Oscar Gustave Rejlander

Rejlander, Dwie drogi życia, 1857
Rejlander, Ciężkie czasy, ok. 1860
Rejlander, Hallam Tennyson, 1863

Oscar Gustave Rejlander (ur. ok. 1813 w Szwecji, zm. w styczniu 1875) – brytyjski fotograf epoki wiktoriańskiej. Z pochodzenia Szwed. Autor fotograficznych portretów, scen rodzajowych i alegorycznych, jako jeden z pierwszych posługiwał się techniką fotomontażu.

Niewiele wiadomo o jego młodości. Uczył się malarstwa i litografii w Rzymie; na kontynencie zapoznał się z dziełami dawnych mistrzów malarstwa. W 1841 przeniósł się na stałe do Anglii. Fotografią zainteresował się w latach 1852-3, a poświęcił jej się w 1855. Od tego czasu wielokrotnie uczestniczył w wystawach w Wielkiej Brytanii i w Europie.

Okres działalności Rejlandera przypadł na czasy, gdy żywa była dyskusja nad tym, czy fotografia jest sztuką. Jego próby posługiwania się w fotografii estetyką i regułami zaczerpniętymi z tradycyjnych dziedzin sztuki (zwłaszcza malarstwa) zazwyczaj spotykały się z pozytywnymi opiniami współczesnych mu krytyków. Za życia znany był przede wszystkim jako autor zdjęć rodzajowych, podczas gdy dziś kojarzony jest jako autor kompozycji o wysokich aspiracjach artystycznych (jak Dwie drogi życia), których w istocie wykonał zaledwie kilka, i to na początku swojej działalności[1]. Dwie drogi życia (1857) – najbardziej znane zdjęcie z dorobku Rejlandera[2] – jest fotomontażem o dużych rozmiarach (80 × 40 cm), na który złożyło się trzydzieści negatywów. Oparty na fresku Szkoła Ateńska Rafaela, w sposób alegoryczny przedstawia wybór pomiędzy dobrem i złem. Dwóm młodzieńcom, stojącym w centrum, ukazane są dwie drogi życiowe: droga uczciwości i pracy oraz droga grzechu i lenistwa. Kompozycję tę zakupili dla siebie królowa Wiktoria i książę Albert, a mimo to – i mimo swego wyraźnie moralizatorskiego tonu i wiktoriańskiej estetyki – zdjęcie wywołało oburzenie ze względu na obecność aktów. Zasłonięto je podczas prezentacji dzieła w 1858 roku.

Rejlander wykonał wiele portretów, przedstawiających m.in. Alfreda Tennysona, Charlesa Darwina czy Lewisa Carrolla. Ponadto tworzył sceny rodzajowe, takie jak fotomontaż Ciężkie czasy.

Przypisy

  1. S. Spencer, O. G. Rejlander's Photographs of Street Urchins, "Oxford Art Journal" t. 7, nr 2 (1984), s. 17.
  2. D. J. Lacobs, Rejlander, Oscar Gustave [hasło w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. J. Hannavy, New York 2008, ​ISBN 0-415-97235-3​, s. 1187.

Bibliografia

  • D. J. Lacobs, Rejlander, Oscar Gustave [hasło w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. J. Hannavy, New York 2008, ​ISBN 0-415-97235-3​, s. 1187-1188.
  • N. Rosenblum, Historia fotografii światowej, Bielsko-Biała 2005.
  • S. Spencer, O. G. Rejlander's Photographs of Street Urchins, "Oxford Art Journal" t. 7, nr 2 (1984), s. 17-24.

Media użyte na tej stronie

Oscar-gustave-rejlander two ways of life.jpg
In 1857 he made his best-known allegorical work, The Two Ways of Life. This was a seamlessly montaged combination print made of thirty-two images in about six weeks. First exhibited at the Manchester Art Treasures Exhibition of 1857, the work shows two youths being offered guidance by a patriarch. Each youth looks toward a section of a stage-like tableaux vivant - one youth is shown the virtuous pleasures and the other the sinful pleasures.
Rejlander, Hard Times.jpg
"Hard Times". Albumen print. 13.9 x 19.9 cm. George Eastman House. GEH NEG: 24139