Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Zagrodno

Adres

Zagrodno 172
59-516 Zagrodno

Data powołania

1945

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

Legnicka

Dekanat

Złotoryja

Kościół

Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla

Filie

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Brochocinie

Wezwanie

Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla

Wspomnienie liturgiczne

Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Króla

Położenie na mapie gminy Zagrodno
Mapa konturowa gminy Zagrodno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Położenie na mapie powiatu złotoryjskiego
Mapa konturowa powiatu złotoryjskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Ziemia51°10′45,120″N 15°51′06,593″E/51,179200 15,851831
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie złotoryjskim w diecezji legnickiej. Kościół parafialny mieści się pod numerem 172 w Zagrodnie.

Kościół w Zagrodnie

Pierwszy kościół, który zbudowano w Zagrodnie, jednej z najdłuższych wsi łańcuchowych na Dolnym Śląsku, rozciągającej się malowniczo nad potokiem Skora – miał gotycki rodowód. Najstarsze wzmianki na jego temat datowane są na 1318 rok. Niestety budowlę spotkał tragiczny koniec, została bowiem ograbiona i spalona w czasie wojny trzydziestoletniej. W 18. stuleciu mieszkańcy wsi doczekali się godnej rekompensaty, ponieważ nowa świątynia została zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycyzmu – Carla Gottharta Langhansa, autora m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Projekt kościoła w Zagrodnie zrealizował w latach 1789–1792 budowniczy Mochrenberg z Legnicy. Budynek został odrestaurowany w drugiej połowie XIX wieku. Z kolei w 1976 roku przeprowadzono w nim remont.

Okazały klasycystyczny gmach kościoła pokrywa mansardowy dach, a część środkowa jest nakryta płaską kopułą. Od wschodu do budynku przylega wysoka kwadratowa wieża zwieńczona kopulastym hełmem.

Świątynia jest murowana, jednonawowa, zbudowana na planie greckiego krzyża równoramiennego. Centralnie ukształtowaną nawę obiegają trzy kondygnacje empor. Prezbiterium ma podkowiasty kształt.

W świątyni znajdują się XVIII-wieczne organy oraz marmurowa kropielnica z ornamentami w antycznym stylu. W kruchcie pod wieżą można podziwiać kamienną renesansową chrzcielnicę z 1522 roku, która zachowała się z poprzedniego kościoła. Trzon chrzcielnicy pokrywa dekoracyjna inspiracja, nad nią wiszą serca dzwonów, które także przetrwały z pierwszej świątyni.

Majestatyczne, obszerne wnętrze kościoła utrzymane jest w biało-złotej tonacji. Część elementów wystroju pochodzi z końca XVIII wieku, m.in. rozbudowany ołtarz główny, w którym znajdują się obrazy dwojga patronów świątyni – Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, patronki smutnych i potrzebujących oraz Chrystusa Króla. Klasycystyczna kamienna ambona wznosi się na drzewie stylizowanym na palmę.

Rozległy cmentarz okalający kościół (obydwa obiekty są wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa), został założony w XIV wieku. Jego ozdobą jest klasycystyczna kaplica grobowa rodu von Reibnitzów z końca XVIII stulecia oraz dwa kamienne sarkofagi. Renowacja kościoła i kaplic trwała w latach 1980–2014[1].

Do 2017 roku proboszczem był ks. kanonik Roman Zoń, żołnierz Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Zobacz też

  • kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie

Przypisy

  1. Małgorzata Krzyżanowska-Witkowska, Łukasz Wyszomirski, Kościoły Diecezji Legnickiej NASZE DZIEDZICTWO Tom I, 2015.

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA