Oban (moneta)

Złote monety (ban) z XVII wieku (zbiory Muzeum Złota w Toi)

Oban (ban)owalna złota moneta japońska, emitowana od schyłku XVI wieku aż do drugiej połowy XIX stulecia[1] w różnej wartości i nominałach.

Po wprowadzeniu w 1588 przez Hideyoshi Toyotomi miała wagę 165 g, przy próbie złota 740 i odpowiadała wartością 10 ryō. Wytwarzano ją w specjalnej mennicy dla złota (kinza) w postaci płaskich owalnych blaszek, młotkowanych specyficznym prążkowanym wzorem oraz stemplami określającymi wartość i czas (epokę) emisji. Na odwrocie podpisywana była tuszem przez zarządcę mennicy[2]. Monety te, o znacznych rozmiarach (dł. 13–15 cm), odlewano z wysokowartościowego stopu złota ze srebrem, choć z upływem czasu cechował je stopniowy spadek wagi i zawartości czystego kruszcu[3].

Oban, przechowywany w specjalnych woreczkach ze względu na łatwość uszkodzenia, jako moneta nie funkcjonował w handlowym obiegu, lecz służył do tezauryzacji zysków i w charakterze nagrody. Charakterystyczny dla okresu Edo, w praktycznym użyciu ograniczał się do środowisk szlachty dworskiej i feudalnej arystokracji.

W XVII stuleciu wprowadzono podobny, lecz mniejszy (40 x 70 mm) i nie sygnowany tuszem koban o podstawowej wartości 1 ryō, w relacji 1 oban = 7,5 kobana. Wypuszczano także jego połówki (gorioban) i ćwiartki oraz monety o nominale 5 ryō[4]. W pierwszej połowie XIX wieku odpowiadał on wartością 4000 miedziaków (mon). W niektórych prowincjach (np. Akita) bito również srebrne kobany, z zaznaczeniem odpowiedniej wartości[5].

Jako najwartościowsza złota moneta Japonii oban ze swymi pochodnymi jest rzadki i w handlu numizmatycznym niezwykle poszukiwany przez kolekcjonerów, osiągając na aukcjach zawrotne ceny.

Przypisy

  1. A. Mikołajczyk podaje jako krańcową datę rok 1867 (Leksykon numizmatyczny, dz. cyt., s. 155).
  2. H. Kahnt, dz. cyt. w bibliografii, s. 38.
  3. Nominalna waga obana wynosiła później zaledwie 90 g, kobana – 18 gramów. W 1725 r. oban miał próbę złota 734, a koban – przeciętnie 564 (Х. Фенглер, Г. Гироу, В. Унгер: Словарь нумизмата. Москва: Радио и связь, 1993 [2-е изд.]).
  4. H. Kahnt, dz. cyt., s. 61.
  5. H. Kahnt, dz. cyt., s. 226.

Bibliografia

  • Helmut Kahnt: Das grosse Münzlexikon von A bis Z. Regenstauf: Battenberg – H. Gietl, 2005
  • Andrzej Mikołajczyk: Leksykon numizmatyczny. Warszawa-Łódź: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Keicho gold coinage Oban Koban Ichibuban 1601 1695.jpg
Autor: PHGCOM, Licencja: CC BY-SA 3.0
Keicho gold coinage. Oban & Koban & Ichibuban in Edo period, Japan. 1601-1695