2009 8h Suzuka (zwycięzca)

Nobuatsu Aoki (jap. 青木宣篤 Aoki Nobuatsu; ur. 31 sierpnia 1971 w Sumaga)japoński motocyklista. Jest bratem innych kierowców motocyklowych – Takumy oraz Haruchiki.

Kariera

250 cm³

Aoki w Motocyklowych Mistrzostwach Świata zadebiutował w roku 1990, w średniej kategorii 250 cm³. Dosiadając motocykl Hondy, wystartował w jednej rundzie o GP Japonii. Na dobrze znanym dla siebie torze zmagania zakończył na ósmej pozycji. W kolejnym sezonie Nobuatsu zaliczył progres, zajmując piąte miejsce. W trzecim starcie na obiekcie Suzuka Japończyk sięgnął po pierwsze w karierze pole position. Wyścig zakończył na trzeciej lokacie.

Rok 1993 był pierwszym pełnym sezonem w karierze Japończyka. W zespole Kanemoto już w drugim wyścigu (o GP Malezji) sięgnął po pierwsze zwycięstwo, uzyskując również najszybsze okrążenie. W dalszej części sezonu Aoki nie stanął jednak na podium, najlepszą pozycję uzyskując podczas GP Europy, gdzie zajął czwarte miejsce. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 11. lokacie.

W kolejnym sezonie Nobuatsu przeniósł się do zespołu Blumex-Rheos. W trakcie zmagań nie osiągnął żadnego spektakularnego wyniku, dwukrotnie uzyskując czwartą pozycję (podczas GP Niemiec i Czech). Pomimo mniejszej ilości punktów Aoki odnotował progres, zajmując 10. miejsce.

W drugim roku współpracy Japończyk uzyskał niewiele większą liczbę punktów. Po raz trzeci w karierze stanął jednak na podium, zajmując w GP Japonii drugą pozycję. W klasyfikacji generalnej uplasował się na wysokiej 6. lokacie.

Sezon 1996 był ostatnim dla Japończyka w ćwierćlitrówkach. Ani razu nie znalazł się na podium, zdobywając identyczną liczbę punktów, co w zeszłym roku. Rywalizacja wydłużyła się jednak o dwie rundy, tak więc Aoki zanotował spadek, jeżeli chodzi o ostateczny wynik. Potwierdzała to również siódma pozycja w końcowej klasyfikacji.

500 cm³/MotoGP

W 1997 roku Nobuatsu awansował do najwyższej klasy wyścigowej 500 cm³. Startując w zespole Rheof-Elf Honda, Japończyk zaliczył najlepszy sezon w karierze, w którym czterokrotnie stanął na podium. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 3. miejscu.

W kolejnym sezonie Aoki reprezentował ekipę Suzuki Grand Prix. Wyniki Japończyka odbiegały jednak od oczekiwań. W trakcie zmagań najlepiej zaprezentował się podczas GP Madrytu, gdzie zajął czwartą pozycję. Uzyskane punkty sklasyfikowały go na dość odległej 9. pozycji, co z perspektywy poprzedniego sezonu było kiepskim wynikiem.

Rok 1999 był jeszcze słabszy w wykonaniu Nobuatsu. W trakcie sezonu rzadziej plasował się w czołowej szóstce, a podczas GP Hiszpanii doznał kontuzji, która wykluczyła go z dwóch następnych wyścigów (o GP Francji i Włoch). Najbliżej podium znalazł się na holenderskim torze Assen, gdzie dojechał na czwartym miejscu. Skromny dorobek punktowy pozwolił Japończykowi zająć w klasyfikacji 13. pozycję.

Sezon 2000 był ostatnim w zespole Suzuki oraz najlepszym w tej ekipie. Japończyk czterokrotnie uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu. Z największą liczbą punktów we współpracy z japońską stajnią, Aoki został sklasyfikowany na 10. lokacie.

Po dwuletniej przerwie Nobuatsu powrócił do rywalizacji w najwyższej kategorii, która widniała już pod nazwą "MotoGP" i korzystała z motocykli o pojemności 990 cm³. Japończyk podpisał kontrakt z zespołem Proton Team KR. Nobuatsu ukończył zaledwie połowę wyścigów, ale większość, w których dojechał do mety, zakończył w czołowej ósemce. Uzyskane punkty mu zająć w klasyfikacji 12. pozycję.

W roku 2003 Aoki ukończył więcej wyścigów, jednakże wyniki wyraźnie się pogorszyły. W pierwszych czterech wyścigach Aoki wystartował na modelu KR3. Dwukrotnie dojechał do mety, zajmując tylko w jednej rundzie miejsce w czołowej dziesiątce (dziewiąta lokata podczas GP Hiszpanii). Począwszy od GP Włoch Japończyk korzystał z motocykla Proton KR5. Rezultaty nie uległy jednak poprawie. Nobuatsu w zaledwie trzech wyścigach uplasował się na premiowanych punktami pozycjach, najwyższą osiągając na torze w Niemczech (jedenaste miejsce). Niewielka liczba punktów sklasyfikowała go na dalekim 21. miejscu.

Sezon 2004 był ostatnim w pełnym wymiarze, a zarazem najgorszym w karierze Nobuatsu. Japończyk pięciokrotnie sięgał po pojedyncze punkty, a najwyższą uzyskaną pozycją, była trzynasta lokata podczas GP Włoch. Z zaledwie dziesięcioma punktami na koncie Aoki drugi raz z rzędu zajął 21. pozcyję. Po tym roku opuścił mistrzostwa świata.

W 2005, za sprawą tzw. "dzikiej karty", Aoki wziął udział w dwóch rundach na torze w Czechach i Hiszpanii (w Walencji). Dwa lata później wystartował w przedostatnim wyścigu o GP Malezji. Zajmując trzynaste miejsce, zdobył ostatnie punkty w karierze. W roku 2008 ponownie wystartował na torze Sepang. Był to ostatni wyścig w karierze Aokiego, zakończony na siedemnastej pozycji. Wszystkie starty odbył u dawnego pracodawcy - Suzuki.