Pat Garrett i Billy Kid

Pat Garrett i Billy Kid
Pat Garret & Billy the Kid
Gatunekwestern, dramat
Rok produkcji1972[1]
Data premiery23 maja 1973
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania106 min (wersja kinowa)
122 min (wersja odrestaurowana, 1988)
115 min (edycja specjalna DVD, 2005)[2]
ReżyseriaSam Peckinpah
ScenariuszRudy Wurlitzer
Główne roleJames Coburn
Kris Kristofferson
Bob Dylan
Richard Jaeckel
Katy Jurado
Chill Wills
Jason Robards
Luke Askew
MuzykaBob Dylan
ZdjęciaJohn Coquillon
ScenografiaTed Haworth
Ray Moyer
KostiumyMichael Butler
MontażDavid Berlatsky
Garth Craven
Richard Halsey
Roger Spottiswoode
Robert L. Wolfe
Tony de Zarraga
[1]
ProdukcjaGordon Carroll
WytwórniaMetro-Goldwyn-Mayer
DystrybucjaMetro-Goldwyn-Mayer
Budżet4'638'783 USD[3]

Pat Garrett i Billy Kid (Pat Garrett i Billy the Kid) – antywestern z 1973 w reżyserii Sama Peckinpaha, z Jamesem Coburnem i Krisem Kristoffersonem w rolach głównych[4].

Opis fabuły

Schyłkowy okres Dzikiego Zachodu. Na pograniczu meksykańskim szeryf Pat Garrett (Coburn) ściga swego dawnego przyjaciela, Billy’ego Kida (Kristofersson). Mimo wzajemnego zrozumienia, a nawet sympatii, warunki toczącego się między nimi swoistego pojedynku są twarde – szlak obydwu będzie znaczony krwią i okrucieństwem. Garrett w końcu dopadnie Kida, jednak nie zmaże wszystkich swoich przeszłych win – film klamrą spina scena zabójstwa samego Garretta na początku XX wieku. Pat Garret i Billy Kid, zrealizowany kilka lat po sukcesie Dzikiej bandy jest jednym z najlepszych antywesternów w historii kina. Peckinpah opowiada autentyczną historię w charakterystyczny dla siebie sposób, odzierając ją z romantycznej legendy – jego bohaterami kierują najbardziej prymitywne ludzkie instynkty. Paradoksalnie brutalność dzieła podkreślają dodatkowo barwne zdjęcia oraz spokojna muzyka Dylana[5].

Obsada

Ścieżka dźwiękowa

Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu Pat Garrett & Billy the Kid jest Bob Dylan, który pojawia się na ekranie w znaczącej roli Aliasa – członka bandy Kida[7].

Produkcja i odbiór

Podczas realizacji filmu Peckinpah walczył ze swym alkoholizmem, który zaczął nie tylko jemu wyjątkowo doskwierać[8]. Dodatkowo złe nastroje twórców spotęgowała późniejsza recepcja i komercyjna porażka[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sam Peckinpah.JPG
Director Sam Peckinpah.