Mustang (rasa koni)

Mustang
Mustang w Pryor Mountains (2009)
Mustangi w stanie Nowy Meksyk, w pobliżu „Four Corners” (granicy ze stanami Utah, Arizona i Kolorado)
Stado mustangów na prerii

Mustangrasa zdziczałych koni, wywodzących się od koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Część przywiezionych przez nich koni, w różnych okolicznościach dostała się na wolność i wtórnie zdziczała, tworząc na prerii nową rasę bardzo wytrzymałych koni zwanych mustangami. Konie udomowione uciekały z zagród i dołączały do dzikich stad, lub dzikie ogiery same uprowadzały klacze. Także podczas bitew, konie które przeżyły a utraciły jeźdźców dziczały i dołączały do stad mustangów, lub tworzyły własne stada[1].

Mustangi żyją w niewielkich stadach. W XVIII wieku bardzo liczna rasa występująca w Stanach Zjednoczonych (około 5 milionów osobników). Obecnie prawie wytępiony, nieliczne osobniki (około 10 tysięcy) znajdują się pod ochroną od 1971. Pomimo tego nadal padają ofiarą farmerów i hodowców bydła. Słowo mustang pochodzi od hiszpańskiego mesteno, co oznacza bez właściciela[1].

Pochodzenie i populacja

Mustangi pojawiły się na skutek działalności człowieka. Jako hiszpańskie konie uciekły człowiekowi i zdziczały[2]. Swoim działaniem człowiek o mało nie doprowadził do ich wyginięcia. Pod koniec XVIII wieku było ich około 5 milionów. Kiedy zaczęto uprawiać prerię, zaczęto również zabijać mustangi. Ginęły one tysiącami. Najwięcej zabito ich jednak w XX wieku, kiedy to w trakcie I wojny światowej strzelano do nich ze względu na ich skórę i mięso oraz żeby zapewnić pokarm zwierzętom domowym[3].

Wygląd

Mustang, który jest spokrewniony ze wszystkimi rasami koni, niewiele się od nich różni. Większość z nich posiada cechy swoich hiszpańskich przodków – czyli głowa o prostym lub garbonosym profilu oraz charakterystyczna sylwetka. Przeciętna wysokość w kłębie 142 cm, mają silne nogi, zwarty tułów, mocne, małe kopyta, są wytrzymalsze i mają silniejsze uzębienie niż konie udomowione. Krzyżówki z innymi rasami koni spowodowały, że mustangi nie mają określonej maści. Średnia długość życia mustanga wynosi około 20 lat[1].

Pożywienie

Tak jak cała rodzina koniowatych, tak i mustang odżywia się jedynie roślinami (trawa, zioła, nasiona i liście). Mustangi żyjące na amerykańskich preriach przystosowały się do panujących tam surowych warunków. Nauczyły się między innymi rozbijać lód w zamarzniętych przeręblach, a także wytrzymywać wiele dni bez pożywienia i wody. Mustangi w dużej mierze przyczyniają się do rozsiewania roślin; niestrawione nasiona niektórych gatunków roślinnych wydalane są wraz z odchodami mustangów[3].

Tabuny

Mustangi, aby ochronić się przed swoimi naturalnymi wrogami między innymi wilkami, kojotami, pumami, tworzą niewielkie tabuny, składające się z dorosłego ogiera (6-letniego), różnej liczby dorosłych klaczy (liczba waha się od 2 do 18 osobników) oraz źrebiąt. Łącząc się w stada, szybciej znajdują pożywienie. 3-letni ogier jest wydalany ze stada i tworzy wraz z innymi ogierami bez własnego stada nową grupę. Każde stado posiada własne terytorium, którego broni i na którym poszukuje pożywienia. Mustangi tolerują inne stada na skraju swojego terytorium, a z czasem w obronie przed wrogiem łączą się z nimi. Każde stado posiada tak zwaną klacz-przewodniczkę, która w razie niebezpieczeństwa prowadzi stado w bezpieczne miejsce, podczas gdy ogier pozostaje, aby stawić czoło niebezpieczeństwu. Często dochodzi do walk między młodymi ogierami a przewodnikiem stada o klacze[3].

