Petr Pavel

Petr Pavel
Ilustracja
(2022)
generał armii generał armii
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1961
Planá

Przebieg służby
Lata służby

1983–2018

Siły zbrojne

Czechoslovak People's Army Flag.svg Czechosłowacka Armia Ludowa
Logo of the Czech Armed Forces.svg Czechosłowacka Armia
Logo of the Czech Armed Forces.svg Czeskie Siły Zbrojne

Stanowiska
Główne wojny i bitwy

UNPROFORChorwacja/Jugosławia (1993)

Późniejsza praca

polityk

Odznaczenia
Medal Za Bohaterstwo (Czechy) Medal Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej Stopnia II Medal Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej Stopnia II Medal Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej Stopnia III Honorowa Odznaka Pamiątkowa Za Służbę dla Pokoju (Czechy) Krzyż Zasługi Ministra Obrony Krzyż Zasługi Ministra Obrony Krzyż Obrony Państwa Ministra Obrony Republiki Czeskiej Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Waleczności Wojskowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja)
Haakon Bruun-Hanssen i Petr Pavel (2016)
Bardhyl Kollçaku i Petr Pavel (2017)
Petr Pavel w bazie Pfullendorf w Niemczech (2016)
Petr Pavel i Charles Michel (2015)
Pavel w bazie Bundeswehry w Staufer-Kaserne (2016)

Petr Pavel (ur. 1 listopada 1961 w Planie) – czeski wojskowy w stopniu generała armii, szef Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych (2012–2015) oraz szef Komitetu Wojskowego NATO (2015–2018)[1].

Petr Pavel pochodzi z rodziny wojskowej. Po ukończeniu wyższej szkoły wojsk lądowych w 1983 rozpoczął służbę w Czechosłowackiej Armii Ludowej, początkowo w oddziale spadochronowym. Po demokratyzacji państwa kontynuował karierę w wywiadzie wojskowym. Odbył także uzupełniającą edukację na uczelniach brytyjskich. W 1993 jako członek misji UNPROFOR w byłej Jugosławii dowodził oddziałem, który uratował 53 francuskich żołnierzy. W kolejnych latach pełnił szereg funkcji dowódczych w ramach czeskiej armii, NATO oraz w strukturach czeskiej dyplomacji. W 2002 otrzymał pierwszą nominację generalską. W 2012 został powołany na szefa Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych. Od 26 czerwca 2015 jako pierwszy żołnierz z kraju byłego Układu Warszawskiego objął stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Jako największe zagrożenie dla Sojuszu uznawał Rosję. Po zakończeniu trzyletniej kadencji przeszedł na wojskową emeryturę, poświęcając się pracy wykładowcy, doradcy i działalności publicznej. Pavel wyróżniony jest odznaczeniami Czech, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Młodość i wykształcenie

Petr Pavel urodził się 1 listopada 1961 w miasteczku Planá w zachodniej Czechosłowacji. Ojciec, żołnierz Czechosłowackiej Armii Ludowej oraz członek Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KSČ), odpowiadał za zwiad elektroniczny, w tym przechwytywanie i analizę wiadomości armii NATO-wskich[2].

Po ukończeniu gimnazjum wojskowego im. Jana Žižki z Trocnova w Opawie (1979) kontynuował studia w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych(cz.) w Vyškovie, którą ukończył w 1983 z tytułem inżyniera. W latach 1988–1991 kształcił się także w Akademii Wojskowej im. Antonína Zápotockiego w Brnie. Przebywał na stypendiach w Wielkiej Brytanii: Staff College w Camberley(ang.) (1995), Royal College of Defence Studies oraz w zakresie stosunków międzynarodowych w King’s College London (M.A., 2005–2006)[3]. Opanował angielski, francuski i rosyjski[4]. Bardzo dobra znajomość pierwszego z nich znacznie pomogła mu w karierze, gdyż bezpośrednio po aksamitnej rewolucji był jednym z niewielu oficerów czechosłowackiej armii posiadających tę umiejętność[2].

