Motor Lublin (piłka nożna) w sezonie 1982/1983

Motor Lublin
1981/19821983/1984
sezon 1982/1983
Trener

Lesław Ćmikiewicz

II liga (gr. II)

1. miejsce

Puchar Polski

1/16 finału

Puchar Intertoto (gr. IV)

3. miejsce

Najlepszy strzelec w zespole

Liga:
Andrzej Pop (12)

Najwyższa frekwencja
u siebie

30 tys. (vs Resovia,
19 VI 1983)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 1982/1983 był dla Motoru Lublin 13. sezonem na drugim szczeblu ligowym. W trzydziestu rozegranych spotkaniach, Motor zdobył 41 punktów i zajął 1. miejsce w tabeli. Po raz drugi w swojej historii zespół uzyskał awans do I ligi. Trenerem Motoru był Lesław Ćmikiewicz.

Przebieg sezonu

Letni okres przygotowawczy – Puchar Intertoto

Na początku czerwca 1982 ogłoszono, że nowym trenerem Motoru został Lesław Ćmikiewicz[1]. 26 czerwca 1982 Motor przystąpił do rozgrywek o Puchar Intertoto. Zwycięzca grupy, w której rywalizował lubelski zespół miał otrzymać 14 tysięcy franków szwajcarskich. Pierwszy mecz w turnieju z duńskim Lyngby BK miał miejsce w Kopenhadze i zakończył się bezbramkowym remisem. W kadrze Motoru zabrakło między innymi Andrzeja Rejmana, Roberta Grzanki, Jerzego Szczeszaka, Wiktora Pełkowskiego, Wojciecha Rabendy i Zbigniewa Krzywickiego. Zastąpili ich juniorzy m.in. Tomasz Jasina, Mirosław Morawski i Dariusz Wyroślak[2]. Pierwszy mecz w roli gospodarza w Pucharze Intertoto Motor rozegrał tydzień później. Ze względu na sąsiedztwo stadionu Startu, na którym odbywały się w tym samym czasie mistrzostwa Polski w lekkoatletyce, spotkanie z FC Luzern odbyło się na stadionie Lublinianki i zakończyło się remisem 2:2[3].

10 lipca Motor odniósł trzeci remis w turnieju. Na stadionie przy al. Zygmuntowskich zremisował z Lyngby 2:2[4]. W czwartej kolejce Motor zanotował pierwszą porażkę. W wyjazdowym, rozegranym w miejscowości Willisau spotkaniu z FC Luzern, lubelska ekipa przegrała 0:1[5]. W następnej odniósł zwycięstwo nad spadkowiczem z Bundesligi MSV Duisburg 3:2[6]. W rewanżu rozegranym tydzień później w Meerbeck Motor przegrał 1:4[7]. Do Motoru przybyli między innymi Janusz Kudyba, grający poprzednio w Lechii Piechowice[8] i Janusz Kotwica z AZS-u Biała Podlaska, do zespołu powrócił Ireneusz Lorenc, który nosił się z zamiarem odejścia do Śląska Wrocław[9].

Runda jesienna

Sezon 1982/1983 Motor zainaugurował meczem z Avią w Świdniku, przełożonym z 1 na 4 sierpnia 1982, ze względu na występ lubelskiego zespołu w ostatniej kolejce grupy IV Pucharu Intertoto[10]. W pierwszej połowie przewagę mieli lublinianie, czego efektem była strzelona w 31. minucie bramka przez Marka Komosę. Pierwszy celny strzał piłkarze Avii oddali w 42. minucie, kiedy to Andrzeja Rejmana próbował zaskoczyć były gracz Motoru Bolesław Mącik. W drugiej połowie po kilku dogodnych sytuacji Avii, na siedem minut przed końcem meczu do wyrównania doprowadził Tadeusz Grula i spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1[11]. W drugiej kolejce derby Lublina zgromadziły na trybunach stadionu przy al. Zygmuntowskich 15 tysięcy widzów. Pierwszą bramkę zdobyła Lublinianka w 54. minucie po strzale Marka Leszczyńskiego, wyrównał w 67. minucie Stefan Krawczyk. W barwach Motoru zadebiutował Mirosław Sajewicz, który w poprzednich dwóch sezonach zdobywał mistrzostwo Polski z Widzewem Łódź[12]. Wyjazdowy mecz z Koroną Kielce Motor ponownie zremisował 1:1. W 7. minucie lubelski zespół objął prowadzenie po bramce Andrzeja Popa, który otrzymał podanie od Jarosława Kotwicy. Wyrównał na dwie minuty przed końcem spotkania Mirosław Misiowiec po rzucie wolnym z trzech metrów[13]. W czwartej kolejce lubelska ekipa podejmowała Radomiaka Radom. Mecz zakończył się pierwszą w sezonie wygraną podopiecznych Lesława Ćmikiewicza 1:0. W 6. minucie strzałem z 17 metrów bramkę zdobył Stefan Krawczyk. Po czterech rozegranych spotkaniach, Motor z dorobkiem pięciu punktów zajmował czwartą pozycją, z dwupunktową stratą do lidera Polonii Bytom[14].

