Natalia Kukulska

Natalia Kukulska
ilustracja
Imię i nazwiskoNatalia Maria Kukulska
Data i miejsce urodzenia3 marca 1976
Warszawa
Gatunkipop[1]
Zawódpiosenkarka, producent muzyczny , autorka tekstów
Aktywnośćod 1986
WydawnictwoPolskie Nagrania Muza, Universal Music Polska, PolyGram, EMI Music Poland
Współpracownicy
Grzegorz Jabłońskiinstrumenty klawiszowe
Michał Grottgitara basowa
Michał Dąbrówkaperkusja
Bartek Jakubiec – gitara
Kasia Dereńwokal wspierający
Piotr Pacak – wokal wspierający
Strona internetowa

Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie[1]) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Debiutowała w 1986 albumem studyjnym pt. Natalia, który zawierał piosenki skierowane do dzieci, w tym przebój „Puszek-okruszek”. W okresie dzieciństwa wydała jeszcze dwa albumy, Bajki Natalki (1987) i Najpiękniejsze kolędy (1991). W dorosłym życiu wydała płyty: Światło (1996), Puls (1997), Autoportret (1999), Tobie (2001), Natalia Kukulska (2003), Sexi Flexi (2007), Ósmy plan (2015), Halo tu Ziemia (2017) i Czułe struny (2020) oraz CoMix (2010) z Michałem Dąbrówką i Szukaj w snach (2018) z Markiem Napiórkowskim. Wylansowała przeboje, takie jak „Piosenka światłoczuła”, „Im więcej ciebie tym mniej”, „Niepotrzebny”, „Sexi Flexi” i „Wierność jest nudna”. Za sprzedaż albumów odebrała dwie platynowe płyty i sześć złotych.

Laureatka Nagrody Muzycznej „Fryderyka”, Telekamery i Nagrody Telewizji Polskiej oraz nagrody publiczności na festiwalu sopockim i Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich.

Życiorys

Natalia z matką Anną.

Jest córką kompozytora Jarosława Kukulskiego i piosenkarki Anny Jantar. Gdy miała cztery lata, jej matka zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu. Ma przyrodniego brata Piotra Kukulskiego (ur. 1989), syna Kukulskiego z małżeństwa z Moniką Borys.

4. Kazimierz Kukulski
1917–1987
   
  2. Jarosław Kukulski
1944–2010
5. Maria Fedro
1910–1986
    
   1. Natalia Kukulska
6. Józef Szmeterling
1925–1997
  
  3. Anna Jantar (Anna Maria Szmeterling)
1950–1980
  
7. Halina Surmacewicz
1924–2016
   
 
Natalia z mamą Anną i ojcem Jarosławem.

Zaczęła śpiewać profesjonalnie w 1984. W 1986 wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Natalia. Wydawnictwo promowane było przez dwa single: „Puszek Okruszek” i „Co powie tata”. Rok później wydała drugi album pt. Bajki Natalki, za który otrzymała pierwszą Platynową Płytę w historii polskiej fonografii. W 1991 nagrała pierwszą płytę z kolędami pt. Najpiękniejsze kolędy, a także rozpoczęła naukę w XXI Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.

Po skończeniu szkoły w 1995 rozpoczęła pracę nad kolejnym- pierwszym "dorosłym" albumem pt. Światło, wydanym na mocy kontraktu podpisanego z wytwórnią muzyczną PolyGram. Krążek promowała singlami „Dłoń” i „Piosenka światłoczuła”, z którym dotarła do 32. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Cieszący się popularnością materiał uzyskał status złotej płyty za wysoką sprzedaż w kraju[3]. Jeszcze w 1995 uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop. W 1997 wydała album studyjny pt. Puls, który promowała singlami „Im więcej ciebie tym mniej”, „W biegu” i „Czy ona jest”, a także własną interpretacją utworu Barbry StreisandWoman in Love”. Album po 3 miesiącach od premiery zyskał miano Podwójnej Platyny.

