Most na torze regatowym w Bydgoszczy

Most na torze regatowym w Bydgoszczy
Państwo Polska
MiejscowośćBydgoszcz
Podstawowe dane
Przeszkodarz. Brda (kanał)
Długość11,3[1] m
Szerokość:
• całkowita
• jezdni
• chodników

9,5 m
6,5 m
1,5 m
Dopuszczalna masa pojazdu:30 t
Liczba przęseł1
Rozpiętość przęseł10,7
Data budowypocz. XX w.
Data odbudowy1945, 1964
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Most na torze regatowym w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°06′39″N 18°06′55″E/53,110833 18,115278

Most na torze regatowym w Bydgoszczymost drogowy, kablobetonowy na kanale łączącym tor regatowy z portem drzewnym w Bydgoszczy.

Lokalizacja

Most znajduje się w ciągu ul. Toruńskiej w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego, oddzielając akwen toru regatowego od portu drzewnego (zwanego również „karpnikiem”).

Historia

Most zbudowano w 1906 r. podczas II etapu budowy portu drzewnego w Bydgoszczy. Wyższe piętrzenie Brdy przez nowy jaz walcowy było przyczyną wydłużenia portu drzewnego w kierunku południowym. Ulicę Toruńską pozostawiono na grobli oddzielającej istniejący od 1879 r. port drzewny w Brdyujściu od nowego akwenu w Łęgnowie. Na kanale łączącym dwa akweny powstał most drogowy, widoczny m.in. na niemieckich mapach topograficznych z 1910 r.

Po zniszczeniu w okresie II wojny światowej most odbudowano w formie tymczasowej (drewniany pomost na dźwigarach stalowych). W 1964 r. Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych wykonało nowy obiekt w formie kablobetonowych dźwigarów opartych na istniejących przyczółkach[1].

Dane techniczne

Most wykonano w konstrukcji kablobetonowej. Konstrukcję nośną stanowią dźwigary o rozpiętości 10,7 m oparte na stalowych łożyskach zlokalizowanych na przyczółkach ceglano-betonowych. Przestrzeń żeglugowa pod obiektem wynosi 4,36 m. Od strony południowej znajdują się wrota zamykające port drzewny „karpnik” od toru regatowego[1].

Przeprawa mieści jezdnię drogową z dwoma pasami ruchu oraz dwa chodniki dla pieszych. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy[1].

Obciążenie ruchem

Na moście nie notuje się dużego ruchu pojazdów. Obiekt ma jednak duże znaczenie komunikacyjne, gdyż stanowi połączenie osiedla Łęgnowo oraz wsi Plątnowo i Otorowo z centrum Bydgoszczy.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ​ISBN 978-83-934160-2-8​.

Bibliografia

  • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ​ISBN 978-83-934160-2-8​.

Media użyte na tej stronie

Bydgoszcz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Bydgoszczy, Polska
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
IconBridge-bk.svg
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
Ikona mostu do legendy mapy.