Mumtaz Dhrami

Mumtaz Dhrami
Data i miejsce urodzenia

10 listopada 1936
Gjirokastra, Królestwo Albanii

Zawód, zajęcie

rzeźbiarz

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu
Instytut Sztuk w Tiranie

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Mumtaz Dhrami także Muntaz Dhrami (ur. 10 listopada 1936 w Gjirokastrze) – albański rzeźbiarz.

Życiorys

Od dzieciństwa zdradzał zamiłowanie do rysunku. W Pałacu Pionierów w Gjirokastrze jego talent docenił artysta amator Niko Nasto, który zachęcał Dhramiego, aby kontynuował naukę w tym kierunku. W liceum artystycznym w Tiranie razem z Sotirem Kostą trafił do klasy, którą opiekował się rzeźbiarz Abdurrahim Buza. Po ukończeniu szkoły w 1956 rozpoczął pracę w kooperatywie rzemieślniczej, w której wykonywano przedmioty z porcelany.

Samodzielną twórczość artystyczną rozpoczął w 1957. Rzeźba Dhramiego Dziewczyna z szalem (alb. Vajza me shall) trafiła na wystawę do Galerii Narodowej w Tiranie. W roku 1957 wyjechał na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Michaiła Anikuszyna. Studia przerwał w 1961, z uwagi na pogorszenie stosunków albańsko-radzieckich, by ukończyć je w Instytucie Sztuk w Tiranie. Dyplom uzyskał na podstawie rzeźby w drewnie, przedstawiającej działaczy narodowych Çerçiza Topulliego i Mihala Grameno.

Pomnik Ali Paszy w Tepelenie

Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Sztuk. Równolegle pracował nad kolejnymi rzeźbami, przedstawiającymi wybitne postacie z historii Albanii, m.in. Ali Paszę z Tepeleny i Kostandina Kristoforidhiego. Brał udział w dwóch projektach grupowych, które zwyciężyły w konkursach i doczekały się realizacji w plenerze. W 1972 projekt Pomnika Niepodległości we Wlorze zrealizował wspólnie z Kristaqem Ramą i Shabanem Hadërim, a następnie projekt pomnika Matki Albanii (alb. Nënë Shqipëri), który stanął na przedmieściach Tirany. Największym dziełem, które zrealizował wspólnie ze Stefanem Papamihalim i Ksenofonem Kostaqim był Pomnik Edukacji. Mierzący ponad 7 m monument stanął w Gjirokastrze.

Szczególne miejsce w jego twórczości zajął pomnik Envera Hodży, który stanął w rodzinnym mieście dyktatora – Gjirokastrze. Dla stworzenia tego dzieła władze Albanii zakupiły we Włoszech 5 bloków marmurowych, o łącznej wadze 80 ton. Wykonany z włoskiego marmuru przez Dhramiego pomnik przedstawiający Hodżę naturalnej wielkości został zniszczony w latach 90. XX w. W 2011 zrealizował projekt pomnika Stanisława Zubera, który stanął w Kuçovej, a w 2018 popiersie Jana Pawła II, znajdujące się w Tiranie, w sąsiedztwie stadionu narodowego. W 1999 eksponował swoje prace w galerii le Miroir des Maîtres w Genewie.

Przez władze Albanii został uhonorowany tytułem Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit).

W 2020 wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu ministra kultury odznaczenie wręczył ambasador RP w Albanii Karol Bachura[1].

Przypisy

  1. Odsłonięcie popiersia św. Jana Pawła II i wręczenie medalu "Gloria Artis" - Polska w Albanii - Portal Gov.pl, web.archive.org, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

07Tepelena Ali Pascha01.jpg
Autor: Fingalo, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Ali Pascha Denkmal in Tepelena
Muntaz Dhrami.jpg
(c) Gov.pl, CC BY 3.0 pl
Muntaz Dhrami odbiera Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"