wyjazdowe

Sezon 2021/2022 był dla Motoru Lublin 28. sezonem na trzecim szczeblu ligowym.

Przebieg sezonu

Letni okres przygotowawczy

Po zakończeniu poprzedniego sezonu z Motoru odeszli Rafał Grodzicki, Sławomir Duda, Kamil Kumoch, Dawid Pakulski, Michał Bogacz, Szymon Rak[1], Dariusz Łukasik[2], Piotr Darmochwał oraz Krystian Kalinowski[3]. Pierwszym zawodnikiem, który dołączył do zespołu przed rozpoczęciem rozgrywek został Maciej Firlej, występujący poprzednio w Zniczu Pruszków[4]. Ponadto kontrakt z Motorem podpisali Wojciech Błyszko (poprz. Stal Mielec)[5], Michał Fidziukiewicz, Tomasz Kołbon (poprz. Garbarnia Kraków)[6], Kamil Rozmus (poprz. Górnik Łęczna)[7], Vitinho (poprz. U.D. Vilafranquense)[8], Adrian Dudziński (poprz. Unia Skierniewice)[9], Sebastian Rak[10] oraz Adam Ryczkowski (poprz. Chojniczanka Chojnice)[11]. Ponadto z Escoli Varsovia wypożyczono Damiana Sędzikowskiego[12].

Piłkarze do treningów powrócili 5 lipca[13]. 12 lipca 22-osobowa kadra wyjechała na obóz przygotowawczy do Opalenicy, gdzie rozegrali mecz sparingowy z Polonią Środa Wielkopolska, zwyciężając po bramce Krzysztofa Ropskiego[14][15]. Dwa dni później do beniaminka ekstraklasy Górnika Łęczna wypożyczono Michała Króla, który wraz z końcem ubiegłego sezonu utracił status zawodnika młodzieżowego w II lidze[16].

DataPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyŹródło
PRZEDSEZONOWE MECZE SPARINGOWE
11 lipca 2021Siarka TarnobrzegDboczne boisko Areny Lublin2:0Fidziukiewicz Gol 9', Ropski Gol 46'[17]
14 lipca 2021Polonia Środa WielkopolskaNOpalenica1:0Ropski Gol 47'[15]
17 lipca 2021Radomiak RadomWPionki2:1Wójcik Gol 21', Ropski Gol 77'[18]
21 lipca 2021Hapoel Tel AwiwNWarka0:1[19]
24 lipca 2021Legia II WarszawaDboczne boisko Areny Lublin3:0Ropski Gol 58', Fidziukiewicz Gol 83'87'[20]

Runda jesienna

Inauguracja sezonu na Arenie Lublin. Motor – Ruch Chorzów

Na inaugurację nowego sezonu piłkarze Motoru wyjechali do Pruszkowa na mecz ze Zniczem. Wynik spotkania otworzył w 3. minucie debiutujący w zespole Michał Fidziukiewicz. W 25. minucie na 2:0 podwyższył również debiutujący Adrian Dudziński. Fidziukiewicz zdobył jeszcze dwie bramki: w 54. minucie z rzutu karnego i w doliczonym czasie gry. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Motoru 4:1. Gospodarze bramkę honorową zdobyli w 85. minucie[21]. W drugiej kolejce Motor podejmował na własnym stadionie beniaminka – Ruch Chorzów. Jako pierwsi bramkę zdobyli goście za sprawą trafienia Tomasza Foszmańczyka w 34. minucie. W 57. minucie Łukasz Janoszka podwyższył na 2:0, po błędzie obrony Motoru. Pięć minut później kontaktową bramkę dla lubelskiego zespołu Michał Fidziukiewicz. W 67. minucie Adam Ryczkowski nie wykorzystał dogodnej sytuacji na wyrównanie, strzelając z kilku metrów wprost w bramkarza gości Jakuba Bieleckiego. W końcowym fragmecie gry bliżsi zdobycia bramki byli piłkarze Ruchu dwukrotnie oddając strzał, po którym piłka trafiła w poprzeczkę bramki Seweryna Kiełpina. Na meczu z Ruchem zanotowano rekord frekwencji na ligowym spotkaniu Motoru na Arenie Lublin. Na trybunach stadionu zasiadło 9237 widzów[22][23].