W listopadzie 1997 premierę ma utwór "Ani słowa" promujący film animowany Walta Disneya "Hercules"

26 stycznia 1998 Natalia wraz z holenderską grupą R'n'G nagrywa utwór "We'll Be Together", który w 2001 ukazuje się na ich płycie "The Right Time" wydanej w całej Europie.

We wrześniu 1998 Kukulska nagrywa dwa utwory do filmu "Camelot - Magiczny miecz" (Warner Bros) - "Niech Duch Ojca niesie mnie" oraz duet z Andrzejem Piasecznym "Jesteś blisko mnie". Natalia została wybrana przez samego producenta i kompozytora - Davida Fostera.

1 marca 1999 wydała album pt. Autoportret, który promowała singlami „Przychodzimy tylko raz”, „Skończyło się” i „Zanim wszystko się odwróci”, a także nową wersją przeboju „Tyle słońca w całym mieście” z repertuaru Anny Jantar oraz coverem przeboju „HeartbreakerDionne Warwick.

4 czerwca 1999 Kukulska bierze udział w 36. KFPP Opole 1999, gdzie poza swoim recitalem prowadzi także koncert "Debiuty" wraz z Mietkiem Szcześniakiem.

17 stycznia 2000 premierę ma soundtrack filmu "Zakochani" Piotra Wereśniaka, do którego nagrała utwór tytułowy.

13 marca 2000 ukazuje się płyta "Tyle słońca" będąca zapisem koncertu poświęconego pamięci Anny Jantar. Wydarzenie miało miejsce 23 lutego w Teatrze Żydowskim, a obok Natalii na scenie wystąpili czołowi polscy Artyści.

23 kwietnia 2001 zaprezentowała album pt. Tobie, za który uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop. Wydawnictwo promowała singlami „Niepotrzebny”, „Cicho ciepło”(z którym wystąpiła w koncercie Premier 38. KFPP Opole) i „Jeśli ona”. Bonusem na płycie jest utwór "Z głębi serc”, dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II. Album uplasował się na 1 miejscu OLiS uzyskując status Złotej Płyty, a towarzysząca promocji wielka trasa koncertowa "Tobie Tour - Piknik Era z Natalią" na 10 koncertach plenerowych gromadzi ponad 600 tys. osób.

21 lutego 2002 występuje na warszawskim koncercie Jose Carrerasa, z którym wykonuje standard "Night & Day".

20 października 2003 wydała album pt. Natalia Kukulska, który promowała singlami „Nikt nie będzie żył za ciebie”, „Kamienie”, „Decymy” i „I Wanna Know”.

W kwietniu 2004 Kukulska debiutuje na scenie warszawskiego Teatru Muzycznego Roma. Wokalistka wciela się w Kim- główną bohaterkę musicalu "Miss Saigon" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

12 maja 2005 ukazała się dwupłytowa kompilacja Po tamtej stronie. Pierwsza płyta zawiera 20 utworów wykonywanych przez Annę Jantar, na drugiej natomiast usłyszymy Natalię, wykonującą cztery piosenki matki oraz specjalnie skomponowany na tę okazję utwór "Po tamtej stronie".[4].

Natalia Kukulska na tle portretu matki, Anny Jantar, 2005

W 2006 wystąpiła na 43. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Świat w obłokach”, dedykowanemu twórczości Marka Grechuty, a także gościnnie występuje z Harlem Gospel Choir podczas ich koncertu w Warszawie.

W listopadzie 2007 wydała kolejny album studyjny pt. Sexi Flexi, który wyprodukowany był przez duet Plan BBartek Królik i Marek Piotrowski. Płyta doczekała się 5 nominacji do nagrody Fryderyk oraz osiągnęła status Złotej płyty. Promowały ją single: "Sexi Flexi", "Pół na pół" oraz "Fantasies".

23 lutego 2008 występuje gościnnie podczas krajowych eliminacji Eurowizji z piosenkami "Sexi Flexi" oraz "Pół na pół", a 7 kwietnia podczas Gali rozdania Fryderyków.

