Order Zasługi (Portugalia)

Order Zasługi
Ordem do Mérito
Awers
Awers II kl.
Baretka
Baretka I kl.
Baretka
Baretka II kl.
Baretka
Baretka III kl.
Baretka
Baretka IV kl.
Baretka
Baretka V kl.
Ustanowiono

1976

Dewiza

BEM MERCER

Order Zasługi (port. Ordem do Mérito) – portugalskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1976[1], nadawane osobom oraz instytucjom za wybitne dokonania lub zasługi w zakresie działalności publicznej lub prywatnej.

Historia i zasady nadawania

Order został ustanowiony w 1976 „z przeznaczeniem nagradzania doniosłych zasług lub czynów dokonanych w ramach sprawowania jakichkolwiek funkcji – publicznych lub prywatnych, będących przejawem bezinteresownego działania na rzecz społeczeństwa”[2]. Odznaczenie zastąpiło Order Życzliwości (port. Ordem de Benemerência), powołany 30 stycznia 1929 przez prezydenta António Carmonę i przyznawany do 1976. Równocześnie został ustanowiony Order Edukacji Publicznej (port. Ordem da Instrução Pública). Oba odznaczenia powstały w wyniku reformy Ordem da Instrução e da Benemerência, powołanego w kwietniu 1927.

Ordem do Mérito jest przyznawany zarówno obywatelom Republiki Portugalskiej, jak i cudzoziemcom.

Według oficjalnej klasyfikacji portugalskich odznaczeń państwowych Order Zasługi – wraz z m.in. z Orderem Edukacji Publicznej – należy do kategorii „Orderów zasług cywilnych” (port. Ordens de Mérito Civil).

Stopnie orderu

Ordem do Mérito dzieli się na pięć klas[3]:

  • Krzyż Wielki (Grã-Cruz)
  • Wielki Oficer (Grande-Oficial)
  • Komandor (Comendador)
  • Oficer (Oficial)
  • Medal (Medalha)

Dodatkową klasę stanowi stopień: „Członek honorowy” (Membro Honorário), który występuje w wypadku przyznania orderu instytucji.

Insygnia

Odznaką orderu jest krzyż maltański o obustronnie emaliowanych na niebiesko ramionach w obramowaniu srebrnym (w wypadku medalu) lub złotym (pozostałe klasy). Na środku awersu krzyża jest umieszczony okrągły, emaliowany medalion, w którego centrum znajduje się pięciopromienna gwiazda nałożona na niebieskie koło. Gwiazdę otacza biały pierścień z inskrypcją: „BEM MERCER”. Na rewersie medalionu widnieje – na złotym lub srebrnym polu – emaliowany herb Portugalii, który okala niebieski pierścień z napisem: „República Portuguesa”. Odznaka jest zawieszona na wieńcu laurowym, uwidocznionym na awersie. Metalowe elementy odznaki orderu klasy oficerskiej i wyższych są pozłacane, zaś wszystkie napisy – złożone wersalikami.

Do orderu przynależy – w trzech najwyższych klasach – gwiazda orderowa w kształcie krzyża maltańskiego, wykonana ze srebra (w I i II klasie z pozłacanego srebra). To jednostronne insygnium jest odwzorowaniem krzyża odznaki, nieznacznie powiększonym. Różni się od niej ponadto okalającym medalion złotym, zewnętrznym pierścieniem z grawerunkiem liści laurowych.

Na wstążkach orderu znajdują się trzy równej szerokości, pionowe pasy o barwach: czarny, żółtozłoty, czarny. Wstążka klasy oficerskiej odznaczenia jest uzupełniona rozetką oraz klamrą, która zdobi również wstążkę medalu. Natomiast wstążka medalu przeznaczonego dla kobiet jest uformowana w podwójną kokardę.

Odznaczeni

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POR Ordem do Merito Gra-Cruz BAR.svg
Baretka: Krzyż Wielki Orderu Zasługi – Portugalia. (Ordem do Mérito – Grã-Cruz).
The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Coat of arms of Portugal (Lesser).svg
Coat of Arms of Portugal, Lesser version as used on the National Flag, and the Flags of the President, Prime Minister, Assembly of the Republic, and other governmental flags.
POR Ordem do Merito Gran-Oficial BAR.svg
Baretka: Wielki Oficer Orderu Zasługi – Portugalia.
POR Ordem do Merito Medalha BAR.svg
Baretka: Medal Orderu Zasługi – Portugalia. (Ordem do Mérito – Medalha).
POR Ordem do Merito Oficial BAR.svg
Baretka: Oficer Orderu Zasługi – Portugalia. (Ordem do Mérito – Oficial).
Order of Merit (Portugal).jpg
Autor: Isabel Marto Martins, Licencja: CC BY 3.0
Ordem do Mérito
POR Ordem do Merito Comendador BAR.svg
Baretka: Komandor Orderu Zasługi – Portugalia. (Ordem do Mérito – Comendador).