W niedzielę, 15 sierpnia, Motor rozgrywał wyjazdowe spotkanie z rezerwami Śląska Wrocław. W 20. minucie prowadzenie objął lubelski zespół po strzale Michała Fidziukiewicza z podania Vitinho. Pięć minut przed przerwą gospodarze wyrównali po wykorzystaniu rzutu karnego. W 51. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzałem głową Adrian Dudziński zdobył drugą bramkę dla Motoru, jednak w 82. minucie Śląsk zdołał wyrównać i ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów[24]. Mecz czwartej kolejki pomiędzy Motorem a Hutnikiem Kraków rozegrany został w środku tygodnia i zakończył się zwycięstwem lubelskiego zespołu 3:0. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie, a jedną z nich zdobył obrońca Wojciech Błyszko, dla którego był to pierwszy gol w barwach Motoru[25]. 20 sierpnia kontrakt za porozumieniem stron rozwiązał napastnik Daniel Świderski i dołączył do trzecioligowej Stali Stalowa Wola[26]. W Siedlcach Motor przegrał z Pogonią 2:4[27], a w meczu szóstej kolejki zremisował bezbramkowo w Elblągu z Olimpią[28]. 1 września klub rozwiązał z obrońcą Arielem Wawszczykiem kontrakt za porozumieniem stron[29]. Tego samego dnia do drużyny dołączył brazylijski obrońca Victor Massaia[30]. W siódmej kolejce Motor podejmował spadkowicza z I ligiGKS Bełchatów. W 13. minucie bramkę na 1:0 dla lubelskiego zespołu zdobył Piotr Ceglarz i takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa. W drugiej Motor zdobył trzy bramki za sprawą Michała Fidziukiewicza (dwa gole, w tym jeden z przewrotki) i Macieja Firleja[31].

W ósmej kolejce Motor odniósł drugie zwycięstwo z rzędu, pokonując na wyjeździe rezerwy Lecha Poznań 3:0. Do przerwy prowadził lubelski zespół dzięki bramce z rzutu karnego Michała Fidziukiewicza. Pięć minut po zmianie stron Motor podwyższył prowadzenie dzięki trafieniu Arkadiusza Najemskiego. W 61. minucie gospodarze mogli zdobyc kontaktową bramkę, jednak rzutu karnego nie wykorzystał Adrian Laskowski. W 74. minucie trzecią bramkę dla Motoru zdobył Fidziukiewicz. W meczu z Lechem II ze względu na uraz nie mógł wystąpić Brazylijczyk Vitinho[32]. W takim samym stosunku Motor pokonał tydzień później na własnym stadionie Garbarnię Kraków[33]. Kilka dni wcześniej kontuzję kolana na treningu odniósł Victor Massaia. Uraz wykluczył go z gry na kilka miesięcy[34]. W dziesiątej kolejce Motor zremisował na wyjeździe z beniaminkiem – Pogonią Grodzisk Mazowiecki 1:1[35]. Po pięciu remisach z rzędu Motor doznał porażki na własnym boisku z liderem rozgrywek Stalą Rzeszów[36]. W siedemnastej kolejce Motor pokonał na Arenie Lublin Wisłę Puławy 4:1 i zakończył rundę jesienną na siódmym miejscu w tabeli[37].

Zimowy okres przygotowawczy

9 grudnia zespół opuścił Brazylijczyk Vitinho, z którym rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron[38]. 30 grudnia z Motoru odszedł Krzysztof Ropski[39]. Pierwszym piłkarzem, który dołączył do drużyny w przerwie zimowej został Jakub Świeciński (poprz. Elana Toruń)[40]. 19 stycznia do Avii Świdnik wypożyczono Dominika Kuncę[41]. 1 lutego półroczny kontrakt z opcją przedłużenia o rok podpisał Jakub Kosecki (poprz. Cracovia)[42]. 7 lutego wykupiono z Escoli Varsovia Damiana Sędzikowskiego[43].

