Nowa Szkocja

Nowa Szkocja
Nova Scotia
Nouvelle-Écosse
Alba Nuadh
prowincja
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Dewiza: Munit Haec et Altera Vincit (Te utwierdza, a inne przezwycięża)
Państwo

 Kanada

Stolica

Halifax

Data powstania

1867
akces do Konfederacji Kanady jako 1. prowincja

Kod ISO 3166-2

CA-NS

Premier

Tim Houston

Gubernator porucznik

Arthur LeBlanc

Powierzchnia

55 284 km²

Populacja (2016)
• liczba ludności


923 598

• gęstość

17,45 os./km²

Numer kierunkowy

902 i 782

Kod pocztowy

NS

Strefa czasowa

Czas atlantycki: UTC-4, UTC-3 w lecie

Języki urzędowe

angielski, francuski (tylko instytucje federalne)

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba Senat

10

Liczba Izba Gmin

11

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Kanada

Nowa Szkocja (ang. i łac. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse, gael. Alba Nuadh) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji jest Halifax.

Historia

Kolonizację Nowej Szkocji rozpoczęli w 1604 Francuzi, a w 1621 włączyli się w nią także Brytyjczycy. Spór o prawa do terenów rozstrzygnęły traktat w St-Germain-en-Laye w 1632 i traktat z Bredy w 1667 przyznając prawa do terenów Francji. W ten sposób powstała kolonia zwana Akadią. Akadia, przemianowana na Nową Szkocję powróciła w większej części w ręce brytyjskie na mocy traktatu w Aix-la Chapelle. Pozostałe części Akadii stały się częścią Nowej Szkocji po wojnie siedmioletniej zakończonej pokojem paryskim. Z czasem z Nowej Szkocji wydzielono dwie inne kolonie Nowy Brunszwik i Wyspę Księcia Edwarda. W 1848 Nowej Szkocji nadano status samorządnego dominium. W połowie XIX wieku z 350 tysiącami mieszkańców Nowa Szkocja była jednym z najsilniejszych społecznie i gospodarczo dominiów północnoamerykańskich. W 1867 Nowa Szkocja, nie bez wewnętrznych tarć, przystąpiła do Konfederacji Kanady.

Struktura polityczna

Gubernator porucznik

Gubernator porucznik jest przedstawicielem głowy państwa w prowincji. Mianuje go Gubernator Generalny na wniosek premiera Kanady złożony zwyczajowo w uzgodnieniu z premierem prowincji. Gubernator posiada szerokie uprawnienia, z których korzysta co do zasady za radą premiera prowincji. W sytuacji kryzysu konstytucyjnego Gubernator ma prawo samodzielnie podjąć wszelkie decyzje niezbędne dla przywrócenia stabilności rządu.

Parlament

Parlament Nowej Szkocji (The Nova Scotia Legislature) składa się z Gubernatora porucznika oraz Zgromadzenia Legislacyjnego, w którym zasiada współcześnie 51 deputowanych (Members of the Nova Scotia Legislative Assembly w skrócie MLA). Wybierani są oni w 51 jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca większość w parlamencie tworzy rząd prowincjonalny, a jej przewodniczący zostaje premierem prowincji. Druga co do liczebności partia w parlamencie otrzymuje status oficjalnej opozycji.

Po dane historyczne na temat składu parlamentów zobacz: Zgromadzenie Legislacyjne Nowej Szkocji.

Rząd

  • Ministry of Agriculture and Fisheries – Ministerstwo Rolnictwa i Rybołówstwa
  • Ministry of Community Services – Ministerstwo Spraw Komunalnych
  • Ministry of Economic Development – Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego
  • Ministry of Education – Ministerstwo Edukacji
  • Ministry of Energy – Ministerstwo Energetyki
  • Ministry of Environment and Labour – Ministerstwo Ochrony Środowiska i Pracy
  • Ministry of Finance – Ministerstwo Finansów
  • Ministry of Health – Ministerstwo Zdrowia
  • Ministry of Justice – Ministerstwo Sprawiedliwości
  • Ministry of Natural Resources – Ministerstwo Zasobów Naturalnych
  • Ministry of Office of Health Promotion – Ministerstwo Usług Rządowych i Promocji Zdrowego Stylu Życia
  • Ministry of Public Service Commission – Ministerstwo Administracji Wewnętrznej
  • Ministry of Service Nova Scotia and Municipal Relations – Ministerstwo Kontaktów Międzyrządowych i Spraw Samorządowych
  • Ministry of Tourism, Culture and Heritage – Ministerstwo Turystyki, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
  • Ministry of Transportation and Public Works – Ministerstwo Transportu i Robót Publicznych