W październiku 2008 roku zostaje bohaterką jednego z odcinków programu stacji CNN - "Eye on Poland".

Natalia Kukulska podczas koncertu w Łodzi, 2011

28 stycznia 2010 wzięła udział w pokazie kolekcji projektantki Violi Śpiechowicz[5]. Również w styczniu dwutygodnik „Viva” wyróżnił ją w plebiscycie „Najlepiej ubrani 2010”[6]. 13 lutego wystąpiła z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby na Gali Siatkarskich Plusów[7]. Podczas koncertu zaprezentowała jazzowe aranżacje utworów „Tyle słońca w całym mieście”, „Im więcej ciebie tym mniej” i „Sexi Flexi”[8].

24 lutego 2010 wraz z towarzyszeniem Classic Jazz Quartet bierze udział w koncercie "Chopin nasz współczesny" w ramach "Roku chopinowskiego". Podczas koncertu wykonuje pieśni Chopina w aranżacji Adama Sztaby.

W kwietniu zadebiutowała jako felietonistka magazynu „Fashion Magazine” poświęconego modzie[9].

18 maja wraz z mężem Michałem Dąbrówką wydaje album CoMix, sygnowanym jako duet Kukulska & Dąbrówka[10]. W sesji nagraniowej wzięła udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Adama Sztaby[11]. Ponadto gościnnie na płycie wystąpił Nick Sinckler[12]. Sesję zdjęciową, promującą płytę, wykonał Błażej Żuławski[13]. Pod koniec kwietnia 2010 na antenie Radio Zet zaprezentowała premierowo singiel „To jest komiks” z albumu nagranego z Dąbrówką[14]. 4 maja udostępniła sześć utworów do odsłuchania za darmo w formie cyfrowej[15]. 18 maja, w dniu premiery albumu, wraz z mężem wystąpiła w programie śniadaniowym TVP2 Pytanie na śniadanie[16], w którym premierowo wyemitowano teledysk do utworu „To jest komiks” w reżyserii Bartka Prokopowicza[16]. Utwór nominowany został do nagrody "Superjedynki" w kategorii Przebój roku. Album CoMix został udostępniony w sprzedaży również w formie cyfrowej na stronach muzyka.era.pl[17]. Wydawnictwo doczekało się trzech nominacji do Fryderyków.

W listopadzie zaśpiewała utwór „Radość najpiękniejszych lat” w jednym z odcinków 12. edycji programu TVN Taniec z gwiazdami, poświęconemu największym przebojom Anny Jantar[18]. Pod koniec roku nagrała utwór „Wierność jest nudna” na potrzeby oficjalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Piotra Wereśniaka Och, Karol 2[19].

W lutym 2012 roku zostaje trenerką w programie TVP2 Bitwa na głosy.

3 czerwca w opolskim amfiteatrze odbywa się koncert "Życia mała garść" poświęcony pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, przy którym Kukulska sprawuje opiekę artystyczną. Koncert doczeka się swoich kolejnych odsłon m.in. 26 maja 2019 roku na warszawskim Torwarze oraz 6 października 2020 w krakowskim ICE.

22 marca 2014 bierze udział w koncercie "Night of the Proms" w Łodzi.

Na początku listopada 2014 zaprezentowała utwór „Pióropusz”, którym zapowiadała swój kolejny album pt. Ósmy plan[20]. Dwupłytowe wydawnictwo składa się z 10 premierowych utworów oraz coveru “Zaopiekuj się mną”, nagranego w duecie z Krzysztofem Zalewskim, a także 7 utworów zaaranżowanych na nowo przez kwartet Atom String Quartet i nagranych live w Alvernia Studios.

31 grudnia wzięła udział wraz z innymi artystami w sylwestrowym koncercie Przetańczyć z Tobą chcę całą noc w Poznaniu, poświęconemu twórczości Anny Jantar[21]. 13 czerwca 2015 wzięła udział w koncercie „SuperPremier” z piosenką „Miau” podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[22].

