1/8 finału

Najlepszy strzelec w zespole

Liga:
Leszek Iwanicki (9)

Sezon 1983/1984 był dla Motoru Lublin 3. sezonem w ekstraklasie. W trzydziestu rozegranych spotkaniach, Motor zdobył 29 punktów i zajął 10. miejsce w tabeli. Trenerem zespołu był Lesław Ćmikiewicz.

Przebieg sezonu

Letni okres przygotowawczy

15 sierpnia 20-osobowa kadra Motoru wraz ze sztabem szkoleniowym udała się na dwwutygodniowe zgrupowanie do Olecka (województwo olsztyńskie), gdzie sparowali między innymi z Jagiellonią Białystok i Odrą Opole[1][2]. Po zakończeniu zgrupowania zespół wziął udział w dwudniowym turnieju w Skarżysku-Kamiennej z okazji 60-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości. Oprócz Motoru w turnieju udział wzięły Ruch Chorzów, Legia Warszawa i gospodarze Granat Skarżysko-Kamienna. W składzie Motoru znaleźli się dwaj nowi piłkarze, pozyskani z Legii – Leszek Iwanicki i Zbigniew Kakietek. W meczu półfinałowym lubelski zespół przegrał po rzutach karnych z Ruchem, dzień później pokonał w meczu o trzecie miejsce Granat 6:1[3].

Z zespołu odszedł kapitan zespołu Waldemar Wiater, który został asystentem Lesława Ćmikiewicza. Opaskę kapitańską przejął po nim Andrzej Pop[4]. Ponadto klub opuścili Mirosław Sajewicz (do Radomiaka Radom), Stefan Krawczyk i Henryk Świętek (do Hetmana Zamość) oraz Ireneusz Lorenc do (Kassel SC)[5].

Runda jesienna

Motor zainaugurował nowy sezon meczem ze Śląskiem Wrocław na stadionie przy al. Zygmuntowskich w obecności 25 tysięcy widzów. Spotkanie rozpoczęło się od ataków lublinian i już w trzeciej minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Krzysztof Witkowski. W 9. minucie z rzutu wolnego prowadzenie Motoru podwyższył Leszek Iwanicki. Wynik ustalił Zbigniew Kakietek strzałem z kilku metrów pod poprzeczkę[6]. W drugiej kolejce Motor przegrał z Szombierkami Bytom 0:2. Mecz rozegrany został na starym stadionie przy ul. Zabrzańskiej[7]. Spotkanie z wicemistrzem Polski – Widzewem Łódź – rozegrany został w środowe popołudnie w Lublinie. Pierwsza bramka padła w 49. minucie po strzale Andrzeja Popa z rzutu wolnego z odległości około 30 metrów, po błędzie Józefa Młynarczyka, który zbyt daleko wyszedł z własnej bramki. Wyrównującego gola zdobył na jedenaście minut przed zakończeniem meczu Roman Wójcicki[8]. W następnej kolejce Motor odniósł pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w jesiennych rozgrywkach, pokonując w Gdyni Bałtyk 1:0. Bramkę w 35. minucie zdobył po zamieszaniu w polu karnym Leszek Iwanicki[9]. W piątym meczu lubelski zespół odniósł zwycięstwo na własnym stadionie z Zagłębiem Sosnowiec i z siedmioma punktami zajmował szóste miejsce w tabeli[10].

