Operacja Gideon (Wenezuela)

Operacja Gideon[1]
kryzys prezydencki w Wenezueli
Ilustracja
schwytanie najemników
Czas

3–4 maja 2020 roku

Miejsce

Macuto

Terytorium

Wenezuela

Przyczyna

Kryzys konstytucyjny w Wenezueli, wywołany kontrowersyjnym sprawowaniem władzy przez Nicolasa Maduro i sfałszowaniem przez niego wyborów w 2018 roku

Wynik

Spisek wykryty i udaremniony przez rząd Maduro

Strony konfliktu
 Wenezuela (prezydent Nicolas Maduro)

 Rosja

 Wenezuela (przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaidó)

Silvercorp USA

Dowódcy
Nicolás MaduroJordan Goudreau

Juan Guaidó

Siły
nieznaneok. 60-300
Straty
żaden6 zabitych, 17 aresztowanych
brak współrzędnych

Operacja Gideon (hiszp. Operación Gedeón) – atak zbrojny wenezuelskiej opozycji (uznawany przez część opinii publicznej za próbę zamachu stanu), dokonany z pomocą prywatnych najemników ze Slivercorp USA w celu odebrania władzy sprawującego de facto funkcję prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro. Atak zakładał wpłynięcie do kraju łodzią do portu Macuto od 3 do 4 maja 2020 w celu przejęcia kontroli nad lotniskiem międzynarodowym im. Simóna Bolívara w Maiquetii, zatrzymania Nicolasa Maduro i innych wysokich rangą osobistości w jego rządzie oraz wydalenia ich z kraju. Operacja została zbyt wcześnie wykryta przez funkcjonariuszy służb specjalnych rządu Maduro. Komentatorzy i obserwatorzy, w tym urzędnicy Guaidó, którzy początkowo skontaktowali się z Silvercorp, opisali operację jako nieprofesjonalną, amatorską, niedofinansowaną i mającą zerowe szanse powodzenia lub jako misję samobójczą[2].

Operacja miała miejsce w szerszym kontekście trwającego od stycznia 2019 kryzysu konstytucyjnego w Wenezueli. Przez cały 2019 Maduro utrzymywał kontrolę nad agencjami wojskowymi Wenezueli i kluczowymi instytucjami rządowymi, zajmującymi się systemem bezpieczeństwa Wenezueli. Państwowe agencje wywiadowcze, a także Associated Press, miały wcześniejszą wiedzę o spisku, który został przechwycony, zanim pierwsza łódź dotarła do lądu[3][4].

Przebieg ataku

Atak posunął się naprzód pomimo swojej niepraktyczności, a założyciel Silvercorp Jordan Goudreau prawdopodobnie był motywowany wielomilionową nagrodą oferowaną przez Stany Zjednoczone za aresztowanie Maduro i jego wysokich rangą urzędników lub pomoc w aresztowaniu w związku z oskarżeniami federalnymi złożonymi w późnych godzinach, w marcu 2020 za domniemany udział w handlu narkotykami. W nalocie uczestniczyły dwie motorówki z włókna szklanego należące do Silvercorp, które wypłynęły ze wschodniej Kolumbii w kierunku karaibskiego wybrzeża Wenezueli na północ od Caracas. Na łodziach znajdowało się około 60 wenezuelskich dysydentów i dwóch amerykańskich byłych Zielonych Beretów zatrudnionych jako najemnicy przez Silvercorp. Ośmiu wenezuelskich dysydentów zostało zabitych, a siedemnastu najeźdźców schwytanych, w tym dwóch amerykańskich kontraktorów bezpieczeństwa, których przesłuchania były transmitowane w państwowej telewizji w godzinach po zdarzeniu[5].

