Nikodem Bończa-Tomaszewski

Nikodem Bończa Tomaszewski (ur. 21 października 1974 w Warszawie[1]) – polski menedżer, ekspert IT, publicysta, historyk, twórca Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz idei „państwa usługowego”.

Życiorys

Absolwent historii (2000) na Uniwersytecie Warszawskim. W 2005 r. obronił doktorat na tym samym wydziale. Równolegle podjął studia indywidualne w dziedzinie filozofii nauki w Collegium Invisibile (1997-2000).

Od lipca 2007 do marca 2008 r. był dyrektorem Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Przygotował i zrealizował koncepcję budowy Narodowego Archiwum Cyfrowego. W marcu 2008 r. został mianowany pierwszym dyrektorem tej instytucji. Funkcję sprawował do 2012 roku. W NAC zbudował od podstaw zespół łączący kompetencje archiwistyczne, digitalizacyjne, analityczne, programistyczne i utrzymaniowe, który pozwalał na samodzielną realizację projektów z zakresu archiwistyki cyfrowej.

Stworzony i kierowany przez niego zespół NAC zrealizował m.in. następujące zadania:

  • zbudowanie Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA)
  • uruchomienie dwóch serwisów udostępniających cyfrowe zbiory archiwalne: www.audiovis.nac.gov.pl (W 2012 roku ok. 200 tys. fotografii) i www.szukajwarchiwach.pl (W 2012 roku ok. 5 milionów dokumentów).
  • uruchomienie i utrzymywanie Centralnego Repozytorium Cyfrowego – infrastruktury sprzętowej umożliwiającej kompleksową obsługę archiwistyki cyfrowej.

Od 19 kwietnia 2012 r. do 25 stycznia 2016 roku sprawował funkcję dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Przeprowadził kompleksową reformę COI i zbudował zespół pozwalający na samodzielną realizację strategicznych dla państwa projektów cyfrowych – analityków, architektów, projektantów User Experience, programistów, testerów, specjalistów utrzymania, sieci, service desk itp.

Stworzony i kierowany przez niego zespół COI zrealizował m.in. następujące projekty cyfrowe i usługowe:

  • przejęcie od pierwotnego wykonawcy po poważnym kryzysie projektowym części technicznej projektu pl.ID, przeprowadzenie optymalizacji, wdrożenie zmian i zakończenie prac.
  • udział w opracowaniu nowej strategii realizacji projektów informatycznych w MSW w oparciu o rozwój własnych kompetencji informatycznych państwa;
  • budowa i uruchomienie 1 marca 2015 Systemu Rejestrów Państwowych integrującego m.in. ewidencję PESEL, dowodów osobistych i nowy rejestr aktów stanu cywilnego. Uruchomienie systemu pozwoliło w połowie marca 2015 roku wyłączyć obsługujący PESEL system Jantar, który w latach 70. stworzyły służby gen. Czesława Kiszczaka[2][3];
  • zrealizowanie operacji relokacji infrastruktury informatycznej kluczowych dla funkcjonowania kraju rejestrów (m.in. PESEL) do bezpiecznej lokalizacji. Operacja była konieczna, ze względu na występujące wówczas krytyczne zagrożenie dla ich działania;
  • budowa i uruchomienie serwerowej Zintegrowanej Infrastruktury Rejestrów. ZIR zapewnia rejestrom aktywne centra przetwarzania danych i jednorodne, środowisko sprzętowe;
  • opracowanie katalogu kilkudziesięciu e-usług dla obywateli i przedsiębiorców w oparciu o dane z rejestrów MSW. E-usługi z katalogu są wdrażane iteracyjnie, wśród nich są: www.HistoriaPojazdu .gov.pl, www.BezpiecznyAutobus.gov.pl, sprawdzenie czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru[4], wgląd do własnych danych w PESEL[5]), wgląd do własnych danych w Rejestrze Dowodów Osobistych[6].
  • idea i wykonanie międzyresortowego portalu usługowego www.obywatel.gov.pl który w jednym miejscu gromadzi podane w przejrzysty, przyjazny sposób informacje na temat najważniejszych dla obywateli spraw urzędowych[7].
  • przygotowanie i realizacja projektu CEPiK 2.0. – gruntownej przebudowy systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zakończenie budowy przez COI części centralnej CEPIK 2.0 nastąpiło w grudniu 2015 roku. Zakończenie całego projektu planowane jest na koniec 2016 roku.

