Monaster św. Jana Teologa w Surze

Monaster św. Jana Teologa
Иоанно-Богословский Сурский монастырь
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 2930313000
Ilustracja
Widok monasteru w pierwszych latach działania
Państwo

 Rosja

Obwód

 archangielski

Miejscowość

Sura

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

archangielska

Ihumenia

Mitrofania (Mikołko)[1]

Klauzura

nie

Typ monasteru

żeński

Liczba mniszek (2010)

8

Założyciel klasztoru

Jan Kronsztadzki

Styl

bizantyjsko-rosyjski

Materiał budowlany

drewno, kamień

Data budowy

1899–1910

Data zamknięcia

lata 20. XX wieku

Data reaktywacji

1998

Położenie na mapie obwodu archangielskiego
Mapa konturowa obwodu archangielskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sura, monaster św. Jana Teologa”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sura, monaster św. Jana Teologa”
63°34′40″N 45°37′51″E/63,577778 45,630833

Monaster św. Jana Teologaprawosławny żeński klasztor we wsi Sura w obwodzie archangielskim, podlegający eparchii archangielskiej.

Inicjatorem powstania monasteru był ks. Iwan Siergiejew, znany jako Jan Kronsztadzki, urodzony w Surze. Pragnął on, aby mniszki żyjące w jego rodzinnej wsi dawały wszystkim jej mieszkańców przykład głębokiej wiary, życia wypełnionego modlitwą i pracą. Jan Kronsztadzki sam pobłogosławił miejsce, które wybrał na budowę klasztoru; miało to miejsce 14 czerwca 1899. W ciągu roku zakończona została budowa drewnianej monasterskiej cerkwi św. Jana Teologa. Jeszcze przed jej poświęceniem w Surze pojawiła się grupa 2 mniszek i 33 posłusznic, które miały tworzyć wspólnotę, formalnie otwartą ukazem Świątobliwego Synodu Rządzącego, potwierdzonym przez cara Mikołaja II 30 października 1899.

Wśród 35 pierwszych mieszkanek monasteru większość była pochodzenia chłopskiego, dwie były mieszczankami, dwie córkami kapłanów prawosławnych, zaś jedna wywodziła się z rodziny szlacheckiej. Dwie najmłodsze posłusznice miały po 13 lat. Przełożona wspólnoty, mniszka Barbara, oraz większość posłusznic przybyły do Sury z monasteru Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Leuszynie, którym kierowała uczennica duchowa Jana Kronsztadzkiego, ihumenia Taisa[2]. Zakonnice pomagały przy budowie klasztoru i urządzaniu przy nim ogrodów. Latem 1900 gotowy był już drewniany budynek z celami mniszek. Cerkiew klasztorną poświęcono 20 czerwca 1900, w czasie przyjazdu Jana Kronsztadzkiego do rodzinnej wsi. Duchowny współtworzył również szczegółową regułę monasteru, w której szczególne miejsce wyznaczono czytaniu Modlitwy Jezusowej. Kapłan odwiedzał wspólnotę co roku aż do swojej śmierci w 1908, ciesząc się nadzwyczajnym szacunkiem mniszek.

Monaster w Surze został zlikwidowany po rewolucji październikowej, w latach 20. XX wieku. W 1994, z błogosławieństwa biskupa archangielskiego i chołmogorskiego Pantelejmona została zorganizowana żeńska wspólnota, która postawiła sobie za cel reaktywację klasztoru i kontynuację jego tradycji. Z powodu początkowego fiaska starań eparchii o zwrot gruntu i budynków zlikwidowanego klasztoru, w 1996 nowy biskup archangielski i chołmogorski Tichon przekształcił wspólnotę w zupełnie nowy monaster św. Jana Teologa w Jerszowce[3].

Kolejną próbę odrodzenia monasteru podjęły mniszki przybyłe z Kazachstanu i Mołdawii w 1998. Według danych z oficjalnej strony eparchii obecnie w reaktywowanej wspólnocie przebywa 8 mniszek[4]. W 2012 wspólnota otrzymała status pełnoprawnego monasteru, a jej przełożoną została ihumenia Mitrofania (Mikołko). Dwa lata później Rosyjski Kościół Prawosławny i władze obwodu archangielskiego zdecydowały o podjęciu współpracy na rzecz całkowitej odbudowy monasteru w związku z planowanymi na 2015 uroczystościami 25. rocznicy kanonizacji Jana Kronsztadzkiego[1].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Иоанно-Богословский Сурский монастырь.jpg
Иоанно-Богословский Сурский монастырь
Outline Map Archangelsk Oblast mainland.svg
Autor: Nzeemin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Административная карта Архангельской области (только основная часть, без Ненецкого АО и островов.
  • Проекция: Меркатор
  • Координаты для GMT: -R35.7/50.7/60.5/66.9
  • Инструменты: GMT, Inkscape
Flag of Arkhangelsk Oblast.svg
Флаг Архангельской области