Po ataku do wiadomości publicznej dotarło, że oficjalny dokument określający cel operacji został podpisany w październiku 2019 pomiędzy Silvercorp i Komitetem Strategii Guaidó, który utworzył Juan Guaidó w celu zbadania wszystkich dostępnych opcji odsunięcia Maduro od władzy i objęcia urzędu prezydenta Wenezueli. Komitet Strategii Guaidó podobno wycofał się z porozumienia i zerwał w listopadzie 2019 stosunki z Silvercorp i Goudreau. Juan Guaidó, jego Komitet Strategii oraz urzędnicy rządów Kolumbii i Stanów Zjednoczonych zaprzeczyli jakiejkolwiek roli w faktycznym ataku, który miał miejsce 3 maja 2020[6].

Tło ataku

Kryzys prezydencki w Wenezueli – mapa stanowiska państw wobec kryzysu konstytucyjnego

Spór konstytucyjny o to, kto jest prawowitym prezydentem Wenezueli, rozpoczął się w styczniu 2019, kiedy Juan Guaidó, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego z większością opozycji, oświadczył, że reelekcja urzędującego Nicolása Maduro w 2018 była niezgodna z prawem oraz urząd prezydenta Wenezueli był nieobsadzony, i w związku z tym obejmuje urząd pełniącego obowiązki prezydenta Wenezueli. Juan Guaidó został oficjalnie uznany za prawowitego prezydenta Wenezueli przez prawie 60 rządów na arenie międzynarodowej, w tym rządy Stanów Zjednoczonych i Kanady; Kolumbię, Brazylię i większość krajów Ameryki Południowej, oraz Wielka Brytanię, Francję, Niemcy oraz Hiszpanię, a także inne kraje europejskie. Inne kraje, w tym Rosja, Chiny, RPA, Iran, Syria, Kuba, Nikaragua, Korea Północna i Turcja, nadal uznają Nicolasa Maduro za konstytucyjnego prezydenta Wenezueli[7].

Reakcje międzynarodowe

  1.  Kolumbia: Kolumbijski rząd zaprzeczył oskarżeniom, nazywając je próbą „dyktatorskiego reżimu Nicolása Maduro”, aby odwrócić uwagę od problemów w kraju. Prezydent Iván Duque Márquez oznajmił, że nie sponsoruje inwazji ani sztuczek w odpowiedzi na oskarżenia i stwierdził: „Robię rzeczy z góry, ponieważ jestem obrońcą demokracji”[8].
  2.  Rosja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że zaprzeczenie Stanów Zjednoczonych było „nieprzekonujące” i wskazało na wcześniejsze ostrzeżenia administracji Trumpa, że „wszystkie opcje” są na stole, w tym możliwość działań wojskowych. Stwierdzono również, że działania najemników zasługują na „jednoznaczne i zdecydowane potępienie”[9].
    • 20 maja 2020 Federacja Rosyjska zwołała wirtualną otwartą debatę Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) w celu wezwania członków Rady do potępienia ataku jako zagrożenia dla pokoju w Wenezueli i bezpieczeństwa w regionie. Stany Zjednoczone podwoiły swoje wcześniejsze zaprzeczenia udziału w operacji i oskarżyły rząd Maduro o wykorzystywanie tego wydarzenia jako pretekstu do prześladowania dysydentów politycznych i odwrócenia uwagi od innych problemów w Wenezueli. Rosja potwierdziła swoją ocenę, że oświadczenia rządu Stanów Zjednoczonych, że nie ma wiedzy o operacji, były wątpliwe w świetle planów napastników dotyczących przewiezienia jeńców do Stanów Zjednoczonych. Ambasador Rosji przy ONZ, Dmitrij Polański, zapytał, w jaki sposób atak koreluje z komunikatami „wszystkie opcje są na stole”[10].
  3.  Stany Zjednoczone: Różni urzędnicy amerykańscy (w tym Prezydent Donald Trump) zaprzeczyli oskarżeniom wysuwanym przez administrację Maduro[11].
    • Prezydent Donald Trump powiedział, że incydent „nie ma nic wspólnego z naszym rządem”. Przemawiając w Fox News, Trump oznajmił: „Gdybym chciał udać się do Wenezueli, nie robiłbym z tego tajemnicy” i powiedział, że operacja zostanie nazwana „inwazją”, jeśli wyśle armię do Wenezueli[12].
    • Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że nie było bezpośredniego zaangażowania rządu USA w tę operację i dodał: „(Gdybyśmy) byli zaangażowani, potoczyłoby się inaczej”. Odnosząc się do zatrzymania dwóch Amerykanów, Pompeo oznajmił, że USA użyją „każdego dostępnego narzędzia”, aby zabezpieczyć powrót Amerykanów, jeśli będą przetrzymywani w Wenezueli[13].
    • Sekretarz obrony Mark Esper oznajmił dziennikarzom w Pentagonie, że „rząd Stanów Zjednoczonych nie miał nic wspólnego z tym, co wydarzyło się w Wenezueli w ciągu ostatnich kilku dni”[14].
    • Rzecznik Departamentu Stanu oznajmił, że rząd Maduro konsekwentnie wykorzystuje dezinformację, aby odwrócić uwagę od złego zarządzania Wenezuelą. Stwierdzono również, że „nie ma powodu, aby wierzyć w cokolwiek, co pochodzi z poprzedniego reżimu”[15].