4 września Motor odniósł pierwszą porażkę w rozgrywkach, ulegając w Knurowie z Górnikiem 0:2. Przy drugiej bramce udział miał były reprezentant Polski Zygfryd Szołtysik[15]. W następnej kolejce zajmujący dziewiąte miejsce Motor podejmował szósty w tabeli Raków Częstochowa. Wynik meczu otworzył w 24. minucie Wojciech Rabenda z podania Stefana Krawczyka. W pierwszej połowie przeważali lublinianie, jednak tuż przed przerwą po wykonaniu rzutu wolnego i zamieszaniu w polu karnym Raków doprowadził do wyrównania. Zwycięską bramkę zdobył debiutujący przed lubelską publicznością Janusz Kudyba w 74. minucie[16]. Siódmy mecz w sezonie Motor rozgrywał Bielsku-Białej ze Stalą, którą kilka dni wcześniej objął Bronisław Waligóra. W drużynie Stali wystąpił Tomasz Arceusz, w sierpniu jeszcze zawodnik Motoru, który po indywidualnej akcji w 46. minucie wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Na kwadrans przed końcem wyrównał Janusz Kudyba, jednak w trzech ostatnich minutach dzięki bramkom Grzegorza Więzika i Jerzego Linnerta, Stal odniosła zwycięstwo 3:1[17]. W następnej kolejce Motor zremisował na własnym boisku z Hutnikiem Kraków 1:1, i mimo że spadł na jedenaste miejsce, to strata do liderującego Radomiaka wynosiła tylko dwa punkty[18].

W wyjazdowym meczu z Polonią Bytom, przeważali gospodarze, akcje Motoru zaś ograniczały się głównie do wyprowadzania kontrataków. Zwycięską bramkę dla lublinian zdobył, po dośrodkowaniu Ireneusza Lorenca z rzutu wolnego, głową Janusz Kudyba w 88. minucie[19]. W następnym meczu Motor przegrał w Kielcach z Błękitnymi 0:1 i spadł z dziewiątej na jedenastą pozycję[20]. Kolejne dwa spotkania, z Bronią Radom i Stalą Stalowa Wola, Motor zremisował (odpowiednio 1:1 i 0:0)[21]. W meczu w Stalowej Woli dwukrotnie po strzałach Janusza Kudyby i raz po strzale Grzanki piłka odbiła się od poprzeczki, a w 74. minucie Andrzej Pop nie wykorzystał rzutu karnego[22]. Mecz Motoru z Włókniarzem Pabianice (siódmej z ósmą drużyną w tabeli) zakończył się wygraną lublinian 2:0. Pierwszą bramkę zdobył w 13. minucie Robert Grzanka. Od 27. minuty Motor grał w osłabieniu, po tym jak czerwoną kartkę za faul bez piłki obejrzał Andrzej Pop. W 39. minucie prowadzenie mógł podwyższyć z rzutu karnego Grzanka, ale nie strzelił w pierwszym podejściu i w zarządzonej przez sędziego powtórce. Pomimo gry w dziesiątkę w 56. minucie drugą bramkę dla Motoru zdobył Waldemar Wiater[23]. W przedostatniej kolejce Motor przegrał w Rzeszowie z Resovią 1:2[24], a tydzień później pokonał u siebie Polonię Warszawa 2:0. Rundę jesienną Motor zakończył na szóstym miejscu z trzypunktową stratą do liderującego Radomiaka Radom[25].

Zimowy okres przygotowawczy

Piłkarze Motoru do treningów powrócili 3 stycznia 1983. Do zespołu przybyli z Legii Warszawa obrońca Mirosław Car i napastnik Marek Szaniawski, powrócił do składu także Krzysztof Witkowski, który zakończył służbę wojskową. Ze względu na służbę wojskową do Legii odszedł bramkarz Dariusz Opolski. 11 stycznia zespół wyjechał na dwutygodniowe zgrupowanie do Nowego Targu[26]. Przed wyjazdem na zgrupowanie do Pionek Motor sparował między innymi z Bronią Radom (3:2), Chełmianką Chełm (2:1)[27], Wisłą Puławy (3:1), Stalą Rzeszów (0:0)[28]. Na tygodniowym zgrupowaniu w Pionkach (7–14 lutego) lubelski zespół rozegrał mecze kontrolne z Prochem Pionki (5:0) i Czarnymi Radomsko (2:2)[29].

20 lutego Motor rozegrał mecz sparingowy z Legią w Warszawie, w barwach której wystąpił Dariusz Opolski. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Legii 3:2[30]. Trzy dni później zespół udał się na dwutygodniowe zgrupowanie do Kamienia, gdzie sparował z Ruchem Chorzów (1:1)[31], Błękitnymi Kielce (2:1), Odrą Wodzisław (0:0), Szombierkami Bytom (0:1)[32] i GKS-em Tychy (1:0)[33]. W ostatnim meczu sparingowym Motor zremisował z Jagiellonią Białystok 1:1[34].