Służba wojskowa

Po studiach rozpoczął karierę w wojskach spadochronowych. Jednym z wymogów zostania członkiem jednostki było wstąpienie do KSČ. W 1983 został kandydatem na członka, a po dwóch latach członkiem Partii. W 1989 Pavel wszedł także w skład wywiadu wojskowego, nie wziął jednak udziału w żadnej operacji Armii Ludowej ze względu na demokratyzację państwa w wyniku aksamitnej rewolucji[2][5]. Do 1993 służył w wywiadzie wojskowym demokratycznej już Czechosłowacji[4]. W styczniu 1993, wówczas podpułkownik[6], w ramach misji UNPROFOR w chorwackiej Krajinie dowodził 29-osobowym oddziałem, który uratował 53 francuskich żołnierzy(cz.) (dwóch zginęło, a kilku zostało rannych, zanim Czesi zdążyli dotrzeć[7]) oblężonych i odciętych w strefie między Chorwatami a Serbami przez serbskie oddziały paramilitarne „Tygrysy ArkanaŽeljka Ražnatovića[2][8][9]. W 2012 został za to wyróżniony najwyższym francuskim odznaczeniem – Legią Honorową[10].

Od 1993 do 1994 był attaché lotniczym w czeskiej ambasadzie w Brukseli. Następnie na dwa lata wrócił do wywiadu wojskowego. W 1996 został adiutantem szefa Wywiadu Wojskowego. Rok później objął dowództwo brygady sił specjalnych, które pełnił do 1999. Od 1999 do 2002 był adiutantem dyrektora ds. operacji w Sojuszniczym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Brunssum. W 2002 pełnił funkcję zastępcy dowódcy dywizji zmechanizowanej. W grudniu 2002, po otrzymaniu pierwszej nominacji generalskiej, objął dowództwo sił specjalnych (2002–2003). Następnie był zastępcą dowódcy połączonych sił (2003–2005)[4].

Podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak Pavel pełnił funkcję oficera łącznikowego w Centralnym Dowództwie Sił Zbrojnych USA(ang.) (CENTCOM) w Tampie oraz w Katarze (styczeń–kwiecień 2003)[4]. Oceniał wówczas, że Irak może użyć broni chemicznej przeciwko wojskom państw koalicji[11]. W latach 2006–2007 zastępca dyrektora departamentu ds. operacji w Ministerstwie Obrony Czech. Następnie służył jako zastępca przedstawiciela wojskowego Czech przy Unii Europejskiej w Brukseli (2007–2009) oraz jako czeski przedstawiciel w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE) w Mons (2010–2011)[4].

Od lipca 2011 do czerwca 2012 był zastępcą szefa Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych(cz.). 29 czerwca 2012 prezydent Václav Klaus mianował go szefem Sztabu. Funkcję objął 1 lipca 2012 i sprawował ją do 30 kwietnia 2015[12].

W lipcu 2014 rząd Bohuslava Sobotki, z poparciem prezydenta Miloša Zemana, wysunął kandydaturę Pavla na funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO, tj. drugiej najważniejszej funkcji w strukturach Sojuszu (po sekretarzu generalnym). Pavel został wybrany na stanowisko 20 września 2014 podczas szczytu w Wilnie; pokonując konkurentów z Grecji i Włoch. Stanowisko objął 26 czerwca 2015, zastępując Duńczyka Knuda Bartelsego(ang.). Był pierwszym wojskowym z byłych państw Układu Warszawskiego, który objął najwyższą funkcję wojskową w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego[13][14]. Pavel kadencję zakończył 29 czerwca 2018. Trzy miesiące wcześniej został odznaczony komandorią amerykańskiej Legii Zasługi za kierowanie Komitet Wojskowym NATO podczas „najbardziej wymagającego okresu w najnowszej historii Sojuszu”[15]. Po Pavle stanowisko objął Brytyjczyk Stuart Peach(ang.)[16].

Późniejsza działalność

Wraz z zakończeniem misji w NATO, przeszedł na wojskową emeryturę. Rozpoczął pracę jako wykładowca i doradca[17].

Petr Pavel od kilku lat regularnie wymieniany jest jako potencjalny kandydat na prezydenta Republiki Czeskiej[2][18]. Podczas letniej narady Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-ČSL), TOP 09, Czeskiej Partii Piratów oraz Burmistrzów i Niezależnych (STAN) w 2019 wskazywany był jako najbardziej pożądany wspólny kandydat wymienionych partii w wyborach w 2023. Sam Pavel przez długi czas (np. w wywiadach z 2016[18] i 2018[17]) z dystansem odnosił się do potencjalnej kariery politycznej, nie wykluczając jej jednak zupełnie[19]. Z czasem (np. w wywiadzie z 2021) zaczął przyznawać, że rozważa start w wyborach[5].

