Piłka nożna w San Marino

San Marino Stadium, arena domowa reprezentacji narodowej

Piłka nożna (wł. calcio ˈkalo) jest najpopularniejszym sportem w San Marino[1]. Jej głównym organizatorem na terenie San Marino pozostaje Federazione Sammarinese Giuoco Calcio (FSGC)[2].

Najbardziej utytułowanym sanmaryńskim piłkarzem jest Massimo Bonini, były piłkarz m.in., Juventus F.C. Według stanu na 17 listopada 2021 roku Andy Selva i Matteo Vitaioli mają odpowiednio 73 i 71 występów reprezentacyjnych, a Andy Selva strzelił 8 bramek w barwach reprezentacji San Marino.

W Campionato Sammarinese grają takie utytułowane kluby, jak SP Tre Fiori, SP La Fiorita i SS Folgore/Falciano.

Historia

Drużyna SS Cosmos w 2007 roku, założona w 1979 roku, bierze swoją nazwę od nowojorskiego zespołu, w którym grał Pelé, New York Cosmos.

Piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność w San Marino na początku XX wieku. 4 września 1928 roku w Borgo Maggiore powstał pierwszy sanmaryński klub piłkarski SP Libertas.

Po założeniu sanmaryńskiej federacji piłkarskiej – FSGC w 1931 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw San Marino. W 1959 roku federacja założyła ligę zwaną Serenissima, która potem przyjęła nazwę San Marino Calcio, w celu uczestnictwa wyłącznie w Mistrzostwach Włoch po tym, jak Libertas i Tre Penne startowały we włoskich ligach w poprzednim sezonie. W sezonie 1985/86 startowała pierwsza edycja rozgrywek o mistrzostwo kraju. W Serie A1 9 drużyn walczyło systemem ligowym o tytuł mistrza kraju. W drugiej lidze uczestniczyło 8 klubów.

W 1996 reorganizowano ligi piłkarskie w San Marino. Rozgrywki ligi w nowym formacie Campionato Sammarinese zainaugurowano w sezonie 1996/97[3].

Format rozgrywek ligowych

W obowiązującym systemie ligowym rozgrywki odbywają się w jedynej lidze zwanej Campionato Sammarinese, podzielonej na dwie grupy A i B (wł. girone).

Puchary

Rozgrywki pucharowe rozgrywane w San Marino to:

Reprezentacja narodowa

Przypisy

  1. Sport in San Marino (ang.). www.topendsports.com. [dostęp 2021-11-25].
  2. San Marino Football Federation, UEFA, 20 sierpnia 2018 [dostęp 2021-11-25] (ang.).
  3. San Marino - List of Final Tables, RSSSF [dostęp 2021-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Soccerball.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0
Stadio Olimpico Serravalle (settembre 2011).jpg
Autor: Biello di Biella, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lo Stadio Olimpico di Serravalle durante una partita tra le nazionali di San Marino e Svezia.