Runda wiosenna

Na inaugurację rundy wiosennej Motor pokonał Avię Świdnik 3:0[35]. Tydzień później derby Lublina zgromadziły na trybunach stadionu na Wieniawie 10 tysięcy widzów. W meczu, w którym przewagę miał Motor, padła jedna bramka. W 5. minucie po zamieszaniu w polu karnym bramkarza Lublinianki Jerzego Kycia pokonał Wojciech Rabenda[36]. W Wielką Sobotę na stadionie przy al. Zygmuntowskich piąty w tabeli Motor podejmował szóstą Koronę Kielce, beniaminka II ligi. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. W 79. minucie bramkarz Korony Stanisław Goska sfaulował w polu karnym sfaulował Wojciecha Rabendę i prowadzący to spotkanie Kazimierz Mikołajewski podyktował „jedenastkę”, której nie wykorzystał Janusz Kudyba[37]. Na spotkanie dwóch czołowych drużyn II ligi grupy II – Motoru i Radomiaka – wyznaczono arbitra klasy międzynarodowej Alojzego Jarguza. Wynik meczu otworzył w 60. minucie pomocnik gospodarzy Jan Matuszewski. Trzy minuty później szansę na wyrównanie miał Motor, jednak po strzale głową Wojciecha Rabendy piłkę z linii bramkowej wybił obrońca Radomiaka. W 69. minucie wynik meczu ustalił Marek Wojdaszka. Po wygranej nad Motorem Radomiak objął pozycję lidera, Motor zaś utrzymał piątą pozycję[38][39].

W sobotę, 16 kwietnia, Motor wygrał z trzecim w tabeli Górnikiem Knurów 2:0. Obydwie bramki padły w pierwszej połowie. Pierwszą zdobył Waldemar Fiuta strzałem zza pola karnego, drugą Andrzej Pop i choć goście mieli kilka dogodnych sytuacji, to wynik nie uległ zmianie. W tej samej kolejce punkty straciły też trzy pierwsze zespoły z tabeli: Radomiak przegrał na wyjeździe z Błękitnymi, Hutnik u siebie przegrał z Rakowem, a mecz Resovii z warszawską Polonią zakończył się bezbramkowym remisem. W tej sytuacji strata Motoru do liderującego Radomiaka wynosiła dwa punkty[40]. Wyjazdowy mecz w Częstochowie z Rakowem zakończył się wynikiem remisowym 0:0. W drugiej połowie pomimo przewagi piłkarze Motoru nie zdołali pokonać bramkarza gospodarzy Edwarda Boguckiego[41][42]. Tydzień później Motor wziął rewanż za porażkę w rundzie jesiennej ze BKS Stalą Bielsko-Biała, prowadzoną przez Bronisława Waligórę i wygrał 3:0. Mimo przewagi lubelskiej ekipy od początku spotkania, pierwsza bramka padła w drugiej połowie. W 60. minucie po zagraniu ręką w polu karnym obrońcy Stali Bogdana Łukasiaka, prowadzący ten mecz sędzia klasy międzynarodowej Włodzimierz Bródka podyktował rzut karny dla Motoru, którego wykorzystał Wiktor Pełkowski. W 74. minucie po indywidualnej akcji wynik podwyższył Krzysztof Witkowski, a pięć minut po dośrodkowaniu Krzysztofa Wójtowicza bramkę na 3:0 zdobył głową Janusz Kudyba. W wyniku porażki Radomiaka w wyjazdowym meczu ze Stalą Stalowa Wola, strata trzeciego Motoru do duetu Resovia–Radomiak zmalała do jednego punktu[43][44].

8 maja, Motor mierzył się w Krakowie z będącym na szóstym miejscu, ale mającym punkt straty do lubelskiej ekipy Hutnikiem. Mecz rozpoczął się od ataków Motoru i już w 3. minucie Mirosław Sajewicz, który otrzymał podanie z rzutu wolnego od Roberta Grzanki, trafił w słupek, a celnie dobił Andrzej Pop. W 15. minucie po dośrodkowaniu Sajewicza, na 2:0 bramkę głową zdobył Janusz Kudyba. Dwubramkowe prowadzenie wprowadziło rozluźnienie wśród piłkarzy Motoru i trzy minuty później Kazimierz Putek strzelił kontaktowego gola. W 28. minucie kolejną bramkę dla lublinian zdobył strzałem z 20 metrów Roman Dębiński i po pierwszej połowie prowadził Motor 3:1. W drugiej połowie gospodarze po zdobyciu drugiej bramki dążyli do wyrównania, ale ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Motoru. Po remisie Radomiaka z Włókniarzem Pabianice, Motor awansował na pozycję wicelidera[45]. 14 maja na meczu z walczącą o utrzymanie bytomską Polonią zjawiło się 12 tysięcy widzów. Prowadzenie dla gości uzyskał w 27. minucie Bolesław Gruszka, jednak siedem minut później po zespołowej akcji wyrównał Janusz Kudyba. W 60. minucie pojawił się na boisku Marek Szaniawski, który zaliczył asystę przy golu Andrzeja Popa, a następnie wywalczył rzut karny, którego wykorzystał Pop. Po zwycięstwie nad Polonią i remisie Resovii z Radomiakiem, Motor po raz pierwszy w sezonie 1982/1983 objął pozycję lidera[46]. W następnej kolejce Motor zremisował z Błękitnymi Kielce i Resovia po zwycięstwie w Knurowie ponownie objęła fotel lidera[47]. W następnych trzech meczach zarówno Motor jak i Resovia odniosły zwycięstwa i na dwie kolejki przed końcem czołówka tabeli prezentowała się następująco[48][49][50]:

