Oddział ROAK Władysława Dubielaka

Oddział ROAK Władysława Dubielaka – powstały na przełomie lat 1945/1946 na terenie powiatu gostynińskiego Oddział ROAK, powołany z inicjatywy Henryka Jóźwiaka „Groźnego” i dowodzony przez Władysława Dubielaka „Myśliwego”. Oddział wchodził w skład Obwodu „Rybitwa” obejmującego tereny powiatów: sochaczewskiego, gostynińskiego i łowickiego.

Geneza

Członek Sztabu Wojewódzkiego ROAK Henryk Jóźwiak „Groźny” wydał w grudniu 1945 roku rozkaz Władysławowi Dubielakowi (w czasie okupacji komendantowi placówki AK w Dobrzykowie), aby ponownie powołał swoich podkomendnych „do walki o wolność Ojczyzny”[1]. W ciągu dwóch miesięcy Dubielak odtworzył 30-osobowy oddział, który podzielił na 3 plutony, którymi dowodzili: Leonard Koprowicz „Gwiazda” (który był jednocześnie zastępcą Dubielaka), Janusz Puternicki „Wicher” i Adam Jankowski „Dąb”.

Operacje

Oddział przeprowadził 27 akcji zbrojnych: rozbroił 6 placówek UB i MO, m.in. w Gąbinie, Dobrzykowie, Radziwiu, Pacynie i Łącku. Wykonał 17 akcji ekspropriacyjnych i zaopatrzeniowych, w tym na browar w Ciechomicach, urzędy gmin w: Dobrzykowie, Łącku, Pacynie, Szczawinie, na spółdzielnie w Gąbinie, Łącku, Lwówku i Wincentowie.

Likwidacja

Akcją w Lwówku dowodził „Gwiazda”. Został on rozpoznany przez konfidenta i następnego dnia aresztowany. Wraz z nim aresztowano kilkunastu żołnierzy. Wszystkich skazano w pokazowym procesie w Płocku na wieloletnie więzienie. Pozostali zaczęli się ukrywać.

1 grudnia 1946 roku Henryk Jóźwiak podjął nieudaną próbę odbicia aresztowanych z aresztu w Gostyninie. Poległ w strzelaninie z grupą operacyjną UB.

W wyniku aresztowań, ciągłych obław, braku kontaktu ze sztabem, Władysław Dubielak podjął decyzję o rozwiązaniu oddziału w styczniu 1947 roku. Jego podkomendni ujawnili się w związku z amnestią w lutym 1947 roku.

Skazani żołnierze z oddziału Władysława Dubielaka

Tabela zawiera niektóre nazwiska żołnierzy z oddziału Władysława Dubielaka, którzy zostali skazani przez sądy wojskowe[1][2], w tym w procesie w Płocku:

imię i nazwiskopseudonimwyrok
Michał BorkowskiWłóczęga15 lat
Władysław DubielakMyśliwykara śmierci
Feliks GajewskiWrona10 lat
Jan Gorczycki10 lat
Adam JankowskiDąb5 lat
Sylwester Kopeć5 lat
Leonard KoprowiczGwiazdakara śmierci (po amnestii 15 lat)
Tadeusz LelińskiRyś15 lat
Andrzej Matuszewski5 lat
Stanisław Pawlikowski5 lat
Janusz PuternickiWicherdożywocie (po amnestii 15 lat)
Wiktor SumińskiKropidło15 lat
Marian TomaszewskiMurzyn5 lat (po amnestii uwolniony)
Stanisław WłodarskiPapuga10 lat
Władysław ZalewskiWładek8 lat
Jan ŻabkaOrzeł7 lat
Józef ŻółtowskiSzczerba5 lat

Przypisy

  1. a b Golik i in. 2013 ↓, s. 663.
  2. Lista żołnierzy wyklętych, w tym ROAK, z powiatu płockiego. [dostęp 2014-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-19)].

Bibliografia

Dawid Golik i in.: Żołnierze wyklęci – Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Wolumen”, 2013. ISBN 978-83-7233-077-2.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol