Pałac Królewski w Casercie

Pałac królewski z XVIII w. w Casercie wraz z parkiem, akweduktem Vanvitelli i zespołem San Leucio[1]
18th-Century Royal Palace at Caserta with the Park, the Aqueduct of Vanvitelli, and the San Leucio Complex[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Front pałacu (od strony Piazza di Carlo III)
Państwo Włochy
Typkulturowy
Spełniane kryteriumI, II, III, IV
Numer ref.549
Region[b]Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę1997
na 21. sesji
Położenie na mapie Kampanii
Mapa konturowa Kampanii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Królewski w Casercie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac Królewski w Casercie”
Ziemia41°04′24,1″N 14°19′36,9″E/41,073361 14,326917
Widok pałacu od strony parku (z tyłu)

Pałac Królewski w Casercie (wł. Reggia di Caserta lub Palazzo Reale di Caserta) – największa z czterech byłych rezydencji królewskich (obok Neapolu, Capodimonte i Portici), wybudowana została dla dynastii Burbonów, panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii (przekształconych potem w jedno Królestwo Obojga Sycylii).

W 1996 pałac wraz z parkiem, akweduktem Vanvitelli’ego (otwartym 7 maja 1762) i zespołem San Leucio, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

W czasie kiedy budowano pałac w Casercie, Królestwo Neapolu nie było ani potężne, ani dobrze prosperujące, reprezentacyjny pałac miał stanowić wizytówkę dynastii Burbonów jako wspaniały, nowy ośrodek administracyjny Królestwa i miejsce do oficjalnych ceremonii. Pałac miał też jednak być bezpiecznym schronieniem dla rodziny królewskiej i dworu, w Neapolu bowiem, który jest położony tuż nad brzegiem morza, Burbonowie narażeni byli na możliwe oblężenia przez wrogie floty. Król zdecydował również o wybudowaniu w Casercie teatru (wzorowanego na Teatro di San Carlo z Neapolu), dużej biblioteki i uniwersytetu.

Budowę rozpoczęto w 1752 na życzenie króla Karola III Burbona, według projektu jego nadwornego architekta Luigiego Vanvitellego. Ostatecznie jednak król w pałacu nigdy nie zamieszkał – w 1759 zmarł bezdzietnie jego starszy przyrodni brat – Ferdynand VI, król Hiszpanii, i Karol zrzekł się tronu Neapolu, aby objąć tron Hiszpanii. Budowę kontynuował dopiero jego trzeci syn – Ferdynand I.

Architektura

Główne wejście do Pałacu

Głównym modelem dla Vanvitelli’ego był sam pałac w Wersalu i dlatego też architekt nieświadomie powtórzył te same błędy, co budowniczy Wersalu. Powstała ogromna budowla o ponad 1200 salach, z wielkimi klatkami schodowymi i bogato wyposażonymi apartamentami – wszystko w małym, ubogim miasteczku. Bogate barokowe fasady do dzisiaj silnie kontrastują z typową włoską okolicą spaloną słońcem. Karol III wychował się w Pałacu Królewskim w Madrycie, który został zaprojektowany przez Filippo Juvarra dla ojca Karola – Filipa V Burbona, a jego modelem był znowu Charlottenburg.

Widok od strony pałacu na park ze skarpą
Fontanna bogini Diany w parku
Fontanna Akteona w parku

Pałac ma kształt ogromnego kwadratu, z dwoma głównymi skrzydłami przecinającymi się pod kątem prostym i czterema innymi skrzydłami, które tworzą ściany kwadratu. Pałac posiada cztery wewnętrzne dziedzińce. Obszerny ośmiokątny westybul zdaje się być inspirowany przez Bazylikę Santa Maria della Salute w Wenecji, podczas gdy pałacowa kaplica najczęściej jest porównywana do kaplicy królewskiej w Wersalu Roberta de Cotte’a.

Vanvitelli zmarł w 1773, budowę kontynuował jego syn Carlo, aż zakończył ją w 1780. Po ukończeniu pałac wyglądał olśniewająco, ale rodzina królewska wcale nie spędzała tu wiele czasu. Pobliskie średniowieczne miasteczko – San Leucio jest oddalone 10 kilometrów na północny wschód, miało być wzorcowym miastem wybudowanym przez Ferdynanda I. Nadal jest ośrodkiem produkcji jedwabiu, którą zainicjował król. Planowano wybudowanie monumentalnej alei o długości 20 kilometrów, która połączyłaby Casertę z Pałacem Królewskim w Neapolu – planu tego jednak nigdy nie zrealizowano.

Park

Z tyłu pałacu znajduje się rozległy parki o powierzchni 120 ha z fontannami, kaskadami i rzeźbami. Dzieli się na dwie części; ogród w stylu angielskim i ogród w stylu włoskim. Jest położony częściowo na skarpie. Od pałacu w stronę skarpy ciągnie się ku horyzontowi prosty, główny ciąg wodny, który ozdobiony został przez Vanvitelli’ego m.in. w:

  • Fontannę Diany i Akteona (posągi autorstwa Paolo Persico, Brunelli i Pietro Solari),
  • Fontannę Wenus i Adonisa (1770–1780),
  • Fontannę Delfinów (1773–1780),
  • Fontannę Eola,
  • Fontannę Ceres.

Większość posągów klasycznych została wyrzeźbiona przez Gaetano Salomone.

Zobacz też

Przypisy

  1. Włochy. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2021-01-05].

Media użyte na tej stronie

Italy Campania location map.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Campania region (Italy)
Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Der bourbonische Königspalast in Caserta.jpg
Autor: User Stanley-goodspeed on de.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
  • Beschreibung: Der bourbonische Königspalast in Caserta
  • Quelle: Selbst fotografiert
  • Fotograf oder Zeichner: Manuel Mauer
  • Datum: 15.08.05
  • 22:28, 11. Sep 2005 Stanley-goodspeed 1000 x 664 (255271 Byte) (* Beschreibung: Der bourbonische Königspalast in Caserta * Quelle: Selbst fotografiert * Fotograf oder Zeichner: Manuel Mauer * Datum: 15.08.05 * Andere Versionen:)
Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Caserta-reggia-15-4-05 097.jpg
Autor: Twice25 & Rinina25, Licencja: CC BY 2.5

Caserta, Reggia di Caserta.
La Biblioteca Palatina, di gusto neoclassico e finemente affrescata e dotata di librerie realizzate a boiserie da maestranze locali.

Da notare al centro della stanza l'originale libreria girevole in mogano e palissandro la cui particolare struttura favoriva alla regina una comoda lettura.
Diana Caserta.jpg
(c) I, Japiot, CC BY 2.5
beeldengroep Diana Caserta
Interno Reggia Caserta.jpg
Autor: Adriano Amalfi, Licencja: CC BY 2.5
Interno Scalone della Reggia
Actaeon Caserta.jpg
(c) I, Japiot, CC BY 2.5
beeldengroep Actaeon in Caserta
Reggia di Caserta4.jpg
Photograph of the Caserta Palace facade taken form piazza Carlo III,a grand courtyard in front of the building.