W czasie pracy w COI Bończa Tomaszewski sformułował ideę „państwa usługowego”. W jego ujęciu nowoczesne państwo powstałe w XIX i XX wieku jest „państwem regulacyjnym”, czyli takim, które definiuje się jako podmiot nadrzędny wobec rzeczywistości społecznej, którego celem jest nadzór, kontrola i regulacja życia obywateli. Takiemu pojmowaniu państwa Bończa Tomaszewski przeciwstawia ideę państwa usługowego, które najkrócej opisuje formułą: „państwo solidarne ze swoimi obywatelami to sprawny usługodawca, a nie zbiór procedur i instytucji”. Państwo usługowe musi porzucić charakterystyczne dla modelu regulacyjnego dogmaty takie jak przekonanie o racjonalności, nieomylności, wychowawczym charakterze państwa oraz opartą na przemocy ideę stosunku władzy. Powinno je zastąpić stałe dążenie do rozpoznania potrzeb obywateli, zastąpienie procedur usługami, budowie relacji państwa z innymi podmiotami w oparciu o zasadę solidarność, a nie nadrzędności państwa.

Odwołany z funkcji w dniu 26 stycznia 2016 roku. W maju tegoż roku został prezesem zarządu Exatel SA.

W latach 2006-2010 współpracował z Tomaszem Mertą, ówczesnym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W latach 2006-2011 pełnił funkcję doradcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Sławomira Radonia. Od momentu powstania Narodowego Archiwum Cyfrowego był także pełnomocnikiem ds. informatyzacji i digitalizacji w archiwach państwowych. Od 5 marca 2012 r. do 25 lutego 2013 r. był doradcą w gabinecie politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego.

W 2001 roku otrzymał stypendium START Fundacji na rzecz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (przedłużone na rok 2002). Został także wybrany najlepszym absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego w 2000 r. Członek Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A. (2006-2010), Narodowego Instytutu Audiowizualnego (od 2009 r.), Rady Informatyzacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (2007-2009), Rady Archiwalnej (2006-2009), Zespołu ds. digitalizacji zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego i naukowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2006 r.) oraz Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.

W latach 1994-2007 był członkiem redakcji kwartalnika „Fronda”. Od 2007 r. jest członkiem redakcji kwartalnika „44 / Czterdzieści i Cztery”, a także półrocznika „Stan Rzeczy”, wydawanego przez Instytut Socjologii UW.

W jego dorobku znajdują się takie pozycje, jak m.in. monografie Demokratyczna geneza nacjonalizmu. Intelektualne korzenie ruchu narodowo-demokratycznego (Biblioteka „Frondy”, Warszawa 2001) oraz Źródła narodowości. Powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX wieku (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2006), a także publikacje naukowe i publicystyczne w czasopismach i pracach zbiorowych.

Zwycięzca konkursu Chief Information Officer Roku 2015, organizowanego przez „CIO Magazyn Dyrektorów IT”, Klub CIO oraz miesięcznik „Computerworld”.

Żonaty, ma trzy córki.

Publikacje

Zobacz też

Przypisy

  1. Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010, s. 786
  2. 03.04 | O co chodzi PKW ws. możliwych problemów w czasie wyborów prezydenckich? - oglądaj wideo TVN24, www.tvn24.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. PL.ID, PESEL, baza danych, Jantar, Systemu Rejestrów Państwowych, SRP, Oracle, projekty, MSW, COI, Centralny Ośrodek Informatyki, itwiz.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  4. Dowód osobisty – czy jest gotowy do odebrania | obywatel.gov.pl, obywatel.gov.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. Twoje dane w rejestrze PESEL | obywatel.gov.pl, obywatel.gov.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  6. Twoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych | obywatel.gov.pl, obywatel.gov.pl [dostęp 2018-08-25] (pol.).
  7. Administracja otwarta i przyjazna obywatelowi | Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, www.premier.gov.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references