Do meczu z Motorem mistrz Polski Lech Poznań odniósł pięć zwycięstw i przegrał jeden mecz, na wyjeździe z Widzewem 0:2. Przygotowujący się do spotkania w ramach I rundy Pucharu Europy z mistrzem Hiszpanii Athletic Bilbao podopieczni trenera Wojciecha Łazarka pokonali lubelski zespół 2:0. W pierwszej połowie dogodnych sytuacji nie wykorzystali Krzysztof Witkowski, Zbigniew Kakietek i Leszek Iwanicki[11]. W zaległym meczu siódmej kolejki Motor podejmował Legię Warszawa. W początkowym fragmencie gry przewagę miała Legia, czego efektem była strzelona przez Janusza Turowskiego bramka w 24. minucie. W drugiej połowie Motor grał w ustawieniu ofensywnym, po wejściu na boisko po przerwie najpierw Wojciecha Rabendy za Roberta Grzankę, a następnie w 66. minucie Janusza Kudyby za Waldemara Fiutę. Na dwie minuty przed końcem sfaulowany w polu karnym został Andrzej Pop i prowadzący ten mecz sędzia Edward Norek podyktował jedenastkę, którą wykorzystał Leszek Iwanicki[12]. W spotkaniu z Legią urazu doznał bramkarz Andrzej Rejman i z Cracovią zagrał, pomimo niewyleczonej do końca kontuzji kolana, Zygmunt Kalinowski. Mecz zakończył się zwycięstwem Motoru 2:0[13]. 25 września w meczu dwóch beniaminków Górnik Wałbrzych pokonał, pomimo braku w składzie Włodzimierza Ciołka, Motor 2:0. Po dziewięciu kolejkach lubelski zespół zajmował 7. miejsce[14].

1 października miał miejsce mecz pomiędzy Motorem a Górnikiem Zabrze, drużynami z takim samym dorobkiem punktowym i bramkowym. Pomimo akcji z obydwu stron spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0[15]. Następnie Motor pokonał na wyjeździe ŁKS Łódź 2:1 po bramkach Andrzeja Popa, bramkę wyrównującą zdobył na minutę przed przerwą Marek Chojnacki, ponadto kontuzji doznał stoper Wiktor Pełkowski i nie zagrał już do końca rundy jesiennej[16], zremisował u siebie bezbramkowo z Ruchem Chorzów[17] i odniósł drugie wyjazdowe zwycięstwo z rzędu w Katowicach z GKS-em po bramce Leszka Iwanickiego[18]. W przedostatniej kolejce niepokonany na własnym stadionie w jesiennych rozgrywkach szósty w tabeli Motor podejmował piątą Pogoń Szczecin. Jedyną bramkę zdobył Leszek Iwanicki z podania Janusza Kudyby. Po tym zwycięstwie Motor awansował na czwarte miejsce, mając w dorobku osiemnaście punktów, o trzy mniej od lidera Lecha Poznań[19]. Na zakończenie rundy Motor zremisował na wyjeździe bezbramkowo z Wisłą Kraków i ostatecznie zakończył jesienne rozgrywki na piątym miejscu[20].

Zimowy okres przygotowawczy

Piłkarze Motoru do treningów powrócili 3 stycznia, a w połowie tego miesiąca wyjechali na dwutygodniowe zgrupowanie do Nowego Targu[21]. Od 6 do 12 lutego 23-osobowa kadra trenowała na obozie w Pionkach[22]. W drugiej połowie lutego zespół przebywał na zgrupowaniu w Kamieniu[23]. W przerwie zimowej do zespołu dołączył Zbigniew Slipiko (poprz. Olimpia Elbląg), ubyli zaś Marek Leszczyński (do Avii Świdnik) i Wojciech Rabenda (do Odry Opole)[24].

Runda wiosenna

Rundę rewanżową Motor rozpoczął od wyjazdu do Wrocławia i meczu ze Śląskiem. W początkowym fragmencie spotkania dogodnych sytuacji nie wykorzystali Andrzej Pop i Janusz Kudyba. W 10. minucie piłkę po strzale Kazimierza Mikołajewicza wybił ręką obrońca Robert Grzanka i prowadzący ten mecz sędzia Wiesław Bartosik podyktował rzut karny, którego wykorzystał Ryszard Tarasiewicz. W pierwszej połowie do wyrównania doprowadzić mógł Krzysztof Witkowski, a także Leszek Iwanicki z rzutu wolnego, jednak piłkę po jego strzale nad poprzeczkę sparował Janusz Jedynak. Na minutę przed przerwą wynik ustalił Waldemar Prusik[25]. Pierwszy wiosenny mecz na stadionie przy al. Zygmuntowskich zgromadził 20 tysięcy widzów. Spotkanie pomiędzy Motorem a Szombierkami Bytom zakończył się wynikiem bezbramkowym[26]. W następnej kolejce lubelski zespół grał na wyjeździe z faworyzowanym Widzewem Łódź. Motor w tym meczu miał jedną dogodną sytuację, kiedy to strzał Romana Dębińskiego z 20 metrów obronił Józef Młynarczyk. W drugiej połowie dużą przewagę miał Widzew, jednak dzięki obronie Motoru, a w szczególności paradom Zygmunta Kalinowskiego, mecz zakończył się wynikiem 0:0[27]. Dwa tygodnie później Motor zanotował kolejny remis. W meczu z Bałtykiem Gdynia lublinianie objęli prowadzenie w 18. minucie po bramce Janusza Kudyby. W drugiej połowie prowadzący to spotkanie sędzia Józef Banasz podyktował dwa kontrowersyjne rzuty karne. Najpierw w 53. minucie dla Bałtyku, którego na bramkę zamienił Adam Walczak, następnie dla Motoru w 78. minucie, którego nie wykorzystał Leszek Iwanicki[28].

