Peter von Danczk

Peter von Danczk
Ilustracja
Historia
 Gdańsk
Wejście do służby

1471 (służba kaperska w Gdańsku)

Wycofanie ze służby

1478

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

około 800 ton

Długość

całkowita: ok. 51 m
wzdłuż stępki:31 m

Szerokość

ok. 12 m

Zanurzenie

ok. 5m

Napęd
3 maszty
około 760 m² żagli
Uzbrojenie
17 dział, 15 kusz, 1 hakownica
Załoga

50 marynarzy, 300 żołnierzy piechoty morskiej

Peter von Danczk (flam. Peter van Rosseel) – XV-wieczny gdański statek – karaka, błędnie nazywana "wielką karawelą". W literaturze niemieckiej znany jako "Peter von Danzig", w polskiej – "Piotr z Gdańska"[1].

Zbudowany w Bretanii pod nazwą "Pierre de La Rochelle", był jednym z pierwszych tak okazałych statków. W 1462 przypłynął do Gdańska z dużym ładunkiem soli z La Rochelle. W Gdańsku uległ poważnemu uszkodzeniu na skutek uderzenia pioruna podczas burzy. Awaria okazała się kosztowna w naprawie i armator statku Peter de Nautis zaciągnął w tym celu pożyczkę w Gdańsku. W następstwie kilkuletniego remontu i śmierci armatora, który nie spłacił długu, statek został przejęty przez miasto Gdańsk i przemianowany na "Peter von Danczk" (Piotr z Gdańska). Był wówczas największym statkiem na Bałtyku, większym od najczęściej eksploatowanych kog, a nawet od holków. Jako nowość miał gładkie karawelowe poszycie kadłuba zamiast stosowanego powszechnie na północy Europy poszycia zakładkowego.

W 1470 statek uzbrojono i wyposażono jako okręt kaperski gdańskiej floty hanzeatyckiej. Hanza prowadziła wówczas wojnę z królem Anglii Edwardem IV na tle przywilejów handlowych. W 1471 "Peter von Danczk", dowodzony przez gdańszczanina Berndta Pawesta, pożeglował do Brugii, skąd prowadził działania przeciw żegludze angielskiej i francuskiej. W 1472 statek zakupili od miasta gdańszczanie Johann Sidinghusen, Tideman Valandt i Reinhold Niederhoff. Od 1473, pod dowództwem Pawła Beneke okręt prowadził z powodzeniem działania przeciw Anglii[2]. Największy rozgłos przyniosło mu zdobycie u angielskich wybrzeży płynącej z Brugii do Southampton florencko-burgundzkiej galery "San Matteo"[3] 27 kwietnia 1473, na której zdobyto wielki łup wyceniony na około 48 tys. guldenów, w tym obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", przekazany następnie przez Reinholda Niederhoffa Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku. Kiedy działania wojenne zakończono w 1474 pokojem w Utrechcie, okręt rozbrojono, lecz nadal wykorzystywano w żegludze handlowej. Prawdopodobnie w 1478 roku w drodze z La Rochelle uległ uszkodzeniu tak znacznemu, że zdecydowano o zaniechaniu jego remontu i o rozebraniu wraka.

Dane techniczne

  • typ: trójmasztowa karaka
  • długość całkowita: ok. 52 m
  • długość pokładu: ok. 43 m
  • szerokość: ok. 12 m
  • zanurzenie: ok. 5 m
  • nośność: ok. 400 łasztów = ok. 800 ton (inne dane: 500 łasztów /1000 ton)
  • powierzchnia żagli: ok. 760 m²
  • załoga: ok. 350 (jako okręt wojenny)


Hans Memling 016.jpg Hans Memling 017.jpg Hans Memling 018.jpg Hans Memling 021.jpg Hans Memling 020.jpg Sąd Ostateczny Memlinga zdobyty przez załogę "Peter von Danczk"

Przypisy

  1. Oryginalna forma nazwy "Peter von Danczk" za Józef W. Dyskant: Zatoka Świeża 1463. Przebieg działań wojny trzynastoletniej na morzu i wodach śródlądowych na tle rozwoju żeglugi w połowie XV wieku. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1987.
  2. Zbeletryzowane dzieje okrętu i jego dowódcy przedstawił Sławomir Sierecki w książeczce Sokół Morski (Wydawnictwo Morskie, s. "Miniatury Morskie", Gdynia 1959).
  3. Zbudowana w Pizie (często w polskiej literaturze błędnie nazywana galeonem), pływała pod banderą burgundzką, a była współwłasnością m.in. księcia Burgundii Karola Śmiałego i florenckiego banku Medyceuszy (K. Gerlach: Tajemnicza galera i absurdalny galeon, „Morze, Statki i Okręty” nr 1/2009).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Peter von Danzig 1462.PNG
Autor: Image taken by User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk, Licencja: CC BY 3.0
Model of Peter von Danzig. The Peter von Danzig was a German 15th century ship of the Hanseatic League. It was the first large vessel in the Baltic Sea featuring Caravel planking.
Hans Memling 017.jpg
tryptyk, lewe skrzydło (wewnętrzne): Zbawieni u bram niebios (raju) w towarzystwie św. Piotra.
Hanse Danzig.svg
Hanseatic Flag of Danzig