Parafia Przemienienia Pańskiego w Zuzeli

Parafia pw.
Przemienienia Pańskiego
w Zuzeli
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Zuzela

Adres

Zuzela 24a
07-322 Nur

Data powołania

10 lipca 1448

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

łomżyńska

Dekanat

Czyżew

Kościół

Przemienienia Pańskiego

Proboszcz

ks. kan. mgr lic. Jerzy Krysztopa

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

Przemienienia Pańskiego, św. Mikołaja

Położenie na mapie gminy Nur
Mapa konturowa gminy Nur, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli”
Ziemia52°41′46″N 22°14′17″E/52,696111 22,238056
Strona internetowa
Wnętrze kościoła

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzelirzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Czyżew, diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej. Siedziba parafii mieści się w Zuzeli.

To właśnie tutaj został ochrzczony kardynał prezbiter prymas Polski Stefan Wyszyński.

Obszar parafii

W granicach parafii znajdują się miejscowości[1]:

Historia

Pierwotna fundacja kościoła wraz z bogatym uposażeniem wzmiankowana we wczesnym średniowiecznym inwentarzu dóbr biskupstwa płockiego.

1406 wzmiankowany kościół pw. św. Mikołaja; przed 1422 utworzenie prepozytury kanoników regularnych; 1448 bp. płocki Paweł Giżycki potwierdza zasięg parafii; 1480 prepozytura ponownie uposażona przez opata czerwińskiego Rafała, wówczas kościół pw. Trójcy Świętej; 1609 wzmiankowany kościół drewniany pw. Trójcy Świętej i św. Leonarda; kolejny drewniany zbudowany w 1726 r. staraniem Jana Słomczewskiego, kanonika regularnego konsekrowany 1792 r. Do 1819 r. pod zarządem kanoników.

Obecny kościół murowany, neogotycki, wzniesiony w latach 1908-1913, konsekrowany w 1913 r. pod nowym wezwaniem. Zamiast wieży zniszczonej w 1944 r. szczyt zaprojektowany 1957 r. przez arch. Karola Szymańskiego[2].

Powołania kapłańskie z obszaru parafii

Stefan Wyszyński

Zuzela była dla prymasa synonimem miłości i wielkiej wiary. Tu został członkiem Kościoła, kiedy w sierpniu 1901 r. ksiądz Antoni Lipowski udzielił mu chrztu.

Najwcześniejszym wspomnieniem Stefana Wyszyńskiego były dwie twarze – twarz Białej Pani i twarz Czarnej Pani. Mały Stefan codziennie po przebudzeniu długo się im przyglądał. Zastanawiał się, dlaczego jedna jest biała a druga czarna. Wiszące nad jego łóżkiem wizerunki były kopiami dwóch obrazów najświętszych skarbów podzielonej pomiędzy dwóch zaborców Rzeczypospolitej: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. Maryjna pobożność była pierwszym i najsilniejszym doświadczeniem, jakie przyszły prymas Polski wyniósł z rodzinnego domu. Jego rodzice – Julianna (z domu Karp) i Stanisław Wyszyńscy – gorliwie czcili Matkę Chrystusa. Julianna najczęściej pielgrzymowała do Wilna, do Ostrej Bramy, ojciec zaś – do Częstochowy na Jasną Górę.

3 sierpnia 1901 r. urodził się w Zuzeli nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Najstarszym dzieckiem Wyszyńskich była córka Anastazja, a po Stefanie na świat przyszły jeszcze trzy dziewczynki: Stanisława, Janina i Zofia (żyła tylko przez miesiąc) oraz syn Wacław, który zmarł w wieku 11 lat.

Stanisław Wyszyński był organistą w miejscowej parafii, a Julianna prowadziła dom i wychowywała dzieci. Stefan rósł w otoczeniu głęboko religijnym, na co dzień też był świadkiem niezwykłego szacunku okazywanego każdemu człowiekowi, jego pracy, a także poszanowaniu zboża i chleba. W 1910 r. rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa.

W czasie pobytu w Łomży w 1966 r. prymas Wyszyński powiedział: „Wolno mi, dzieci najmilsze i moi współrodacy, pielęgnować w sobie tę szlachetną dumę. Wolno mi dziękować Ziemi Łomżyńskiej, która na pograniczu Mazowsza i Podlasia w Zuzeli, Ziemi Nurskiej, dała mi życie z mojej Matki, spoczywającej na cmentarzu w Andrzejewie, diecezji łomżyńskiej. Wolno mi tu, w obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dziękować za chrzest, za to, że w parafii Zuzela byłem przyjęty do Kościoła powszechnego, któremu teraz mam zaszczyt całą duszą służyć”.

Prymas przyszedł na świat w malutkiej wiosce Zuzela. Do dzisiaj zachował się mały drewniany domek, w którym spędził pierwsze lata życia. Obecnie mieści się tam muzeum lat dziecięcych prymasa, w którym można obejrzeć zdjęcia i pamiątki rodzinne Stefana Wyszyńskiego. Przed kościołem parafialnym, w którym chrzczono przyszłego Ojca polskiego Kościoła, stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej[3].

Przypisy

  1. Opis parafii na stronie diecezji
  2. Kałamajska-Saeed M., Katalog Zabytków Sztuki Województwa Łomżyńskiego, Ciechanowiec, Zambrów, Wysokie Mazowieckie i okolice, Seria Nowa, Tom IX zeszyt 2. Polska Akademia Nauk i Instytut Sztuki, Warszawa 1986 r. s. 105-106.
  3. Wielcy Polacy – Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia i Sługa Boży, tom 5, De Agostini Polska, Warszawa 2007, s. 6-8, 43.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Nur (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Nur, Polska
Zuzela kościół wnętrze.JPG
Autor: Robert Wielgórski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zuzela - rzymskokatolicki kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, 1908, 1957
Zuzela kościół.JPG
Autor: Robert Wielgórski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zuzela - rzymskokatolicki kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, 1908, 1957