Na meczu Motoru z Zagłębiem na Stadionie Ludowym w Sosnowcu zjawiło się 15 tysięcy widzów. Do 75. minuty utrzymywał się rezultat bezbramkowy. Wtedy to Andrzej Pop strzałem z 30 metrów pokonał bramkarza gospodarzy Marka Bębna. W 85. minucie wyrównującą bramkę zdobył Gerard Śpiewak, a tuż przed zakończeniem spotkania Dariusz Klamra mógł dać gospodarzom zwycięstwo, ale piłkę po jego strzale z linii bramkowej wybił Modest Boguszewski. Po czterech remisach z rzędu Motor utrzymał pozycję z jesieni, okupując wciąż piąte miejsce[29]. W kolejnym wyjazdowym meczu Motor przegrał z Legią Warszawa 0:1. Przed meczem w Warszawie kontuzji kolana doznał Roman Dębiński, co wykluczyło go z gry na ponad miesiąc[30]. 29 kwietnia Motor podejmował trzeciego w tabeli i aktualnego mistrza Polski Lecha Poznań. Wynik meczu otworzył po zespołowej akcji Zbigniew Slipiko w 11. minucie, jednak cztery minuty później wyrównał strzałem zza pola karnego Mirosław Okoński. W drugiej połowie obydwie drużyny miały kilka dogodnych sytuacji, ale zwycięską bramkę dla Lecha zdobył Bogusław Oblewski. Wygrana Lecha oznaczała zakończenie serii Motoru, dwudziestu pięciu meczów bez porażki na własnym stadionie[31]. W następnych czterech meczach, z Cracovią, Górnikiem Wałbrzych, Górnikiem Zabrze i ŁKS-em Łódź Motor odniósł cztery remisy (w meczach z Górnikiem W. i Górnikiem Z. Motor tracił jednobramkowe prowadzenie w końcówce spotkania)[32][33][34][35].

26 maja Motor odniósł jedyne w wiosennych rozgrywkach zwycięstwo. W wyjazdowym meczu w Chorzowie pokonał Ruch 1:0 po bramce Krzysztofa Witkowskiego z podania Zbigniewa Slipiko. Dzięki wygranej Motor awansował z ósmego na szóste miejsce w tabeli[36]. W ostatnich trzech meczach, z GKS-em Katowice, Pogonią Szczecin i Wisłą Kraków, Motor zanotował trzy porażki i zakończył sezon na dziesiątym miejscu w tabeli[37][38][39].

