Norrköpings konstmuseum

Norrköpings konstmuseum
Ilustracja
Widok muzeum od strony Kristinaplatsen
Państwo Szwecja
MiejscowośćNorrköping
AdresNorrköpings konstmuseum
Kristinaplatsen
602 34 Norrköping
Data założenia1913
Zakres zbiorówsztuka szwedzka (od XVIII wieku do współczesności)
DyrektorHelena Persson
Położenie na mapie Östergötlandu
Mapa konturowa Östergötlandu, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Norrköpings konstmuseum”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Norrköpings konstmuseum”
Ziemia58°34′59″N 16°11′27″E/58,583056 16,190833
Strona internetowa

Norrköpings konstmuseum (pol. Muzeum Sztuki w Norrköping) – galeria sztuki znajdująca się w Norrköping przy Kristinaplatsen. Została założona w 1913 roku. Posiada znaczącą kolekcję szwedzkiej sztuki współczesnej oraz jeden z największych w Szwecji zbiorów grafiki.

Historia

Historia zbiorów Muzeum Sztuki w Norrköping zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy miejscowy producent snusu i jednocześnie miłośnik i kolekcjoner sztuki, Pehr Swartz zakupił zbiory Segerstéenska samlingen, na które składało się około 500 dzieł sztuki i podarował je stowarzyszeniu Norrköpings Konstförening. Ono z kolei w 1913 roku podarowało otrzymane zbiory miastu Norrköping[1]. Kolekcja, obejmująca kilkaset dzieł sztuki, była początkowo wystawiana w prywatnej posiadłości Swartza, Villa Swartz, gdzie mieściła się również biblioteka miejska[2].

W 1946 roku muzeum przeniosło się do swojej obecnej siedziby przy Kristinaplatsen, zaprojektowanej przez Kurta von Schmalensee, architekta miejskiego Norrköping w latach 1929–1961. Uroczystego otwarcia placówki dokonał 27 września następca tronu, książę Gustaw Adolf[3]. Ówczesny dyrektor muzeum, Aron Borelius zakupił wówczas dużą ilość prac szwedzkich modernistów, takich jak: Gösta Adrian-Nilsson, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén i Siri Derkert[1].

Budynek

Von Schmalensee zaprojektował budynek nowoczesny i funkcjonalny, z pomieszczeniami przeznaczonymi do ekspozycji dzieł sztuki oraz do urządzania wystaw okresowych. Światło dzienne przenika do wnętrza przez rząd okien zbudowanych nad podstawą dachu, a następnie rozprasza się równomiernie poprzez sufit zbudowany z matowego szkła. Światło dzienne uzupełnia oświetlenie elektryczne. W 1964 roku von Schmalensee zaprojektował dobudówkę z salą wykładową, zwaną Harlequin, funkcjonującą również jako kino. Muzeum stało się w pełni galerią sztuki, gdy w 1981 roku przeniesiono zbiory historyczne do nowych pomieszczeń na terenie Industrilandskapet. W 1997 roku odnowiono budynek muzeum, instalując w nim między innymi system klimatyzacyjny służący zabezpieczeniu zbiorów[4].

Zbiory

Główną część zbiorów stanowi sztuka szwedzka XX wieku, ale są w nich również dzieła sztuki powstałe w okresie od XVII do XVIII wieku. Oprócz malarstwa w zbiorach reprezentowana jest rzeźba, fotografia, grafika, rzemiosło artystyczne, instalacja i sztuka wideo. Zbiory muzealne są skatalogowane w komputerowej bazie danych. Od 1997 roku ekspozycja w muzealnych galeriach prezentowana jest tematycznie: Człowiek, Miasto i kraj, Geometria i Portret[1].

Obrazy olejne

Kolekcja obejmuje około 1 500 obrazów. Znaczną jej część stanowią modernistyczne prace takich artystów jak Gösta Adrian-Nilsson, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén i Vera Nilsson. Kolejna istotna część kolekcji to różne formy sztuki abstrakcyjnej (w tym dzieła Otto G. Carlsunda), a także twórczość współczesnych kobiet-artystek. W salach wystawowych prezentowana jest jedynie niewielka część zbiorów, reszta przechowywana jest w magazynach.

Muzealne zbiory powiększały się dzięki darowiznom, między innymi prawnika Matsa Nordströma z 1970 roku oraz Carla Johana Bolandera z 2016 roku (prace Oli Billgrena, Leny Cronqvist, Petera Tillberga i Hansa Wigerta)[5].

Grafika

W posiadaniu muzeum jest jeden z największych w Szwecji zbiorów grafiki[1], liczący około 30 000 pozycji. Zbiory obejmują szwedzką oraz światową grafikę począwszy od XV wieku do dziś. Reprezentowane są tu prace takich artystów jak: Albrecht Dürer, Rembrandt, Francisco Goya, Jacques Callot i William Hogarth, natomiast spośród szwedzkich: Stig Borglind, Axel Fridell i Bertil Bull Hedlund. W zbiorach muzeum znajduje się również archiwum artystów, obejmujące korespondencję, artykuły i katalogi. Podstawa archiwum stał się dar Margarety Carlsund z 1968 roku[6].

Rzeźba

Park rzeźby przy Muzeum Sztuki został zainaugurowany w 1960 roku. Powstał on dzięki donacji przedsiębiorcy budowlanego Sture Gillgårda. W parku znajduje się 15 rzeźb z okresu od początku XX wieku do współczesności. Park w sezonie letnim wykorzystywany jest do organizowania różnych imprez, w tym kulturalnych[7].

Przypisy

  1. a b c d Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 19.
  2. Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 75.
  3. Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 27.
  4. Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 27–28.
  5. Norrköpings konstmuseum: Samlingen | Norrköpings konstmuseum (szw.). www.norrkopingskonstmuseum.se. [dostęp 2022-01-01].
  6. Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 64.
  7. Arnerud Mejhammar 2013 ↓, s. 36.

Bibliografia

  • (red.) Kristina Arnerud Mejhammar: FÖLJESLAGAREN: En vägvisare till samlingarna på Norrköpings konstmuseum Måleri Fotografi. Norrköping: Norrköpings konstmuseum, 2013. ISBN 978-91-88244-35-2. (szw.)

Media użyte na tej stronie

Sweden Östergötland location map.svg
Autor: Erik Frohne, Licencja: CC BY 3.0
Location map of Östergötland County in Sweden

Equirectangular projection, N/S stretching 190 %. Geographic limits of the map:

  • N: 59.10° N
  • S: 57.60° N
  • W: 14.20° E
  • E: 17.20° E
Sweden location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Sweden
Gert Marcus Cubo.JPG
Autor: Boberger. Photo: Bengt Oberger, Licencja: CC BY 3.0
Gert Marcus´ Cubo Centrifugo-Centripeto, Norrköping, Sweden
Carl Milles Danserskorna Norrköping.JPG
Autor: Bengt Oberger, Licencja: CC BY-SA 3.0
Carl Milles´ Danserskorna in Norrköping
Larsson - breakfast in the open.jpg
Śniadanie na wolnym powietrzu
label QS:Len,"Breakfast in the Open"
label QS:Lsv,"Frukost i det grona"
Spiral åtbörd Norrköping 2008-05-11 bild01.jpg
Spiral åtbörd, konstverk utanför Norrköpings konstmuseum
Liss Erikson Mor och barn Norrköping.JPG
Autor: Bengt Oberger, Licencja: CC BY-SA 3.0
Liss Eriksson´s Mor och barn, Norrköping