Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Pustyńce

Monaster Zaśnięcia Matki Bożej
Успенскі манастыр у Пустынках
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 512Г000516
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Obwód

 mohylewski

Miejscowość

Pustyńka

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

mohylewska i mścisławska

Biskup mohylewski

Sofroniusz (Juszczuk)

Klauzura

nie

Typ monasteru

męski

Liczba mnichów (2013)

5

Obiekty sakralne
Cerkiew

Narodzenia Matki Bożej

Założyciel klasztoru

Lingwen

Styl

barokowy, bizantyjsko-rosyjski

Data budowy

XIX w.

Data zamknięcia

1918

Data zburzenia

1943

Data reaktywacji

1992

Położenie na mapie obwodu mohylewskiego
Mapa konturowa obwodu mohylewskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Pustyńka, monaster”
Położenie na mapie Białorusi
54,102°N 31,745°E/54,101667 31,745000

Monaster Zaśnięcia Matki Bożejprawosławny klasztor w Pustyńce (rejon mścisławski), w eparchii mohylewskiej i mścisławskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia

Monaster został założony w 1380[1]. Założycielem monasteru był książę mścisławski Lingwen, według legendy – aby podziękować za cudowne uzdrowienie choroby oczu wodą z pobliskiego źródła. Na miejscu, gdzie powstał klasztor, miała także objawić się cudowna ikona[2]. Obok cudownego źródła powstała cerkiew Narodzenia Matki Bożej[2].

W XVI w. monaster należał na największych ośrodków prawosławnego życia zakonnego na ziemiach dzisiejszej wschodniej Białorusi. W czasie wojny litewsko-rosyjskiej w 1563 został zniszczony, część mnichów zginęła, inni byli zmuszeni uciekać. W 1605 klasztor został reaktywowany jako unicki, jednak jeszcze w tym samym stuleciu został ponownie opuszczony z powodu braku kandydatów do życia mniszego[2]. Przed XIX w. bazylianie otworzyli monaster powtórnie i w latach 1801–1808 wznieśli, na miejscu starszych drewnianych cerkwi, murowaną świątynię Zaśnięcia Matki Bożej[2].

W 1839, na skutek synodu połockiego, bazyliański klasztor został przekazany Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. W latach 1860–1893 przeprowadzono gruntowną przebudowę monasteru. Wzniesiono cerkwie Narodzenia Matki Bożej (1864) i Opieki Matki Bożej (1865), przebudowano główną świątynię Zaśnięcia Matki Bożej, zmieniając ikonostas i wieńcząc całość pięcioma kopułami. Pod koniec XIX w. wzniesiono także nową dzwonnicę krytą dachem namiotowym[2].

Monaster został zamknięty w 1918, zaś w 1943, wysadzony w powietrze przez Niemców, uległ dalszym zniszczeniom[2]. Cudowna ikona Matki Bożej czczona w klasztorze została z niego wywieziona i jej dalsze losy nie są znane[2]. Po II wojnie światowej w budynkach monasterskich rozlokowano dom dziecka, następnie szkołę, wreszcie zaś sowchoz[1].

Egzarchat Białoruski Patriarchatu Moskiewskiego powtórnie otworzył monaster w Pustyńce w 2003. Jego przełożonym został biskup mohylewski i mścisławski Sofroniusz. Trwają prace nad odbudową zrujnowanego kompleksu, w którym na stałe żyje pięciu mnichów[2].

Architektura

Na zrujnowany kompleks monasterski składają się następujące obiekty:

  • ruiny głównego soboru Zaśnięcia Matki Bożej z początku XIX w. Budowla była wzniesiona w stylu barokowym, w formie trójnawowej bazyliki z prostokątnym pomieszczeniem ołtarzowym. Elewacja świątyni była zdobiona pilastrami, zwieńczona frontonem. Wieże i kopuły świątyni zostały całkowicie zniszczone.
  • budynek monasterski z przełomu XVIII i XIX w. – dwukondygnacyjny obiekt wzniesiony na planie litery L. Budynek łączy się z jednonawową cerkwią domową z półkolistym pomieszczeniem ołtarzowym. Kopuła zdobiąca pierwotnie świątynię nie przetrwała.
  • dzwonnica z II połowy XIX w. – pięciokondygnacyjna budowla w stylu bizantyjsko-rosyjskim, pierwotnie zwieńczona iglicą, zniszczoną,
  • budynki szkolny i mieszkalny oraz spichlerz i stajnia z II połowy XIX w.
  • kaplica z II połowy XIX w.[1].

Przypisy

  1. a b c Grzegorz Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 199, ISBN 83-904446-9-0, OCLC 835719268.
  2. a b c d e f g h Пустынский Свято-Успенский мужской монастырь

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Flag of Mahilyow Voblast.svg
Flag of Mahilyow Voblast, Belarus.
Pustynki.jpg
Autor: Артамонов Александр, user:Monchik from ru.wiki, Licencja: CC0
Dormition Monastery in Pustynka, Mstislavl area
Mogilev oblast location map.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 3.0
Позиционная карта Могилёвской области

Цилиндрическая равноугольная проекция с координатами краёв:

  • С: 54.52° с.ш.
  • Ю: 52.62° с.ш.
  • З: 27.98° в.д.
  • В: 32.86° в.д.