Nadrowia

Krainy Prus
Nadrowia w XIII wieku


Nadrowia – kraina pruska znajdująca się na wschód od dolnego Niemna w dorzeczu Pregoły.

Najstarsza wzmianka o Nadrowii znajduje się w zbiorze dokumentów Liber Census Daniae (ok. 1210-1231) duńskiego króla Waldemara II Zwycięskiego, który w 1210 wyprawił się do Prus i je sobie czasowo podporządkował.

Została wymieniona w kronice Piotra z Dusburga. Jej nazwa nie jest wyjaśniona. W Nadrowii, w miejscowości Romowe mieścił się najważniejszy ośrodek kultu religijnego pogańskich Prusów. Mieszkał tam kapłan Kriwe nazwany w kronice Dusburga "pruskim papieżem". Podbój Nadrowii rozpoczęli Krzyżacy w 1255 r., jednak Nadrowowie poddali się dopiero po upadku swego głównego gródu Kamsvika w 1275 r.

Tak zdławienie oporu Nadrowów opisał Piotr z Dusburga w Kronice ziemi Pruskiej, Toruń 2004.:

(...) mistrz z wielkim wojskiem przemierzył ziemię Nadrowii niszcząc ją ogniem i grabieżą, i kiedy podszedł do zamku Kaminiswika położonego nad rzeką Arse ( dopływ strumienia Wicianki dopływu Węgorapy – przypisek autora notatki M.G. ), i w odpowiedni sposób przygotował to wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia szturmu, ruszył na zamek. Po każdej ze stron wielu odniosło rany, ponieważ we wspomnianym zamku było dwustu mężów biegłych w posługiwaniu się bronią. W końcu po długiej walce, jaka rozgorzała pomiędzy nimi, toczonej wśród wielu przeszkód, bracia siłą wdarli się do środka. Następnie wymordowali wszystkich wymienionych wyżej mężczyzn, zaś kobiety i dzieci wraz z nieprzebranym łupem uprowadzili ze sobą, a sam zamek spalili do szczętu (...).

Ziemie Nadrowii rozdzielili Krzyżacy pomiędzy komturie w Królewcu i Ragnecie.

Zobacz też

  • Litwa Mniejsza

Media użyte na tej stronie

Prussian clans 13th century.png
(c) I, Renata3, CC-BY-SA-3.0
Map of Prussian clans during the 13th century. Areas shaded in grey reached further south than shown on this map. Prussian clans of Galindians, Sudovians, Sasna and Lubavia as well as Kulmerland had become subjected to numerous incursions and conquests by recently arriving Slavs.
Mapa prus.svg
Podział plemienny Prus w XIII wieku wg H. Łowmiańskiego