Premier

Premier Nowej Szkocji jest szefem rządu prowincjonalnego w tej prowincji. Posiada on bardzo szerokie uprawnienia, pozwalające prowadzić skuteczne rządy, jeśli tylko ma zapewnione poparcie w parlamencie. Premierem zostaje lider partii zdobywającej większość w parlamencie. Jeśli z jakichś powodów, w czasie trwania kadencji parlamentu przewodniczący rządzącej partii zostaje zmieniony, następuje automatyczna zmiana na stanowisku premiera prowincji.

Tradycyjny podział geograficzny

Nowa Szkocja podzielona jest na osiemnaście hrabstw:

Geografia

Zdjęcie satelitarne Nowej Szkocji

Ukształtowanie powierzchni

Nowa Szkocja jest półwyspem połączonym z lądem przesmykiem o kilkudziesięciokilometrowej szerokości. Od zachodu pomiędzy półwysep a stały ląd wcina się Zatoka Fundy a dalej Basen Minas, gdzie występują największe przypływy na naszej planecie. Od północy obmywają ją cieśniny Northcumberland i Cabota. Całe wschodnie wybrzeże otwarte jest na Atlantyk. Częścią prowincji jest leżąca na północy wyspa Cape Breton, oddzielona od stałego lądu wąską cieśniną. Istnieje stałe połączenie mostowe pomiędzy obiema częściami prowincji. Półwysep ma charakter lekko pofałdowanej niziny. Bogata, szczególnie na wschodnim wybrzeżu, linia brzegowa jest wysokim klifem. Jedynym wzniesieniem prowincji jest Wyżyna Przylądka Bretońskiego znajdująca się w północnej części wyspy Cape Breton, z najwyższym szczytem Białe Wzgórze 532 m n.p.m., oraz niski grzbiet leżący wzdłuż wschodnich wybrzeży, z najwyższym wzniesieniem na wysokości 360 m n.p.m. Na południu wyspy znajduje się przylądek Cape Sable.

Wody śródlądowe

Obie części prowincji przecinają liczne strumienie. Największymi rzekami są St. Marys i Clyde. Istnieje też wiele jezior, do największych należą Bras d’Or Lake (1099 km²)[1] i Rossignol.

Zasoby naturalne

Nowa Szkocja posiada bogate i płytko położone złoża rud. Przez stulecia centrum hutniczym było Sydney. Kamień budowlany i gips jest kopaliną wydobywaną w kopalniach odkrywkowych i kamieniołomach. Drewno nie jest ważnym zasobem, ponieważ w silnie zasolonym klimacie drzewa nie rosną zbyt wysokie. Wielu mieszkańców żyje z turystyki i rybołówstwa. To drugie jest ograniczone przetrzebieniem zasobów morskich. Od niedawna eksploatowane i ciągle badane podmorskie złoża ropy naftowej dają nadzieję na rozwinięcie nowej gałęzi przemysłu wydobywczego.

Klimat

Nowa Szkocja otoczona jest ze wszystkich stron oceanem, który kształtuje klimat prowincji. Wody oceaniczne zachowują względnie stałą temperaturę +8 do +12 °C. Zimy są wietrzne i wilgotne, lecz raczej łagodne, ze średnimi temperaturami stycznia –6 do –4 °C. Zima trwa 110 do 140 dni. Wiosny krótkie i kapryśne. Ciepłe, lecz nie upalne lata, ze średnimi temperaturami lipca +17,4 °C w Halifaksie. Zdarzają się jednak dni, gdy w nocy temperatura spada nawet do +6 °C. Przeciągająca się jesień jest raczej wilgotna i chłodna. Cechą charakterystyczną są mgliste dni. Rocznie notuje się średnio 122 dni gęstej mgły w Halifaksie. Nawet w pogodne dni słońce rozproszone jest delikatną mgiełką. Mgła może pojawić się znienacka, a widoczność być ograniczona do 0,5 m. Roczne opady wynoszą od 1600 mm na północy do 1000 mm na południu. Opady śniegu są niewielkie i stanowią zaledwie 15% opadów. Istotnym elementem klimatu Nowej Szkocji są silne wiatry pochodzące z resztek huraganów uderzających południowe USA. Prędkość wiatru może przekraczać 150 km/h (średnia roczna 22 km/h na wybrzeżu i 15 km/h wewnątrz lądu). Huragany docierają rzadko. Huragan Beth 15–16 sierpnia 1971 spowodował 296 mm opad deszczu, niszcząc wiele mostów i budynków. Burze połączone z wyładowaniami atmosferycznymi zdarzają się średnio 10 dni w roku.