PozKlubMPktBzBs
1. Increase2.svg Resovia28383725
2.Motor Lublin28374122

Mecz pomiędzy Motorem a Resovią rozegrano w niedzielę, 19 czerwca. W 13. minucie obrońca gości Janusz Szarek sfaulował Krzysztofa Witkowskiego, a sędziujący to spotkanie Edward Norek odgwizdał rzut wolny z odległości około 25 metrów od bramki Henryka Pawiłowskiego. Do piłki podszedł obrońca Motoru Mirosław Car i mocnym strzałem zdobył prowadzenie dla lublinian. Cztery minuty później Resovia mogła doprowadzić do wyrównania, jednak Sergiusz Siekieryn trafił w słupek bramki Zygmunta Kalinowskiego. Dwie minuty po rozpoczęciu drugiej połowy Mirosław Car podwyższył wynik, strzelając ponownie z rzutu wolnego z ponad 30 metrów. Pomimo dwubramkowej straty Resovia próbowała zmniejszyć rozmiary porażki. W 68. minucie po zespołowej akcji Pop strzelił trzeciego gola, a na trzy minuty przed końcem meczu ten sam zawodnik ustalił wynik spotkania na 4:0 dla Motoru. Na trybunach stadionu przy al. Zygmuntowskich zanotowano rekord frekwencji. Spotkanie lidera z wiceliderem obejrzało 30 tysięcy widzów[51][52]. Na mecz ostatniej kolejki z Polonią w Warszawie przyznano lubelskim kibicom 5 tysięcy biletów[53]. Motor przypieczętował awans do ekstraklasy wygrywając 1:0. Bramkę zdobył Andrzej Pop, po dośrodkowaniu Wojciecha Rabendy[54][55].

Mecze ligowe w sezonie 1982/1983

DataPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
RUNDA JESIENNA
4 sierpnia 1982[a]Avia ŚwidnikWŚwidnik1:1Komosa Gol 31'3 tys.[11][56]
15 sierpnia 1982LubliniankaDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Krawczyk Gol 67'15 tys.[12][57]
22 sierpnia 1982Korona KielceWStadion Korony1:1Pop Gol 7'6 tys.[13][58]
29 sierpnia 1982Radomiak RadomDStadion przy al. Zygmuntowskich1:0Krawczyk Gol 6'10 tys.[14][59]
4 września 1982Górnik KnurówWStadion Górnika0:21,5 tys.[15][60]
12 września 1982Raków CzęstochowaDStadion przy al. Zygmuntowskich2:1Rabenda Gol 24', Kudyba Gol 74'7 tys.[16][61]
18 września 1982Stal Bielsko-BiałaWStadion BKS-u1:3Kudyba Gol 74'1 tys.[17][62]
26 września 1982Hutnik KrakówDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Kudyba Gol 63'5 tys.[18][63]
2 października 1982Polonia BytomWStadion Polonii1:0Kudyba Gol 88'1,5 tys.[19][64]
10 października 1982Błękitni KielceWKielce0:14 tys.[20][65]
17 października 1982Broń RadomDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Pop Gol 17'3,5 tys.[21][66]
24 października 1982Stal Stalowa WolaWStadion Stali0:03 tys.[22][67]
31 października 1982Włókniarz PabianiceDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Grzanka Gol 13', Wiater Gol 56'2,5 tys.[23][68]
7 listopada 1982ResoviaWRzeszów1:2Rabenda Gol 84'4 tys.[24][69]
14 listopada 1982Polonia WarszawaDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Wójtowicz Gol 48', Kudyba Gol 77'2 tys.[25][70]
RUNDA WIOSENNA
20 marca 1983Avia ŚwidnikDStadion przy al. Zygmuntowskich3:0Wójtowicz Gol 25', Kudyba Gol 65', Pop Gol 68'12 tys.[35][71]
27 marca 1983LubliniankaWStadion Lublinianki1:0Rabenda Gol 5'10 tys.[36][72]
2 kwietnia 1983Korona KielceDStadion przy al. Zygmuntowskich0:010 tys.[37][73]
10 kwietnia 1983Radomiak RadomWStadion Radomiaka0:210 tys.[38][39]
16 kwietnia 1983Górnik KnurówDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Fiuta Gol 9', Pop Gol 40'6 tys.[40][74]
23 kwietnia 1983Raków CzęstochowaWStadion Rakowa0:03 tys.[41][42]
30 kwietnia 1983Stal Bielsko-BiałaDStadion przy al. Zygmuntowskich3:0Pełkowski Gol 60', Witkowski Gol 75', Kudyba Gol 79'8 tys.[43][44]
8 maja 1983Hutnik KrakówWStadion Hutnika3:2Pop Gol 3', Kudyba Gol 15', Dębiński Gol 28'5 tys.[45][75]
14 maja 1983Polonia BytomDStadion przy al. Zygmuntowskich3:1Kudyba Gol 35', Pop Gol 66'79' (k),12 tys.[46][76]
21 maja 1983Błękitni KielceDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Kudyba Gol 83'10 tys.[47][77]
28 maja 1983Broń RadomWStadion Broni4:1Leszczyński Gol 22'44', Szaniawski Gol 34'48'3 tys.[48][78]
4 czerwca 1983Stal Stalowa WolaDStadion przy al. Zygmuntowskich3:1Witkowski Gol 23', Fiuta Gol 45', Rabenda Gol 85'14 tys.[49][44]
12 czerwca 1983Włókniarz PabianiceWPabianice3:0Pop Gol 53'65', Leszczyński Gol 71' 5 tys.[50][79]
19 czerwca 1983ResoviaDStadion przy al. Zygmuntowskich4:0Car Gol 13'47', Pop Gol 67'88'30 tys.[51][52]
26 czerwca 1983Polonia WarszawaWStadion Polonii1:0Pop Gol 27'6 tys.[54][55]