W 2016 była trenerką w siódmej edycji programu TVP2 The Voice of Poland[23].

21 sierpnia 2016 odbywa się Silent Electro - pierwszy koncert bez nagłośnienia. Publiczność słyszy muzykę tylko w bezprzewodowych słuchawkach. Tego wieczoru Natalia premierowo wykonuje 4 utwory z zapowiadanej nowej płyty.

29 września 2017 wydała kolejny album studyjny pt. Halo tu Ziemia. Album promowały utwory "Kobieta", "Halo tu Ziemia", "Ostatnia prosta" oraz "Rekonstrukcja"

25 maja 2018 wydała album pt. Szukaj w snach, zawierający kołysanki z tekstami Włodzimierza Wysockiego, nagrane z jazzowym gitarzystą Markiem Napiórkowskim. Płyta została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „album roku (muzyka dziecięca i młodzieżowa)”.

28 maja 2020 premierę miał teledysk do utworu „Czułe struny [Polonez As-dur]”, będący zapowiedzią płyty Czułe struny, wydanej 28 sierpnia 2020. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Za aranżacje odpowiadało pięciu aranżerów: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski i Jan Smoczyński. Album nagrany został z udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Teksty na płytę napisała Kukulska oraz zaproszone przez nią artystki: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak i Bovska. 23 października premierę internetową miał koncert Czułe struny, który zrealizowany został 11 października w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, przy udziale pięciu dyrygentów oraz Orkiestry Filharmonii w Szczecinie.

W roku 2021 w widowisku telewizyjnym pt. Zakochany Mickiewicz (w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego) zaśpiewała Inwokację Adama Mickiewicza[24].

Życie prywatne

Natalia Kukulska wraz z mężem Michałem Dąbrówką i córką Anną, 23 maja 2005

Była związana z Ryszardem Kuncem. W 2000, po 10-letniej znajomości, wyszła za perkusistę Michała Dąbrówkę (ur. 1972). Mają troje dzieci: syna Jana (ur. 24 czerwca 2000) i dwie córki, Annę (ur. 4 maja 2005), Laurę (ur. 5 stycznia 2017)[25]. Mieszkają w domu w Komorowie pod Warszawą, w którym zlokalizowane jest również studio nagraniowe.

Działalność charytatywna

Kukulska znana jest ze swojej działalności dobroczynnej. Wielokrotnie występowała na finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 1997 wraz z plejadą polskich Artystów nagrywa piosenkę "Moja i Twoja nadzieja". Dochód z jej sprzedaży przeznaczono na rzecz powodzian. W 2002 bierze udział w spocie akcji "Cała Polska czyta dzieciom", w którym czyta bajkę synowi oraz nagrywa piosenkę i teledysk "Wspomnienia są blisko". W sierpniu 2005 wraz z innymi artystami nagrywa hymn fundacji TVN "Nie jesteś sam". 20 listopada 2006 rusza akcja "Konwój Muszkieterów", do której nagrywa specjalną płytę z wersjami live swoich hitów oraz hymnem Fundacji pt. "Możemy nieść pomoc". W czasie akcji Artystka odwiedziła trzy Domy Dziecka obdarowując ich wychowanków prezentami. Dochód ze sprzedaży płyty przeznaczono na zakup prezentów świątecznych dla dzieci z Domów Dziecka.

12 kwietnia 2007 została ambasadorem dobrej woli UNICEF i promowała akcję Szkoły dla Afryki, dotyczącą zakładania szkół w Angoli[26]. Od 2012 jest aktywną ambasadorką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Dyskografia

Filmografia

aktorka
 • Pan Samochodzik i niesamowity dwór (1986, jako dziewczynka śpiewająca na przedstawieniu)
polski dubbing

