Obrotnica kolejowa

Obrotnica przed hangarami lokomotywowni w Uster w Szwajcarii
Mała ręcznie obracana obrotnica w Bocholt w Niemczech

Obrotnica – urządzenie służące do zmiany kierunku pojazdu dokonywanej przez obrócenie platformy, na której ów pojazd stoi. Najczęściej stosowane w kolejnictwie w celu zmiany kierunku jazdy lokomotyw, rzadziej wagonów.

Ponieważ promień zawracania pojazdów kolejowych bywa na ogół znaczny, to odwrócenie kierunku jazdy lokomotyw o 180° przy pomocy pętli torów wymagałoby znacznej powierzchni. W takich przypadkach stosuje się często obrotnicę składającą się z platformy (z wbudowanym odcinkiem torów) o średnicy dostatecznie dużej, aby zmieścił się na nim cały obracany pojazd – wagon lub lokomotywa. Pojazd wprowadza się na platformę, tam go zatrzymuje i uruchamia mechanizm obracający platformę dokoła osi. W celu odwrócenia kierunku pojazdu platformę trzeba obrócić o 180° w stosunku do pierwotnego położenia.

Obrotnice stosuje się nie tylko do odwracania "przodem do tyłu". Często obrotnicę umieszcza się przed wjazdami do hangarów remontowych w lokomotywowniach: bramy hangarów umieszcza się gwiaździście wokół obrotnicy, a lokomotywy obracane są o kąty odpowiadające torom wjazdowym do każdego z hangarów. Czasem obrotnice umieszcza się na torowiskach do przeciągania wózków z urobkiem (w kopalniach i kamieniołomach, gdzie zazwyczaj brak miejsca lub ekonomicznego uzasadnienia do instalowania zwrotnic i rozjazdów). Umieszczenie niewielkiej platformy na skrzyżowaniu torów umożliwia łatwą zmianę kierunku jazdy takiego wózka.


Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Uster roundhouse.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Obrotnica001.jpg
Autor: Remigiusz Józefowicz, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Obrotnica na Stałej Wystawie Pomorskich Kolei Wąskotorowych
Obrotnica wąskotorowa(1).jpg
Autor: 1bumer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wąskotorowa obrotnica kolejowa, 1908 r., Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.
Parowozownia zg.jpg
Nieużywana już obrotnica i parowozownia na stacji w Zielonej Górze
Obrotownica kolejowa w Rzepinie.jpg
Autor: Rzepin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Obrotownica kolejowa w Rzepinie.
Braniewo obrotnica reczna.jpeg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 2.5
obrotnica ręczna na stacji Braniewo