Parafia św. Macieja w Andrychowie

Parafia Świętego Macieja
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo Polska
SiedzibaAndrychów
Adresul. Rynek 37
34-120 Andrychów
Data powołania1325
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Diecezjabielsko-żywiecka
DekanatAndrychów
Kościółśw. Macieja
Proboszczks. Czernik Stanisław
Wezwanieśw. Macieja
Wspomnienie liturgiczneśw. Macieja – 14 maja,
MB Różańcowej -
I niedziela października
Położenie na mapie Andrychowa
Mapa konturowa Andrychowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Macieja”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Macieja”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Macieja”
Położenie na mapie gminy Andrychów
Mapa konturowa gminy Andrychów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Macieja”
Ziemia49°51′12,85″N 19°20′03,50″E/49,853569 19,334306
Strona internetowa

Parafia Świętego Macieja w Andrychowieparafia rzymskokatolicka w dekanacie andrychowskim. Erygowana w 1325. Zabytkowy kościół parafialny został wybudowany w 1721 roku w stylu barokowym, następnie przebudowywany w latach 1838 i 1924–1929. Posiada wyposażenie barokowe.

W głównym ołtarzu świątyni znajduje się Obraz Matki Bożej Różańcowej, który został namalowany na zamówienie Salomei Anny Czernej z Nielepców w 1725 roku.

W latach 1722–1726 za aprobatą władzy kościelnej zostało założone przy andrychowskim kościele Bractwo Różańca Najsłodszego Imienia Jezus i Najświętszej Maryi Panny. Od tego czasu rozpoczęto w Andrychowie uroczyste świętowanie odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej – "Pani Andrychowskiej", a obraz ten znajdował się w kaplicy różańcowej, w prawej nawie kościoła.

Potrzeba szerzenia kultu Matki Bożej czczonej w tym łaskami słynącym obrazie, wyraziła się w przeniesieniu wizerunku Matki Bożej Różańcowej do głównego ołtarza. Wydarzenie to miało miejsce w przeddzień październikowego odpustu parafialnego w 2005 roku, w asyście kapłanów dekanatu andrychowskiego pod przewodnictwem Stefana Koperka, rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, po misjach parafialnych prowadzonych przez księży ze zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie. Kolejnym dziełem stały się nabożeństwa do Matki Bożej Różańcowej odprawiane w każdą środę po mszy wieczornej. Od pierwszej środy listopada 2006 r. do lutego 2011 r. zarówno Eucharystia jak i nabożeństwo transmitowane były przez lokalną rozgłośnię Twoje Radio Andrychów. Od tej pory wieczorna msza i środowe nabożeństwa z andrychowskiego kościoła św. Macieja transmitowane są przez katolickie Radio Anioł Beskidów.

W roku 2012 wyremontowano wieżę kościoła, po 87 latach od poprzedniego remontu i przebudowy wieży. Wymieniono spróchniałe elementy konstrukcji, wykonano nowe deskowanie hełmu wieży, całość pokryto blachą miedzianą, odrestaurowano krzyż, wyzłocono kulę, a także zamontowano koronę pod krzyżem.

Odkrycie

Podczas remontu wieży w roku 2012, w kuli zamontowanej pod krzyżem, znaleziono dwie butelki z dokumentami pochodzącymi z czasów poprzedniego remontu wieży (1925). Wówczas podniesiono wieżę od gzymsu, na którym spoczywa balkon. W dokumentach można znaleźć nazwiska osób pracujących przy budowie, a także prośbę blacharzy: o pamięć i modlitwę.

Zgodnie z tradycją i podobnie, jak uczynili to poprzedni jej budowniczowie, we wnętrzu kuli umieszczony został dokument poświadczający obecny remont wieży:

Wszechmogącemu Bogu niech będą dzięki!
Roku Pańskiego 2012, w VII roku pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI, w I rocznicę wyniesienia na ołtarze największego z rodu Polaków – Ojca św. Bł. Jana Pawła II, w XX rocznicę istnienia Diecezji Bielsko-Żywieckiej, gdy jej Ordynariuszem był ks. Bp Tadeusz Rakoczy, jego sufraganem ks. Bp Piotr Greger, a biskupem seniorem ks. Bp Janusz Zimniak, gdy Przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Świeckich w Watykanie był andrychowianin, pochodzący z naszej parafii ks. Kard. Stanisław Ryłko, za czasów proboszcza ks. Prałata Stanisława Czernika, który jednocześnie piastował urząd Dziekana Dekanatu Andrychów, w czasie, gdy wikariuszami byli: ks. Ryszard Grabczyk, ks. Piotr Grochowiecki, ks. Dariusz Pawlus, ks. Bogusław Kaleta, ks. Jacek Moskal, ks. Michał Gajzler, a rezydentem ks. Kazimierz Mynarski oraz emerytowany proboszcz ks. Prałat Franciszek Skupień; po 87 latach od poprzedniej przebudowy, na chwałę Bożą podjęty został remont wieży naszego kościoła.
Prace objęły: częściową wymianę drewnianej konstrukcji wieży, nowe deskowanie poszycia, pokrycie hełmu wieży blachą miedzianą, wykonanie nowej konstrukcji mocującej pod krzyż, wyzłocenie kuli, gruntową renowację krzyża wraz z wykonaniem korony jako symbolu trwającego od wieków w naszej parafii kultu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.
Inwestycja ta została wykonana dzięki wielkiej ofiarności i dobroci serc Parafian.
Jej koszt wyniósł 350 tys. zł. Dokumentację techniczną i projekt wykonała architekt Aleksandra Płużek z pomocą konstruktora Łukasza Wcisło. Wszystkie prace wykonała firma Wojciecha Pawlikowskiego z Małego Cichego.
Wypełniając testament poprzednich budowniczych tej wieży, proszących o modlitwę, zaniesiemy ją w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, jak i Oni to uczynili przed 87 laty. Tych zaś, którzy ten dokument otworzą i my o modlitwę za dusze nasze prosimy. Andrychów, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 VIII 2012 roku.

Dokument remontu i renowacji wieży kościoła św. Macieja Apostoła w Andrychowie


Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Andrychów-kosciol sw Macieja.jpg
Andrychów - kościół p.w. św. Macieja. Autor: Michał, wiosna 2003 (zabytek nr rejestr. A-674/M)
Andrychów location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Diecezja Bielsko-Żywiecka - dekanat Andrychów.png
Autor: D T G, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dekanat Andrychów diecezji bielsko-żywieckiej