M/P
MECZE SPARINGOWE W PRZERWIE ZIMOWEJ
22 stycznia 2022ŁKS ŁódźWŁódź1:2Wójcik Gol 18'[44]
26 stycznia 2022Tomasovia Tomaszów LubelskiDboczne boisko Areny Lublin2:0Ryczkowski Gol 31', Firlej Gol 47'[45]
30 stycznia 2022Górnik ŁęcznaWŁęcznaodwołany[46]
2 lutego 2022Chełmianka ChełmNLubartów6:2Bonin Gol 20' (sam), Swędrowski Gol 26', Ryczkowski Gol 29', Wójcik Gol 35',
Fidziukiewicz Gol 41', Ceglarz Gol 43'
[47]
6 lutego 2022Siarka TarnobrzegDboczne boisko Areny Lublin1:3Kafel Gol 58'[48]
10 lutego 2022Legionovia LegionowoWUniejów4:2Ryczkowski Gol 25'73', Fidziukiewicz Gol 72', Ceglarz Gol 79' (k)[49]
11 lutego 2022Legia II WarszawaWKsiążenice2:0Król Gol 44' (k), Rak Gol 88'[50]
19 lutego 2022Świt Nowy Dwór MazowieckiDLublin, boisko przy ul. Rusałka6:0Swędrowski Gol 10'25', Rak Gol 14', Gol 20' (sam),
Fidziukiewicz Gol 30', Polak Gol 74'
[51]

Runda wiosenna

27 marca 2022 w ramach dwudziestej piątej kolejki Motor podejmował rezerwy Lecha Poznań. Lubelski zespół wygrał spotkanie 2:1 po bramkach Michała Fidziukiewicza w 61. minucie z rzutu karnego, którego wywalczył Jakub Kosecki oraz rezerwowego Pawła Moskwika w 86. minucie. Honorową bramkę dla Lecha zdobył Igor Kornobis w doliczonym czasie gry. Było to szóste zwycięstwo z rzędu (wliczając w to trzy punkty przyznane za walkower z GKS-em Bełchatów), dzięki czemu Motor umocnił się w strefie barażowej o awans na zaplecze Ekstraklasy[52]. 6 kwietnia do drużyny dołączył reprezentant Mołdawii Dmitri Mandrîcenco[53]. 16 kwietnia Motor rozgrywał wyjazdowe spotkanie z wideliderem rozgrywek Chojniczanką Chojnice. Mecz zakończył się zwycięstwem Chojniczanki 1:0, po bramce Tomasza Mikołajczaka[54]. Dzięki tej wygranej Chojniczanka utrzymała pozycję wicelidera. W tej samej kolejce Ruch Chorzów pokonał liderującą Stal Rzeszów 2:1 i zwiększył przewagę nad czwartym w tabeli Motorem do pięciu punktów.

Po zwycięstwie nad KKS-em Kalisz Motor udał się na wyjazd do Suwałk na mecz z Wigrami. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie, jednak Motor potrafił doprowadzić do wyrównania. O wygranej Wigier zdecydowała samobójcza bramka Pawła Moskwika w ostatniej akcji meczu[55]. W ostatniej kolejce Motor przegrał wyjazdowe spotkanie z Wisłą Puławy i przy wygranej Wigier Suwałki z Pogonią Grodzisk Mazowiecki zajął ostatecznie w sezonie 2021/2022 5. miejsce[56]. 25 maja Motor rozegrał półfinał baraży o awans do I ligi, w którym przeciwnikiem był zespół Wigier. Lubelski zespół odniósł pierwsze w sezonie zwycięstwo z zespołem pierwszej szóstki ligowej tabeli i awansował do finału. W drugim półfinale Ruch Chorzów pokonał Radunię Stężyca 1:0 po dogrywce[57]. W finale Motor przegrał z Ruchem 0:4[58].