Zobacz też

Przypisy

  1. Wenezuela: Maduro: po nieudanym spisku schwytano dwóch amerykańskich „najemników”, forsal.pl, 5 maja 2020 [dostęp 2021-11-03] (pol.).
  2. „Mroczna operacja” w Wenezueli. W tle pojmani Amerykanie i gigantyczne pieniądze, Onet Wiadomości, 5 maja 2020 [dostęp 2021-11-03] (pol.).
  3. Human Rights Watch, Venezuela: Events of 2020, 15 grudnia 2020 [dostęp 2021-11-27] (ang.).
  4. Venezuela, [w:] The World Factbook [online], Central Intelligence Agency, 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-27] (ang.).
  5. Psy wojny kontra Maduro, www.tvp.info, 12 maja 2020 [dostęp 2021-11-03] (pol.).
  6. Alleged Maduro co-conspirator says CIA knew about a 2020 Venezuela coup plan, „ABC News”, 29 stycznia 2022 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  7. Jan Smoleński Politolog, Krytyki Politycznej Politolog, New School for Social Research Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie Stypendysta Fulbrighta Autor książki „Odczarowanie Z. artystami o narkotykach rozmawia Jan Smoleński” Członek Zespołu Krytyki Politycznej Zobacz inne artykuły, Wenezuela zapracowała na ten kryzys, KrytykaPolityczna.pl, 14 lutego 2019 [dostęp 2022-02-07] (pol.).
  8. Venezuela asks extradition of US citizen in failed raid, www.aa.com.tr [dostęp 2022-02-07].
  9. Russia weighs in on Donald Trump’s ‘unconvincing’ denial of alleged Venezuelan plot, SBS News [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  10. UN urges Venezuela’s rival political leaders to resume talks, AP NEWS, 21 maja 2020 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  11. Trump denies U.S. role in what Venezuela says was ‘mercenary’ incursion, „Reuters”, 5 maja 2020 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  12. Ben Riley-Smith, Donald Trump denies being behind bungled Venezuelan coup plot, „The Telegraph”, 8 maja 2020, ISSN 0307-1235 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  13. U.S. will use ‘every tool’ to secure release if any Americans held in Venezuela: Pompeo, „Reuters”, 6 maja 2020 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  14. Richard Sisk, US Not Involved in Bizarre Venezuela Coup Attempt, SecDef Insists, Military.com, 6 maja 2020 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
  15. Ex-Green Beret claims he led foiled raid into Venezuela, AP NEWS, 20 kwietnia 2021 [dostęp 2022-02-07] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Operación Gedeón 2020 - SEBIN capture.png
Autor: Prensa Presidencial - Government of Venezuela, Licencja: CC BY 3.0
SEBIN agents displaying captured former US Green Berets
Venezuela president recognition map.svg
Mapa ukazująca uznanie Juana Guaidó jako pełniącego obowiązki prezydenta Wenezueli:
     Państwa uznające Guaidó
     Państwa wspierające Zgromadzenie Narodowe
     Państwa uznające Maduro
     Państwa neutralne
     Wenezuela