6 kwietnia 2020 Pavel zainicjował inicjatywę „Silniejsi razem” („Spolu silnější”), której celem jest łączenie ludzi walczących z pandemią koronawirusa[20][21]. Jedną z przeprowadzonych akcji była zbiórka na rzecz pracujących w szpitalach wolontariuszy – w ciągu kilkunastu dni zebrano milion koron[22]. Część komentatorów politycznych wskazywała na podobieństwa z analogiczną inicjatywą Hillary Clinton poprzedzającą jej kampanię prezydencką z 2016, co można było odczytywać jako początek kampanii prezydenckiej Pavla[23][24].

29 czerwca 2022 Pavel potwierdził, że będzie kandydować w wyborach planowanych na styczeń 2023. Kandydaturę oficjalnie ma ogłosić w sierpniu 2022[25].

Poglądy

Mimo że kadencja Pavla w strukturach NATO przypadła na wzrost bliskowschodniego radykalizmu i terroryzmu (w tym działalność tzw. Państwa Islamskiego) oraz kryzys migracyjny, uznawał ich znaczenie za przeszacowywane. Jako główne zagrożenie dla NATO uznawał Rosję, ze względu na jej asertywną tendencję do rewizji granic, brak przejrzystości ze strony tego państwa oraz wpływanie na opinię publiczną w państwach NATO poprzez dezinformację[18]. Ostrzegał też przed jefo zdaniem niebezpiecznym dla Czech poglądem znacznej części opinii publicznej i polityków, wątpiących w rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie z 2014, a nawet wyznających teorię, że jest to intryga CIA. Taka postawa mogłaby skutkować utratą przez Czechy wiarygodności w oczach sojuszników i przesunięciem na peryferie decyzyjne w NATO. Jako przykład właściwej postawy wskazywał Polskę, gdzie społeczeństwo i opinia publiczna były zgodne co do roli Rosji oraz konieczności zwiększenia obecności NATO w regionie[26]. Poparcie dla sankcji wobec Rosji potwierdzał także po inwazji na Ukrainę w 2022[27]. W 2018 Pavel poparł turecką inwazję w Afrinie przeciwko syryjskim Kurdom, uznając ją za korzystanie przez Turcję z prawa do samoobrony[28]. Jako jedno z głównych zagrożeń wymienia także zmiany klimatu[29].

W kwestiach gospodarczych opowiada się za zwiększoną redystrybucją dochodów, uważając, że bogaci w Czechach powinni płacić wyższe podatki. Jako wzory do naśladowania wskazuje Danię i resztę państw skandynawskich[30]. Jest zwolennikiem przyjęcia przez Czechy euro[27].

Wyraził poparcie dla prawa do małżeństwa dla wszystkich bez względu na płeć i prawa do adopcji przez osoby homoseksualne oraz do wprowadzenia eutanazji[27].

Życie prywatne

Z pierwszą żoną, Haną, ma dwóch synów: Jana i Petra. Jego drugą żoną została Eva, będąca oficerem lotnictwa w stopniu podpułkownika[2]. Ma także córkę Ewę[31].