Mecze ligowe w sezonie 1983/1984

DataPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
RUNDA JESIENNA
7 sierpnia 1983Śląsk WrocławDStadion przy al. Zygmuntowskich3:0Witkowski Gol 3', Iwanicki Gol 9', Kakiełek Gol 64'25 tys.[6][40]
14 sierpnia 1983Szombierki BytomWStadion Szombierek0:22 tys.[7][41]
17 sierpnia 1983Widzew ŁódźDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Pop Gol 49'25 tys.[8][42]
21 sierpnia 1983Bałtyk GdyniaWStadion Bałtyku1:0Iwanicki Gol 35'9 tys.[9][43]
27 sierpnia 1983Zagłębie SosnowiecDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Iwanicki Gol 8', Pop Gol 89'23 tys.[10][44]
10 września 1983Lech PoznańWStadion Lecha0:225 tys.[11][45]
14 września 1983[a]Legia WarszawaDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Iwanicki Gol 88' (k)23 tys.[12][46]
17 września 1983CracoviaDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Kudyba Gol 56', Iwanicki Gol 83'15 tys.[13][47]
25 września 1983Górnik WałbrzychWStadion Górnika0:225 tys.[14][48]
2 października 1983Górnik ZabrzeDStadion przy al. Zygmuntowskich0:012 tys.[15][49]
12 października 1983ŁKS ŁódźWStadion ŁKS-u2:1Pop Gol 13'76'4 tys.[16][50]
16 października 1983Ruch ChorzówDStadion przy al. Zygmuntowskich0:020 tys.[17][51]
23 października 1983GKS KatowiceWStadion GKS-u1:0Iwanicki Gol 52'3 tys.[18][52]
6 listopada 1983Pogoń SzczecinDStadion przy al. Zygmuntowskich1:0Iwanicki Gol 64'20 tys.[19][53]
13 listopada 1983Wisła KrakówDStadion Wisły0:02 tys.[20][54]
RUNDA WIOSENNA
11 marca 1984Śląsk WrocławWStadion Śląska0:212 tys.[25][55]
17 marca 1984Szombierki BytomDStadion przy al. Zygmuntowskich0:020 tys.[26][56]
24 marca 1984Widzew ŁódźWStadion Widzewa0:012 tys.[27][57]
8 kwietnia 1984Bałtyk GdyniaDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Kudyba Gol 18'20 tys.[28][58]
15 kwietnia 1984Zagłębie SosnowiecWStadion Zagłębia1:1Pop Gol 77'15 tys.[29][59]
25 kwietnia 1984Legia WarszawaWStadion Legii0:110 tys.[30][60]
28 kwietnia 1984Lech PoznańDStadion przy al. Zygmuntowskich1:2Slipiko Gol 11'20 tys.[31][61]
5 maja 1984CracoviaWStadion Cracovii0:07 tys.[32][62]
9 maja 1984Górnik WałbrzychDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Iwanicki Gol 43' (k)15 tys.[33][63]
12 maja 1984Górnik ZabrzeWStadion Górnika1:1Iwanicki Gol 38'5 tys.[34][64]
19 maja 1984ŁKS ŁódźDStadion przy al. Zygmuntowskich0:012 tys.[35][65]
26 maja 1984Ruch ChorzówWStadion Ruchu1:0Witkowski Gol 25'2 tys.[36][66]
3 czerwca 1984GKS KatowiceDStadion przy al. Zygmuntowskich1:2Slipiko Gol 46'9 tys.[37][67]
10 czerwca 1984Pogoń SzczecinWStadion Pogoni0:214 tys.[38][68]
13 czerwca 1984Wisła KrakówDStadion przy al. Zygmuntowskich1:2Pop Gol 53'8 tys.[39][69]

Kadra

ZawodnikData ur.WystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiPoprzedni klub

M/P
24 sierpnia 1983IIChełmianka ChełmWChełm3:1Iwanicki Gol 25', Pełkowski Gol 43', Kudyba Gol 75' 3,5 tys.[70][71]
6 września 1983IIIAvia ŚwidnikWStadion przy al. Zygmuntowskich[b]3:2Rabenda Gol 42', Iwanicki Gol 56' (k), Pop Gol 85'6 tys.[72]
21 września 19831/16Zagłębie SosnowiecDStadion przy al. Zygmuntowskich2:1Kudyba Gol 37', Pop Gol 73'5 tys.[73][74]
19 listopada 19831/8Wisła KrakówWStadion Wisły2:4Iwanicki Gol 16', Witkowski Gol 65'1,5 tys.[75]

Uwagi

1. W pierwotnym terminie 31 sierpnia 1983. Przełożony
  2. Decyzją obydwu klubów mecz został rozegrany na stadionie Motoru. Avia gospodarzem.

