Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nakło nad Notecią

Adres

ul. Pocztowa 14

Data założenia

1964

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Dyrektor

Tomasz Pasieka

Położenie na mapie Nakła nad Notecią
Mapa konturowa Nakła nad Notecią, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Położenie na mapie powiatu nakielskiego
Mapa konturowa powiatu nakielskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią”
Położenie na mapie gminy Nakło nad Notecią
Mapa konturowa gminy Nakło nad Notecią, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią”
Ziemia53°08′25″N 17°35′34″E/53,140278 17,592778
Strona internetowa

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – muzeum z siedzibą w Nakle nad Notecią. Placówka jednostka organizacyjną miasta. Jej siedzibą jest pochodzący z XIX wieku spichlerz o konstrukcji szkieletowej.

Historia

Idea powołania w Nakle muzeum zrodziła się w latach 60. XX wieku. W 1963 roku powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Ziemi Krajeńskiej, który w rok później przekształcił się w Krajeńskie Towarzystwo Kulturalne. Otwarcie muzeum nastąpiło 22 lipca 1964 roku, a jego pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Gimnazjalnej 2 (obecny Urząd Stanu Cywilnego). W 1967 roku zbiory przeniesiono do Powiatowego Domu Kultury (obecnie Nakielski Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 3). W latach 80., w związku z sukcesywnym powiększaniem się zbiorów, podjęto decyzję o przeznaczenie na siedzibę muzeum jednego ze spichrzów. Prace remontowe zostały przeprowadzone w latach 1985-1990. Oficjalne otwarcie placówki w nowej siedzibie miało miejsce 3 maja 1990 r.

Od 2015 r. muzeum tworzy kolekcję porcelany, fajansu i szkła z wytwórni znajdujących się na ziemiach polskich. Część kolekcji zaprezentowana została na wystawie "Ładne i użyteczne. Porcelana. Szkło. Fajans" w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. W 2020 r. muzeum zostało wyróżnione statuetką "Dobosz Powstania Wielkopolskiego", przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[1].

Aktualnie w muzeum prezentowana jest stała ekspozycja, poświęcona dziejom miasta oraz ziemi krajeńskiej. Obejmuje ona eksponaty, począwszy od pradziejów (wystawa powstała we współpracy z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy), skończywszy na latach II wojny światowej. Ponadto prezentowana jest bogata kolekcja nakielskich pocztówek, ekspozycja etnograficzna oraz wystawa biograficzna, poświęcona Klemensowi Biniakowskiemu - lekkoatlecie i działaczowi sportowemu. Natomiast w przymuzealnym ogrodzie urządzono lapidarium, w którym eksponowane są m.in. kostki brukowe powstałe z nagrobków pochodzących ze zniszczonego cmentarza żydowskiego oraz dawny kamień graniczny pomiędzy powiatami: Wyrzyskim i szubińskim.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej organizuje także warsztaty plastyczne, ceramiczne oraz wykłady. Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem sobót. Wstęp jest płatny.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Naklo8.JPG
Autor: Krzysztof Bieganski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nakło nad Notecią - Muzeum Ziemi Krajeńskiej (zabytek nr rejestr. A/974)
Nakło County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Nakło County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 53.32 N
  • S: 52.88 N
  • W: 17.27 E
  • E: 17.90 E
Nakło nad Notecią location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa miasta Nakło nad Notecią, Polska
Nakło nad Notecią (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Nakło nad Notecią, Polska