Awanse

Odznaczenia

Przypisy

  1. Vladimír Křivka, Generál Petr Pavel se stává druhým nejdůležitějším mužem NATO, iROZHLAS, 26 czerwca 2015 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-28] (cz.).
  2. a b c d e f Petr Sokol, Kdo je generál Petr Pavel: Nejvýše postavený muž NATO, válečný hrdina, bývalý komunista i možný prezident, Reflex.cz, 14 listopada 2019 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-03-04] (cz.).
  3. Generálporučík Pavel má nahradit Picka v čele armády, ct24.ceskatelevize.cz, 18 maja 2012 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  4. a b c d e f g h i j Armádní generál Ing. Petr Pavel, M. A., acr.army.cz [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  5. a b Barbora Postránecká, Petr Pavel: Přeřaďte si mě mezi vážné kandidáty, Reportermagazin.cz, 13 maja 2021 [dostęp 2021-07-19] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-13] (cz.).
  6. UNPROFOR – mírová mise, 1992–1995, země bývalé Jugoslávie, 2250 příslušníků, mise.army.cz [dostęp 2020-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-07] (cz.).
  7. Jindřich Marek, Armáda České Republiky. Symbol demokracie a státní suverenity. 1993–2012, Jaroslav Pajer (red.), Praha: Ministerstvo Obrany České Republiky, s. 102, ISBN 978-80-7278-614-5 [dostęp 2020-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06] (cz.).
  8. Ondřej Kundra, Pavel v srdci nepřítele, Týdeník Respekt, 22 czerwca 2014 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-11] (cz.).
  9. Robert Čásenský, Generál Pavel: Jsme odvážnější, než si myslíme, Magazín Reportér, 7 grudnia 2014 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-01] (cz.).
  10. a b Général Petr Pavel, Officier de la Légion d’honneur, La France en République tchèque, 15 sierpnia 2016 [dostęp 2020-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-07] (fr.).
  11. Marek Dvořáček, Český generál: Chemický rozkaz může přijít, iDNES.cz, 25 marca 2003 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-29] (cz.).
  12. Prezident jmenoval Pavla náčelníkem armádního generálního štábu, ceskenoviny.cz, 29 czerwca 2012 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-06] (cz.).
  13. ČTK, Generál Petr Pavel bude první Východoevropan v čele Vojenského výboru NATO, Hospodářské noviny (iHned.cz), 20 września 2014 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  14. Čech se stal předsedou Vojenského výboru NATO – Novinky.cz, novinky.cz, 20 września 2014 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  15. a b „Skvěle vedl vojáky NATO”. Generál Petr Pavel dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Aktuálně.cz – Víte, co se právě děje, 10 marca 2018 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  16. UK Defence Chief appointed as NATO Chairman of Military Committee, gov.uk, 16 września 2017 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (ang.).
  17. a b Generál Petr Pavel odchází do po čtyřech dekádách do vojenského důchodu. Do politiky se nechystá, Info.cz, 30 listopada 2018 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-03] (cz.).
  18. a b c Daniela Drtinová, Pavel: Ruská kampaň v ČR vytváří dojem, že Rusko není hrozba. Je, ale nebezpečnější než Islámský stát, Aktuálně.cz – Víte, co se právě děje, 25 października 2016 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  19. Martina Machová, Začalo hledání nástupce Miloše Zemana. Vstoupit do boje neodmítá ani těžká váha politických válek, Seznam Zprávy, 30 września 2019 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-06] (cz.).
  20. #SpoluSilnejsi #PomahamePomahat, Spolu silnější [dostęp 2020-06-06] (cz.).
  21. Generál Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější na pomoc boji proti koronaviru, iROZHLAS, 6 kwietnia 2020 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  22. Iniciativa Spolu silnější vybrala milion korun na boj s krizí, ceskenoviny.cz, 24 kwietnia 2020 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  23. Petr Holec, Všechno má svůj čas. Generál Pavel „vykradl” Clintonovou a vyrazil do kampaně, Info.cz, 6 kwietnia 2020 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06] (cz.).
  24. Benedikt Lederer, Do řešení krize se pouští i generál Petr Pavel, politiku v tom nevidí, Hospodářské noviny (iHned.cz), 7 kwietnia 2020 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  25. Petr Pavel chce kandidovat na prezidenta, sbírá petiční podpisy, ČT24 - Česká televize, 29 czerwca 2022 [dostęp 2022-08-10] [zarchiwizowane z adresu 2022-07-03] (cz.).
  26. Petr Pavel, Náčelník štábu Pavel: Rusku se daří vnést semínko nedůvěry mezi partnery, „Právo”, 18 września 2014, s. 8 (cz.).
  27. a b c Petr Pavel - profil kandidáta na Hrad 2023, iDNES.cz [dostęp 2022-11-14] [zarchiwizowane z adresu 2022-10-14] (cz.).
  28. Miliardové sliby – Afrín bez pomoci – Obrazy tkané vidličkami, infokuryr.cz, 26 marca 2018 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  29. vib ČTK, Generál Pavel: Česko budou ohrožovat migrace, Rusko, islamismus i změny klimatu, Reflex.cz, 8 kwietnia 2015 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  30. Luboš Kreč, Zocelily mě bitky ve škole. Babiš je autoritář, Kalousek vyčnívá, řekl generál Pavel, Aktuálně.cz, 8 listopada 2019 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-19] (cz.).
  31. Detailní životopis generála Pavla, GENERÁL PAVEL [dostęp 2022-08-15] [zarchiwizowane z adresu 2022-08-15] (cz.).
  32. Do čela armády míří respektovaný generál Petr Pavel, „iDNES.cz”, 18 maja 2012 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  33. Prezident jmenoval nové generály, acr.army.cz, 8 maja 2012 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (cz.).
  34. Prezident jmenoval generály AČR – Pražský hrad, hrad.cz, 8 maja 2014 [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-08] (cz.).
  35. a b General Petr Pavel, Chairman of the Military Committee, NATO [dostęp 2020-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06] (ang.).
  36. a b c Generál Pavel - Detailní životopis generála Pavla, generalpavel.cz [dostęp 2022-08-15] [zarchiwizowane z adresu 2022-08-15] (cz.).
  37. a b Pavel, Petr : P, Valka.cz [dostęp 2022-08-15] (cz.).
  38. Discours de remise de décorations, cz.ambafrance.org, 3 lipca 2012 [dostęp 2020-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-07] (fr.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