1. Na zgrupowanie do Olecka. „Sztandar Ludu”, s. 6, 18 lipca 1983. Lublin.
  2. Piłkarze Motoru trenują i grają. „Sztandar Ludu”, s. 6, 25 lipca 1983. Lublin.
  3. Na turnieju w Skarżysku 1:1 Motoru z Ruchem... i 6:1 z Granatem. „Sztandar Ludu”, s. 6, 1 sierpnia 1983. Lublin.
  4. Waldemar Wiater wśród laureatów konkursu na „kapitana-kolegę”. „Sztandar Ludu”, s. 6, 25 lipca 1983. Lublin.
  5. Skarb kibica I liga. „Przegląd Sportowy”. 153 (8423), s. 4, 5 sierpnia 1983. Warszawa.
  6. a b Andrzej Wawrzycki. Oniemieli z zachwytu. „Przegląd Sportowy”. 154 (8424), s. 4, 8 sierpnia 1983. Warszawa.
  7. a b Jerzy Mucha. Szczęśliwe boisko. „Przegląd Sportowy”. 159 (8429), s. 3, 15 sierpnia 1983. Warszawa.
  8. a b Krzysztof Maciąg. Cztery gole Włodzimierza Ciołka. „Przegląd Sportowy”. 162 (8432), s. 2, 18 sierpnia 1983. Warszawa.
  9. a b Roman Stanowski. Cztery gole Włodzimierza Ciołka. „Przegląd Sportowy”. 164 (8434), s. 4, 22 sierpnia 1983. Warszawa.
  10. a b Kazimierz Marcinek. Potrzebny odpoczynek. „Przegląd Sportowy”. 169 (8439), s. 4, 29 sierpnia 1983. Warszawa.
  11. a b Kazimierz Marcinek. Myśleli o Hiszpanach. „Przegląd Sportowy”. 179 (8449), s. 4, 12 września 1983. Warszawa.
  12. a b Andrzej Wawrzycki. Walczyli do końca. „Przegląd Sportowy”. 182 (8452), s. 3, 15 września 1983. Warszawa.
  13. a b Andrzej Wawrzycki. „Kali” zasypiał. „Przegląd Sportowy”. 184 (8454), s. 4, 19 września 1983. Warszawa.
  14. a b Jerzy Wieczorek. Wygrali bez Ciołka. „Przegląd Sportowy”. 189 (8459), s. 4, 26 września 1983. Warszawa.
  15. a b Maciej Polkowski. Nie będzie czego wspominać. „Przegląd Sportowy”. 194 (8464), s. 4, 3 października 1983. Warszawa.
  16. a b Marek Kondraciuk. Pierwsza przegrana Widzewa. „Przegląd Sportowy”. 202 (8472), s. 2, 13 października 1983. Warszawa.
  17. a b Andrzej Wawrzycki. Żółte kartki dla „Niebieskich”. „Przegląd Sportowy”. 204 (8474), s. 4, 17 października 1983. Warszawa.
  18. a b Tomasz Jagodziński. Kali się trzymał. „Przegląd Sportowy”. 209 (8479), s. 4, 24 października 1983. Warszawa.
  19. a b Kazimierz Marcinek. Mają dość piłki?. „Przegląd Sportowy”. 218 (8488), s. 4, 7 listopada 1983. Warszawa.
  20. a b Ryszard Kowalski. Garstka zziębniętych. „Przegląd Sportowy”. 223 (8493), s. 4, 14 listopada 1983. Warszawa.
  21. Sławomir Nadłonek. Piłkarze Motoru wznowili treningi. „Sztandar Ludu”, s. 2, 4 stycznia 1984. Lublin.
  22. Ryszard Kowalski. Motor w Pionkach. „Przegląd Sportowy”. 32 (8558), s. 4, 14 lutego 1984. Warszawa.
  23. Sławomir Nadłonek. Na dwa tygodnie przed inauguracją piłkarskiej ekstraklasy. „Sztandar Ludu”, s. 6, 27 lutego 1984. Lublin.
  24. Andrzej Szwabe. Przed rewanżową rundą ekstraklasy. „Sztandar Ludu”, s. 5, 9-11 marca 1984. Lublin.
  25. a b Andrzej Szymura. Zziębnięci, ale zadowoleni. „Przegląd Sportowy”. 51 (8577), s. 4, 12 marca 1984. Warszawa.
