Moni Arkadiu

Moni Arkadiu
Μονή Αρκαδίου
Ilustracja
Państwo Grecja
Miejscowośćokolice Retimno
KościółGrecki Kościół Prawosławny
Rodzaj klasztorumonaster
ArchimandrytaAnthimos Kalpakis
Typ zakonumęski
Data budowyXVI w.
Położenie na mapie Grecji
Ziemia35°18′36″N 24°37′46″E/35,309942 24,629325
Strona internetowa klasztoru

Arkadi (ngr. Μονή Αρκαδίου, Moni Arkadiou) – historyczny klasztor na Krecie położony na 500-metrowym wzniesieniu w odległości 25 km na południowy wschód od Retimno.

Znany jako miejsce oblężenia i walki z Turkami w trakcie powstania kreteńskiego w XIX wieku. Dla mieszkańców Krety i wszystkich Greków stanowi miejsce pamięci narodowej, będąc pomnikiem męczeństwa i walk niepodległościowych.

Fundację monasteru przypisuje się bizantyjskiemu cesarzowi Arkadiuszowi w V wieku bądź (jako późniejszą) mnichowi o tym samym imieniu. Istnienie klasztoru poświadczone jest co najmniej od średniowiecza. Zabudowania w obecnej postaci pochodzą głównie z XVI stulecia.

Po wybuchu powstania na Krecie, klasztor w listopadzie 1866 został otoczony przez wojska osmańskich Turków w sile 15 tys. żołnierzy z 30 działami. Schroniło się tam wówczas paruset powstańców ze zgromadzoną okoliczną ludnością cywilną (ok. 700 kobiet i dzieci). Po krótkim oblężeniu monasteru Turcy wdarli się przez wyłom w murach. Kobiety i dzieci ukryły się w prochowni i w sytuacji bez wyjścia zdecydowano o wysadzeniu jej w powietrze. Zginęli wszyscy ukrywający się wraz z atakującymi żołnierzami tureckimi. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Europie i miało duże znaczenie dla ogłoszenia autonomii Krety w 1898.

Szczątki ofiar spoczywają w mauzoleum usytuowanym przed klasztorem; w jego muzeum przechowywane są pamiątki powstańczej tragedii. W zabudowaniach zrujnowanego monasteru zachowała się XVI-wieczna świątynia – renesansowo-barokowy kościół klasztorny, uważany za jedną z najpiękniejszych weneckich budowli na wyspie.

Bibliografia

  • Mark Ellingham, Marc Dubin, Natania Jansz, John Fisher: Grecja. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2000, s. 670-671
  • Klaus Bötig: Kreta. Hamburg: Hoffmann und Campe, 1989, s. 84

Literatura

  • Stella Kalogeraki: Arkadi – Das historische Kloster. Rethymno: Mediterraneo Editions, 2002, ISBN 960-8227-18-6
  • Theocharis Provatakis: Das Arkadi Kloster. Geschichte – Kunst – Traditionen. Athen: Michalis Toubis, 1986

Media użyte na tej stronie

Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Crete MoniArkadiou1 tango7174.jpg
Autor: Tango7174, Licencja: CC BY-SA 4.0
Arkadi Monastery, Crete, Greece.
Greece location map.svg
(c) Lencer, CC BY-SA 3.0
Location map of Greece

Equirectangular projection, N/S stretching 120 %. Geographic limits of the map:

  • N: 42.0° N
  • S: 34.6° N
  • W: 19.1° E
  • E: 29.9° E