Nagrody i wyróżnienia

Przypisy

 1. a b Natalia Kukulska (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-05-19].
 2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Złote płyty CD przyznane w 1997 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-29].
 4. Po tamtej stronie (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-17].
 5. Natalia prezentuje kolekcję specjalną Violi Śpiechowicz (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 6. Dwutygodnik Viva wyróżnił styl Natalii (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 7. Natalia na Gali Siatkarskie Plusy (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 8. Plusy Natalii – VIDEO ! (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 9. Jak muzyka brzmi z modą. (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 10. COMIX’owy duet Kukulskiej (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 11. CoMix'owe smaki i smaczki... (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 12. Nick Sincler w studiu u Natalii i Michała- foto (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 13. Inspired by CoMix (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 14. Oficjalna premiera singla „To jest komiks” (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 15. MySpace'owy odsłuch, CoMix'owy posłuch (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 16. a b Pytania w Rytmie Expressowym (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 17. Komiks się wdziERA na listy... (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 18. Niklińska już nie zatańczy (pol.). W: Interia.pl [on-line]. film.interia.pl, 2010-11-02. [dostęp 2015-05-28].
 19. „Wierność jest nudna” – Natalia Kukulska promuje komedię „Och, Karol 2" (pol.). W: Banzaj [on-line]. kultura.banzaj.pl, 2010-12-30. [dostęp 2015-05-28].
 20. Pióropusz/Na koniec świata (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2014-11-26].
 21. Sylwester w Poznaniu (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2015-01-01].
 22. SuperPremiery 2015! 52. KFPP (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2015-06-26].
 23. „The Voice of Poland”: ogłoszono trenerów siódmej edycji (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-07-03].
 24. „Zakochany Mickiewicz” – wyjątkowe widowisko w TVP2 (pol.). Centrum Informacji TVP (online), 17 lutego 2021. [dostęp 2021-02-21].
 25. Adriana Słowik: „Szansa na sukces”. Natalia Kukulska pokazała córkę! Podobna do sławnej mamy? Ania ma już 14 lat!. Telemagazyn.pl, 2019-05-05. [dostęp 2019-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-06)].
 26. Konwój Muszkieterów już wyruszył (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 27. Yach Film Festiwal (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-19].
 28. a b Nominacja Yach Film (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 29. a b Fryderyki 1997 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-05-18].
 30. Fryderyki 2001 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-05-18].
 31. a b c d e Fryderyki 2008 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-05-18].
 32. a b c Fryderyki 2011: Nominacje (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-02-23].
 33. Fryderyki 2019 – Nominacje (pol.). zpav.pl. [dostęp 2019-01-25].
 34. Fryderyki 2021: nominowani i laureaci (pol.). fryderyki.pl. [dostęp 2021-03-18].
 35. a b Viva Comet Awards 2008 (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-18].
 36. a b VIVA Comet 2012 (ang.). comet.viva-tv.pl. [dostęp 2012-02-02].
 37. a b c d e f g h i j k l m n o p Nagrody i wyróżnienia (pol.). nataliakukulska.pl. [dostęp 2010-05-19].
 38. a b Eska Music Awards 2011 (pol.). ema.eska.pl. [dostęp 2011-06-17].
 39. Radio Złote Przeboje: Złoty Przebój roku 2011 (pol.). topwszechczasow.pl. [dostęp 2012-04-18].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Natalia Kukulska Święto Łodzi 2011 023.jpg
Autor: Zorro2212, Licencja: CC BY 3.0
Natalia Kukulska, Święto Łodzi 2011
Natalia Kukulska 2.jpg
Autor: Przemek Bednarczyk (http://bedur.com/), Licencja: CC BY-SA 2.5
Natalia Kukulska - polish singer
Natalia Kukulska.jpg
Autor: Przemek Bednarczyk (http://bedur.com/), Licencja: CC BY-SA 2.5
Natalia Kukulska - polish singer
Z15623494Q.jpg
Polska piosenkarka Anna Jantar z córką Natalią.
Natalia Kukulska (2).jpg
Autor: Ja Fryta from Strzegom, Licencja: CC BY-SA 2.0
Natalia Kukulska
Anna Jantar family.jpg
Polska piosenkarka Anna Jantar z mężem Jarosławem Kukulskim i córką Natalią Kukulską