  26. a b Andrzej Wawrzycki. Mierny spektakl. „Przegląd Sportowy”. 56 (8582), s. 4, 19 marca 1984. Warszawa.
  27. a b Marek Ołdakowski. Jak w gęstym lesie. „Przegląd Sportowy”. 61 (8587), s. 4, 26 marca 1984. Warszawa.
  28. a b Witold Klemiński. Wiosna im nie służy. „Przegląd Sportowy”. 71 (8597), s. 4, 9 kwietnia 1984. Warszawa.
  29. a b Krzysztof Maciąg. Trzeba umieć wygrywać. „Przegląd Sportowy”. 76 (8602), s. 4, 16 kwietnia 1984. Warszawa.
  30. a b Kazimierz Marcinek. Gospodarze–Goście 4:4. „Przegląd Sportowy”. 83 (8609), s. 2, 26 kwietnia 1984. Warszawa.
  31. a b Sławomir Nadłonek. Nadal nieskuteczni. „Przegląd Sportowy”. 85 (8611), s. 4, 30 kwietnia 1984. Warszawa.
  32. a b Ryszard Kowalski. A tak dobrze się zaczęło.... „Przegląd Sportowy”. 89 (8615), s. 4, 7 maja 1984. Warszawa.
  33. a b Sławomir Nadłonek. Mistrz wraca na pozycję. „Przegląd Sportowy”. 92 (8618), s. 4, 10 maja 1984. Warszawa.
  34. a b Marek Suchy. I znowu w ostatniej chwili.... „Przegląd Sportowy”. 94 (8620), s. 4, 14 maja 1984. Warszawa.
  35. a b Witold Klemiński. Jedenasty bez wygranej. „Przegląd Sportowy”. 99 (8625), s. 4, 21 maja 1984. Warszawa.
  36. a b Marek Suchy. Dwa kwadranse to za mało. „Przegląd Sportowy”. 104 (8630), s. 4, 28 maja 1984. Warszawa.
  37. a b Witold Klemiński. Gdyby się im chciało.... „Przegląd Sportowy”. 109 (8635), s. 4, 4 czerwca 1984. Warszawa.
  38. a b Janusz Kaźmierczak. Cztery gole Włodzimierza Smolarka. „Przegląd Sportowy”. 114 (8640), s. 4, 11 czerwca 1984. Warszawa.
  39. a b Krzysztof Maciąg. 4 niewykorzystane karne. „Przegląd Sportowy”. 117 (8643), s. 2, 14 czerwca 1984. Warszawa.
  40. Andrzej Wawrzycki. Pierwszy lider ekstraklasy jubileuszowego 50 sezonu ma na imię Motor. „Sztandar Ludu”, s. 6, 8 sierpnia 1983. Lublin.
  41. Tomasz Chmura. Mimo niezłej gry 0:2 Motoru w Szombierkach. „Sztandar Ludu”, s. 6, 15 sierpnia 1983. Lublin.
  42. Andrzej Wawrzycki. Kapitalna bramka Andrzeja Popa. „Sztandar Ludu”, s. 6, 18 sierpnia 1983. Lublin.
  43. Andrzej Kwiek. Skuteczna „kontra” Popa z Iwanickim. „Sztandar Ludu”, s. 6, 22 sierpnia 1983. Lublin.
  44. H. Dziełanowski. Pewne zwycięstwo Motoru z Zagłębiem. „Sztandar Ludu”, s. 6, 29 sierpnia 1983. Lublin.
  45. Andrzej Szargan. Brawa dla naszych – punkty dla Poznania. „Sztandar Ludu”, s. 6, 12 września 1983. Lublin.
  46. Leszek Iwanicki w głównej roli. „Sztandar Ludu”, s. 2, 15 września 1983. Lublin.
  47. Andrzej Wawrzycki. Motor wygrał 2:0, a mogło być więcej. „Sztandar Ludu”, s. 6, 19 września 1983. Lublin.
  48. Paweł Chromcewicz. Mimo ambicji i waleczności lublinian. „Sztandar Ludu”, s. 6, 26 września 1983. Lublin.
  49. Andrzej Wawrzycki. Nieskutecznie i schematycznie grał Motor z Górnikiem. „Sztandar Ludu”, s. 6, 3 października 1983. Lublin.