CZE Medaile Za hrdinstvi (1994) BAR.svg
Baretka: Medal za Bohaterstwo – Republika Czeska (od 1994).
Czechoslovak People's Army Flag.svg
Flag of the Czechoslovak People's Army (ČSLA) from 1 January 1960 to 1990 (originally adopted 1955) – size I. 15 X 100 cm – used on reverse side of military war flags of the Czechoslovak Socialist Republic.
Croix de la Valeur Militaire ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Ribbon bar: Croix de la Valeur Militaire (France)
CZE Cross of Merit Min-of-Def 2nd BAR.svg
Baretka: Krzyż Zasługi Ministra Obrony Republiki Czeskiej II Stopnia.
Generál pavel foto.jpg
Autor: GP61editor, Licencja: CC BY-SA 4.0
Generál Pavel foto
CJCS Attends Opening Ceremony (37105950021).jpg
Chairman of the North Atlantic Treaty Organization Military Committee Gen. Petr Pavel and Albanian Chief of the General Staff Brig. Gen Bardhyl Kollcaku inspect an Albanian Honor Guard during the opening ceremony of the NATO Military Committee in Chiefs of Defense (MC/CS) Session in Tirana, Albania May 17, 2017. The Chiefs of Defense will meet to discuss Afghanistan, countering terrorism and other NATO operations and missions to provide the North Atlantic Council with consensus-based military advice on how to best meet global security challenges. (DOD photo by Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro)
CZE Medal of the Army of the Czech Republic 2nd.svg
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Medal of the Army of the Czech Republic 2nd Class
CZE Cross of Merit Min-of-Def 3rd BAR.svg
Baretka: Krzyż Zasługi Ministra Obrony Republiki Czeskiej III Stopnia.
160518-D-VO565-007 (26998470652).jpg
Norwegian Chief of Defense Adm. Haakon Bruun-Hanssen talks with NATO Chairman of the Military Committee is General Petr Pavel during the NATO Military Committee in Chiefs of Defense in Brussels, Belgium, May 18, 2016. The principal military member of each NATO country's delegation is the Military Representative, a senior officer from each country's armed forces, supported by the International Military Staff. (DoD photo by D. Myles Cullen/Released)
Logo of the Czech Armed Forces.svg
To jest logo: Czeskie Siły Zbrojne – combined military forces of the Czech Republic
Ordre national du Merite Chevalier ribbon.svg
Ribbon bar: l'Ordre national du Mérite, Chevalier
Petr Pavel and Charles Michel at the 2015 Halifax Forum.jpg
Autor: Halifax International Security Forum, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gen. Petr Pavel and Prime Minister of Belgium Charles Michel at the 2015 Halifax International Security Forum
Gen. Pavel visits ISTC-101 (25259069502).jpg
Czech Republic Army Gen. Petr Pavel, chairman of the NATO Military Committee is hosted by the staff of the International Special Training Centre for a tour of the multinational training facility located on Staufer Kaserne, Pfullendorf, Germany, Feb. 25, 2016. (U.S. Army photo by Visual Information Specialist Jason Johnston/Released)
CZE Medal of the Army of the Czech Republic 3rd.svg
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Medal of the Army of the Czech Republic 3rd class
CZE Cestny Pametni Odznak Za Sluzbu Miru BAR.svg
Baretka: Honorowa Odznaka Pamiątkowa "Za Służbę dla Pokoju" – Czechy.
CZE State Defence Cross.svg
Baretka: Krzyż Obrony Państwa Ministra Obrony Republiki Czeskiej.
CzArmy 2011 OF9-Armadni general shoulder-h.png
Rank insignia of the Czech Republic Army, here shoulder board of the Army general – all services (OF-9, since 2011).
Gen. Pavel visits ISTC-177 (24750471983).jpg
Czech Republic Army Gen. Petr Pavel, chairman of the NATO Military Committee is hosted by the staff of the International Special Training Centre for a tour of the multinational training facility located on Staufer Kaserne, Pfullendorf, Germany, Feb. 25, 2016. (U.S. Army photo by Visual Information Specialist Jason Johnston/Released)