Gospodarka

Nova Scotia-map-2.png

Siła robocza Nowej Szkocji wynosi 474 200, co przy bezrobociu na poziomie 9,7% daje 428 400 zatrudnionych. Głównymi dziedzinami gospodarki są (dane za rok 2002):

  • przemysł wytwórczy generuje prawie 8650 mln. dolarów w następujących dziedzinach:
    • żywnościowy – 29,3%
    • papierniczy – 10,2%
    • środki transportu – 10,0%
    • drzewny – 6,1%
    • metalowy 3,1%
    • Inne dziedziny – 30,8%
  • przemysł wydobywczy – wydobycie gipsu, kamienia oraz paliw płynnych i gazowych przynosi ponad 1,3 miliarda dolarów
  • rolnictwo – uprawa i hodowla, głównie na lokalne potrzeby, przynosi ok. 400 mln. dolarów pochodzących z 3923 farm
  • rybołówstwo – przynosi ok. 730 mln. dolarów
  • przemysł leśny – rocznie wycina się ponad 6000 tysięcy metrów sześciennych drewna, z czego 80% używane jest wewnątrz prowincji
  • turystyka – przynosząca ponad 1,3 miliarda dolarów
  • transport, usługi finansowe, publiczne i administracja

Przypisy

  1. Kanadyjski Urząd Statystyczny – największe jeziora Kanady. www40.statcan.gc.ca. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-06)]..

Media użyte na tej stronie

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Coat of arms of Nova Scotia.svg
Coat of arms of Nova Scotia, Canada, granted by King Charles I (19 November 1600 – 30 January 1649) in 1625.
Flag of Nova Scotia.svg
Flag of Nova Scotia.
Lighthouse DSC01066 - Peggy's Cove Lighthouse (7612052968).jpg
Autor: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, Licencja: CC BY-SA 2.0

PLEASE, no multi invitations, glitters or self promotion in your comments, THEY WILL BE DELETED. My photos are FREE for anyone to use, just give me credit and it would be nice if you let me know, thanks - NONE OF MY PICTURES ARE HDR.

In the summer months it is almost impossible to get picture here without people everywhere. Tourists from bus tours and cruise ships that come to Halifax are the main reason, but it is also a very popular spot by the local people as it is only a short ride from the city and has cool breezes in the summer.

The is without a doubt the most well known lighthouse in Canada and one of the most photographed lighthouses in the world, the history of the light at Peggy's Cove is little known. Various versions account for the name. Peggy is the nickname for Margaret and the community may have acquired the name from nearby Saint Margaret's Bay, especially as the point marks the eastern entrance to the bay. Other accounts suggest Peggy was an early settler. A popular romantic version says a woman named Peggy was the only survivor of a shipwreck and there are even American families that claim descent from the shipwrecked Peggy.

It was decided to erect a light to mark the eastern entrance to St. Margaret's Bay in 1868. While best known as "the Peggy's Cove Lighthouse", it was and remains, officially know as the Peggy's Point Lighthouse as its purpose is to mark the point, not the cove. The cove has its own small light on the government wharf. The first lighthouse was a wooden tower, built atop a keeper's dwelling at the point. It was a red light and used a catoptric reflector (a round silver-plated mirror) to magnify the kerosene oil lamp. The wooden tower, built atop a keeper's dwelling was replaced by the present tower in 1915, a pleasing and stout concrete octagon 15.24 meters (50ft) west of the original light. The keeper's dwelling remained for many years nearby as did a tall flagpole displaying coded black cones and balls to warn of bad weather approaching. The new lighthouse showed a white light from a dioptric lens, a series of glass prisms, to magnify the light. Several colour and character changes followed, the most recent being the change from white to green and then to red.

Body of Water: St. Margaret's Bay

Region: South Shore

Scenic Drive: Lighthouse Route

Began and Lit: 1915

Structure Type: Octagonal concrete tower, white, red lantern

Tower Height: 15.24 meters (50ft)

Height Above Water: 20.42 meters (67ft)

Characteristic: Fixed Red Light
Nova Scotia, Canada.svg
Nova Scotia Province within Canada.
Nova Scotia-map-2.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0