RUNDA JESIENNA
31 lipca 2021Znicz PruszkówWStadion Znicza4:1Fidziukiewicz Gol 3'54' (k)90+', Dudziński Gol 25'468[59]
8 sierpnia 2021Ruch ChorzówDArena Lublin1:2Fidziukiewicz Gol 62'9237[23]Logo TVP Sport.jpg
15 sierpnia 2021Śląsk II WrocławWStadion Oporowska2:2Fidziukiewicz Gol 20', Dudziński Gol 51'871[60]
18 sierpnia 2021Hutnik KrakówDArena Lublin3:0Fidziukiewicz Gol 47', Ceglarz Gol 53', Błyszko Gol 61'3190[61]Logo TVP Sport.jpg
22 sierpnia 2021Pogoń SiedlceWStadion Pogoni2:4Fidziukiewicz Gol 3', Firlej Gol 85'880[27]
4 września 2021GKS BełchatówDArena Lublin4:0Ceglarz Gol 13', Fidziukiewicz Gol 53'63', Firlej Gol 87'2898[62]
11 września 2021Lech II PoznańWWronki3:0Fidziukiewicz Gol 40' (k)74', Najemski Gol 50'[63]
18 września 2021Garbarnia KrakówDArena Lublin3:0Błyszko Gol 11', Fidziukiewicz Gol 60' (k), Firlej Gol 90'2478[33]
25 września 2021Pogoń Grodzisk MazowieckiWGrodzisk Mazowiecki1:1Fidziukiewicz Gol 77'850[35]
2 października 2021Chojniczanka ChojniceDArena Lublin0:02991[64]
9 października 2021KKS 1925 KaliszWStadion KKS-u0:01152[65]
16 października 2021Wigry SuwałkiDArena Lublin1:1Ropski Gol 90+4'2365[66]
23 października 2021Sokół OstródaWStadion Sokoła1:1Ceglarz Gol 55'173[67]
31 października 2021Stal RzeszówDArena Lublin0:25451[68]
7 listopada 2021Radunia StężycaWStadion Raduni0:3362[69]
13 listopada 2021Wisła PuławyDArena Lublin4:1Fidziukiewicz Gol 24'55' (k), Ceglarz Gol 78', Firlej Gol 90+3'2351[70]Logo TVP Sport.jpg
MECZE RUNDY REWANŻOWEJ ROZEGRANE AWANSEM
20 listopada 2021Znicz PruszkówDArena Lublin1:1Sędzikowski Gol 14'1789[71]
5 grudnia 2021Śląsk II WrocławDArena Lublin2:0Sędzikowski Gol 20', Fidziukiewcz Gol 43'1524[73]
RUNDA WIOSENNA
26 lutego 2022Hutnik KrakówWStadion Hutnika2:1Swędrowski Gol 33', Jurkowski Gol 54' (sam)520[74]
5 marca 2022Pogoń SiedlceDArena Lublin1:0Swędrowski Gol 51'2432[75]
12 marca 2022Olimpia ElblągDArena Lublin1:0Sędzikowski Gol 88'2329[76]
GKS BełchatówW3:0 (w.o.)[a][77]
26 marca 2022Lech II PoznańDArena Lublin2:1Fidziukiewicz Gol 61' (k), Moskwik Gol 86'3161[78]
2/3 kwietnia 2022Garbarnia KrakówWStadion Garbarni1:0Fidziukiewicz Gol 39'100[79]
9 kwietnia 2022Pogoń Grodzisk MazowieckiDArena Lublin1:0Kołbon Gol 12'2807[80]
16 kwietnia 2022Chojniczanka ChojniceWStadion Chojniczanki0:11987[81]
23 kwietnia 2022KKS 1925 KaliszDArena Lublin1:0SwędrowskiGol 57'3129[82]
27 kwietnia 2022Wigry SuwałkiWStadion Wigier2:3Firlej Gol 45', SwędrowskiGol 66'454[83]Logo TVP Sport.jpg
1 maja 2022Sokół OstródaDArena Lublin5:0Ceglarz Gol 6', Ryczkowski Gol 22', Kołbon Gol 77',
Sędzikowski Gol 78', Fidziukiewicz Gol 89'
2011[84]
14 maja 2022Radunia StężycaDArena Lublin2:2Murawski Gol 78' (sam), Błyszko Gol 80'2563[86]
21 maja 2022Wisła PuławyWStadion Wisły0:3982[87]
MECZE BARAŻOWE O UDZIAŁ W I LIDZE
25 maja 2022Wigry SuwałkiWStadion Wigier4:0Swędrowski Gol 9', Firlej Gol 26', Sędzikowski Gol 57', Moskwik Gol 72'819[88]Logo TVP Sport.jpg

Kadra

NumerZawodnikData ur.WystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiPoprzedni klub