Półrzeczki (wąwóz)

Półrzeczki – porośnięty lasem wąwóz znajdujący się przy drodze łączącej miejscowości Mników i Baczyn (obydwie w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Liszki)[1]. Pod względem geograficznym wąwóz znajduje się na Garbie Tenczyńskim (część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej) i należy do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego[2].

Wąwóz wyżłobiony jest w skałach wapiennych z okresu górnej jury[2]. Dnem jego dolnej części płynie niewielki strumyk uchodzący do Sanki[3]. W górnej części woda płynie dnem wąwozu tylko po większych opadach deszczu, normalnie zbocza wąwozu odwadniane są podziemnymi szczelinami skalnymi[4]. Zbocza wąwozu porośnięte są lasem, głównie buczyną. Wczesną wiosną w runie lasu zakwitają masowo przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i żółty, kokorycz pełna, złoć żółta[4].

Dla turystów zmotoryzowanych znajduje się w Mnikowie w przysiółku Skały (przy szosie z Mnikowa do Baczyna) parking, z którego już bardzo blisko zarówno do wąwozu Półrzeczki, jak i rezerwatu przyrody Dolina Mnikowska.

Skały i jaskinie

W orograficznie lewych zboczach wąwozu znajduje się wiele stromych wapiennych ścian. Na skałach Dębowe Skałki, Kanapa, Księżycowa Skała, Mnik, Skała w Łopiankach i Zaciszny Filar uprawiana jest wspinaczka skalna[5].

W wąwozie znajdują się kilka jaskiń i schronisk. Największa z jaskiń zwana Jaskinią na Łopiankach znajduje się w dolnej części wąwozu, w orograficznie lewym zboczu[3]. Pozostałe to: Jaskinia Księżycowa, Jaskinia na Łopiankach Druga, Meander w Wąwozie Półrzeczki, Rura na Łopiankach, Ukośna Szczelina Dolna, Ukośna Szczelina Górna[6].

Wylot wąwozu w Mnikowie
Wąwóz Półrzeczki jesienią
Jaskinia na Łopiankach
Źródło w wąwozie

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny niebieski MnikówDolina Mnikowska – Półrzeczki – Dolina BrzoskwinkiBrzoskwiniaLas ZabierzowskiZabierzów. Jest to szlak zarówno dla turystyki pieszej, jak i rowerowej[1].

Przypisy

  1. a b Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec, Związek Gmin Jurajskich, 2018, ​ISBN 978-83-947430-8-6
  2. a b Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ​ISBN 83-01-12479-2
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-02-03].
  4. a b Na podstawie tablic informacyjnych przy parkingu
  5. Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Warszawa, RING, 2015, ​ISBN 978-83-937960-0-7
  6. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-04-11].

Media użyte na tej stronie

POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
Źródło w wąwozie Półrzeczki DK29.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Źródło w wąwozie Półrzerczki
Wawoz Polrzeczki.JPG
Autor: Ixodides, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wąwóz Półrzeczki na Jurze Krakowsko-częstochowskiej.
Jaskinia Na Łopiankach.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jaskinia Na Łopiankach
Wąwóz Półrzeczki a1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wąwóz Półrzeczki (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska)
Kanapa DK29 (7).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
skała Kanapa w wąwozie Półrzeczki na Garbie Tenczyńskim