Nawakszut

Nawakszut
‏نواكشوط‎
Ilustracja
Główny meczet w Nawakszucie
Państwo Mauretania
BurmistrzMaty Mint Hamady
Populacja (2013)
• liczba ludności

958 399
Podział miasta9 dzielnic
Położenie na mapie Mauretanii
Mapa konturowa Mauretanii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Nawakszut”
Ziemia18°06′N 15°57′W/18,100000 -15,950000
Strona internetowa

Nawakszut (arab. ‏نواكشوط‎, Nawākšūṭ; fr. Nouakchott) – stolica Mauretanii, położona w zachodniej części kraju, 4 km od wybrzeża Atlantyku. Nawakszut jest również stolicą wydzielonego dystryktu stołecznego w Mauretanii. W 2013 roku miasto liczyło ok. 958 tys. mieszkańców[1].

W mieście istnieją zakłady odsalania wody morskiej, działa tu też międzynarodowy port lotniczy. Nawakszut charakteryzuje się także niską zabudową i brakiem wieżowców.

Historia miasta

Jeszcze na początku XX w. w miejscu dzisiejszego Nawakszutu istniała tylko pustynna studnia. W 1904 roku zbudowano tu niewielki (kilkunastu żołnierzy) posterunek wojsk francuskich, a w latach 20. fort i lotnisko do obsługi samolotów pocztowych latających na trasie Tuluza-Dakar.

W 1957 roku podjęto decyzję o budowie miasta, z góry pomyślanego jako przyszła stolica zmierzającej ku niepodległości Mauretanii. Prace, współfinansowane francuskim kredytem, rozpoczęto w roku następnym, zmagając się z dużymi trudnościami logistycznymi (np. wodę dla celów budowlanych musiano początkowo dowozić cysternami z odległej o kilkaset kilometrów rzeki Senegal). Intensywna rozbudowa miała zapewnić możliwość osiągnięcia przez Nawakszut liczby 15 tys. mieszkańców.

Katastrofalna susza w Sahelu w latach siedemdziesiątych spowodowała gwałtowny napływ ludności, osiedlającej się tu w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W 2004 roku liczba mieszkańców Nawakszutu sięgnęła 689 tysięcy. Ze względu na gwałtowny przyrost ludności miasto boryka się dziś z niedostatkiem wody pitnej.

Atrakcje turystyczne

Nawakszut nie może poszczycić się długą historią jako miasto, brak jest tu więc zabytków, a baza noclegowa jest skąpa. Większość turystów przyjeżdża tu wyłącznie w drodze do innych miejsc w Mauretanii lub tranzytem z Maroka do Senegalu lub Mali. Zainteresowanie turystów budzi jedynie muzeum narodowe Musée National de Nouakchott. Mieści się ono w budynku zbudowanym przez Chińską Republikę Ludową w 1972 roku, który współdzieli z Biblioteką Narodową[2]. W mieście znajduje się kilka miejscowych targów (zwłaszcza targ rybny w porcie), nieliczne drobne meczety w mieście oraz szeroka, piaszczysta plaża na wybrzeżu Atlantyku.

Komunikacja

W mieście funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy. Mauretański przewoźnik Mauritania Airways zapewnia połączenia do Paryża, Las Palmas oraz kilku miast w Mauretanii i innych państwach Afryki Zachodniej. Inni przewoźnicy zapewniają także połączenia z Casablanką, Tunisem i Marsylią. Dodatkowo od miasta odchodzą cztery asfaltowe drogi – na północ do Nawazibu, na północny wschód do Ataru, na południe do Rosso i na wschód do An-Namy. Ta ostatnia trasa jest najdłuższą w Mauretanii i nazywana jest Route de l’Espoir („Drogą Nadziei”).

Współpraca zagraniczna

Przypisy

  1. التعداد العام الرابع للسكان والمساكن (تعداد – 2013) – التجمعات السكنية في موريتانيا. المكتب الوطني للإحصاء, s. 151.
  2. Musée national, www.tourisme-mauritanie.mr [dostęp 2020-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-01].

Media użyte na tej stronie

Nouakchott 0518.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Nouakchott air 01.jpg
Autor: William Darcy Hall, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Nouakchott from the air
Nouakchott SandDunesEncroaching.jpg
Sand dunes advancing on Nouakchott, the capital of Mauritania.
Nouakchott-mosquee.jpg
Autor: François COLIN, Licencja: CC BY-SA 2.5
The Saudi mosque, one of Nouakchott's twelve mosques
Flag of Mauritania.svg
Flag of Mauritania, adopted in 2017. The National Assembly added red stripes to the top and bottom edges to represent “the blood shed by the martyrs of independence”.
Mauritania location map.svg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting), Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of Mauritania, for geo-location purposes.