Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu

Parafia
pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
w Nowym Sączu-Zabełczu
Państwo

 Polska

Siedziba

Nowy Sącz

Adres

ul. Myśliwska 1, 33-300 Nowy Sącz

Data powołania

1981

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Nowy Sącz Centrum

Kościół

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu

Proboszcz

ks. Eugeniusz Mrożek

Wezwanie

Najświetszej Maryi Panny Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia, ostatnia niedz. maja - Nawiedzenie NMP

Położenie na mapie Nowego Sącza
Mapa konturowa Nowego Sącza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejw Nowym Sączu-Zabełczu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejw Nowym Sączu-Zabełczu”
Ziemia49°38′52″N 20°41′29″E/49,647778 20,691389
Strona internetowa

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Nowy Sącz Centrum. Erygowana w 1981. Mieści się przy ulicy Myśliwskiej. Obsługują ją księża diecezjalni.

Grota Zabełecka znajdująca się na terenie kościoła

Historia

W 1901 r. Ojcowie Jezuici nabyli od dr Gustawa Romera folwark wraz z dworkiem w Zabełczu. W dworku urządzili kaplicę dla swych kleryków studiujących filozofię w Nowym Sączu. W kaplicy umieszczono ołtarz przeniesiony z kaplicy domowej kolegium z Nowego Sącza.

27.06.1902 roku została po raz pierwszy odprawiona Msza św. w kaplicy w Zabełczu. Początkowo uczestniczyli we Mszy św. klerycy. Stopniowo zaczęli uczęszczać na Msze św. pracownicy gospodarstwa i inni mieszkańcy Zabełcza. Księża i klerycy rozpoczęli także katechizowanie dzieci.

25.03.1950 r. władze PRL przejęły majątek Ojców Jezuitów, pozostawiły kaplicę i małe mieszkanie dla ks. kapelana tej kaplicy.

W 1967 r. kapelanem kaplicy został ks. Henryk Sokołowski. Praca duszpasterska wyglądała podobnie jak w parafiach, choć Zabełcze administracyjnie należało do parafii Wielogłowy.

W 1973 r. ks. prowincjał Stanisław Nawrocki - tutejszy rodak, ofiarował do kaplicy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy rzemieślniczej w Krakowie. Od tej pory w ołtarzu był obraz Matki Bożej Częstochowskiej z XIX wieku.

25.06.1974 r. ks. bp ordynariusz dr Jerzy Ablewicz erygował rektorat przy kaplicy w Zabełczu, równocześnie mianował ks. Henryka Sokołowskiego wikariuszem eksponowanym i rektorem Kaplicy w Zabełczu, parafii Wielogłowy. Nowy Rektorat obejmował troską duszpasterską wiernych mieszkających na terenie Zabełcza. Choć Rektorat obejmował tylko Zabełcze, to jednak do kaplicy przychodzili też mieszkańcy Wielopola.

Mała kaplica nie mogła pomieścić wszystkich wiernych, stąd czyniono starania o zezwolenie na budowę kościoła. Władze nie chciały się jednak na to zgodzić. Księdzu rektorowi w katechizacji i duszpasterstwie pomagali ojcowie Jezuici z par. św. Ducha w Nowym Sączu.

W 1975 roku Zabełcze zostało administracyjnie włączone do Nowego Sącza, stało się jego dzielnicą. W związku z ciężka chorobą dotychczasowego rektora kaplicy w Zabełczu, nowym rektorem został mianowany 8.11.1978 r. ks. Mieczysław Oleksy.

21.11.1978 r. zmarł ks. Henryk Sokołowski. W dalszym ciągu trwały bezskuteczne starania o budowę kościoła.

20.03.1981 r. ks. Biskup dr Jerzy Ablewicz podniósł do godności parafii dotychczasowy rektorat przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Zabełczu. Równocześnie przyłączył do nowej parafii ok. 50 rodzin z Wielopola związanych ze szkołą podstawową i kaplicą w Zabełczu. Proboszczem został mianowany dotychczasowy rektor ks. Mieczysław Oleksy.

Po rezygnacji Ojców Jezuitów z pracy duszpasterskiej w Zabełczu, ks. biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz mianował proboszczem ks. Stanisława Świderskiego.

1.07.1981 r. w parafii przestają pracować Ojcowie Jezuici, którzy tworzyli ją od początku.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Nowy Sacz Zabelcze grota.jpg
Autor: Slopet, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grota zabełecka, Nowy Sącz