Ocieszyn

Artykuł

52°36′04″N 16°48′55″E

- błąd

38 m

WD

52°39'N, 16°52'E

- błąd

20338 m

Odległość

280 m

Ocieszyn
wieś
Ilustracja
Dwór w Ocieszynie
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

obornicki

Gmina

Oborniki

Sołectwo

Ocieszyn

Liczba ludności (2009)

374[1]

Strefa numeracyjna

61

Kod pocztowy

64-600

Tablice rejestracyjne

POB

SIMC

0591596

Położenie na mapie gminy Oborniki
Mapa konturowa gminy Oborniki, na dole znajduje się punkt z opisem „Ocieszyn”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ocieszyn”
Położenie na mapie powiatu obornickiego
Mapa konturowa powiatu obornickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Ocieszyn”
Ziemia52°36′04″N 16°48′55″E/52,601111 16,815278

Ocieszyn (dawniej Wojcieszyn, Ojcieszyn, Ocieszyno) – średniej wielkości wieś sołecka położona w gminie Oborniki, w powiecie obornickim, w województwie wielkopolskim. Nazwa wsi pojawia się w źródłach historycznych w 1337 r jako własność Niemysława Ocieszyńskiego herbu Nałęcz. W późniejszych czasach część jego dóbr należała również do rodu Jastrzębców. W II poł. XVIII w. dobra ocieszyńskie posiadał generał artylerii konnej Fryderyk Brühl, który w 1786 r. sprzedał je ówczesnemu właścicielowi Wargowa, Józefowi Gronowskiemu. Wielokrotnie jeszcze Ocieszyn przechodził z rąk do rąk, jednak to w spadku po Gronowskich przetrwał do dzisiaj murowany, klasycystyczny dwór. Ten parterowy budynek z częściowo mieszkalnym poddaszem, posiada od frontu portyk wsparty na czterech kolumnach jońskich z pięknym dekoracyjnym gzymsem. Zarówno dworek, jak i przylegający do niego park przechodzą obecnie renowację, mającą na celu przywrócić tej części wsi dawny blask. 

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.


Innym ciekawym obiektem jest usytuowana w centrum wsi zabytkowa kaplica pw. św. Wawrzyńca, której  wiek szacuje się na ponad 150 lat. Jako budowla murowana i otynkowana została wzniesiona, na planie ośmioboku w miejscu niewielkiej, drewnianej kapliczki pw. św. Wawrzyńca. Postawiona przez Rafała Objezierskiego pod naciskiem Kościoła oraz sądów na początku XVII w. W 1979 r. przeprowadzono jej rozbudowę, a w 2013 roku z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej wyremontowano dach oraz na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono na jego szczycie sygnaturkę. Wnętrze kaplicy przykuwa uwagę przede wszystkim barokowymi elementami rzeźbiarskimi w ołtarzu oraz tabernakulum w stylu rokoko z połowy XVIII w.


Wieś zamieszkuje około 380 osób. W nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej działa filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego[2], swoją siedzibę ma w niej również Koło Gospodyń Wiejskich „Ocieszyn Wieś Przyszłości”. W Ocieszynie funkcjonuje również założona w 1926 roku Ochotnicza Straż Pożarna, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.[3]


Ocieszyn jest wsią o charakterze rolniczym. Na jego terenie działa Rozliczy Kombinat Spółdzielczy oraz kilka rodzinnych gospodarstw rolnych. W roku 2013 gospodarstwo Państwa Walkowskich zostało wyróżnione tytułem „Wielkopolski Rolnik Roku”.[4]

Ocieszyn rozwija się bardzo prężnie. W przyjętym przez zebranie wiejskie niemal 10 lat temu „Planie Odnowy Miejscowości” zawarta została wizja wsi, która do dziś jest realizowana. Dziś Ocieszyn jest wsią zintegrowaną, o czym świadczą wspólnie podejmowane przedsięwzięcia. Każdego roku organizowany jest „Dzień Ocieszyna będący doskonałą okazją do rozmów i wspólnej zabawy. W czasie tego festynu uroczyście witani są nowi mieszkańcy Ocieszyna oraz wręczane jest wyróżnienie „Zasłużony dla Ocieszyna”. Działające na terenie wsi stowarzyszenia we współpracy z sołectwem i samorządem pozyskują środki zewnętrzne, dzięki którym powstało boisko do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, utworzona została łąka kwietna,  organizowane są zajęcia i warsztaty dla mieszkańców, a w najbliższym czasie zagospodarowany na potrzeby mieszkańców wsi zostanie  teren w bezpośrednim sąsiedztwie świetlicy wiejskiej. Wybudowana zostanie wiata biesiadna i miejsce do wspólnego spędzania czasu przy ognisku.

Ocieszyn to także wieś ekologiczna. Sołectwo jako jedno z pierwszych na terenie gminy Oborniki wprowadziło przed laty obowiązkową segregację śmieci. Domy podłączone zostały do kanalizacji sanitarnej lub posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Niemal cała wieś korzysta z proekologicznych źródeł grzewczych, a to doskonale wpisuje się w prowadzoną od wielu lat przez sołectwo akcję „Wieś bez smogu”. Indywidualne gospodarstwa domowe w sporej części wyposażone są w odnawialne źródła energii jakimi są panele fotowoltaiczne, a na szczególną uwagę zasługuje unikatowa w okolicy ekologiczna biogazownia, produkująca energię elektryczną na terenie jednego z gospodarstw rolnych.

Podczas uroczystych obchodów Dnia Ocieszyna 14 lipca 2012 wieś przyjęła swój herb.

Od 2012 Ocieszyn przyznaje również wyróżnienie „Zasłużony dla Ocieszyna”. Jego laureatami są:

  • ks. Bolesław Kapuściński (2012),
  • Antonina Nowak (2013),
  • Mieczysław Borucki (2016),
  • Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek (2019).

W roku 2011 sołtysem wsi został Błażej Pacholski.[5]

Przypisy

  1. WWW gminy Oborniki – Statystyki. [dostęp 2010-04-28].
  2. Biblioteka w Obornikach, www.biblioteka.oborniki.pl [dostęp 2021-11-07].
  3. Ochotnicza Straż Pożarna - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach - Portal Gov.pl, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach [dostęp 2021-11-07] (pol.).
  4. Tadeusz Walkowski – Wielkopolskim Rolnikiem Roku 2012 - WODR Poznań [dostęp 2021-11-07] (pol.).
  5. FEELCOM, Ocieszyn - UM Oborniki [dostęp 2021-11-07] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Oborniki (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Oborniki, Polska
Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Powiat obornicki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu obornickiego, Polska