Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach

Parafia
pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach
Ilustracja
Kościół parafialny widziany z brzegu stawu
Państwo

 Polska

Siedziba

Serby

Adres

ul. Główna 80a, 67-210 Serby

Data powołania

31 sierpnia 1989

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

zielonogórsko-gorzowska

Dekanat

Głogów – św. Mikołaja

Kościół parafialny

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach

Filie

Kościół pw. św. Jadwigi w Goli

Proboszcz

ks. kan Leszek Okpisz
(od 20 czerwca 2008)

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła
29 czerwca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Głogów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Głogów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach”
Ziemia51°41′02,039″N 16°06′56,808″E/51,683900 16,115780

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach – parafia rzymskokatolicka, terytorialnie i administracyjnie należąca do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, do dekanatu Głogów – św. Mikołaja. W parafii posługę pełnią księża diecezjalni, a proboszczem jest ks. kan. Leszek Okpisz[1].

Historia parafii

Dzieje parafii nierozerwalnie łączą się z losami osiedleńców, którzy na przełomie 1945/46 roku wnosili do opustoszałej i zrujnowanej wioski nowe życie. Wcześniejsi mieszkańcy miejscowości, w większości ewangelicy, użytkowali wybudowany w 1911 roku kościół, katolicy zaś uczęszczali do głogowskiej kolegiaty. W trakcie walk obie świątynie legły w gruzach.

Pierwszym obiektem sakralnym stała się przerobiona ze zdewastowanej stolarni kaplica, którą poświęcono 14 lipca 1946 roku. Otrzymała wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W maju 1949 roku opiekę nad parafią obejmuje Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, związane z głogowskim klasztorem o.o. Redemptorystów. Z tą chwilą placówka w Serbach przejęła funkcję parafii kolegiackiej. W 1951 roku wspólnota przeżywa pierwsze misje święte. Ożywienie życia religijnego doprowadziło do podjęcia w 1957 roku decyzji odbudowania zrujnowanego w 70% kościoła ewangelickiego.

Dnia 25 października 1959 roku biskup wrocławski Bolesław Kominek dokonał konsekracji świątyni, która w kolejnych latach była sukcesywnie doposażona i upiększana. Dotychczasowa kaplica stała się obiektem katechetycznym i siedzibą urzędu parafialnego. W 1963 roku Serby po raz pierwszy nawiedza kopia cudownego obrazu jasnogórskiego. W tym czasie w parafii funkcjonują grupy modlitewne, działa chór i zespół mandolinistek, systematycznie poszerza się krąg ministrantów. Lata 70. to inwestycje związane z gruntownym przeobrażeniem wnętrza kościoła, nadające mu zbliżony do dzisiejszego, bardziej nowoczesny wygląd. Poświęcenia nowego ołtarza oraz rzeźb i polichromii dokonał bp Wilhelm Pluta (26.10.1975), zaś witraży bp Paweł Socha (16.01.1977). Od 14 sierpnia 1978 roku pod opiekę parafii został oddany kościół filialny w Goli obsługiwany dotąd przez proboszcza z Wilkowa. W początkach lat 80. podjęto wielkie dzieło budowy kompleksu parafialnego mieszczącego nie tylko plebanię ale również szereg pomieszczeń o charakterze duszpastersko-katechetycznym. Mimo że obiekt poświęcono w 1989 roku, jego adaptacja trwa praktycznie do dziś.

Biskup Józef Michalik 31 sierpnia 1989 roku eryguje nową parafię pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach powstałą z podziału dotychczasowej parafii kolegiackiej w Głogowie – Serbach. Od początku lat 90. realizowano kolejne inwestycje, przede wszystkim pokrycie dachu kościoła blachą miedzianą i zagospodarowanie otoczenia świątyni. Doniosłe wydarzenia religijne w tym czasie to peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (1992r) oraz relikwii Św. Braci Męczenników z Międzyrzecza (2002r.). Na trwałe wpisały się w dzieje parafii tragiczne wydarzenia bandyckiego napadu na plebanię z 12 stycznia 2008 roku i śmierci o. Władysława Polaka i jego gospodyni p. Heleny Rogala, których mord upamiętniają dzisiaj symboliczne tablice. Decyzją władz zakonnych zaaprobowaną przez bp. Stefana Regmunta z dniem 12 czerwca 2008 roku Redemptoryści po 60 latach pracy duszpasterskiej zakończyli swą misję w Serbach, przekazując ją księżom diecezjalnym.

Już pod opieką nowego proboszcza, ks. kan. Leszka Okpisza, wspólnota parafialna przeżyła w październiku 2009 r. jubileusz 50-lecia poświęcenia kościoła i w grudniu 2011 r. wizytację ks. biskupa.

Miejscowości parafii

W skład parafii wchodzą:

  • Serby (woj. dolnośląskie, powiat głogowski, gm. Głogów),
  • Stare Serby (woj. dolnośląskie, powiat głogowski, gm. Głogów),
  • Gola (woj. lubuskie, powiat wschowski, gm. Szlichtyngowa)

Liczba parafian

Parafia liczy łącznie 1060 wiernych.

Świątynie parafii

  • Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach;
  • Kościół filialny pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Goli;

Przypisy

  1. Parafia: SERBY pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. diecezjazg.pl. [dostęp 2020-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-12)]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Kościół w Serbach.jpg
Autor: J.wawrzyniak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach