Nowy pałac biskupi we Fromborku

Nowy pałac biskupi we Fromborku
Symbol zabytku nr rej. 662/67 z 16.10.1967
Ilustracja
Widok od strony bramy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Frombork

Adres

ul. Katedralna 6

Typ budynku

pałac biskupi

Styl architektoniczny

neogotyk

Rozpoczęcie budowy

1844

Ukończenie budowy

1845

Położenie na mapie Fromborka
Mapa konturowa Fromborka, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Frombork, nowy pałac biskupi”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Frombork, nowy pałac biskupi”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Frombork, nowy pałac biskupi”
Położenie na mapie gminy Frombork
Mapa konturowa gminy Frombork, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Frombork, nowy pałac biskupi”
Ziemia54°21′26,208″N 19°41′03,728″E/54,357280 19,684369

Nowy pałac biskupi we Fromborkuzabytkowy, neogotycki budynek wykonany z cegły, znajdujący się we Fromborku, przy ulicy Katedralnej 6. Obecnie pełni funkcję plebanii tutejszej parafii.

Historia

Pałac został wybudowany w miejscu dawnych kanonii pw. św. Jana Nepomucena i św. Andrzeja Apostoła, w latach 1844–1845. Decyzja o budowie zapadła, ponieważ w 1837 przeniesiono siedzibę biskupią do Fromborka, w okresie rządów biskupa Józefa Ambrożego Geritza. Projekt pałacowego założenia wykonał braniewski inspektor budowlany August Bertram, natomiast samymi pracami kierował mistrz budowlany Dominski. Budowla jest dwukondygnacyjna, z czerwonej cegły, na planie prostokąta. Jej frontowa elewacja skierowana jest ku zachodowi. Na parterze pałacu znajduje się kaplica, a na piętrze sale reprezentacyjne, w których zachowały się biało szkliwione piece kaflowe z lat 1844–1845, będące dziełem znakomitej berlińskiej fabryki Christopha Tobiasa Feilnera, w której autorami projektów byli znakomici niemieccy architekci, w tym także współpracujący z Feilnerem Karl Friedrich Schinkel. Wschodnie wyjście z budynku prowadzi do dużego ogrodu. Na posesji znajduje się także budynek dawnej wozowni[1].

Pałac był siedzibą biskupów przez ponad sto lat – do momentu przeniesienia siedziby biskupów do Olsztyna. Mieszkali tu kolejni biskupi warmińscy: Józef Ambroży Geritz, Filip Kremetz, Andrzej Thiel, Augustyn Bludau i Maksymilian Kaller. Obecnie w pałacu mieści się plebania parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku.

Galeria zdjęć pałacu biskupiego
Pałac biskupi zimą
Pałac biskupi wraz z kapliczką św. Józefa

Piece kaflowe

Zespół pieców kaflowych pałacu jest jednym z ciekawszych w skali Europy. Piece skonstruowane z białych, szkliwionych kafli mają wysokość od 2,80 do 3,50 metra. Posadowiono je w latach 1844-1845. Ich konstruktorem było berlińskie przedsiębiorstwo Tobiasa Christopha Feinlera, z którym współpracował m.in. Karl Friedrich Schinkel. W latach 2019-2020 piece zostały zdemontowane i poddane konserwacji oraz uzupełnieniom braków. Obecnie, po ponownym zmontowaniu, mają pełną funkcjonalność[2].

Piece są dwu- lub trzyskrzyniowe i reprezentują style neogotycki oraz klasycystyczny. W ich zwieńczeniach umieszczono sceny mitologiczne i antyczne, motywy liści akantu, groteskowe i arabeski[2].

Oszklenie

W dwudziestu oknach na pierwszym piętrze pałacu zachowała się oryginalna, neogotycka stolarka okienna z dębu, a także unikalny w skali Polski zespół oszkleń, na który składa się zespół osiemnastu witraży w maswerkowych nadświetlach. W nadświetlach refektarza zachowały się relikty bezbarwnych, pierwotnych oszkleń ze szlifowaną dekoracją roślinną w drewnianych szczeblinach. W pozostałych reprezentacyjnych pomieszczeniach dochowało się również barwne oszklenie ze szkieł powłokowych ze szlifowanymi dekoracjami roślinnymi w żeliwnej armaturze[3].

Przypisy

  1. Wozownia Sztuk Frombork, Wozownia Sztuk, Wozownia Sztuk [dostęp 2020-04-30] (pol.).
  2. a b Zespół unikatowych pieców kaflowych w nowym pałacu biskupim we Fromborku, ulotka, Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Frombork, 2021
  3. Nowy pałac biskupi, tablica informacyjna in situ

Bibliografia

  • Stanisław Kuprjaniuk: Frombork. Wyd. III (poprawione). Olsztyn: Wydawnictwo Mantis, 2011, s. 55-56. ISBN 978-83-6286-002-9. OCLC 802163544. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Warmian-Masurian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Warmian-Masurian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.52 N
  • S: 53.07 N
  • W: 19.05 E
  • E: 22.95 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda dwor.svg
Symbol dworu do legendy mapy
Braniewo County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Braniewo County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 54.46 N
  • S: 54.09 N
  • W: 19.61 E
  • E: 20.40 E
Frombork - pałac biskupi.jpg
Autor: Romek, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Frombork - nowy pałac biskupi
Frombork location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Fromborka, Polska
Frombork - new bishops palace (2).jpg
Autor: Tomek Zakrzewski, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The new bishop's palace
Frombork - new bishops palace.jpg
Autor: Tomek Zakrzewski, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Nowy pałac biskupi