Mysz gładkowłosa

Mysz gładkowłosa
Mus platythrix[1]
Bennett, 1832
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

gryzonie

Podrząd

myszokształtne

Nadrodzina

myszowe

Rodzina

myszowate

Podrodzina

myszy właściwe

Rodzaj

Mus

Podrodzaj

Pyromys

Gatunek

Mus platythrix

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Mysz gładkowłosa[3] (Mus platythrix) – endemiczny gatunek gryzoni z rodziny myszowatych, występujący wyłącznie w Indiach. Gatunek został opisany naukowo w 1832 roku przez F.D. Bennetta[4].

Biologia

Mysz gładkowłosa występuje na Półwyspie Indyjskim, głównie w południowych i środkowych Indiach; doniesienia o występowaniu w południowym Pakistanie prawdopodobnie są wynikiem mylnej identyfikacji myszy skalnej (Mus saxicola)[4]. Jest spotykana od poziomu morza do 2000 m n.p.m. w tropikalnych i subtropikalnych suchych, liściastych lasach i zaroślach. Zamieszkuje różnorodne środowiska, generalnie obszary suche i otwarte, w niektórych obszarach zajmuje tereny ruderalne. Prowadzi nocny, naziemny tryb życia[2].

Populacja

Jest to gatunek najmniejszej troski, spotykany na dużym obszarze. Gatunek jako całość nie jest zagrożony, populacja jest uznawana za stabilną. Występuje w kilku obszarach chronionych. Gatunek nie jest chroniony, ustawa o ochronie przyrody z 1972 roku uznaje go za szkodnika. Dla jego ochrony rekomendowane są badania terenowe i monitoring populacji[2].

Przypisy

  1. Mus platythrix, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b c Mus platythrix, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mus (Pyromys) platythrix. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-02-01]

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.