleja wraz z zawodnikami.

Przypisy

  1. Whistler wins 2019 sledding worlds host bid in a close vote (ang.). Vancouver Sun, 2015-06-02. [dostęp 2019-03-02].
  2. Whistler track info (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-08].
  3. Invitation Whistler World Championships 2019 (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. s. 3. [dostęp 2019-04-26].
  4. a b Invitation Whistler World Championships 2019 (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. s. 2. [dostęp 2019-04-26].
  5. a b c Invitation Whistler World Championships 2019 (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-08].
  6. International Bobsleigh Rules (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. s. 22. [dostęp 2019-04-08].
  7. International Bobsleigh Rules (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. s. 9. [dostęp 2019-04-26].
  8. World Cup 2018/2019 2-woman bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  9. World Cup 2018/2019 2-man bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  10. World Cup 2018/2019 4-man bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  11. World Cup 2018/2019 combined bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  12. BMW IBSF European Championships Bob & Skeleton Koenigssee – Women's Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  13. BMW IBSF European Championships Bob & Skeleton Koenigssee – 2-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  14. BMW IBSF European Championships Bob & Skeleton Koenigssee – 4-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  15. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2017 Königssee – Women's Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  16. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2017 Königssee – 2-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  17. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2017 Königssee – 4-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  18. a b c BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – Women's Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].
  19. a b c BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – 2-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].
  20. a b BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – 4-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].
  21. a b c World Cup 2018/2019 women's skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  22. a b c World Cup 2018/2019 men's skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  23. BMW IBSF European Championships Skeleton Innsbruck / Igls – Women's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  24. BMW IBSF European Championships Skeleton Innsbruck / Igls – Men's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  25. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2017 Königssee – Women's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  26. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2017 Königssee – Men's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-03-03].
  27. a b BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – Women's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].
  28. a b BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – Men's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].
  29. Lizzy Yarnold quits skeleton after living the Olympic ice queen dream (ang.). theguardian.com. [dostęp 2019-03-03].
  30. With fifth World Championship title, Olympic Champion Friedrich equals Monti's record (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-03].
  31. a b Olympic duel for World Championship medals at halfway point in 2-man bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-03].
  32. Women’s Olympic Bobsleigh Champion Jamanka on track to World Championships gold (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-04].
  33. a b Olympic Champion Jamanka completes set of titles with World Championship gold (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-04].
  34. Team Germany takes gold at the BMW IBSF World Championships Bobsleigh + Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-04. [dostęp 2019-03-04].
  35. a b c d Skeleton athlete Martins Dukurs wins sixth World Championship title in Whistler (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-09].
  36. Defending Skeleton World Champion Martins Dukurs on track to win gold at mid-way point in Whistler (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-09].
  37. a b Tina Hermann wins World Championship gold in the women’s skeleton in Whistler (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-09].
  38. Hermann heading for gold in women’s skeleton half way through World Championships (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-09].
  39. Olympic Champion Friedrich defends World Championship gold in 4-man bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-10].
  40. a b Kibermanis sets start and track record in Whistler on his way to 4man bobsleigh gold (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-10].
  41. BMW IBSF World Championships Bob & Skeleton 2019 Whistler – TEAM – COMPETITION (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2019-04-10].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Bobsleigh pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Bobsleigh
Tina Hermann LP World Cup 2017 (1 of 1).jpg
Autor: 121a0012, Licencja: CC BY-SA 4.0
[w:Tina Hermann|]] (GER) is seen at the finish of her first run in the 2017/2018 BMW IBSF World Cup race in Lake Placid. She finished run 1 in 9th place.
Skeleton pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Skeleton
Martins Dukurs 02.jpg
Autor: Saeima (Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja), Licencja: CC BY-SA 2.0
Martins Dukurs
Nico Walther Pyeongchang 2017.png
Autor: Republic of Korea from Seoul, Republic of Korea, Licencja: CC BY-SA 2.0
Nico Walther in Pyeongchang, IBSF World Cup 2016/17 finale
2018-10-29 Pressekonferenz ENSO-Eiskanal by Sandro Halank–029.jpg
(c) Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Press conference during the training week Bobsleigh and Skeleton 2018 in Altenberg
Whistler Sliding Centre-track map english.svg
Autor: Lumu (talk), Licencja: CC BY-SA 3.0
Track map Whistler Sliding Centre, based on Track corners accessibility of the Whistler Sliding Centre website.
Oskars Ķibermanis.jpg
Autor: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja, cropped by Maliepa, Licencja: CC BY-SA 2.0
Oskars Ķibermanis
2015 Bobsleigh World Cup in St. Moritz - Canadian team.JPG
Autor: Christophe95, Licencja: CC BY-SA 4.0
Justin Kripps, Joey Nemet, Bryan Barnett and Ben Coakwell at the 2015 Bobsleigh World Cup race in St. Moritz, Switzerland.