Paweł Radziński

Paweł Radziński
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1954
Gniezno

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

skrzypek, pedagog

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Paweł Nikodem Radziński (ur. 16 czerwca 1954 w Gnieźnie) – polski skrzypek; profesor sztuk muzycznych Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Działalność muzyczna

Młodość i edukacja

Pierwsze lekcje gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat – jego pierwszym nauczycielem był jego ojciec. Po ukończeniu Podstawowej Szkoły Muzycznej w Gnieźnie, rozpoczął naukę w Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie skrzypiec M. Kujawy.

Po zdaniu matury wygrał konkurs na stypendium zagraniczne ministra kultury i sztuki na studia w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, przy katedrze prof. D. Ojstracha, w klasie V. Pikajzena. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1979 r.

Działalność koncertowa

Po studiach uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. u H. von Hauseggera, R. Ricciego, H. Szerynga. Od tego czasu rozpoczyna działalność koncertową w Polsce oraz za granicą, m.in. Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Jugosławii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Związku Radzieckiego czy w Kanadzie. Brał udział w licznych konkursach w Polsce (m.in. Lublin, Wrocław) oraz za granicą (m.in. Montreal, Belgrad, Paryż), gdzie zdobył liczne nagrody i wyróżnienia.

Działalność naukowa

W 1979 rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1984 r. uzyskał stopień adiunkta, a w 1995 r. stopień profesora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego. W 1998 otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora sztuk muzycznych.

Od 1991 prowadził klasę skrzypiec w Konserwatorium Szwedzkim w Jakobstad, jak również wykładał na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Vasie (Finlandia). Prowadził regularnie kursy mistrzowskie w Polsce oraz krajach europejskich. Wielokrotnie jest zapraszany do pracy w jury konkursów skrzypcowych (m.in. Konkurs im. H. Wieniawskiego, Konkursy im. Z. Jahnkego, Konkurs Młodych Skrzypków).

W 2002 został kierownikiem artystycznym letniego Festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w zespole parkowo-pałacowym w Lubostroniu, którego inicjatorem był Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak. Z inspiracji Paola del Bianco we Florencji i przy wsparciu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w 2004 podjął pracę badawczą nad twórczością skrzypcową P. Nardiniego i jego wpływie na rozwój włoskiej szkoły skrzypcowej.

Orkiestra „Academia Baltica”

W 1989 założył Orkiestrę Kameralną „Academia”, pomyślaną jako warsztat dla praktycznej nauki gry na skrzypcach. Liczne wyjazdy naukowo-artystyczne sprawiły, iż z orkiestrą studencką zaczęli współpracować studenci poznani podczas zagranicznych kursów. Orkiestra przekształciła się w międzynarodowy zespół „Academia Baltica”, w której grają studenci z krajów europejskich i rozpoczęła koncerty w wielu krajach Europy. Paweł Radziński propaguje z wielką pasją muzykę współczesną. Od 2006 roku Orkiestra Kameralna działa pod nazwą Accademia dell’Arco.

Rodzina

Paweł Radziński jest żonaty z Joanną – solistką, kameralistką w „Capelli Bydgostiensis”. Posiada córkę Michalinę i syna Piotra.

Odznaczenia

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • AMUZ.bydgoszcz.pl. amuz.bydgoszcz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-19)]. – dostępny 10 maja 2007
  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny, tom III: M-R (redaktor naukowy Janusz Kapuścik, redaktor tomu Marek Halawa), Ośrodek Przetwarzania Informacji, Warszawa 2000, s. 628
  • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, s. 486–487

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie