Nairobi

Nairobi
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Kenia

Hrabstwo

Nairobi

Burmistrz

George Aladwa

Powierzchnia

704 km²

Wysokość

1661 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość


4 397 073
6247 os./km²

Nr kierunkowy

020

Położenie na mapie Kenii
Ziemia1°16′S 36°48′E/-1,266667 36,800000
Strona internetowa

Nairobi – miasto i hrabstwo w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

Założone w 1899 przez Brytyjczyków na terenach Masajów w trakcie budowy linii kolejowej z Ugandy do Mombasy. W roku 1905 stało się stolicą brytyjskiego Protektoratu Afryki Wschodniej, a w roku 1963 niepodległej Kenii. Jest siedzibą szeregu szkół wyższych m.in. Uniwersytetu Strathmore.

W pobliżu miasta znajduje się port lotniczy Jomo Kenyatta International Airport.

Miasto jest jedną z czterech głównych siedzib ONZ na świecie (pozostałe to Nowy Jork, Genewa i Wiedeń), jedyną w kraju rozwijającym się. Gości Sekretariaty Programów Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

W 1981 zostały tu uchwalone Afrykańska Karta Praw Człowieka i Ludów (26 czerwca) oraz Traktat w sprawie ochrony symbolu olimpijskiego (26 września).

Turystyka

W Nairobi mieści się Muzeum Narodowe Kenii z wartościową ekspozycją początków rodzaju ludzkiego. W stolicy Kenii znajduje się także Muzeum Karen Blixen, poświęcone duńskiej pisarce, autorce słynnej powieści Pożegnanie z Afryką wydanej w 1937 r.

Niedaleko miasta znajduje się Park Narodowy Nairobi.

Transport

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska pojawiła się w Nairobi w 1937; wówczas powstało przedsiębiorstwo Kenya Bus Service KBS. W ostatnich latach działalności tej firmy nie była ona w stanie zapewnić obsługi ciągle rozrastającemu się miastu, zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i terytorium. Z tego powodu stały się bardzo popularne przewozy mikrobusami, zwanymi matatu. Matatu przejęły komunikację, co spowodowało, iż w 1998 KBS, mając zaledwie 30% udziału w rynku przewozów miejskich, upadło[1].

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Simon Wainaina. Komunikacja zbiorowa w Kenii. „Transport miejski”. 1/2000, s. 2-8. Kraków: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej. 


Media użyte na tej stronie

Kenya location map.svg
(c) Uwe Dedering z niemieckiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Location map of Kenya

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 6.0° N
  • S: -5.0° N
  • W: 33.0° E
  • E: 43.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Nairobi.svg
Flag of Nairobi (Kenya)
Coat of Arms of Nairobi.svg
Autor: Josedar (SVG conversion), Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of Nairobi
Nairobi Montage A.jpg
Autor: Southlondoneye (talk) 20:30, 29 March 2015 (UTC), Licencja: CC BY-SA 3.0
Nairobi