na skoczni HS130 (17.01.2018)
Niko Kytösaho
na skoczni HS80 (25.03.2018)
Mico Ahonen

Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich 2018 – zawody mające na celu wyłonić mistrza kraju rozegrane 18 listopada 2017 roku na skoczni normalnej w Rovaniemi,17 stycznia na skoczni dużej w Lahti oraz 25 marca 2018 roku na skoczni średniej w Taivalkoski.

Mistrzostwo na obiekcie normalnym wywalczył podobnie jak rok wcześniej Jarkko Määttä. Jego skok z drugiej serii, który wyniósł 102 metry to odległość gorsza o zaledwie półtora metra od rekordu skoczni, który uzyskał Taku Takeuchi w 2005 roku. Drugie miejsce zajął Eetu Nousiainen, gorszy o dziewięć punktów od zwycięzcy. Trzecie miejsce na podium, a przy tym brązowy medal mistrzostw wywalczył Juho Ojala, który do drugiego miejsca stracił trzy punkty. W samych zawodach wystąpili również zawodnicy spoza Finlandii, między innymi Austriacy (najlepszy Martin Fritz na 4. miejscu), Japończycy (najlepszy Masamitsu Itō na 8. miejscu) i Turkowie (najlepszy Fatih Arda İpcioğlu na 11. miejscu). W konkursie wystąpiły również kobiety, wśród których była Yūki Itō, dwie reprezentantki gospodarzy oraz trzy zawodniczki z Włoch. Ogólnie w zawodach sklasyfikowanych zostało 51 zawodników.[1]

Na skoczni dużej tytuł wywalczył Niko Kytösaho. O ponad siedemnaście punktów wyprzedził sklasyfikowanego na miejscu drugim Lauriego Asikainena, który w drugiej serii oddał najdłuższy skok podczas zawodów na odległość 124,5 metra. Brązowym medalistą mistrzostw, podobnie jak na skoczni normalnej, został Juho Ojala. Jarkko Määttä, który w listopadzie triumfował uplasował się na miejscu czwartym ze stratą do podium wynoszącą niecałe sześć punktów. Na starcie pojawiło się 20 zawodników z 27 zgłoszonych. Planowany był również konkurs kobiet, lecz z powodu niekorzystnych warunków wietrznych ostatecznie się nie odbył[2].

Mistrzem kraju na skoczni średniej został Mico Ahonen uzyskawszy notę łączną o ponad osiem punktów lepszą od sklasyfikowanego na drugiej pozycji Henri Kavilo. Trzecie miejsce w zawodach zajął Jarkko Määttä straciwszy zaledwie dwie dziesiąte punktu do miejsca wyżej. W zawodach udział wzięło dwudziestu sześciu zawodników.