Występowanie i sytuacja mustangów obecnie

Mustangi w niewielkiej liczbie występują w co najmniej 10 zachodnich amerykańskich stanach, z których ponad połowa żyje w stanie Nevada[4].

Nadzór nad mustangami sprawuje federalny Urząd Zagospodarowania Terenu – BLM (Bureau of Land Management). Jego zadaniem jest ochrona i zarządzanie stadami żyjącymi na podległych mu terenach. Ponieważ mustangi w dzisiejszych czasach mają niewielu naturalnych wrogów, BLM musi kontrolować ich liczbę poprzez przekazywanie dzikich koni w celu udomowienia, lub poprzez odstrzał nadliczbowych koni[1][3].

Rozmnażanie

Okres godowy klaczy trwa od kwietnia do lipca. Ciąża trwa od 330 do 335 dni (około 11 miesięcy). Oznacza to, że źrebię rodzi się w okresie wiosennym lub letnim, co daje mu czas na dorośnięcie przed zimą. Kiedy klacz ma się oźrebić, odłącza się od stada w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Zazwyczaj klacz rodzi jedno źrebię, rzadziej dwa. Tak jak inne koniowate, tak i źrebak mustanga, staje i porusza się o własnych siłach już kilka godzin po narodzinach. Razem z matką wraca do stada kilka dni po przyjściu na świat. Ogier nie toleruje innych ogierów w stadzie, dlatego kiedy źrebię osiąga 3 lata zostaje ze stada wyrzucone. 3-letni ogier jest jednak zbyt słaby, aby przyciągnąć inne klacze i utworzyć własne stado, dlatego trzyma się razem z innymi wyrzuconymi ogierami. Najczęściej tworzą własne stado w wieku 6 lat[3].

Przypisy

  1. a b c d Rasy: dziki koń Ameryki. horsemania.pl. [dostęp 2021-12-25].
  2. Helena Kholova, Konie, Delta, 1996, s. 206–207, ISBN 83-7175-116-8.
  3. a b c d e Mustangi dzikie konie, które warto chronić. zwierzetainformacje.pl. [dostęp 2021-12-25].
  4. Herd Area Statistics. web.archive.org. [dostęp 2021-12-25].


Media użyte na tej stronie

MustangsNM.jpg
Autor: Sztyrlic, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mustangs in New Mexico, close to Four Corners
Mustang Utah 2005 2.jpg
Autor: Jaime Jackson, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Free-roaming mustangs, Utah, 2005.
Mustanggelding.jpg
Autor: Ealdgyth, Licencja: CC BY-SA 3.0
Conformation side shot of Mustang gelding adopted from the Bureau of Land Management.
Pryor Mountains feral horse - 2009.jpg
A feral or "wild" horse in 2009 at the Pryor Mountains Wild Horse Range in Montana in the United States. This image depicts the classic features of this animal's unique genetic makeup. DNA testing has shown that the Pryor Mountains herd is directly descended from the Spanish barb horse, brought to North America in the mid 1600s A.D. by the Spanish. The horse is generally 13-15 hands high, and weigh 700 to 800 pounds (more if raised in captivity). The majority of Pryor Mountains horses are dun or grullo in color, but some are red or blue roan, bay, black, chestnut, and (rarelhy) buckskin in color. They minimally express calico paints. Pryor Mountains horses look much like primitive horses, with a dorsal stripe down the back, stripes on the withers, and tiger stripes on the legs. Most have just five lumbar vertebrae (an anatomical feature distinctive of primitive horses), although some have a fifth and sixth vertebrae which are fused. Pryor Mountains horses have medium-length necks, long manes and tails, convex or straight heads, wide-set eyes, and hooked ears. The forehead is broad, and tapers well to the muzzle. The teeth meet evenly, upper lip is usually longer than the lower, and the nostrils are small and crescent shaped. The horses have sloped croups and low tail-sets, the shoulders are long and sloping, the withers are prominent, and the chest is medium to narrow in width. The hooves are hard and ample, and the horse exhibits the classic paso gait.