Kadra

ZawodnikData ur.WystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiPoprzedni klub
RUNDA JESIENNARUNDA WIOSENNASEZON
Bramkarze
Polska Zygmunt Kalinowski2.05.19491515Polonia Sydney
Polska Andrzej Rejman6.12.195588Gwardia Koszalin
Polska Dariusz Opolski23.09.196177wychowanek
Obrońcy
Polska Modest Boguszewski8.01.19631326 (2)19 (2)wychowanek
Polska Mirosław Car24.11.19608 (3)228 (3)2Legia Warszawa
Polska Roman Dębiński21.05.1956711411211Stal Poniatowa
Polska Waldemar Fiuta10.04.1958141521292wychowanek
Polska Robert Grzanka6.09.19629 (2)111 (2)20 (4)1Mazur Karczew
Polska Wiktor Pełkowski9.06.19571311411271Lublinianka
Polska Waldemar Wiater Captain sports.svg5.05.19541516 (1)21 (1)1wychowanek
Polska Krzysztof Wójtowicz28.01.19599 (1)181117 (1)2wychowanek
Pomocnicy i napastnicy
Polska Tomasz Arceusz11.09.19590 (1)10 (1)Ursus Warszawa
Polska Jarosław Góra17.10.19641 (2)1 (2)Budowlani Lublin
Polska Marek Komosa10.06.19596161Ursus Warszawa
Polska Jarosław Kotwica??.??.????5 (2)15 (2)AZS Biała Podlaska
Polska Stefan Krawczyk20.03.19614 (7)24 (7)2wychowanek
Polska Janusz Kudyba12.07.196110 (2)5113 (1)5223 (3)10Lechia Piechowice
Polska Marek Leszczyński14.01.19583 (2)33 (2)3Lublinianka
Polska Ireneusz Lorenc30.09.195213 (1)113 (1)Zagłębie Lubin
Polska Andrzej Pop Captain sports.svg10.10.1953132114 (1)1027 (1)12Stal Kraśnik
Polska Wojciech Rabenda20.04.19579 (5)2152124 (5)4Szombierki Bytom
Polska Mirosław Sajewicz24.04.195675 (5)112 (5)Widzew Łódź
Polska Marek Szaniawski10.10.196010 (2)210 (2)2Legia Warszawa
Polska Henryk Świętek27.02.19552 (1)35 (1)Motor Praszka
Polska Krzysztof Witkowski11.02.19625 (5)25 (5)2wychowanek

Puchar Intertoto

DataPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
26 czerwca 1982Lyngby BKWKopenhaga0:0470[2]
3 lipca 1982FC LuzernDStadion Lublinianki2:2Pop Gol 2'86'2,5 tys.[3]
10 lipca 1982Lyngby BKDStadion przy al. Zygmuntowskich2:2Pełkowski Gol 2', Wiater Gol 26'1 tys.[4]
17 lipca 1982FC LuzernWWillisau0:1850[5]
24 lipca 1982MSV DuisburgDStadion przy al. Zygmuntowskich3:2Rabenda Gol 4', Arceusz Gol 75', Pop Gol 83'1,5. tys.[6]
31 lipca 1982MSV DuisburgWMeerbeck1:4Arceusz Gol 48'1 tys.[7]
Tabela grupy IV
PozKlubMPktBzBs
1.Lyngby BK68117
2.MSV Duisburg67127
3.Motor Lublin65811
4.FC Luzern64410