  50. Andrzej Wawrzycki. Andrzej Pop najlepszy w Łodzi. „Sztandar Ludu”, s. 2, 13 października 1983. Lublin.
  51. Witold Klemiński. Lublinianie są już zmęczeni!. „Sztandar Ludu”, s. 2, 17 października 1983. Lublin.
  52. Sławomir Nadłonek. Przyjemna niespodzianka w Katowicach. „Sztandar Ludu”, s. 6, 24 października 1983. Lublin.
  53. H. Dziełanowski. 1:0 Motoru po bramce L. Iwanickiego. „Sztandar Ludu”, s. 6, 7 listopada 1983. Lublin.
  54. Andrzej Wawrzycki. Radosna jesień piłkarzy Motoru. „Sztandar Ludu”, s. 6, 14 listopada 1983. Lublin.
  55. Paweł Chromcewicz. W rewanżu lepsi Wojskowi. „Sztandar Ludu”, s. 6, 12 marca 1984. Lublin.
  56. Andrzej Wawrzycki. 20 tys. zziębniętych kibiców nie doczekało się bramki. „Sztandar Ludu”, s. 6, 19 marca 1984. Lublin.
  57. Andrzej Szargan. Festiwalu nie było. „Sztandar Ludu”, s. 6, 26 marca 1984. Lublin.
  58. Andrzej Wawrzycki. Nadal słabiutko. „Sztandar Ludu”, s. 6, 9 kwietnia 1984. Lublin.
  59. Sławomir Nadłonek. Dojrzała gra Motoru w Sosnowcu. „Sztandar Ludu”, s. 6, 16 kwietnia 1984. Lublin.
  60. Sławomir Nadłonek. 0:1 piłkarz Motoru z Legią w Warszawie. „Sztandar Ludu”, s. 2, 26 kwietnia 1984. Lublin.
  61. Andrzej wawrzycki. 1:2 z Lechem po dobrym meczu. „Sztandar Ludu”, s. 6, 30 kwietnia 1984. Lublin.
  62. Andrzej Kwiek. Jaki wynik, taka gra. „Sztandar Ludu”, s. 6, 7 maja 1984. Lublin.
  63. Andrzej Wawrzycki. Niestety!. „Sztandar Ludu”, s. 2, 10 maja 1984. Lublin.
  64. Andrzej Kwiek. Do pełni szczęścia zabrakło... 180 minut. „Sztandar Ludu”, s. 6, 14 maja 1984. Lublin.
  65. Andrzej Wawrzycki. A może już dość nabijania ludzi w butelkę. „Sztandar Ludu”, s. 6, 21 maja 1984. Lublin.
  66. Tomasz Chmura. Pierwsze wiosną zwycięstwo Motoru!. „Sztandar Ludu”, s. 6, 28 maja 1984. Lublin.
  67. Andrzej Wawrzycki. Po sennej I połowie, 45 minut emocji. „Sztandar Ludu”, s. 6, 4 czerwca 1984. Lublin.
  68. Za wysokie progi. „Sztandar Ludu”, s. 6, 11 czerwca 1984. Lublin.
  69. Andrzej Wawrzycki. 1:2 Motoru z Wisłą w ostatnim meczu sezonu. „Sztandar Ludu”, s. 2, 14 czerwca 1984. Lublin.
  70. Puchar Polski bez wałbrzyszan. „Przegląd Sportowy”. 167 (8437), s. 2, 25 sierpnia 1983. Warszawa.
  71. Piłkarska środa pod znakiem Pucharu Polski. „Sztandar Ludu”, s. 2, 25 sierpnia 1983. Lublin.
  72. W. Klemiński. Pięć bramek na stadionie przy al. Zygmuntowskich. „Sztandar Ludu”, s. 2, 7 września 1983. Lublin.
  73. Andrzej Wawrzycki. Puchar Polski. „Przegląd Sportowy”. 187 (8457), s. 3, 22 września 1983. Warszawa.
  74. W. Klemiński. Sosnowieckie Zagłębie wyeliminowane z PP. „Sztandar Ludu”, s. 2, 22 września 1983. Lublin.
  75. Ryszard Kowalski. Za dużo przypadku. „Przegląd Sportowy”. 228 (8498), s. 4, 21 listopada 1983. Warszawa.

Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0