Najwięcej zwycięstw

Stany Zjednoczone U-20
6 razy

Strona internetowa

Mistrzostwa Ameryki Północnej U-20 w piłce nożnej kobiet (ang. CONCACAF Women's U-20 Championship) – turniej piłkarski w Ameryce Północnej organizowany co dwa lata przez CONCACAF (ang. Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football) dla zrzeszonych reprezentacji krajowych kobiet do lat 20. Pełnią funkcję kwalifikacji do mistrzostw świata U–20 – do światowego czempionatu awansuje dwa najlepsze zespoły danej edycji turnieju Ameryki Północnej.

Historia

Zapoczątkowany został w 2002 roku przez CONCACAF jako Mistrzostwa Ameryki Północnej U-19 w piłce nożnej kobiet. Najpierw w meczach eliminacyjnych zostały wyłonione 8 najlepszych drużyn, które awansowały do turnieju finałowego. Rozgrywki zostały rozegrane na stadionach Trynidadu i Tobago. W turnieju finałowym 2002 uczestniczyły reprezentacje Haiti, Jamajki, Kostaryki, Panamy, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Surinamu oraz Trynidadu i Tobago. Drużyny zostały podzielone na 2 grupy i systemem kołowym rozegrały miejsca na podium w swoich grupach. Pierwszy turniej wygrały (mistrzowie grup) reprezentacja Meksyku i Stanów Zjednoczonych[1].

Od II edycji po eliminacjach w turnieju finałowym 8 drużyn najpierw zostały rozbite na dwie grupy, a potem czwórka najlepszych zespołów systemem pucharowym wyłoniła mistrza.

W 2008 została zmieniona nazwa na Mistrzostwa Ameryki Północnej U-20 w piłce nożnej kobiet.