Puchar Polski na szczeblu centralnym

DataRundaPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
22 września 19821/16Radomiak RadomWStadion Radomiaka1:3Wiater Gol 24'6 tys.[80][81]

Uwagi

  1. W pierwotnym terminie 1 sierpnia 1982. Przełożony ze względu na występ Motoru w Pucharze Intertoto.

Przypisy

  1. Motor szuka asystenta i pokoju dla Motoru. „Kurier Lubelski”. 70 (7265), s. 1, 2 czerwca 1982. Lublin. 
  2. a b Sławomir Nadłonek. Piłkarze Motoru wrócili z Danii. „Sztandar Ludu”. 125 (11730), s. 6, 28 czerwca 1982. Lublin. 
  3. a b Andrzej Wawrzycki. Drugi występ lublinian w Pucharze Intertoto. „Sztandar Ludu”. 130 (11735), s. 6, 5 lipca 1982. Lublin. 
  4. a b Sławomir Nadłonek. Trzeci remis Motoru w Pucharze Intertoto. „Sztandar Ludu”. 135 (11740), s. 6, 12 lipca 1982. Lublin. 
  5. a b Porażka piłkarzy Motoru. „Sztandar Ludu”. 140 (11745), s. 6, 19 lipca 1982. Lublin. 
  6. a b Andrzej Wawrzycki. Pierwsze zwycięstwo Motoru w Pucharze Intertoto. „Sztandar Ludu”. 144 (11749), s. 6, 26 lipca 1982. Lublin. 
  7. a b W Pucharze Intertoto. „Sztandar Ludu”. 149 (11754), s. 6, 2 sierpnia 1982. Lublin. 
  8. Skarb kibica II liga. „Przegląd Sportowy”. 107 (8161), s. 5, 30 lipca 1982. Warszawa. 
  9. Dzisiejsze derby w Świdniku. „Sztandar Ludu”. 151 (11756), s. 2, 4 sierpnia 1982. Lublin. 
  10. H. Dziełanowski. Avia – Motor pojutrze o 17.00 w Świdniku. „Sztandar Ludu”. 149 (11754), s. 6, 2 sierpnia 1982. Lublin. 
  11. a b Andrzej Wawrczycki. Sprawiedliwy podział derbowych punktów. „Sztandar Ludu”. 152 (11757), s. 2, 5 sierpnia 1982. Lublin. 
  12. a b H. Dziełanowski. Od dawna oczekiwane derby Motor – Lublinianka nie zawiodły nadziei 15 tysięcy kibiców. „Sztandar Ludu”. 159 (11764), s. 6, 16 sierpnia 1982. Lublin. 
  13. a b Sławomir Nadłonek. Motor – Korona 1:1. „Sztandar Ludu”. 164 (11769), s. 6, 23 sierpnia 1982. Lublin. 
  14. a b Sławomir Nadłonek. 1:0 Motoru z Radomiakiem po przeciętnym meczu. „Sztandar Ludu”. 169 (11774), s. 6, 30 sierpnia 1982. Lublin. 
  15. a b Kolejne punkty stracone. „Sztandar Ludu”. 174 (11779), s. 6, 6 września 1982. Lublin. 
  16. a b Sławomir Nadłonek. Drugie zwycięstwo piłkarzy Motoru. „Sztandar Ludu”. 179 (11784), s. 6, 13 września 1982. Lublin. 
  17. a b Motor uległ w Bielsku jedenastce trenera... Waligóry. „Sztandar Ludu”. 184 (11789), s. 6, 20 września 1982. Lublin. 
  18. a b Andrzej Szargan. Tragedia w dwóch aktach. „Sztandar Ludu”. 189 (11794), s. 6, 27 września 1982. Lublin. 
  19. a b Cenne zwycięstwo w Bytomiu. „Sztandar Ludu”. 194 (11799), s. 6, 4 października 1982. Lublin. 
  20. a b Sławomir Nadłonek. Niech lepiej... strzela kolega. „Sztandar Ludu”. 200 (11805), s. 6, 11 października 1982. Lublin. 
  21. a b Sławomir Nadłonek. Przy al. Zygmuntowskich... chodzony w rytm „Kaczuszek”. „Sztandar Ludu”. 205 (11810), s. 6, 18 października 1982. Lublin. 
  22. a b Andrzej Wawrzycki. Trzy poprzeczki i pudło Popa z karnego. „Sztandar Ludu”. 210 (11815), s. 6, 25 października 1982. Lublin. 
  23. a b Andrzej Wawrzycki. Przez 63 minuty w dziesiątkę. „Sztandar Ludu”. 216 (11821), s. 6, 2 listopada 1982. Lublin. 
  24. a b Andrzej Wawrczycki. 1:2 Motoru z rzeszowskm wiceliderem. „Sztandar Ludu”. 221 (11826), s. 6, 15 listopada 1982. Lublin. 
  25. a b Andrzej Wawrzycki. Drugoligowa piłkarska jesień dobiegła końca. „Sztandar Ludu”. 226 (11831), s. 6, 15 listopada 1982. Lublin. 
  26. Przed rundą wiosenną. „Sztandar Ludu”. 3 (11686), s. 2, 5 stycznia 1983. Lublin. 
  27. Andrzej Wawrzycki. W strugach deszczu zapachniało piłkarską wiosną. „Sztandar Ludu”. 21 (11885), s. 6, 31 stycznia 1983. Lublin. 
  28. Andrzej Wawrzycki. W kolejnych przedsezonowych próbach piłkarzy. „Sztandar Ludu”. 27 (11891), s. 6, 7 lutego 1983. Lublin. 
  29. Sławomir Nadłonek. Piłkarze Motoru wrócili z Pionek. „Sztandar Ludu”. 34 (11898), s. 2, 16 lutego 1983. Lublin. 
  30. Andrzej Wawrzycki. Dwie bramki Janusza Kudyby. „Sztandar Ludu”. 39 (11903), s. 6, 21 lutego 1983. Lublin. 
  31. Tadeusz Chmura. Przedsezonowe próby piłkarzy. Motor – Ruch 1:1. „Sztandar Ludu”. 44 (11908), s. 6, 28 lutego 1983. Lublin. 
  32. Tadeusz Chmura. Przed sezonem. „Sztandar Ludu”. 52 (11916), s. 6, 7 marca 1983. Lublin. 
  33. Generalna próba piłkarzy Motoru. „Kurier Lubelski”. 49 (7463), s. 2, 10 marca 1983. Lublin. 
  34. Tylko remis z Jagiellonią. „Kurier Lubelski”. 51 (7465), s. 3, 14 marca 1983. Lublin. 
  35. a b Andrzej Wawrzycki. Obiecujące 3:0 Motoru szkoda tylko, że z Avią. „Sztandar Ludu”. 62 (11926), s. 6, 21 marca 1983. Lublin. 
  36. a b Andrzej Wawrzycki. Interesujący mecz w błocie na Wieniawie. „Sztandar Ludu”. 68 (11932), s. 6, 28 marca 1983. Lublin. 
  37. a b Sławomir Nadłonek. Korona przetrzymała napór Motoru. „Sztandar Ludu”. 74 (11938), s. 6, 5 kwietnia 1983. Lublin. 
  38. a b Sławomir Nadłonek. Radomiak – Motor 2:0 (0:0). „Sztandar Ludu”. 79 (11943), s. 6, 11 kwietnia 1983. Lublin. 
  39. a b Tadeusz Kowalczyk. Ozdobą bramka Wojdaszki. „Przegląd Sportowy”. 70 (8340), s. 6, 11 kwietnia 1983. Warszawa. 
  40. a b Andrzej Wawrzycki. 2:0 z Górnikiem Knurów rehabilitacją za Radom. „Sztandar Ludu”. 85 (11949), s. 6, 18 kwietnia 1983. Lublin. 
  41. a b Sławomir Nadłonek. W Częstochowie 0:0, a mogło być lepiej!. „Sztandar Ludu”. 91 (11955), s. 6, 25 kwietnia 1983. Lublin. 
  42. a b Wojciech Kapuściak. Najlepszy był bramkarz. „Przegląd Sportowy”. 80 (8350), s. 5, 25 kwietnia 1983. Warszawa. 
  43. a b Andrzej Wawrzycki. Udany rewanż Motoru za przegraną w Bielsku. „Sztandar Ludu”. 97 (11961), s. 6, 2 maja 1983. Lublin. 
  44. a b c Janusz Michałek. Ćmikiewicz wygrał z Waligórą. „Przegląd Sportowy”. 85 (8355), s. 4, 2 maja 1983. Warszawa. 
  45. a b Sławomir Nadłonek. Po 3:2 w Krakowie Motor wiceliderem. „Sztandar Ludu”. 103 (11967), s. 6, 9 maja 1983. Lublin. 
  46. a b Sławomir Nadłonek. 3:1 z bytomską Polonią po świetnej grze Motoru. „Sztandar Ludu”. 109 (11973), s. 6, 16 maja 1983. Lublin. 
  47. a b Sławomir Nadłonek. Niespodziewane potknięcie lidera. „Sztandar Ludu”. 115 (11979), s. 6, 23 maja 1983. Lublin. 
  48. a b Andrzej Wawrzycki. 50 minut dobrej skutecznej gry lublinian. „Sztandar Ludu”. 121 (11985), s. 6, 30 maja 1983. Lublin. 
  49. a b Andrzej Wawrzycki. Pewne 3:1 podopiecznych Lesława Ćmikiewicza. „Sztandar Ludu”. 126 (11990), s. 6, 6 czerwca 1983. Lublin. 
  50. a b Andrzej Pop poderwał kolegów do walki. „Sztandar Ludu”. 115 (11979), s. 6, 23 maja 1983. Lublin. 
  51. a b Paweł Chromcewicz. Po nokautującym zwycięstwie I liga coraz bliżej. „Sztandar Ludu”. 138 (12002), s. 6, 20 czerwca 1983. Lublin. 
  52. a b Sylwester Sikora. Car i Pop strzelali jak z armaty. „Przegląd Sportowy”. 119 (8389), s. 5, 20 czerwca 1983. Warszawa. 
  53. Piłkarze Motoru gotowi do ostatniej potyczki. „Sztandar Ludu”. 142 (12006), s. 2, 24 czerwca 1983. Lublin. 
  54. a b Andrzej Wawrzycki. Piłkarze Motoru w ekstraklasie. „Sztandar Ludu”. 144 (12008), s. 6, 27 czerwca 1983. Lublin. 
  55. a b Maciej Polkowski. Pieczątka na awansie. „Przegląd Sportowy”. 124 (8394), s. 4, 27 czerwca 1983. Warszawa. 
  56. Zaległe mecze II ligi. „Przegląd Sportowy”. 111 (8165), s. 5, 5 sierpnia 1982. Warszawa. 
  57. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 118 (8172), s. 3, 16 sierpnia 1982. Warszawa. 
  58. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 123 (8177), s. 3, 23 sierpnia 1982. Warszawa. 
  59. W II lidze bez rewelacji. „Przegląd Sportowy”. 128 (8182), s. 4, 30 sierpnia 1982. Warszawa. 
  60. Trwa dobra passa Polonii Bytom. „Przegląd Sportowy”. 133 (8187), s. 4, 6 września 1982. Warszawa. 
  61. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 138 (8192), s. 3, 13 września 1982. Warszawa. 
  62. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 143 (8197), s. 4, 20 września 1982. Warszawa. 
  63. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 148 (8202), s. 4, 27 września 1982. Warszawa. 
  64. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 153 (8208), s. 4, 4 października 1982. Warszawa. 
  65. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 158 (8212), s. 3, 11 października 1982. Warszawa. 
  66. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 163 (8217), s. 3, 18 października 1982. Warszawa. 
  67. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 168 (8222), s. 3, 25 października 1982. Warszawa. 
  68. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 173 (8227), s. 4, 2 listopada 1982. Warszawa. 
  69. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 177 (8231), s. 3, 8 listopada 1982. Warszawa. 
  70. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 182 (8236), s. 3, 15 listopada 1982. Warszawa. 
  71. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 56 (8326), s. 5, 21 marca 1983. Warszawa. 
  72. W II lidze. „Przegląd Sportowy”. 61 (8331), s. 5, 28 marca 1983. Warszawa. 
  73. II liga. „Przegląd Sportowy”. 66 (8336), s. 5, 5 kwietnia 1983. Warszawa. 
  74. Liderzy tracili punkty. „Przegląd Sportowy”. 75 (8345), s. 5, 18 kwietnia 1983. Warszawa. 
  75. Motor coraz sprawniejszy. „Przegląd Sportowy”. 90 (8360), s. 5, 9 maja 1983. Warszawa. 
  76. Seria niespodzianek. „Przegląd Sportowy”. 95 (8365), s. 5, 16 maja 1983. Warszawa. 
  77. Potknięcie Motoru. „Przegląd Sportowy”. 100 (8370), s. 4, 23 maja 1983. Warszawa. 
  78. Górnik Wałbrzych ucieka rywalom. „Przegląd Sportowy”. 105 (8375), s. 5, 30 maja 1983. Warszawa. 
  79. Andrzej Wawrzycki. Górnik Wałbrzych już w I lidze. „Przegląd Sportowy”. 114 (8383), s. 5, 13 czerwca 1983. Warszawa. 
  80. Radomiak – Motor 3:1. „Sztandar Ludu”. 187 (11792), s. 2, 23 września 1982. Lublin. 
  81. Pucharowa niespodzianka w Gdańsku. „Przegląd Sportowy”. 146 (8200), s. 2, 23 września 1982. Warszawa. 

Media użyte na tej stronie

Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Kit socks 3 stripes blue.png
Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0
A soccer ball with shade.
Kit right arm motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin sezon 1981/1982
Yellow card.svg
Autor: Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez ed g2s (dyskusja), a następnie ręcznie zedytowana, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Yellow card (association football).
Kit socks 3 stripes yellow.png
Autor: Luxusfrosch, Licencja: CC BY-SA 3.0
socks 3 stripes yellow
Kit left arm motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin sezon 1981/1982
Kit body motor8586h.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój domowy Motor Lublin 1985/1986
Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
Kit shorts adidas blue.png
Autor: VEO15, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adidas short template
Kit body motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin 1981/1982
Kit right arm motorlublin91h.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój domowy Motor Lublin 1991/1992
Kit shorts adidasyellow.png
Autor: VEO15, Licencja: CC BY-SA 3.0
Football shorts
Kit left arm motorlublin91h.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój domowy Motor Lublin 1991/1992
Red card.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ed g2s (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Red card (football).

Created by ed g2stalk in Inkscape.